Jozef Mihál
05.07.05,10:11
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
zubo
06.07.05,05:38
Pán Mihál ďakujem za tie prílohy. Myslím, že som nebola jediná nedočkavá. Zaujímali by ma však ešte fakty okolo ročného zúčtovania za rok 2005. Bude platiť 1-8 mesiac starý zákon a teda minimálna mzda a 9-12 1/2 minimálnej mzdy ako hranica pre podanie zúčtovania? Ďakujem
Jozef Mihál
06.07.05,08:36
Nerozumiem otázke.

Ak ide o poistenca, za ktorého za mesiace 1-8/05 platí štát, tak u neho je hrubá čiara pokiaľ ide o príjmy za mesiace 1-8/05 a pre povinnosť ročného zúčtovania sa posudzujú len príjmy za 9-12/05.

Viď § 31 ods.9
zubo
06.07.05,10:43
Moja chyba. Ako dobrovolne nezamestnaná som mala príjem za prvých 6 mesiacov okolo 54000 sk za spros. SDS. =ZP Platil za mňa štát.Od 1.7. som bez licencie sprostredkovateľa SDS. Musím si teda podať ročné zúčtovanie, ak iný príjem mať do konca roka zrejme nebudem? Tých 54000 bude tým pádam môj jediný príjem za rok 2005.
Jozef Mihál
06.07.05,10:51
Nie, netreba podávať RZ.
Opakujem, že u dobr.nezamestnaného sa príjmy dosiahnuté do novely zákona nebudú brať do úvahy. Akoby neexistovali.
zubo
06.07.05,11:29
Ďakujem a chcem sa ešte spýtať či táto novela alebo MZ vydalo nejaké pokyny ohľadne obdobia 1-8 2005 v kontexte so sprostredkoveteľmi SDS, čiže obdobia kedy sa na nich nevzťahoval žiaden platný zákon? Viete niečo o tom? Prosím?
Jozef Mihál
06.07.05,11:51
Zákon 580/2004 v znení 718/2004 ako všetci dobre vieme, má diery. Jednou z nich je veľmi voľná definícia SZČO. Podľa § 11 ods.4 písm.c) je i nie je možné považovať sprostredkovateľa SDS za SZČO. Rozhodnite sa, čo uprednostníte. Ste tu v anonymite, takže...
zubo
06.07.05,12:12
Asi by som radšej nebola, ale.... Mam vyjadrenie z MZ aj Úradu pre dohľad nad ZS lenže poisťovňa tvrdí iné. Bojím sa čo bude na budúci rok. Poraďte, máte viac skúsenosti.
Jozef Mihál
06.07.05,12:17
Aké máte vyjadrenie z MZ a Úradu pre dohľad?
zubo
06.07.05,12:25
Mám, ale čo tá poisťovňa? Ak to neuzná (mala by/ kocúrkovo),tak sa nedoplatím. Zvažujem zmeniť ZP ale či to bude mať nejaký význam neviem. Vraj niektoré vykladajú zákon ako spomínané inštitúcie.
Jozef Mihál
06.07.05,12:51
Opakujem, AKÉ máte vyjadrenie z MZ a Úradu pre dohľad?
zubo
06.07.05,13:21
Z MZ je také, že záleží od zmluvy s dôchodkovou spol. Ak nie je uvedené obchodné zastupovanie ale sprostredkovanie nemalo by byť sam. zar. činnosťou. ZÚradu... doslova píšu" Nakoľko v súčasnej právnej úpravenie je prípad zmluvy uzatvorenej v zmysle § 642-651 Obchodného zák. riešený, platiť poistné na ZP Vám neukladá žiadne ustanovenie a platitreľom poistného za Vás ako dobr. nez. osoby , je v súčasnej dobe v zmysle platnej leg. štát".
Jozef Mihál
06.07.05,13:33
Tak tieto vyjadrenia si dobre schovajte a vo svojej ZP radšej ani slovo o tom, že ste boli SSDS.
zubo
06.07.05,13:37
oni to však vedia, pretože si prefotili správu z MZ a ja hlúpa som s tým v tom momente súhlasila. Bude mať význam tá zmena ZP. Aj Úrad ... im posla žiadosť o vyrozumenie takže ak chcú nájdu ma a potom....Pán Mihál aj tak Ďakujem
Osmijanko
07.07.05,18:36
Ak by sme prijali názor, že sprostredkovateľ dôch.sporenia v 2. pilieri je SZČO a mal by platiť do ZP, podľa zákona č.580/2004 o ZP v znení k 1.9.2005 by mal byť jeho vymeriavací základ= základ dane/2,14. Na stránke www.novezdravotnictvo (http://www.novezdravotnictvo).sk/informacia2005-05-24.php však píšu, že vymeriavací základ pre SZČO min. vo výške úhrnu min. miezd za každý mesiac daného roka, počas kt. SZČO vykonávala činnosť. Ako to teda je a čo, pán Mihál, radíte sprostredkovateľom neživnostníkom, kt. sú súčasne zamestnancami? Ďakujem.
Jozef Mihál
08.07.05,05:49
Pri stanovení VZ sa postupuje v niekoľkých krokoch, pre túto diskusiu sú podstatné tieto dva:

1. VZ SZČO = základ dane z činnosti SZČO neznížený o odvody na zdravotné poistenie / 2.14
2. VZ "čistej" SZČO je najmenej vo výške úhrnu min.miezd

Takže ak niekto je zamestnanec a súčasne SZČO, pri stanovení tej časti VZ, ktorá vyplýva z činnosti SZČO, postupuje podľa kroku 1. A krok 2. sa ho netýka.


Príklad pre rok 2006.
Pán X je zamestnanec, mesačne má 15.000, z čoho platí poistné.
Súčasne je SSDS, kde dosiahne za rok 2006 hrubý príjem 50.000 Sk.

Z činnosti SSDS zaplatí poistné takto:
VZ = 50000 * 0,75 (=pauš.náklady) / 2,14 = 17524 Sk
Poistné = 14% z 17524 Sk = 2454 Sk.
Osmijanko
08.07.05,12:45
Ďakujem pekne za odpoveď, všetko jasné, akurát, že sa mi nepáči, že stále musím niečo niekam platiť. SSDS na začiatku nemali, a možno ani teraz nemajú, jasno, čo všetko ich čaká. Takže zaplatíme príspevok do ZP, dane a čo SP? Tuším je výhodnejšie- nerobiť nič. Kto vie poradiť nejaký zákulisný ťah? Pán Mihál, ste jednotka!
Jozef Mihál
08.07.05,12:49
Hovorte mi niečo o platení. Zlaté časy skončili rokom 2003 - "pádom" paušálnej dane.
oniip
08.07.05,15:53
Skoncil som vysoku skolu (9.6.), som dobrovolne nezamestnany, kedze novela nadobuda platnost az v septembri, tak za jul a august bude za mna platit este stat...potom sa prihlasim na urad prace a stale bude za mna platit stat...pochopil som to spravne? dakujem
Jozef Mihál
09.07.05,06:44
Áno, až do dňa účinnosti novely bude vo Vašom prípade platiť poistné štát.

Pripomínam v tejto súvislosti, že 7.7.2005 bol v SME uverejnený príspevok autorky "haj" k povinnostiam končiacich študentov, kde sa okrem iného možno dočítať, že študent končiaci VŠ musí odo dňa po vykonaní záverečnej skúšky sám platiť poistné na zdravotné poistenie - čo nie je pravda, podľa súčasného zákona platí za neho štát.
Mirka D
09.07.05,08:12
Rozumiem správne: podľa novely za nezamestnanú osobu od 1.1.2005 platí zdr.pois. štát. , teraz podľa novely úrad práce? Takže nemusí sa nikde hlásiť, nikde platiť?
Jozef Mihál
09.07.05,08:39
Za nezamestnanú osobu registrovanú na Úrade práce platí teraz a aj po novele poistné štát.
MáriaPaM
12.07.05,10:57
Pán Mihál aj ja ďakujem za tie prílohy. Rada čítam vaše príspevky v PMPP a hľadala som nejaké školenie s vami a potom som objavila pri pátraní po novele na túto skvelú stránku. Mám dosť veľký problém so zdravotným poistením. Prebrala som mzdovú agendu a musím opravovať chyby.

Pracovníkovi v programe nestopli strop VZ na zdravotné poistenie a už v apríli mal vlastne splnenú odvodovú povinnost (strop za celý rok vz 517140 už dokonca prekročil asi o 7000).
Môžem za neho odteraz odvádzať nulu s tým že sa to dorovná v ročnom vyúčtovaní?
Jozef Mihál
12.07.05,11:04
Partizánskym spôsobom (tj. len tak prestať platiť) by to nešlo.

1. Skúste nájsť dohodu s príslušnou zdravotnou poisťovňou.

2. Regulérny postup je žiadať od poisťovne vrátenie preddavku zaplateného bez právneho dôvodu (z VZ nad 43095 Sk) - toto však žiaľ dnes nemá oporu v zákone (diera...), táto možnosť bude zavedená až novelou od 1.9.).

3. Súčasne ste podľa zákona povinná každý mesiac odvádzať preddavky za príslušný mesiac stanoveným spôsobom, to, že vinou chyby predošlej mzdárky sa už vlastne naplnil ročný limit VZ nie je podstatné.
Jozef Mihál
12.07.05,11:08
Školenia k novele viď:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=100148&postcount=470


Samozrejme pripravujeme s vydavateľstvom EPOS aj ďalšiu publikáciu k zákonu o zdravotnom poistení. Spoluautorkou bude Mgr. Zuzana Földesová-Motajová z ministerstva zdravotníctva. Publikácia bude mať charakter polooficiálnej učebnice zdravotného poistenia.
MáriaPaM
12.07.05,11:18
Vďaka za radu, idem sa pokúsiť o tú dohodu, po telefóne vlastne námietky nemali, uvidím čo dajú na papier. :confused:
yenefer
17.07.05,15:59
Dobrý deň. Podľa novely zákona štát bude platiť ZP poistenie za osoby, ktoré poberajú rodičovský príspevok. Ale aj za osoby, ktoré sa osobne a... starajú o dieťa do 6 rokov, ak jej vymeriavací základ nedosahuje 1/2 úhrnu min. miezd. Ak teda dôjde k situácii, že je rodič na rodičovskej dovolenke do troch rokov dieťaťa, ale rodičovský príspevok nepoberá, pretože dieťa je v škôlke a tento rodič nemá príjem, platí zaňho ZP štát. Je to tak správne? Takáto osoba teda môže mať príjem do výšky 1/2 min. mzdy bez straty nároku na platenie poistného zo strany štátu?
Jozef Mihál
17.07.05,21:14
Dobrý deň. Podľa novely zákona štát bude platiť ZP poistenie za osoby, ktoré poberajú rodičovský príspevok. Ale aj za osoby, ktoré sa osobne a... starajú o dieťa do 6 rokov, ak jej vymeriavací základ nedosahuje 1/2 úhrnu min. miezd. Ak teda dôjde k situácii, že je rodič na rodičovskej dovolenke do troch rokov dieťaťa, ale rodičovský príspevok nepoberá, pretože dieťa je v škôlke a tento rodič nemá príjem, platí zaňho ZP štát. Je to tak správne? Takáto osoba teda môže mať príjem do výšky 1/2 min. mzdy bez straty nároku na platenie poistného zo strany štátu?Ak rodič nepoberá RP (dieťa je v škôlke) tak takáto osoba nespadá pod § 11 ods.8 písm.c).

Keďže dieťa má v škôlke, nemožno hovoriť o osobnej celodennej starostlivosti, preto takáto osoba nespadá ani pod § 11 ods.8 písm.k).

Za takúto osobu štát zdravotné poistenie platiť nebude a to bez ohľadu na výšku prípadného jej príjmu.
yenefer
17.07.05,22:12
Je mi jasné, že nemá nárok na platenie poistného štátom z titulu toho, že nepoberá RP. Zaujímala ma tá druhá možnosť. Chýba mi vysvetlenie osobnej starostlivosti, príp. odkaz na vysvetlenia ako je napr. na zákon č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku. Chápe sa teda aj tu táto osobná celodenná starostlivosť obdobne ako v zákone o RP, teda opäť je možné zveriť dieťa do inštitúcie, ktorá nepoberá dotáciu štátu ( napr. súkromné škôlky, jasle...),prípadne inej fyzickej osobe, ale do bežnej škôlky na pár hodín denne nie? Berie sa to pre účly ZP doslovne, alebo sa použije analógia légis aj bez odkazu a použije sa výklad zo zákona o RP?
Takáto osoba teda ostane na RD doma s dieťaťom,pretože má na to nárok zo ZP, dá ho do škôlky na pár hodín v rámci adaptačného procesu, prípadne kvôli iným dôvodom ( chce aby bolo v kolektíve detí,ale zdravotný stav neumožní celý deň,no na DNZS to nestačí, dieťa nemá na to, aby bolo celý deň v škôlke atď.) nemá teda možnosť mať nejaký významnejší príjem, príde o RP a ešte aj ZP si musí platiť sama. SUPER!
Jozef Mihál
18.07.05,07:28
Vysvetlenie osobnej celodennej starostlivosti cez zákon o rodičovskom prípevku nie je možné, pretože od 1.7.2005 pojem "osobná starostlivosť" zo zákona o RP vypadol.

Takže viď môj predošlý príspevok.

Zmyslom § 11 ods.8k) je umožniť ženám byť doma s dieťaťom do 6 rokov veku, bez toho, aby boli považované za "ženy v domácnosti" alebo "dobrovoľne nezamestnané osoby". Ak dá dieťa do škôlky, už to nie je osobná celodenná starostlivosť.

Na záver - nič netrvá večne, ani stav akéhokoľvek zákona. Osobne sa mi celkom pozdáva úprava § 11 ods.8k), podľa ktorej by sa umožnilo aby dieťa navštevovalo škôlku, jasle a pod. v rozsahu povedzme do 4 hodín denne. Logiku to má.
ala13
18.07.05,09:56
Inde na porade som uviedla tento svoj problem a nik nan zatial neodpovedal:


Do 1.9. som na RD a rada by som za svoju pracu v 1 firmu, ktoru som od zac. roka nemala zaplatenu (kratili by mi RP o viac nez by som zarobila). Mozem si dat zaplatit na dohodu v juli a auguste povedzme aspon nejakych 90.000, aby mi pokryli aspon nezdanitelnu cast ZD a vznikol narok na danovy bonus za 2 deti, kedze je manzel dlhodobo nezamestnany? Pravdepodobne pojde o fiktivny prijem, lebo moji sefovia platobnou disciplinou netrpia, len by ma potesilo tych 19% dani vratenych od DU v aprili buduceho roka. Aj na ten danovy bonus mi asi inak narok nevznikne, lebo zamestnavatel (gymnazium) tvrdi, ze na moj navrat po RD nema peniaze.Napadla ma vsak v suvislosti s nim dalsia otazka, ak za jul na DoVP dostanem 90.000, nezaplati za mna stat za jul zdravotne poistenie? Alebo to plati az od septembra? Mam ist ohlasit ZP tento svoj prijem? A SP? Prosim a vopred dakujem za odpoved.
klimako
18.07.05,11:44
Dobrý deň, P. Mihál, Zákon, ktorý je uložený v súbore zakon po novele.doc, neobsahuje §11 odstavce 12 až 17. Doplnte to prosím, aby niekto neprebral chybný text aj keď na vlastne riziko. Ináč ďakujem, upravený zákon mi pomohol.

IB
Jozef Mihál
18.07.05,20:29
...Zákon, ktorý je uložený v súbore zakon po novele.doc, neobsahuje §11 odstavce 12 až 17. Doplnte to prosím, aby niekto neprebral chybný text aj keď na vlastne riziko...Vidno, že pozorne sledujete "históriu" tejto novely. Vládny návrh novely skutočne dopĺňal do § 11 aj odseky 12 až 17.

Vo výslednej novele však už toto nie je - uvedené odseky si našli svoje miesto v § 13 - viď tam odseky 13 až 18 a viď § 29b odseky 4 a 5.

Takže ďakujem za upozornenie, ale priložený súbor je v tomto smere OK.
Jozef Mihál
18.07.05,20:36
...ak za jul na DoVP dostanem 90.000, nezaplati za mna stat za jul zdravotne poistenie? Alebo to plati az od septembra? Mam ist ohlasit ZP tento svoj prijem? A SP?
Ak v júli dostanete 90000 na dohodu, žiadne ZP platiť nebudete /ak bude definitívne prijatá novela, čo budeme žiaľ vedieť asi až v septembri/, platí štát.

Okrem toho ste predsa stále zamestnancom, a zamestnanci ak majú popri zamestnaní príjem z dohody, ZP z neho neplatia.

SP - zamestnávateľ musí odviesť 0,8% na úrazové poistenie z celej vyplatenej sumy, dohodu treba v SP nahlásiť atď.
ala13
19.07.05,03:31
Dakujem za odpoved, potesila ma:) .
Takze, ak v najhorsom pripade (dalsia novela alebo neprejdenie tejto alebo prejdenie tejto ale so zmenou) budem musiet predsa len v rocnom zuctovani ZP priznat tento prijem, zaplatim z tohto prijmu nejakych 14% (z 90.000), cize 12.600?
Dost velke riziko na odporucanie inym zenam na MD. Mam teda radsej pockat do septembra? Hrozi potom, ze si sama budem musiet zaplatit ZP 545,- za ten mesiac, za ktory dostanem tento prijem? Je to predsa len mensie riziko, ale neplati od septembra zas, ze mozem na dohody zarobit do 13.000,- ako ste to radili, pan Mihal, studentovi v prispevku Student a dohoda?
klimako
19.07.05,06:31
ďakujem za odpoveď, v NRSR, som si stiahol novelu z prveho čitania, a odseky tam boli. OPATRNOSTI NIE JE NIKDY DOSŤ.
Hlavne ma zaujal bývalý §11 ods 17. ) Ak sa poistenec považuje za zamestnanca podľa odseku 3 z viacerých dôvodov u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa akoby bol zamestnancom iba raz. Ten v novele už nevidim. Má sa tomu rozumieť tak, že ak pracujem na 2 pracovne pomery a zarabam vela, tak akože pracujem iba na jeden a platim do jedneho maximálneho limitu? Keď tam ten odsek nie je, tak ako sa to v praxi bude robiť?
Jozef Mihál
19.07.05,07:16
ďakujem za odpoveď, v NRSR, som si stiahol novelu z prveho čitania, a odseky tam boli. OPATRNOSTI NIE JE NIKDY DOSŤ.
Hlavne ma zaujal bývalý §11 ods 17. ) Ak sa poistenec považuje za zamestnanca podľa odseku 3 z viacerých dôvodov u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa akoby bol zamestnancom iba raz. Ten v novele už nevidim. Má sa tomu rozumieť tak, že ak pracujem na 2 pracovne pomery a zarabam vela, tak akože pracujem iba na jeden a platim do jedneho maximálneho limitu? Keď tam ten odsek nie je, tak ako sa to v praxi bude robiť?
V novele je predsa § 29a ods.6:

(6) Ak sa poistenec považuje za zamestnanca podľa § 11 ods.3 z viacerých dôvodov u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa akoby bol u tohto zamestnávateľa zamestnancom iba raz.

Takže ak som u toho istého zamestnávateľa posudzovaný ako zamestnanec z dvoch, troch atď. dôvodov - napríklad mám pracovnú zmluvu a súčasne som členom dozornej rady, tak príjem z oboch činností sa spočíta a výsledok sa posudzuje voči maximu.

Napr. z prac.zmluvy mám 35000, z dozornej rady 15000 - preddavok platím z 43095.
Mirkaska
19.07.05,07:48
P. Mihál, prosím, mám pár otázočiek:

- v ktorom § zákona sa uvádza, že ročné zúčtovanie za rok 2005 sa bude robiť iba za mesiace 8-12/05? Hľadala som to, ale neúspešne. Resp., aká je pravdepodobnosť toho, že sa takýto návrh schváli? Máme totiž na dohodu dôchodcu aj študenta a júl je posledný mesiac na modifikácie miezd.

- ak by sa ročné zúčtovanie robilo za celý rok 2005, v prípade študenta, resp. dôchodcu, ktorý nie je zamestnanec ani SZČO a vo firme pracuje na základe dohody - ako sa posudzuje hranica max. príjmu, do výšky ktorého platí za neho poistné štát?, až od účinnosti novely to bude polovica úhrnu minimálnych miezd (t.j. napr. od 9-12/05 je to 4*3250,-, dovtedy 6500,-*8 mesiacov)?

- ako sa v ročnom zúčtovaní prejaví nasledovná situácia: člen predstavenstva dostával určitú odmenu za výkon funkcie, odvod na ZP sa v zmysle zákona o ZP neplatil. Podľa novely sa bude ZP z takéhoto príjmu znovu platiť. V ročnom zúčtovaní sa bude posudzovať obdobie do novely a po novele, alebo si bude musieť odvody doplatiť?

- § 16, ods. 3 - ako treba chápať túto vetu?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Mirka
Jozef Mihál
19.07.05,08:31
1. § 31 odsek 9
2. Na príjmy študenta z dohody dosiahnuté do účinnosti novely sa neprihliada, od účinnosti novely nesmie prekročiť polovicu úhrnu min.miezd za mesiace účinnosti novely, teda 1/2 z 6500 x 4 = 13000 (alikvótne ak novela bude od 1.10.2005)
3. Do novely a po novele. Takže na príjmy člena predst. do novely sa prihliadať nebude, poistné sa doplácať nebude (retroaktivita nie je v našom právnom poriadku možná)
4. Pri určení preddavkov SZČO od júla 2006 sa v prípade, že SZČO začala činnosť v roku z ktorého sa berie základ dane, nebude deliť 12-timi ako je tomu od 1.1.2005 ale bude sa postupovať podobne, ako tomu bolo do 31.12.2004.
Mirkaska
19.07.05,09:54
2. Na príjmy študenta z dohody dosiahnuté do účinnosti novely sa neprihliada,...

Znamená to, že na dôchodcov a študentov, ktorí neboli zamestnancami alebo SZČO sa nevzťahoval § 11. ods.2 "starého zákona"? Alebo sa neprihliada z toho dôvodu, že sa za toto obdobie nebude robiť ročné zúčtovanie?
Jozef Mihál
19.07.05,10:06
Neprihliada sa z titulu § 31 ods.9 "nového zákona".
Zuzka11
19.07.05,10:25
Pán Mihál, unikla mi maličkosť - podpísal už prezident zákon 580/2004 ? Alebo ho vrátil do parlamentu?
Jozef Mihál
19.07.05,12:29
Pán prezident dostal novelu zákona 580/2004 13.júla. 15 dňová lehota na vyjadrenie vyprší 28.júla. Takže zatiaľ čakáme.
Zuzka11
19.07.05,13:02
Pán prezident dostal novelu zákona 580/2004 13.júla. 15 dňová lehota na vyjadrenie vyprší 28.júla. Takže zatiaľ čakáme.
Ďakujem:-)
Mirkaska
19.07.05,13:32
Neprihliada sa z titulu § 31 ods.9 "nového zákona".
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Pekný zvyšok dňa.
Mirkaska
20.07.05,05:02
Ešte jednu otázku p. Mihál, pre niekoho možno banálnu,

Vyplatené príjmy napr. v septembri za august dohodárovi, členovi štat. orgánu pôjdu do úhrnu príjmov za obdobie do platnosti novely alebo po novele (ak bude platnosť od 1/9/2005)?

Ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
20.07.05,05:23
Ešte jednu otázku p. Mihál, pre niekoho možno banálnu,

Vyplatené príjmy napr. v septembri za august dohodárovi, členovi štat. orgánu pôjdu do úhrnu príjmov za obdobie do platnosti novely alebo po novele (ak bude platnosť od 1/9/2005)?

Ďakujem veľmi pekne....pôjdu do augusta, teda do obdobia pred novelou.
tamara
20.07.05,10:53
ahojte, mam otazocku..moja sestra ma dvojicky, teraz v juli maju 5 rokov, tak sa ide nahlasit na urad prace...pocula som nieco o 6 rocnej materskej ale na zdravotnej poistovni jej povedali, ze zdravotne by si musela platit sama....prosim ako je to? dakujem
Jozef Mihál
20.07.05,12:28
ahojte, mam otazocku..moja sestra ma dvojicky, teraz v juli maju 5 rokov, tak sa ide nahlasit na urad prace...pocula som nieco o 6 rocnej materskej ale na zdravotnej poistovni jej povedali, ze zdravotne by si musela platit sama....prosim ako je to? dakujemPočas platnosti akuálneho zákona (tj. určite do 31.8., možno do 30.9.) platí zdravotné poistenie štát, aj keď nie je ani nebude nahlásená na Úrade práce.

Po novele, teda od 1.9. (1.10.) ak deti nemá v škôlke ale celodenne sa o ne stará, platí štát až do dovŕšenia 6 rokov veku detí.
tamara
21.07.05,04:40
takze ak tomu dobre rozumiem, pri patnosti terajsieho zákona by sa vobec nemusela zaevidovat na urad prace, ak sa rozhodne zostat na 6 rocnej materskej a zdravotne bude za nu platit stat? lebo pracovnicka socialnej poistovne jej povedala, ze v tomto pripade si ho bude musiet platit sama /v pondelok sa tam bola informovať/ a od platnosti noveho je to to iste, akurat nemoze dat deti do skolky? pytam sa mozno ako nechapajuca,ale ked v kazdej institucii cloveku povedia nieco ine....ak by sa dalo, poprosim o odpoved, dost ma to súri a chcem si byt na istom.....dakujem

Počas platnosti akuálneho zákona (tj. určite do 31.8., možno do 30.9.) platí zdravotné poistenie štát, aj keď nie je ani nebude nahlásená na Úrade práce.

Po novele, teda od 1.9. (1.10.) ak deti nemá v škôlke ale celodenne sa o ne stará, platí štát až do dovŕšenia 6 rokov veku detí.
miroj
21.07.05,10:00
Dobrý deň.
Som prípad, na ktorý sa vzťahuje §13 ods.5, som zamestancom(konateľom) a mám aj príjmy podľa §6 ods.2 zákona o dani z príjmu. Mám povinnosť platiť z týchto príjmov 14% z vymer.základu. Nemám povinnosť platiť z týchto príjmov preddavky a podľa znenia §19 ani vykonať ročné zúčtovanie. Problém vidím v konštrukcii §19 ods.1 písm. c, resp. d. Ako vlastne zaplatím poistné z vyššie uvedených príjmov?

Mám aj problém s pochopením §19 ods.1 písm. c,d. Aká je logická väzba medzi vetou 1 a 2 (a-and, alebo-or)? Veta 3 je viazaná spojkou "a" iba na druhú časť vety 2. Zdá sa, že by to mal byť výraz:
"veta 1" and ("1.časť vety 2" or ("2.časť vety 2" and "veta 3"))
V tom prípade naozaj nemám povinosť vykonať ročné zúčtovanie, nakoľko som zamestnancom a moje príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy (rozumiem tomu tak,že porovnanie sa vykoná v každom mesiaci jednotlivo). Už som z toho zmätený. Čo je vlastne cieľom §19 ods.1 písm. c,d?
Jozef Mihál
21.07.05,10:49
takze ak tomu dobre rozumiem, pri platnosti terajsieho zákona by sa vobec nemusela zaevidovat na urad prace, ak sa rozhodne zostat na 6 rocnej materskej a zdravotne bude za nu platit stat? ...a od platnosti noveho je to to iste, akurat nemoze dat deti do skolky?
Pri súčasnom zákone sa nemusí registrovať na úrade práce - platiť bude stále za ňu štát.

Odo dňa platnosti novely štát platí len za určité skupiny osôb, medzi ne patria aj ženy, starajúce sa o dieťa do dovŕšenia 6 roku - dieťa ale nesmie byť v škôlke.
Jozef Mihál
21.07.05,10:51
Dobrý deň.
Som prípad, na ktorý sa vzťahuje §13 ods.5, som zamestancom(konateľom) a mám aj príjmy podľa §6 ods.2 zákona o dani z príjmu. Mám povinnosť platiť z týchto príjmov 14% z vymer.základu. Nemám povinnosť platiť z týchto príjmov preddavky a podľa znenia §19 ani vykonať ročné zúčtovanie. Problém vidím v konštrukcii §19 ods.1 písm. c, resp. d. Ako vlastne zaplatím poistné z vyššie uvedených príjmov?

Mám aj problém s pochopením §19 ods.1 písm. c,d. Aká je logická väzba medzi vetou 1 a 2 (a-and, alebo-or)? Veta 3 je viazaná spojkou "a" iba na druhú časť vety 2. Zdá sa, že by to mal byť výraz:
"veta 1" and ("1.časť vety 2" or ("2.časť vety 2" and "veta 3"))
V tom prípade naozaj nemám povinosť vykonať ročné zúčtovanie, nakoľko som zamestnancom a moje príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy (rozumiem tomu tak,že porovnanie sa vykoná v každom mesiaci jednotlivo). Už som z toho zmätený. Čo je vlastne cieľom §19 ods.1 písm. c,d?Najprv vytiahnime z nového znenia § 19 ods.1:


§ 19


Ročné zúčtovanie poistného

(1) Poistenec je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni do konca februára nasledujúceho kalendárneho roka, ak ďalej nie je uvedené inak. Poistenec, ktorý je v rozhodujúcom období len samostatne zárobkovo činnou osobou je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka. Povinnosť podľa tohto odseku sa nevzťahuje na poistenca, ktorý bol počas celého predchádzajúceho kalendárneho roka

a) poistencom, za ktorého platí poistné štát a úhrn jeho vymeriavacích základov podľa § 13 ods. 1 až 8 nepresiahol ½ úhrnu minimálnych miezd za predchádzajúci kalendárny rok,
b) platiteľom podľa § 11 ods. 2 a jeho príjem podľa § 13 ods. 7 nepresiahol ½ úhrnu minimálnych miezd za predchádzajúci kalendárny rok,
c) zamestnancom a to
1. iba u jedného zamestnávateľa alebo u viacerých zamestnávateľov postupne,
2. jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy alebo vo všetkých mesiacoch presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a
3. nemal príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu,46) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou,39t) alebo

d) zamestnancom a to
1. u viacerých zamestnávateľov súčasne,
2. jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy alebo vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a
3. nemal príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu,46) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou.39t)


Väzba medzi bodmi 1. až 3. v oboch písmenách c) i d) je "a".


Takže "čistý" zamestnanec nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie (RZ) ak:
- je len zamestnancom u jediného zamestnávateľa alebo mal viacerých zamestnávateľov počas roka postupne A SÚČASNE
- jeho príjmy "nekolísali" A SÚČASNE
- nemal žiaden príjem podľa § 6 ZDP okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou.


Druhá možnosť - "čistý" zamestnanec nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie (RZ) ak:
- je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov počas roka súbežne A SÚČASNE
- jeho príjmy vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov "nekolísali" A SÚČASNE
- nemal žiaden príjem podľa § 6 ZDP okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou.


Vo Vašom prípade máte povinosť vykonať ročné zúčtovanie. Síce ste len zamestnancom a Vaše príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy, ale máte aj príjmy podľa § 6 ods.2 ZDP. Nesplnili ste teda podmienku v bode 3. z toho vyplýva povinnosť RZ.
miroj
21.07.05,11:37
Väzba medzi bodmi 1. až 3. v oboch písmenách c) i d) je "a".


Takže "čistý" zamestnanec nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie (RZ) ak:
- je len zamestnancom u jediného zamestnávateľa alebo mal viacerých zamestnávateľov počas roka postupne A SÚČASNE
- jeho príjmy "nekolísali" A SÚČASNE
- nemal žiaden príjem podľa § 6 ZDP okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou.


Druhá možnosť - "čistý" zamestnanec nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie (RZ) ak:
- je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov počas roka súbežne A SÚČASNE
- jeho príjmy vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov "nekolísali" A SÚČASNE
- nemal žiaden príjem podľa § 6 ZDP okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou.


Vo Vašom prípade máte povinosť vykonať ročné zúčtovanie. Síce ste len zamestnancom a Vaše príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy, ale máte aj príjmy podľa § 6 ods.2 ZDP. Nesplnili ste teda podmienku v bode 3. z toho vyplýva povinnosť RZ.

No... aby to bolo jednoznačné a čisté mala by byť spojka "a" uvedená v samostatnom riadku (myslím, že som sa s takouto konštrukciou už v niektorom zákone stretol), alebo minimálne by mala byť uvedená aj na konci vety č.1.. Samostané uvedenie spojky "a" je lepšie aj z toho dôvodu, že 2. veta je rozdelená spojkou "alebo" a na konci vety je uvedená spojka "a". Myslím, že aj podľa pravidiel vyhodnocovania logických výrazov sa najprv spracujú väzby typu AND, až potom väzvy typu OR(ja pre istotu používam zátvorky).
tamara
21.07.05,11:43
Pri súčasnom zákone sa nemusí registrovať na úrade práce - platiť bude stále za ňu štát.

Odo dňa platnosti novely štát platí len za určité skupiny osôb, medzi ne patria aj ženy, starajúce sa o dieťa do dovŕšenia 6 roku - dieťa ale nesmie byť v škôlke.
p. Mihal, velmi ste mi pomohli, dakujem a zelam pekny den
Jozef Mihál
21.07.05,11:46
No... aby to bolo jednoznačné a čisté mala by byť spojka "a" uvedená v samostatnom riadku
Mne odkojenému na množinách, matematických olympiádach, MFF a napokon 15 rokoch programovania to nemusíte hovoriť. Právnici však používajú inú reč. Podľa nich stačí, ak pri alternatívnych možnostiach je príslušná spojka a/alebo pred poslednou "odrážkou. A zákony sa píšu rečou právnikov.
tamara
25.07.05,07:30
takze ak tomu dobre rozumiem, pri patnosti terajsieho zákona by sa vobec nemusela zaevidovat na urad prace, ak sa rozhodne zostat na 6 rocnej materskej a zdravotne bude za nu platit stat? lebo pracovnicka socialnej poistovne jej povedala, ze v tomto pripade si ho bude musiet platit sama /v pondelok sa tam bola informovať/ a od platnosti noveho je to to iste, akurat nemoze dat deti do skolky? pytam sa mozno ako nechapajuca,ale ked v kazdej institucii cloveku povedia nieco ine....ak by sa dalo, poprosim o odpoved, dost ma to súri a chcem si byt na istom.....dakujem
p. Mihal, mam este jeden dotaz...informovala som sa ohladom tej veci na socialnej,tam ma odkazali na zdravotnu a zo zdravotnej zase na socialnu...kto je vlastne v tomto pripade kompetentny? dakujem
yogi
25.07.05,08:44
Pan Mihal, prosim o odpoved na otazku o zdravotnom poisteni:
Som trvalo cely rok 2005 zamestnany u jedneho zamestnavatela, danovy zaklad z prijmu zo zamestnania za rok 2005 bude vyssi ako 100.000 Sk. Popri zamestnani som v roku 2005 mal uzatvorenych niekolko dohod o vykonani prac s inym zamestnavatelom, na odmenach za dohody som dostal cistych 100.000 Sk (dan odviedol zamestnavatel).

Pri rocnom zuctovani zdravotneho poistenia bude brany prijem len z trvaleho zamestnania, alebo sa pripocitava aj odmena za dohody?? Moze mi rocne zuctovanie v tomto pripade urobit moj zamestnavatel, u ktoreho som trvalo zamestnany??
Preddavky na zdravotne poistenie z odmeny za dohody odvadzane neboli.
Vopred dakujem.
yogi
Téry
25.07.05,09:20
Pan Mihal, prosim o odpoved na otazku o zdravotnom poisteni:
Som trvalo cely rok 2005 zamestnany u jedneho zamestnavatela, danovy zaklad z prijmu zo zamestnania za rok 2005 bude vyssi ako 100.000 Sk. Popri zamestnani som v roku 2005 mal uzatvorenych niekolko dohod o vykonani prac s inym zamestnavatelom, na odmenach za dohody som dostal cistych 100.000 Sk (dan odviedol zamestnavatel).

Pri rocnom zuctovani zdravotneho poistenia bude brany prijem len z trvaleho zamestnania, alebo sa pripocitava aj odmena za dohody?? Moze mi rocne zuctovanie v tomto pripade urobit moj zamestnavatel, u ktoreho som trvalo zamestnany??
Preddavky na zdravotne poistenie z odmeny za dohody odvadzane neboli.
Vopred dakujem.
yogiNie som sice pan Mihal ale viem tak odpoviem. Odmena z dohody sa do rocneho zuctovania nezapocitava, kedze si bol cely rok zamestnany.
yenefer
25.07.05,16:37
Vysvetlenie osobnej celodennej starostlivosti cez zákon o rodičovskom prípevku nie je možné, pretože od 1.7.2005 pojem "osobná starostlivosť" zo zákona o RP vypadol.

Takže viď môj predošlý príspevok.

Zmyslom § 11 ods.8k) je umožniť ženám byť doma s dieťaťom do 6 rokov veku, bez toho, aby boli považované za "ženy v domácnosti" alebo "dobrovoľne nezamestnané osoby". Ak dá dieťa do škôlky, už to nie je osobná celodenná starostlivosť.

Na záver - nič netrvá večne, ani stav akéhokoľvek zákona. Osobne sa mi celkom pozdáva úprava § 11 ods.8k), podľa ktorej by sa umožnilo aby dieťa navštevovalo škôlku, jasle a pod. v rozsahu povedzme do 4 hodín denne. Logiku to má.
UPS! Jaspiw sklamalo, nemajú zapracovanú novelu, to som ešte za dva roky nepostrehla :-(

Večne netrvá ani moja RD :-D
Veru, tie aspoň 4 hod. sú potrebné ako soľ! Ale zase do súkromnej škôlky (príp. jaslí) na ktoré štát neprispieva dať dieťa môžem. Ostanem doma ( nemyslím tým konkrétne seba, ale všeobecne), RP mi pobeží, teda ZP za mňa potiahne štát... hmmmm :-/
yenefer
25.07.05,16:42
Pre Tamaru a otázku o 6 ročnej "materskej":
Tu asi vznikol trochu chaos kvôli názvu úradu. Na úrade práce sociálnych vecí a rodiny sa teraz vybavujú všetky štátne sociálne dávky. Evidovať sa teda musí ak chce poberať rodičovský prísevok ( na sociálnom je myslené nie SP ale odbor sociálnych vecí a rodiny na úrade práce sociálnych vecí a rodiny),ale nie ako nezamestnaný uchádzač o zamestnanie :-) Kým má nárok na rodičovský príspevok, ako uchádzača o zamestnanie ju nezaevidujú, resp. nemôže poberať dávku v nezamestnanosti kým má nárok na rodičovský príspevok. Pekný deň
yenefer
26.07.05,05:48
Stáva sa to dosť často. Takéto "preklepy" som u nich objavil za posledný rok minimálne 3 krát. Bohužiaľ.:(
Zakaždým som im napísal mail s upozornením. Reagujú dosť pružne. Nepošlú síce odpoveď, ale na ich stránke býva oprava približne do týždňa po upozornení.;)
Fakt?:eek: Tak to idem hneď reklamovať. Som včera zistila, že žiadny z predpisov upravujúci dávky súvisiace s rodičovstvom tam nemajú aktuálne! Od septembra mali dosť času, nie? :mad:
Jozef Mihál
26.07.05,14:56
Podľa zákulisných informácií pán prezident podpísal novelu zákona o zdravotnom poistení, účinnú od 1.9.2005.
Téry
27.07.05,14:12
Už to potvrdili aj tamtamy.:D
Napríklad: http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2315757Ako vidno, pan Mihal ma dobre zakulisne informacie
ALDA
27.07.05,15:17
Ako vidno, pan Mihal ma dobre zakulisne informacie
Neviem prečo tu nejde dať súhlas?:)

Ešte dodávam, že p. Mihál je skutočne jednička:):):), ešte že ho máme a pomáha nám. Teším sa na školenia:):)

Hela
Téry
27.07.05,16:57
Neviem prečo tu nejde dať súhlas?:)

Ešte dodávam, že p. Mihál je skutočne jednička:):):), ešte že ho máme a pomáha nám. Teším sa na školenia:):)

HelaSuhlasim s ALDOU a ja sa tiez tesim na skolenia pana Mihala. Pojdem urcite aspon na jedno.
Heni
27.07.05,17:08
Suhlasim s ALDOU a ja sa tiez tesim na skolenia pana Mihala. Pojdem urcite aspon na jedno.Na jedno...? co jedno? :):):) ;););)
Téry
28.07.05,11:41
Na jedno...? co jedno? :):):) ;););)
Aspon na jedno - pivo.
Téry
28.07.05,14:48
:D :D
bepo
28.07.05,14:49
Veru,Téry tam po nás flusá s flustrubkou a teší sa na to jedno pivo :D
ajka
01.08.05,12:57
Takže od 01.09. sa mení VZ pre SZČO na ráta sa že ZD/2,14 /12*14%?
Takže ak bol ZD za rok 2004 168 000,-, od septembra platím :
168000/2,14/12*14% ´= 916,-Sk/mesačne?
Je to tak?
apsgroup
01.08.05,13:06
Malo by to platit pre vypocet az od 7/2006.Alebo sa mylim_? Teraz este po starom.
Téry
01.08.05,13:20
Malo by to platit pre vypocet az od 7/2006.Alebo sa mylim_? Teraz este po starom.Aj ja myslim, ze to plati az pre vypocet preddavkov od 7.2006. V septembri sa vyska preddavkov nemeni, plati sa suma vypocitana po starom a ktora sa plati od jula 2005. Je to preto, lebo v danovom priznani za rok 2004 sa nesledovala osobitne suma nakladov na zdravotne poistenie a aj preto, aby SZCO nemali zbytocne starosti s prepocitavanim sumy preddavkov v septembri. Niektori SZCO by to prepocitavanie mozno ani nezvladli a radsej by zrusili zivnost ;) .
ajka
01.08.05,13:29
Aha áno, je to tak až od 07/2006. Vďaka
olga88
02.08.05,14:25
Prosim o radu. Student VS 25 rocny, podla novely od 1.9.2005 musi platit zdravotne poistenie aj ked nikde nepracuje?
Dakujem za odpoved.
Téry
02.08.05,20:44
Prosim o radu. Student VS 25 rocny, podla novely od 1.9.2005 musi platit zdravotne poistenie aj ked nikde nepracuje?
Dakujem za odpoved.Stat plati poistne za nezaopatrene deti. Citujem z vykladu k zakonu:

"Za nezaopatrené dieťa sa na účely zákona o zdravotnom poistení považuje aj osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu. Znamená to, že študenti denného štúdia na vysokej škole, nie sú obmedzovaní vekom 26 rokov. Aj po dovŕšení veku 26 rokov študent denného štúdia je považovaný za nezaopatrené dieťa, ak ide o štúdium na jeho prvej vysokej škole a štúdium nepresiahlo štandardnú dĺžku."


Teda stat plati poistne za studenta svojej 1 VS az do dovrsenia 26 rokov a pri dodrzani vyssie uvedeneho i do vyssieho veku.
aladin
03.08.05,04:35
Pan Mihal . Bude aj v Košiciach nejake to školenie ??
Téry
03.08.05,09:45
Pan Mihal . Bude aj v Košiciach nejake to školenie ??
Tu niekde na Porade je informacia ze skolenie v Kosiciach bude 6.10.2005
brm
03.08.05,13:54
Veru,Téry tam po nás flusá s flustrubkou a teší sa na to jedno pivo :Da možno aj becherovka sa podaktorým ujde
hron
04.08.05,05:23
Je pravda, ze podla novely dochodcovia, ktori maju prijmy ako SZCO tesne nad polovicou minimalnej mzdy budu platit odvody ZP tesne pod 28% ?
alena
04.08.05,05:57
odvod je 14%, dnes v SME je na strane 4 popísané o odvodoch dôchodcov všetko a je to od nášho Jožka Mihála
Téry
04.08.05,06:04
Je pravda, ze podla novely dochodcovia, ktori maju prijmy ako SZCO tesne nad polovicou minimalnej mzdy budu platit odvody ZP tesne pod 28% ?Ukazme si to ako to bude v roku 2006. Dochodca SZCO neplati ZP, ak jeho VZ za rok 2006 bude mensi ako uhrn polovice min.miezd, co bude suma 40800 Sk.

VZ = Základ dane / 2.14
Ak vynasobime 40800 krat 2.14 = 87312 Sk

Cize ak dochodca v roku 2006 dosiahne zaklad dane bez odpocitania poistneho maximalne 87312 Sk, nebude platiť ZP.

Ak dochodca vycisli zaklad dane tak, ze od prijmov odspocitava pausalne vydavky 25%, znamena to, ze moze dosiahnut prijem do
116416 Sk (75% z 116416 Sk = 87312 Sk).

Ak dochodca uvedenu hranicu prekroci, plati poistne 14% z VZ. Ak je osoba so zdravotnym postihnutim, plati 7% z VZ.
hron
04.08.05,06:18
odvod je 14%, dnes v SME je na strane 4 popísané o odvodoch dôchodcov všetko a je to od nášho Jožka Mihála
Keby ho nezavreli pod zamku, mozno by som nic nenapisal.
hron
04.08.05,06:26
Ukazme si to ako to bude v roku 2006. Dochodca SZCO neplati ZP, ak jeho VZ za rok 2006 bude mensi ako uhrn polovice min.miezd, co bude suma 40800 Sk.

VZ = Základ dane / 2.14
Ak vynasobime 40800 krat 2.14 = 87312 Sk

Cize ak dochodca v roku 2006 dosiahne zaklad dane bez odpocitania poistneho maximalne 87312 Sk, nebude platiť ZP.

Ak dochodca vycisli zaklad dane tak, ze od prijmov odspocitava pausalne vydavky 25%, znamena to, ze moze dosiahnut prijem do
116416 Sk (75% z 116416 Sk = 87312 Sk).

Ak dochodca uvedenu hranicu prekroci, plati poistne 14% z VZ. Ak je osoba so zdravotnym postihnutim, plati 7% z VZ.
Aha, tak novinari to zase sprasili. Dakujem. Ale aj tak si myslim, ze je to bohapuste okradanie, lebo dochodca ide robit za minimalnu mzdu naozaj len vtedy, ked mu nic ineho nezostane, aby prezil (zaplatil za lieky). Tie vynimky, ktore to robia z potesenia z prace, aj ked mizerne zaplatenej, tak tam tiez nevidim ziadny dovod.
bea
04.08.05,06:47
Srdečná vďaka.
emve
04.08.05,06:57
Ako to bude teraz so študentami vykonávajúcimi "študentské brigády". Od januára mohli mat max. ročný príjem 78000,-Sk a zdravotné za nich platil štát.
Teraz sa píše, že príjem nesmú mať vyšší ako 3 250,-Sk/mesačne - to platí v príade studenta zamestnanca,alebo SZČO.
Chápem dobre, že študentská dohoda sa nerovná zamestnanec, čiže sa pri týchto dohodách nič nemení?
Veronika
Téry
04.08.05,07:14
Ako to bude teraz so študentami vykonávajúcimi "študentské brigády". Od januára mohli mat max. ročný príjem 78000,-Sk a zdravotné za nich platil štát.
Teraz sa píše, že príjem nesmú mať vyšší ako 3 250,-Sk/mesačne - to platí v príade studenta zamestnanca,alebo SZČO.
Chápem dobre, že študentská dohoda sa nerovná zamestnanec, čiže sa pri týchto dohodách nič nemení?
Veronika
Od januara do augusta mozu na dohody zarobit kolko len chcu.

Od septembra do decembra mozu na dohody zarobit max.13000 Sk.

Od januara do decembra 2006 mozu na dohody zarobit 40800 Sk.
hron
04.08.05,07:18
Nebudem tu s hronom zbytočne polemizovať, každý SZČO vie svoje o tom, čo sú to príjmy, čo výdavky a ako sa to robí, aby bol zaklad dane čo najnižší.

Pre tých, čo nemajú predplatené SME, je tu v rámci dnešnej Happy Hour originál podklad článku, z ktorého vychádzala pani Drozdíková.

HH končí o 10.30
To je fakt, ze novinari by mali prejst vyhradne na SZCO. Trieskali by do novin polovicu somarin.
A mne to vychadza tak, ze sa mi uz naozaj oplati vybavit si invalidne.
apsgroup
04.08.05,07:24
Ako to bude teraz so študentami vykonávajúcimi "študentské brigády". Od januára mohli mat max. ročný príjem 78000,-Sk a zdravotné za nich platil štát.
Teraz sa píše, že príjem nesmú mať vyšší ako 3 250,-Sk/mesačne - to platí v príade studenta zamestnanca,alebo SZČO.
Chápem dobre, že študentská dohoda sa nerovná zamestnanec, čiže sa pri týchto dohodách nič nemení?
Veronika
A ako to bude s rocnym zuctovanim studentov-brigadnikov, ktori maju prijem
z DOBPS za cely rok 2005. A akoze mozu zarobit kolko chcu v 1-8/2005,
nie je to obmedzene 6500,-mesacne? To znamena,ze im v 8/2005 mozme dat prijem napr.20000,-SK a ziadne rocne zuctovanie z toho nebude?
Téry
04.08.05,07:28
A ako to bude s rocnym zuctovanim studentov-brigadnikov, ktori maju prijem
z DOBPS za cely rok 2005. A akoze mozu zarobit kolko chcu v 1-8/2005,
nie je to obmedzene 6500,-mesacne? To znamena,ze im v 8/2005 mozme dat prijem napr.20000,-SK a ziadne rocne zuctovanie z toho nebude?
Co bolo bolo, zabudnite na magickych 6500. A precitajte si este raz moju vyssiu odpoved.
kazisvet
04.08.05,20:06
Mal by som otázku k §11 ods. 3 zákona (teda toho čo bude platiť od 1.9.).

Čo ma zaujíma konkrétne (a nie som si úplne istý)?

Som jediným spoločníkom a konateľom s.r.o. Za spoločníka a konateľa nepoberám žiadnú pravidelnú odmenu (zatiaľ nie je ani z čoho a aj keď bude, tak si ju vyplácať oficiálne nebudem), som však zároveň jediným zamestnancom tej istej s.r.o., ako inak za minimálnu mzdu :)

Pokiaľ si zákon správne vykladám, mal by som platiť ZP (zamestnanec + zamestnávateľ) len z pracovného pomeru, za konateľa a spoločníka nie, pretože za to nedostávam odmenu.
Čo mi trochu nedá "spávať" je (spoločníctvo) §11 ods. 3) pism. i) .....ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti.

Moja otázka je teda nasledovná:
je môj príjem od s.r.o. za prácu v pracovnom pomere považovaný za odmenu v zmysle vyššie citovaného písmena i)?

Doc. Matlák svojho času na svojom školení povedal, že podľa jeho názoru by to mal byť považovaný ako príjem spoločníka a tým pádom by mal spoločník platiť ZP (dodal "lichotivý" kometár o logickosti tohto prípadu, ale že si nevie pomôcť a on si číta zákon uvedeným spôsobom). Samozrejme, že zdieľam jeho názor, že ak by som mal platiť aj ako zamestnanec aj ako spoločník, za jeden jediný príjem, tak by to bolo viac ako nelogické, ale žiaľ pri našich zákonoch je asi viac nelogického ako logického.

Pán Mihál a ostatní, aký je Váš názor na uvedený "problém"?

A ešte jedna praktická otázka.
V januári som sa bol ako konateľ prihlásiť v ZP ako "SZČO", pričom som však určil vymeriavací základ 0 Sk, čo mi zatiaľ aj ostáva.
Moja otázka znie, či sa mám ísť 1. 9. 2005 ako konateľ (ktorý nepoberá za konateľstvo odmenu) odhlásiť zo ZP. Mne to logický z toho vyplýva, keďže tým, že nespĺňam podmienku byť konateľ s odmenou, tak nemám byť prečo prihlásený do ZP z tohto titulu, ale len ako zamestnanec s pracovnou zmluvou. Resp. ak by som aj dostával odmenu, aj tak by som sa asi mal ísť odhlásiť ako SZČO.

Čo vy na to?
P.S.: pre tých, ktorí teraz budú argumentovať, že ako štatutár by som mal dostávať odmenu, len odkazujem, že som si uzatvoril zmluvu o výkone funkcie štatutárneho orgánu, v ktorej sú stanovené podmienky pre výplatu odmeny za výkon funkcie tak, že ich nikdy nemôžem splniť a tým pádom odmenu nikdy nedostanem :)
Nevidím zatiaľ dôvod, aby som si z firmy niečo vyplácal, keď si môžem potom celý zdanený zisk vyplatiť ako dividendu a bez akýchkoľvek odvodov.
Téry
04.08.05,20:28
kazisvet, beriete to moc vazne.

Mate pracovnu zmluvu, tak ste zamestnanec. Z prijmu na zaklade pracovnej zmluvy platite poistne na ZP ako zamestnanec, firma plati ako zamestnavatel. To je vsetko, dalsie uvahy sa mozno hodia na dlhe letne vecery, co nie je dnesny pripad.

P.S. pan Mihal bude s mojim prispevkom urcite suhlasit.
Jozef Mihál
04.08.05,20:54
P.S. pan Mihal bude s mojim prispevkom urcite suhlasit.
Súhlasím .
kazisvet
04.08.05,21:00
Tery

dík za odpoveď. Myslím, že to neberiem až tak vážne, veď platím len ako zamestnanec, lebo mi prichádza scestné dodržiavať "logiku" zákona doslovne.
Ale v niektorom príspevku bolo na tému a, alebo a podobné zvraty napísané, že zákony tvoria a čítajú právnici a tí si to vysvetľujú všetko inak ako my "normálni" ľudia.
Mal som už raz kontrolu zo zdravotnej poisťovne a na základe takých "nezmyslov" sme potom platili pokutu. (Zamestnankyňa počas svojej materskej zmenila zdravotnú poisťovňu bez toho, aby to šlo cez nás a vedeli sme o zmene a dlhé roky sme odvádzali poistné "nesprávne". Ustanovenie zákona bolo ustanovenie zákona a museli sme platiť, aj keď nelogicky)
Téry
04.08.05,21:05
kazisvet, to bolo urcite "za meciara", dnes su ine casy. A ak s tym mas nejaky problem...
Muška
04.08.05,21:15
Tak Téry, ja som mala s jednou ZP veľký problém, keď som im musela dokazovať, že ich zákon /ešte starý/ má odvolávky na zákon o SP. Po výmene zopár listov nám poslali nakoniec Platobný rozkaz a až keď som podala sťažnosť na riaditeľa - podotýkam , že som priložila kópie ich zákona, lebo citácia im evidentne nestačila, tak sa mi pracovníčka ospravedlňovala. Napriek tomu, že sa mi predtým smiala do telefonu, že či som pomýlená, keď jej citujem zákon o SP.
Týkalo sa to umelcov.
Téry
04.08.05,21:20
Tak Téry, ja som mala s jednou ZP veľký problém, keď som im musela dokazovať, že ich zákon /ešte starý/ má odvolávky na zákon o SP. Po výmene zopár listov nám poslali nakoniec Platobný rozkaz a až keď som podala sťažnosť na riaditeľa - podotýkam , že som priložila kópie ich zákona, lebo citácia im evidentne nestačila, tak sa mi pracovníčka ospravedlňovala. Napriek tomu, že sa mi predtým smiala do telefonu, že či som pomýlená, keď jej citujem zákon o SP.
Týkalo sa to umelcov.Dnes ine vetry duju Muska. Derava 273-ka uz neplati.
kazisvet
04.08.05,21:36
kazisvet, to bolo urcite "za meciara", dnes su ine casy. A ak s tym mas nejaky problem...
Tery, tak nejak.
To ešte platilo krásne pravidlo, že ty si musel ZP doplatiť 10 rokov dozadu ale ty si si mohol pýtať len 3 roky naspäť, takže aj tam sme prišli o pekných pár korún, Ešte štašie, že vtedy som robil vo firme, kde nejaký 200-300 tis. nebol žiaden problém. Keby že sa mi to stane teraz v mojej maličkej firmičke tak nevím.
dr.kuko
17.08.05,08:11
Celý tento článok je veľmi podobný môjmu prípadu, ale nerozumiem odpovedi a preto ho dávam do pozornosti este raz. Jasné že po novele od 1.9.2005.
A pýtam sa?

Som zamestnanec a aj konatel svojej firmy, musím byť prihlásený na ZP ako zamestnanec a aj ako niečo ine(SZČO a podobne)?

Ak poberam aj dividendy, musim ich priznat do svojho prijmu pre ZP (pre DU viem ze nie)?

Ak som len konatel bez odmeny a dostavam dividendy, je to v poriadku pre ZP, alebo musim sa nejako registrovat a nieco odvadzat?

Vopred dakujem za akukolvek odpoved.


Mal by som otázku k §11 ods. 3 zákona (teda toho čo bude platiť od 1.9.).

Čo ma zaujíma konkrétne (a nie som si úplne istý)?

Som jediným spoločníkom a konateľom s.r.o. Za spoločníka a konateľa nepoberám žiadnú pravidelnú odmenu (zatiaľ nie je ani z čoho a aj keď bude, tak si ju vyplácať oficiálne nebudem), som však zároveň jediným zamestnancom tej istej s.r.o., ako inak za minimálnu mzdu :)

Pokiaľ si zákon správne vykladám, mal by som platiť ZP (zamestnanec + zamestnávateľ) len z pracovného pomeru, za konateľa a spoločníka nie, pretože za to nedostávam odmenu.
Čo mi trochu nedá "spávať" je (spoločníctvo) §11 ods. 3) pism. i) .....ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti.

Moja otázka je teda nasledovná:
je môj príjem od s.r.o. za prácu v pracovnom pomere považovaný za odmenu v zmysle vyššie citovaného písmena i)?

Doc. Matlák svojho času na svojom školení povedal, že podľa jeho názoru by to mal byť považovaný ako príjem spoločníka a tým pádom by mal spoločník platiť ZP (dodal "lichotivý" kometár o logickosti tohto prípadu, ale že si nevie pomôcť a on si číta zákon uvedeným spôsobom). Samozrejme, že zdieľam jeho názor, že ak by som mal platiť aj ako zamestnanec aj ako spoločník, za jeden jediný príjem, tak by to bolo viac ako nelogické, ale žiaľ pri našich zákonoch je asi viac nelogického ako logického.

Pán Mihál a ostatní, aký je Váš názor na uvedený "problém"?

A ešte jedna praktická otázka.
V januári som sa bol ako konateľ prihlásiť v ZP ako "SZČO", pričom som však určil vymeriavací základ 0 Sk, čo mi zatiaľ aj ostáva.
Moja otázka znie, či sa mám ísť 1. 9. 2005 ako konateľ (ktorý nepoberá za konateľstvo odmenu) odhlásiť zo ZP. Mne to logický z toho vyplýva, keďže tým, že nespĺňam podmienku byť konateľ s odmenou, tak nemám byť prečo prihlásený do ZP z tohto titulu, ale len ako zamestnanec s pracovnou zmluvou. Resp. ak by som aj dostával odmenu, aj tak by som sa asi mal ísť odhlásiť ako SZČO.

Čo vy na to?
P.S.: pre tých, ktorí teraz budú argumentovať, že ako štatutár by som mal dostávať odmenu, len odkazujem, že som si uzatvoril zmluvu o výkone funkcie štatutárneho orgánu, v ktorej sú stanovené podmienky pre výplatu odmeny za výkon funkcie tak, že ich nikdy nemôžem splniť a tým pádom odmenu nikdy nedostanem :)
Nevidím zatiaľ dôvod, aby som si z firmy niečo vyplácal, keď si môžem potom celý zdanený zisk vyplatiť ako dividendu a bez akýchkoľvek odvodov.
Jozef Mihál
17.08.05,09:42
Som zamestnanec a aj konatel svojej firmy, musím byť prihlásený na ZP ako zamestnanec a aj ako niečo ine(SZČO a podobne)?

Ak poberam aj dividendy, musim ich priznat do svojho prijmu pre ZP (pre DU viem ze nie)?

Ak som len konatel bez odmeny a dostavam dividendy, je to v poriadku pre ZP, alebo musim sa nejako registrovat a nieco odvadzat?


Ak ste zamestnanec na pracovnú zmluvu, tak od 1.9.2005 sa už druhýkrát ako zamestnanec (z titulu fuinkcie konateľa) prihlasovať nebudete. Nezabudnite sa však zo ZP odhlásiť ako SZČO.

Z dividend majetkovo zúčastnená osoba ZP neplatí. Takže vo Vašom prípade ich do príjmu nepriznáte.

Ak by ste boli len konateľ bez odmeny a poberali len dividendy, odhlásite sa ako zamestnanec, samozrejme sa odhlásite aj ako SZČO - viď vyššie, a prihlásite sa ako poistenec podľa § 11 ods.2 - tzv. "dobrovoľne nezamestnaná osoba". V tomto prípade budete platiť preddavky 575 Sk mesačne a nič iné.
Sany
17.08.05,09:56
Čím ďalej, tým mám väčší hokej v niektorých veciach. Moja dcéra je riadnou študentkou denného štúdia na VŠ. Od mája je však zamestnaná na hlavný pracovný pomer. Zároveň je v našej s.r.o.zamestnaná na dohodu o brigádnickej práci študenta. Teraz sa neviem sama so sebou dohodnúť, či bude musieť platiť ZP ( príjem na dohodu -5.000,-/mes. ) z titulu, že je študentka, alebo nebude platiť, lebo má iný pracovný pomer, kde platí ZP ako zamestnanec.
dr.kuko
17.08.05,11:54
Veľmi pekne ďakujem za presné a jasné odpovede, možno ešte jednu otazku, ale to si nechám na neskôr.
alena
17.08.05,11:57
ak je súčasne zamestnaná na hlavný prac.pomer a má aj dohodu, tak platí odvody len ako zamestnanec, na dohodu môže zarobiť koľko chce.
Sany
17.08.05,11:58
ak je súčasne zamestnaná na hlavný prac.pomer a má aj dohodu, tak platí odvody len ako zamestnanec, na dohodu môže zarobiť koľko chce.Dík, som si myslela, len zas ten študent ma tam motal, ale vlastne ona nie je študent, za ktorého platí štát....
Téry
17.08.05,12:45
Sany, posielam SS
kaška
18.08.05,12:55
Ahojte, podľa § 13 ods.16 sa minimálny vymeriavací základ zamestnanca nekráti za poskytnuté pracovné voľno bez náhrady mzdy. V odvolávke je uvedené: napr. § 136 ods.1 ZP. Podľa ZP môže však zamestnávateľ poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy aj v iných prípadoch ako je uvedené v § 136 ods.1. Myslíte, že pri ostatných neplatených voľnách sa tieto tiež nebudú zohľadňovať pri výpočte minimálneho vymeriavacieho základu?
Aký je Váš názor?
Téry
18.08.05,13:10
Pri akomkoľvek neplatenom voľne sa minimálny vymeriavací základ znižovať nebude.
AlexS
18.08.05,15:44
Ak ste zamestnanec na pracovnú zmluvu, tak od 1.9.2005 sa už druhýkrát ako zamestnanec (z titulu fuinkcie konateľa) prihlasovať nebudete. Nezabudnite sa však zo ZP odhlásiť ako SZČO.

Z dividend majetkovo zúčastnená osoba ZP neplatí. Takže vo Vašom prípade ich do príjmu nepriznáte.

Ak by ste boli len konateľ bez odmeny a poberali len dividendy, odhlásite sa ako zamestnanec, samozrejme sa odhlásite aj ako SZČO - viď vyššie, a prihlásite sa ako poistenec podľa § 11 ods.2 - tzv. "dobrovoľne nezamestnaná osoba". V tomto prípade budete platiť preddavky 575 Sk mesačne a nič iné.
Dobrý deň pán Mihál,

ja mám podobný prípad. Som jediný spoločník i jediný konateľ a už poberám dôchodok. Nie som zamestnanec. SRO-čku som založil v apríli 2005. Ako konateľ som sa prihlásil ako SZČO a platím 910 Sk do ZP a do SP nič. Zatiaľ mi ani v ZP nevedeli s istotou povedať aká zmena bude pre mňa po 1. 9. 2005. Pán Mihál, prosím Vás zaoberali ste sa už s takýmto prípadom? Ďakujem za odpoveď.
Muška
18.08.05,16:09
P. Mihál ,
Janka robí v Trenčíne školenie a Ty čo :eek: budeš robiť v BA, alebo máme ísť do TN
Jozef Mihál
18.08.05,16:39
p.Naďa ,
s Jankou si dokonca 27.9. budeme v TN priamo konkurovať - ona i ja máme v ten istý deň a v tom istom meste školenie. Smajl.
V BA bude školenie pravdepodobne 20.9., ak bude záujem, môže byť jedno ešte predtým - pravdepodobne 14.9.
Jozef Mihál
18.08.05,16:42
Som jediný spoločník i jediný konateľ a už poberám dôchodok. Nie som zamestnanec. SRO-čku som založil v apríli 2005. Ako konateľ som sa prihlásil ako SZČO a platím 910 Sk do ZP a do SP nič. Zatiaľ mi ani v ZP nevedeli s istotou povedať aká zmena bude pre mňa po 1. 9. 2005. Pán Mihál, prosím Vás zaoberali ste sa už s takýmto prípadom? Ďakujem za odpoveď. Takým prípadom som sa zaoberal už asi 100x. Smajl.
Takže ako konateľ sa od 1.9.2005 v ZP odhlásite. Ak za činnosť konateľa nepoberáte odmenu (predpokladám že nie) tak sa zároveň prihlásite ako poistenec štátu, § 11 ods.9 písm.b) - ako dôchodca.
Ak poberáte odmenu, prihlásite sa ako zamestnanec.
ANNA
18.08.05,16:43
p.Mihál a keď sme pri tých školeniach, nemáte ešte bližšie termíny? September sa blíži. Nechcem premeškať. Ďakujem
Jozef Mihál
18.08.05,16:49
..ešte som na dovolenke a tým pádom sa mi organizácia školení príliš nedarí.
Zatiaľ je isté:
27.9. Trenčín
6.10. Košice
20.10. Žilina

Predpokladám:
20.9. Bratislava, v tom istom týždni Nitra, Trnava

Ďalej Banská Bystrica (kde spoluorganizátorom je Beata), termín neznámy
Pripravujem aj Dudince/V.Krtíš.

Ozývajú sa mi i nejaké agentúry, zatiaľ ale nemám dohodnuté nič bližšie.
ANNA
18.08.05,16:56
Ďakujem aspoň sa môžem približne zariadiť a od 20-teho nič neplánovať.
Pekný zbytok dovolenky.
AlexS
18.08.05,17:49
Takým prípadom som sa zaoberal už asi 100x. Smajl.
Takže ako konateľ sa od 1.9.2005 v ZP odhlásite. Ak za činnosť konateľa nepoberáte odmenu (predpokladám že nie) tak sa zároveň prihlásite ako poistenec štátu, § 11 ods.9 písm.b) - ako dôchodca.
Ak poberáte odmenu, prihlásite sa ako zamestnanec.Pán Mihál, ďakujem za informáciu.
Alex.
dr.kuko
19.08.05,00:00
Dobry den, mam otazku pre p. Mihála, ale aj pre iných, ktorí sa s tým stretli:

Jedna klientka podnikala od oktobra minuleho roku a stihla zarobit (zisk) 101.000,-. V socialke sa jej opytali, kolko mesiacov podnikala a ona ze 3 tak jej hned vyrubili odvody ako keby zarabala cca 17.000,- mesacne (4.400). Ona vsak nema ako platit, lebo je sezonna pracovnicka a niektore mesiace nezarobi ani tych 4.400,-. OTAZKA:

Je moznost sa nejako odvolat proti vyske vyrubenych odvodov, na zaklade sezonnej prace? Alebo to uz ma v pase a bude musiet cely rok platit 4.400,-?

Vopred dakujem za akukolvek odpoved aj Vas nazor ci podobne.
kaška
19.08.05,05:22
Pri akomkoľvek neplatenom voľne sa minimálny vymeriavací základ znižovať nebude.Ďakujem za reakciu. To nebude veľmi lichotivé pre zamestnancov.
Jozef Mihál
19.08.05,05:57
dr.kuko:
Nemá šancu, jedine prerušiť alebo zrušiť živnosť. Zákon o SP neumožňuje "vyjednávať" o výške svojich odvodov.
Jozef Mihál
19.08.05,06:09
Ďakujem za reakciu. To nebude veľmi lichotivé pre zamestnancov.???
Táto záležitosť sa dotkne len promile zamestnancov, ktorí "berú" minimálnu mzdu a stane sa im tá nepríjemnosť, že vyčerpajú dovolenku a tak si vezmú neplatené voľno. Ak ide o špekulantov, tak to je v inej rovine.
kaška
19.08.05,11:44
Myslela som tých zamestnancov, ktorí si musia zobrať neplatené voľno napr. na sprevádzanie rodinného príslušníka k lekárovi, alebo na ošetrenie u lekára, nakoľko už v kal. roku vyčerpali zákonom stanovený limit, kedy majú za túto neprítomnosť nárok na náhradu mzdy.
Jozef Mihál
19.08.05,18:44
Asi takto. Ak zamestnanec, ktorý má hrubých povedzme 10000 Sk mesačne a jeho VZ je tých 10000 každý mesiac, celý december bude čerpať neplatené voľno, tak:

Za december musí zaplatiť preddavok z VZ 6500 Sk, rovnako zamestnávateľ, hoci jeho hrubý príjem je 0 Sk.

V ročnom zúčtovaní sa uvedie jeho dosiahnutý príjem za rok = 11 x 10000 = 110000. Je to viac, ako minimum 78000. Jeho výsledný VZ za rok teda bude skutočne zarobených 110000 Sk. Preddavok, zaplatený z "umelého" VZ za december sa mu v ročnom zúčtovaní vráti.

Toto je výhoda existencie ročného zúčtovania v porovnaní so stavom do konca roku 2004.
ESTER
20.08.05,14:54
Neviem čo mám čítať aby som sa nedoplietla, lebo v príspevku č 1 p.Mihála kde je uvedený zákon po novele je VZ SZČO uvedený ako ZD neznížený o zaplatené poistné/2,14 a v zákone o zdravotnom poistení uvedenom v každom príspevku s aktívnym odkazovačom je uvedený ako ZD/2.
Jozef Mihál
20.08.05,15:14
Do 31.8.2005 bol VZ SZČO daný ako ZD/2.

Od 1.9.2005 je VZ SZČO daný ako ZD neznížený o poistné na ZP/2,14.

Výpočet VZ týmto spôsobom bude prvýkrát aplikovaný v ročnom zúčtovaní SZČO za rok 2005, a potom pri stanovení preddavkov od júla 2006.
ESTER
20.08.05,15:38
Takže aktívny odkazovač na zákon o zdr.poistení, ktorý je k 18.08.2005 aktualizovaný nemám čítať a to čo je aktuálne je zákon vo vašom príspevku č.1?

Alebo kde presne nájdem na porade aktuálne znenie platné od 1.9.2005?
Jozef Mihál
20.08.05,16:40
Úplné znenie zákona, účinné od 1.9.2005, nájdete v tejto téme (v ktorej sa práve nachádzame), príspevok č.1.
Jozef Mihál
21.08.05,10:04
Ak ste čítali vo štvrtkovej Pravde (18.8.2005) tematickú stranu k odvodom na zdravotné poistenie, prosím rýchlo zabudnite na to, čo ste sa tam dočítali. Sú tam hrubé chyby.
Ekonomko
22.08.05,05:30
Pozdravujem
Snazil som sa pozorne si preciat vsetky prispevky k teme ZP a prestudovat zakon o ZP platny od 1.9.2005 mozno som to nepostrehol alebo neporozumel ak ano ospravedlnujem sa
Moje otazky zneju - som 1. zamestnanec vo firme xy
2. majitel a konatel spolocnoisti ab - ako konatel nepoberam odmenu
3. vykonavam cinnost na zaklade osobitneho predpisu - som SZCO od 2/05
Od 1.9.2005 by som sa mal odhlasit ako SZCO - konatel s 0 preddavkami ale prihlasit sa ako SZCO podla bodu 3
Zakon v § 13 ods 9 pis c hovori o min vym zaklade v pripade subehu platitelov poistneho neviem ci som o pochopil spravne - ale ak VZ zisteny ako SZCO bude mensi ako VZ ako zamestnanec platim odvody len ako zamestnanec?
Kedze ako SZCO som len od 2/05 preddavky by sa na mna nemali vztahovat §16/2/b
Ako SZCO zatial nemam prijem ale keby som mal prijem napr 77tis ako by to bolo s platbou poistneho? prijem by som dosiahol oktober az december 2005

Dufam ze som presne vyjadril moje otazky
S pozdravom Ekonomko
Jozef Mihál
22.08.05,07:45
Problém 1.:
Od 1.9. nemáte dôvod sa odhlasovať ako SZČO, keďže SZČO budete aj naďalej z dôvodu, že vykonávate činnosť podľa osobitného predpisu.

Problém 2.:
§ 13 ods.9 c) na príklade:

V októbri dosiahnete ako zamestnanec VZ 2000 Sk, lebo máte kratší prac.čas. Váš minimálny základ ako zamestnanca je minimálna mzda zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času, nech je to povedzme 1000 Sk.

Súčasne ako SZČO Vám vyjde VZ za celý rok 2005 povedzme 36000 Sk, čo v prepočte na mesiac znamená 3000 Sk. Váš minimálny základ SZČO je 6500 Sk.

Podľa § 13 ods.9 c) sa do úhrnu minimálnych základov za október započíta vyšší z Vašich minimálnych základov, teda Váš minimálny základ ako SZČO - teda suma 6500 Sk.

Netreba sa hneď zľaknúť, že to znamená vyššie odvody. V príncípe ide vlastne o to, že Váš VZ za celý rok 2005 v súčte z činnosti zamestnanca i SZČO musí byť najmenej minimálny základ zamestnanca za január + 11 x 6500 Sk za február až december. Ak ako zamestnanec za rok 2005 zarobíte povedzme 150000 Sk a ako SZČO dosiahnete VZ povedzme 20000 Sk, zaplatíte poistné zo 150000 Sk ako zamestnanec a z 20000 Sk ako SZČO.

Problém 3.:
Ako SZČO preddavky neplatíte, lebo ste začínajúca SZČO popri zamestnaní.

Problém 4.:
Je myslím vysvetlený pri probléme 2. Podáte ročné zúčtovanie, kde uvediete aj VZ dosiahnutý z činnosti SZČO atď.
VZ = základ dane z činnosti SZČO / 2.14
kaška
22.08.05,11:48
Nestretávate sa v praxi s problémom, vykazovania odpracovaného času napr. spoločníkovi, ktorý dostane príjem považovaný za príjem zo závislej činnosti a následne s určením minimálneho VZ takémuto zamestnancovi?
Jozef Mihál
22.08.05,11:59
Toto bude problém, môj názor je, že v takomto prípade je minimálny základ postavený na roveň minimálneho základu zamestnanca s kratším pracovným časom.
Janca
22.08.05,12:29
Kaška naši spoločníci si dali minimálny VZ zamestnanca na plný úvazok a je po problémoch. Pre "evidenciu ich dochádzky" by som Ti doporučila urobiť internú smernicu", ktorú si spoločníci podpíšu a prispôsobiš si ju maximálne svojim podmienkam. Vzhľadom k tomu, že poisťovňa "má svoj odvod", už ich viac nemusí ostatné zaujímať.
nela
22.08.05,12:32
p. Mihál,

ja by som sa chcela spýtať, ako je to s takými zamestnancami, ktorí sú súčasne zamestnaní aj na pracovnú zmluvu aj na dohodu o vykonaní práce a nespadajú do kategórie dôchodcov ani študentov. Musia takíto pracovníci platiť zdravotné poistenie aj z príjmov z dohody o vykonaní práce, pokiaľ prevyšujú 3250,- Sk?
Ďakujem.
Janca
22.08.05,12:32
Mňa by zaujímala odpoveď na otázku:
či si môže štatutár PO (nie konateľ s.r.o.) vyplatiť pred 1.9.2005 celoročnú odmenu za rok 2005 bez povinnosť odviesť %-tá do ZP ? A či ho v takomto prípade bude nutné prihlásiť ako zamestnanca od 1.9.2005 do ZP ?
Jozef Mihál
22.08.05,12:34
p. Mihál,

ja by som sa chcela spýtať, ako je to s takými zamestnancami, ktorí sú súčasne zamestnaní aj na pracovnú zmluvu aj na dohodu o vykonaní práce a nespadajú do kategórie dôchodcov ani študentov. Musia takíto pracovníci platiť zdravotné poistenie aj z príjmov z dohody o vykonaní práce, pokiaľ prevyšujú 3250,- Sk?
Ďakujem.Nie, bez ohľadu na výšku príjmov z dohody. Dohody, dohody, vynález úžasný...
Jozef Mihál
22.08.05,12:35
Mňa by zaujímala odpoveď na otázku:
či si môže štatutár PO (nie konateľ s.r.o.) vyplatiť pred 1.9.2005 celoročnú odmenu za rok 2005 bez povinnosť odviesť %-tá do ZP ? A či ho v takomto prípade bude nutné prihlásiť ako zamestnanca od 1.9.2005 do ZP ?Zaujímavý je príjem štatutára za obdobie po 1.9.
Všetko predtým = za hrubou čiarou.
Janca
22.08.05,12:38
Ale je "O.K." to vyplatenie odmeny "dopredu" ?
Jozef Mihál
22.08.05,12:57
Je nejaký zákon, ktorý by určoval ako sa majú vyplácať odmeny štatutárov PO?
Janca
22.08.05,13:00
Ďakujem, takže ak som dnes (hneď po víkende) dobre pochopila, je to len vec uznesenia a to naše má znenie, podľa ktorého ju vlastne môžem vyplatiť aj pred 1.9.2005.
Vďaka.
Janca
22.08.05,13:04
Len v medziach zákonov ....
Jana Acsová
22.08.05,13:13
Mňa by zaujímala odpoveď na otázku:
či si môže štatutár PO (nie konateľ s.r.o.) vyplatiť pred 1.9.2005 celoročnú odmenu za rok 2005
Z daňového a účtovného hľadiska:

Štatutár PO si sám nič nevypláca. Ak sa nejedná o konateľa, tak sa pravdepodobne jedná o člena štatutárneho orgánu. Odmeny členom štatutárneho orgánu podliehajú schvaľovaniu a podmienky nároku na ne vychádzajú spravidla so "zakladateľskej dokumentácie" právnickej osoby. Aby zaúčtované odmeny členov štatutárnych orgánov neboli zo strany finančnej kontroly spochybnené, musí byť výplata preukázaná (t.j. právny titul - nárok, správna výška aj správne obdobie).
Janca
22.08.05,13:19
Samozrejme, že si ju nevyplatí sám. Trochu slengovo som to napísala, omlúvam sa. Vyplata tejto odmeny má oporu v uznesení, kde sa na členskej schôdzi dopredu dohodla a schválila určitá čiastka.
Ďakujem za názor.
Jana Acsová
22.08.05,13:39
Vyplata tejto odmeny má oporu v uznesení, kde sa na členskej schôdzi dopredu dohodla a schválila určitá čiastka.
Tým máš zatiaľ dokladovaný iba právny titul a čiastku. Nemáš obdobie, teda neviem ho z textu, ktorý uvádzaš "vyčítať".
Teda obdobie, kedy na odmenu vzniká nárok.
miriam.1
23.08.05,09:58
dakuje velmi pekne za doplnenie novely o zdravotnictve zákona č. 580/2004 z.z..velmi mi to pomohlo.
kaška
23.08.05,10:09
p. Mihál, Janca,
Ďakujem za informácie.
kaška
23.08.05,12:50
Ahojte,
ešte jeden dotaz.
Minimálny VZ pre preddavky poistenca podľa § 11 ods.2 za jeden deň v mesiaci október 2005 bude = koeficient * 6500/31 =132,39 ? Ako zaokrúhlim tento VZ pre preddavky (nenašla som v zákone).
Koeficient = 4% zo 14365/ 14% zo 6500= 574,6 / 910=0.63142=0,6314 ?
Ďakujem.
judy
24.08.05,06:58
Ja by som sa chcela vratit k vyplacaniu odmien statutarov a dr - co v pripade, ak sa tie odmeny vyplacaju nepravidelne na zaklade rozhodnutia predstavenstva / ved su zaradeni medzi zamestnancov/. To ich stale budem prihlasovat alebo odhlasovat zo ZP ???
dakujem judy
myja
24.08.05,09:43
Dobrý deň prajem všetkým prispievateľom,
prosím o radu:
podľa novelizácie zákona by mali plnenia poskytované zamestnávateľom vstupovať do VZ pre ZP, t.j. mali by tam vstupovať aj príspevky zamestnávateľa na DDS.
Prosím poraďťe ako to vlastne je, po novelizácii platnej od 1.1.2005 mal tento príspevok tiež vstupovať do VZ pre ZP a nakoniec podľa vyjadrení jednotlivých ZP ale aj podľa usmernenia UDZS do VZ nevstupoval.
Ďakujem za príspevky rady a podnety.
judy
25.08.05,09:54
Ja by som sa chcela vratit k vyplacaniu odmien statutarov a dr - co v pripade, ak sa tie odmeny vyplacaju nepravidelne na zaklade rozhodnutia predstavenstva / ved su zaradeni medzi zamestnancov/. To ich stale budem prihlasovat alebo odhlasovat zo ZP ???
dakujem judyNevie mi nikto odpovedat ?
myrjam
25.08.05,10:26
§ 13 ods.13 - VZ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
§13 ods.14 - koeficient....blablabla...na 4 desatinné miesta nahor.
alebo som mimo? čo je celkom možné...
Maňaska
25.08.05,11:39
aj príspevky zamestnávateľa vstupujú do vymeriavacieho základu pre ZP
Maňaska
25.08.05,11:42
Nevie mi nikto odpovedat ?na pobočke ZP mi dnes telefonicky povedali, že štatutárov /konateľov/ treba stále odhlasovať a prihlasovať - podľa toho či nemá /má odmenu
Iveta
25.08.05,11:51
Jedna pikoška zo VŠZP v BA:
Práve sa konateľka vrátila z pobočky (poslala som ju, nech sa ide odhlásiť ako konateľka, keďže je zamestnanec) a pracovníčky na ňu pozerali, o čom to hovorí, že oni ešte nemali školenie (!!!!!) k novele zákona (platí od 1.9. a dnes je 25.8.). Nakoniec papier odovzdala s tým, že jej kópiu nepotvrdili s komentárom: „čo keď sa nebude treba odhlasovať”.
Mirkaska
02.09.05,06:35
Máme zamestnaných na dohodu: študenta, dôchodcu. U dôchodcu vieme, že jeho mesačný príjem presiahne polovicu min. mzdy (resp. úhrn príjmov za rozhodujúce obdobie presiahne úhrn pol. min. mzdy za toto obdobie), u študenta naopak - bude to stále do 3250,- mes. Máme platiť mesačné preddavky na ZP ako zamestnávateľ a zrážať ich zamestnancom alebo sa to rieši až v ročnom zúčtovaní ZP?

Ak dobrovoľne nezamestnaný, ktorý si platí ZP, je vykonáva nejake práce na dohodu, čo s týmito príjmami z hľadiska ZP?
Paula
02.09.05,06:37
Jedna pikoška zo VŠZP v BA:
Práve sa konateľka vrátila z pobočky (poslala som ju, nech sa ide odhlásiť ako konateľka, keďže je zamestnanec) a pracovníčky na ňu pozerali, o čom to hovorí, že oni ešte nemali školenie (!!!!!) k novele zákona (platí od 1.9. a dnes je 25.8.). Nakoniec papier odovzdala s tým, že jej kópiu nepotvrdili s komentárom: „čo keď sa nebude treba odhlasovať”.Mne vo VšZP v KE tvrdia, že nemajú na odhlásenie tlačivá :confused: . Prihláška/Odhláška, ktorá je na ich stránke mi neide otvoriť (predvčerom to ešte fungovalo), vám áno?
liba2
02.09.05,06:49
Máme zamestnaných na dohodu: študenta, dôchodcu. U dôchodcu vieme, že jeho mesačný príjem presiahne polovicu min. mzdy (resp. úhrn príjmov za rozhodujúce obdobie presiahne úhrn pol. min. mzdy za toto obdobie), u študenta naopak - bude to stále do 3250,- mes. Máme platiť mesačné preddavky na ZP ako zamestnávateľ a zrážať ich zamestnancom alebo sa to rieši až v ročnom zúčtovaní ZP?
Ak dobrovoľne nezamestnaný, ktorý si platí ZP, je vykonáva nejake práce na dohodu, čo s týmito príjmami z hľadiska ZP?Po 1.9.05 za študenta, ktorý má príjem z dohôd, ZP platí štát. Mesačne sa nemusia platiť preddavky - ani zamestnávateľ neplatí. Netreba ich ani prihlásiť do ZP.
Po skončení roka musia urobiť Ročné zúčtovanie. Ak ich príjem za obdobie sept.-december bude max. 13.000 Sk, ZP za nich zaplatí štát. Ak presiahne túto sumu, musia si ZP zaplatiť sami.
Jozef Mihál
02.09.05,07:09
Doplním Libušu, že detto je to v prípade dôchodcu.

Dobrovoľne nezamestnaný platí preddavky 575 Sk mesačne, ak jeho príjem za sept-dec-2005 prevýši 13000 Sk, podáva RZ, v ňom uvedie súčet príjmov z dohôd za toto obdobie, ak poistné, teda 14% zo sumy dohôd bude viac ako 4x575 Sk, rozdiel musí doplatiť.
Jozef Mihál
02.09.05,07:11
Ešte na doplnenie k študentom a dôchodcom - RZ za rok 2005 musia podať len ak ich príjem prevýši 13000 Sk.
Mirkaska
02.09.05,07:38
Ďakujem veľmi pekne, ste super... aj naša drahá Porada. (veľký smail)
Katarína STR
06.09.05,06:16
Prosím Vás chcem sa opýtať na SZČO živnostníka, ktorý je súčasne poberateľom predčasného starobného dôchodku.
Jeho príjem za rok 2004 bol 74.000,- Sk, paušálne výdavky 25% 18.500,- Sk, žiadné poistné neplatil.
Podľa toho čo som si prečítala /ak som dobre pochopila/ tak platil a aj bude platiť 910,- Sk mesačne až do 8/2005.
Od 1.9.2005 ak je jeho základ dane menší ako polovica úhrnu minimálnej mzdy, tak je platiteľom poistného štát ? Pochopila som to dobre, alebo to platí až od septembra 2006.
Jura
06.09.05,06:37
Od septembra 2005 nemusí byť jeho preddavok 910,- Sk, ale môže byť nižší.
Katarína STR
06.09.05,06:49
No to je prave to, že neviem aký.
Ak rátam 55.500/2,14 = 25.934,60 = 25.935
25.935x14%=3630,90
3630,90/12=302,60=303,- Sk mesačne
tak ?
ale zase načo platiť, ak je SZČO dôchodca a platí za neho poistné štát
Jana Motyčková
06.09.05,07:32
Preddavky vypočíta podľa §31 :
14% z 55000/2 = 3850
3850/12 = 321 zaokr.
Musí ich platiť aj keď je starobný dôchodca.
Pri ročnom zúčtovaní, ak jeho VZ (základ dane z r.2005 bez odpočítania poistného/2,14) bude nižší ako 39000 (3250*12), preddavky mu celé vrátia (na základe §32). Ak takto vypočítaný VZ bude vyšší ako 39000, musí už zohľadňovať minimálny VZ (t.j. 78000) a vznikne mu nedoplatok.
Katarína STR
06.09.05,07:39
Aha, takže spôsob výpočtu základu dane formou ZD/2,14 sa použije prvýkrát až pri ročnom zúčtovaní za rok 2005 ?
Katarína STR
06.09.05,07:41
takže do 6/2006 bude platiť
74.000-18.500=55.500
55.500/2=27.750
27.750x14%=3885
3885/12=323,75=324,- Sk mesačne ?
tak ?
Jana Motyčková
06.09.05,07:43
Dá sa to tak povedať. Preddavky SZČO budú až do júna 2006 platiť z 1/2 základu dane.
Upravila som záver predchádajúcej odpovede, pozri si to.
Katarína STR
06.09.05,07:44
Ďakujem pekne
Katarína STR
06.09.05,07:45
Prečítala som si to, dakujem.
Len sa mi to zdá nelogické, aby platil dôchodca SZČO preddavky na zdravotné poistenie, keď čítam v zákone, že od 1.9.2005 je platiteľom poistného štát, ak vymeriavací základ je maximálne polovica úhrnu minimálnych miezd.
Potom mi to pripadá, že štát je len čiastočným platiteľom poistného za dôchodocov SZČO, ak si majú aj oni niečo platiť.
Ale vlastne, prečo hľadám logiku, že ?
Jana Motyčková
06.09.05,07:46
takže do 6/2006 bude platiť
74.000-18.500=55.500
55.500/2=27.750
27.750x14%=3885
3885/12=323,75=324,- Sk mesačne ?
tak ?Áno, ja som v tom príklade zle opísala základ.
Katarína STR
06.09.05,07:48
To nevadí, ja som pochopila tvoj výpočet.
Jozef Mihál
06.09.05,10:38
Len sa mi to zdá nelogické, aby platil dôchodca SZČO preddavky na zdravotné poistenie, keď čítam v zákone, že od 1.9.2005 je platiteľom poistného štát, ak vymeriavací základ je maximálne polovica úhrnu minimálnych miezd.
Potom mi to pripadá, že štát je len čiastočným platiteľom poistného za dôchodocov SZČO, ak si majú aj oni niečo platiť.
Ale vlastne, prečo hľadám logiku, že ?Katka, má to logiku.
1. Preddavky sú LEN preddavky, záloha, niečo, čo nie je definitívne. Dopredu sa nedá vedieť, aky bude mať ten dôchodca základ dane v danom roku, preto preddavky musí platiť (princíp "prezumpcie viny").
2. Po skončení roka si podá ročné zúčtovanie. Ak jeho vymeriavací základ bude "v limite", preddavky mu poisťovňa vráti a platí štát. V tomto prípade v konečnom dôsledku PLATÍ LEN ŠTÁT. Dôchodca neplatí nič.
3. Ak jeho vymeriavací základ bude "nadlimit", dôchodca si dopočíta nedoplatok (prípadne možno i preplatok) poistného, vyrovná si to so zdravotnou poisťovňou. V tomto prípade ŠTÁT NEPLATÍ NIČ. Platí len dôchodca, lebo mal vysoký základ.

Ešte prečo princíp prezumpcie viny pri platení preddavkov. Lebo ľahšie ZP preddavky vráti (ak dôchodca limit základu nedosiahne), ako keby sa preddavky neplatili vôbec a potom ich ZP mala naháňať od dôchodcu, ktorý limit základu prekročí (a sem trošku patriaci morbídny humor s odkazom na § 19 ods.6 až nabudúce).
Katarína STR
06.09.05,10:40
Ďakujem za vysvetlenie.
Katarína STR
06.09.05,10:41
takže môj výpočet je správny ?
do 6/2006 bude platiť
74.000-18.500=55.500
55.500/2=27.750
27.750x14%=3885

3885/12=323,75=324,- Sk mesačne ?
Jozef Mihál
06.09.05,10:42
Tak .
Katarína STR
06.09.05,10:43
Ste poklad.
Jozef Mihál
06.09.05,10:45
:o .
milanr
06.09.05,11:34
Ja si dovolím trochu odbočiť od témy, ale zaujímalo by ma ako to bude s platením poistného na ZP od 1.9.05 člena štatutárneho orgánu v a.s. Konkrétne:
1. Zamestnanec je zároveň členom ŠO a poberá mesačnú odmenu. K jeho príjmu z prac. pomeru pripočítam odmenu člena ŠO = VZ na ZP, na ktorý sa bude vzťahovať max. VZ (t.j. 43095,- Sk). Napr.: HM = 12000,- + odmena člena ŠO = 4000,- VZ na ZP=16000. Môže to mať zamestnanec všetko v 1 výplatnej páske ?
2. Len člen ŠO, ktorý je zamestnancom v inej firme, dostáva za výkon funkcie mesačnú odmenu napr. 4000,- Sk. VZ na ZP bude 4000,- Sk alebo min. VZ t.j. 6500,- Sk. Nie je mi celkom jasné, keď sa na člena ŠO vzťahuje všetko ako na zamestnanca, jeho odmenu však nemôžem považovať za mzdu.
Jana Motyčková
06.09.05,11:47
1. Zamestnanec je zároveň členom ŠO a poberá mesačnú odmenu. K jeho príjmu z prac. pomeru pripočítam odmenu člena ŠO = VZ na ZP, na ktorý sa bude vzťahovať max. VZ (t.j. 43095,- Sk). Napr.: HM = 12000,- + odmena člena ŠO = 4000,- VZ na ZP=16000. Môže to mať zamestnanec všetko v 1 výplatnej páske ?.Správne a môže to mať v 1 výplatnej páske.

2. Len člen ŠO, ktorý je zamestnancom v inej firme, dostáva za výkon funkcie mesačnú odmenu napr. 4000,- Sk. VZ na ZP bude 4000,- Sk alebo min. VZ t.j. 6500,- Sk. Nie je mi celkom jasné, keď sa na člena ŠO vzťahuje všetko ako na zamestnanca, jeho odmenu však nemôžem považovať za mzdu. VZ bude 4000 Sk, minimum tu neplatí.
Jozef Mihál
06.09.05,11:51
Tlačidlo "Súhlasím" tu nemáme (v tejto sekcii sa nepredpokladá diskusia), takže takto:

Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom od somij.
milanr
07.09.05,04:49
P. Mihál a Somij ďakujem za rýchle a jednoznačné odpovede. Vo Všeobecnej ZP mi nikto na túto otázku nevedel dať odpoveď a posielali ma od jedných dverí k druhým, cez pracovníčky pri okienku až po kontrolórky. Nakoniec sme to uzavreli, že sa prídem opýtať až začiatkom októbra, keď budem robiť mzdy za 09/2005. Dovtedy možno budú mať metodický pokyn k novele. Ešte raz vďaka, ste SUPER !
Jozef Mihál
07.09.05,05:37
...s pánom JUDr. Kopeckým zo VšZP sme si tieto problémy vyjasňovali na MZ pred 2 týždňami, potrebné informácie do pobočiek zrejme ešte nedorazili.
Magma
07.09.05,06:40
To znamená, ak má konateľ odmenu 3000,- Sk tak bude platiť preddavok na poistné ZP z VZ 3000,- Sk?
Jana Motyčková
07.09.05,06:41
Áno .
Jozef Mihál
07.09.05,06:47
...a keď bude mať odmenu 1 Sk, bude platiť preddavok z VZ 1 Sk.
Magma
07.09.05,07:18
Ďakujem za rýchle odpovede.
Pepa
07.09.05,07:19
Zamestnanci so skráteným prac. uväzkom /žiadny iný PP/ napr. 2 hod denne s min. mzdou - niekde som sa stretla s tým, že musia mať VZ min. 6500,- Sk. Je to tak? Ďakujem.
Magma
07.09.05,07:24
Zasa mám otázku, vlastne hneď 2:

1.Zamestnanec, príjem povedzme 50000,- k tomu člen ŠO s odmenu 5000,-. VZ bude iba raz 43095,- alebo 43095,- a 5000,-.

2. Zamestnanec v jednej firme povedzme 50 000,- v ďalšej firme má vedľajší prac.pomer, platí preddavky aj z príjmu v druhej firme?
Jozef Mihál
07.09.05,07:26
Zamestnanci so skráteným prac. uväzkom /žiadny iný PP/ napr. 2 hod denne s min. mzdou - niekde som sa stretla s tým, že musia mať VZ min. 6500,- Sk. Je to tak? Ďakujem.Nie je to tak. Ich minimálny základ je daný ako im prislúchajúca minimálna mzda.

Pri práci na 2 hod denne je to min.mzda za hodinu x 2, krát počet dní.
Jozef Mihál
07.09.05,07:27
Zasa mám otázku, vlastne hneď 2:

1.Zamestnanec, príjem povedzme 50000,- k tomu člen ŠO s odmenu 5000,-. VZ bude iba raz 43095,- alebo 43095,- a 5000,-.

2. Zamestnanec v jednej firme povedzme 50 000,- v ďalšej firme má vedľajší prac.pomer, platí preddavky aj z príjmu v druhej firme?1. VZ bude iba raz 43095 Sk (§ 29b.ods.5)
2. Platí v oboch firmách preddavky, v ročnom zúčtovaní bude mať preplatok
Pepa
07.09.05,07:36
Nie je to tak. Ich minimálny základ je daný ako im prislúchajúca minimálna mzda.

Pri práci na 2 hod denne je to min.mzda za hodinu x 2, krát počet dní.
Ďakujem za odpoveď.
Teda ak má niekto kratší prac. úväzok, bude sa odvádzať zdravotné poistenie sumárne zamestnávateľ a zamestnanec napr. 290,- Sk a koniec? Takýto jedinec si nemusí nič doplatiť /napr. do výšky ako musia platiť dobrovoľne nezam./?
kaška
07.09.05,07:43
Ja by som sa chcela opýtať, či problém minimálneho VZ štatutárov, konateľov a pod. sa neplánuje vyriešiť aj legislatívnou cestou, nie len tým, že povieme, pre nich minimálny VZ neplatí.
Jozef Mihál
07.09.05,07:45
Ďakujem za odpoveď.
Teda ak má niekto kratší prac. úväzok, bude sa odvádzať zdravotné poistenie sumárne zamestnávateľ a zamestnanec napr. 290,- Sk a koniec? Takýto jedinec si nemusí nič doplatiť /napr. do výšky ako musia platiť dobrovoľne nezam./?Nemusí si nič doplatiť. BTW takto to bolo aj do konca r.2004.
Jozef Mihál
07.09.05,07:46
Ja by som sa chcela opýtať, či problém minimálneho VZ štatutárov, konateľov a pod. sa neplánuje vyriešiť aj legislatívnou cestou, nie len tým, že povieme, pre nich minimálny VZ neplatí.Áno, bolo by to vhodné, čím menej sporných bodov v zákone je, tým lepšie. Takže možno v januárovej malej novele.
Pepa
07.09.05,07:55
Nemusí si nič doplatiť. BTW takto to bolo aj do konca r.2004.Dobre som pochopila? Do konca roku 2004 si bol povinný doplatiť do "minima" ak mal kratší prac. úväzok? Alebo si nemusí doplatiť. A sa ospravedlňujem dnes mi to vôbec nepáli.
jajka
07.09.05,07:58
Chcem sa len uistiť, či som správne pochopila novelu. Som SZČO popri zamestnaní. Nemusim platiť preddavky na ZP z podnikania, keďže zo zamestnania ich platím? Potom v ročnom zúčtovaní, ak mi niečo vyrubia, to doplatím. Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za odpoveď.
bendži
07.09.05,08:00
Dobrý deň,

mám problémik.... jedna známa je v zahraničí, konkrétne na Novom Zélande, je to dlhodobý pobyt. Je tam už vyše roka, neviem presne. Je poistená vo VšZP. Pôvodne za ňu rodičia platili poistné tú minimálnu sumu ako za dobrovoľne nezamestnanú osobu. Od 1.januára tohto roku neplatila, nakoľko za tieto osoby platil štát. Teraz od 1.9. by mali za ňu opäť začať platiť poistné, ak som správne pochopila. Je ale možné, aby sa táto osoba odhlásila tu z VšZP? Ďakujem za rýchle rady...
Jana Motyčková
07.09.05,08:28
Chcem sa len uistiť, či som správne pochopila novelu. Som SZČO popri zamestnaní. Nemusim platiť preddavky na ZP z podnikania, keďže zo zamestnania ich platím? Potom v ročnom zúčtovaní, ak mi niečo vyrubia, to doplatím. Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za odpoveď.Preddavky platiť musíš, ak si bola SZČO aj v r.2004. Neplatí pre teba minimálna hranica (910 Sk). Ak ti vyjdu preddavky nižšie ako 100 Sk, preddavky neplatíš.
A ešte poznámka - v ročnom zúčtovaní ti nevyrubia - ročné zúčtovanie si robíš sama (tak ako daňové priznanie).
Ruzickova
07.09.05,08:33
Ak zamestnanec plati poistne na ZP a zaroven ma dohodu nad 3250 Sk,plati poistne na ZP aj z dohody?
Dakujem
Jozef Mihál
07.09.05,08:33
Dobrý deň,

mám problémik.... jedna známa je v zahraničí, konkrétne na Novom Zélande, je to dlhodobý pobyt. Je tam už vyše roka, neviem presne. Je poistená vo VšZP. Pôvodne za ňu rodičia platili poistné tú minimálnu sumu ako za dobrovoľne nezamestnanú osobu. Od 1.januára tohto roku neplatila, nakoľko za tieto osoby platil štát. Teraz od 1.9. by mali za ňu opäť začať platiť poistné, ak som správne pochopila. Je ale možné, aby sa táto osoba odhlásila tu z VšZP? Ďakujem za rýchle rady...
Pozrite § 3 zákona. Ak má na NZ trvalý pobyt, už dávno sa mala odhlásiť. Ak nie, ak si tam vybaví trvalý pobyt, tu sa odhlási.

Ak tam trvalý pobyt nemá, tak ak tam je zdravotne poistená alebo má komerčné poistenie liečebných nákladov, tu sa odhlási.

Ak nič z toho, je naďalej poistená v SR a od 1.9.2005 si musí platiť ako dobrovoľne nezam. osoba 575 Sk mesačne.
Jozef Mihál
07.09.05,08:35
Ak zamestnanec plati poistne na ZP a zaroven ma dohodu nad 3250 Sk,plati poistne na ZP aj z dohody?
DakujemOsoba, ktorá je posudzovaná na ZP ako zamestnanec (napr. má pracovnú zmluvu) poistné na ZP z odmien na dohodu neplatí, bez ohľadu na výšku odmeny na dohodu.
kaška
07.09.05,08:36
Áno, bolo by to vhodné, čím menej sporných bodov v zákone je, tým lepšie. Takže možno v januárovej malej novele.Potešil ma Váš názor. Vďaka za odpoveď.
Jozef Mihál
07.09.05,08:38
...tak ako je Porada pre mnohých miesto, kde nájdu odpovede na otázky, je pre mňa miestom, kde vidím čo koho trápi.
heket
07.09.05,08:53
Osoba, ktorá je posudzovaná na ZP ako zamestnanec (napr. má pracovnú zmluvu) poistné na ZP z odmien na dohodu neplatí, bez ohľadu na výšku odmeny na dohodu.
Ja by som sa chcela spýtať ako to je pri SZČO , ktorá platí preddavky zo živnosti 910,ak má jednorázový príjem 18 000 na základe dohody .Bude z toho príjmu platiť preddavky do zdravotnej 14% ? A kedy. Hneď alebo až pri ročnom zúčtovaní?
bendži
07.09.05,08:55
...tak ako je Porada pre mnohých miesto, kde nájdu odpovede na otázky, je pre mňa miestom, kde vidím čo koho trápi.
ďakujeeeeem veeeľmi pekne za radu :)
Jozef Mihál
07.09.05,08:58
Ja by som sa chcela spýtať ako to je pri SZČO , ktorá platí preddavky zo živnosti 910,ak má jednorázový príjem 18 000 na základe dohody .Bude z toho príjmu platiť preddavky do zdravotnej 14% ? A kedy. Hneď alebo až pri ročnom zúčtovaní?Viď príspevok 203, ale namiesto "zamestnanec" si dosaďme "SZČO".

Osoba, ktorá je posudzovaná na ZP ako SZČO, poistné na ZP z odmien na dohodu neplatí (ani preddavky, ani sa odmena neuvádza v ročnom zúčtovaní), bez ohľadu na výšku odmeny na dohodu.
Magna
07.09.05,09:04
Zdravím diskutujúcich, a chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosť so zníženými odvodmi po novele zákona, pre koho platí 7% a 2 %. Môj zamestnávateľ je SZČO aj zamestnanec, má preukaz ZŤP, avšak nežiadal o uznanie za invalidného. Čo treba preukazovať po novele zákona, v prípade, že si chce uplatniť zníženie?
Jozef Mihál
07.09.05,09:05
Treba preukazovať preukaz ZŤP.
Pepa
07.09.05,09:19
Pán Mihál, môžete sa mi, prosím, pozrieť na prísp. č. 197? Ďakujem.
heket
07.09.05,09:20

p. Mihál ,ďakujem .Máte čas priradiť k tomu príspevku 203 aj konkrétne čísla paragrafov.Učím sa orientovať v zákone , ale je pre mňa chaoticky napísaný . Paragrafy by pomohly a potom to spojím so školením a budem aj ja namakaná.
Jozef Mihál
07.09.05,09:23
Dobre som pochopila? Do konca roku 2004 si bol povinný doplatiť do "minima" ak mal kratší prac. úväzok? Alebo si nemusí doplatiť. A sa ospravedlňujem dnes mi to vôbec nepáli.Zle ste pochopila. Do konca roka 2004 bol jeho minimálny základ pri kratšom úväzku daný ako jeho mzda, takže nič nebol povinný doplácať.
Pepa
07.09.05,09:28
Zle ste pochopila. Do konca roka 2004 bol jeho minimálny základ pri kratšom úväzku daný ako jeho mzda, takže nič nebol povinný doplácať.
TO je fajn. Teším sa, že som zle pochopila.
Jana Motyčková
07.09.05,09:57

p. Mihál ,ďakujem .Máte čas priradiť k tomu príspevku 203 aj konkrétne čísla paragrafov.Učím sa orientovať v zákone , ale je pre mňa chaoticky napísaný . Paragrafy by pomohly a potom to spojím so školením a budem aj ja namakaná.Pozri §11 (platitelia poistného). Z dohôd sa platí iba na základe ods.2.
heket
07.09.05,10:29
Pozri §11 (platitelia poistného). Z dohôd sa platí iba na základe ods.2.
Ďakujem.Pomaly sa mi udomácňuje ten zákon v hlave.
Luba2
07.09.05,10:59
Asi dnes chápem troška ťažkopádne, ale neviem si svoj problém tu nájsť. Dotyčný je len a len slobodné povolanie, od januára až doteraz platil 910 Sk a prišlo mu tlačivo zo zdravotky na zmenu. Má udať nejakú zmenu, alebo má zostať naďalej poistený ako SZČO, keď neplánuje mať do konca roka iné príjmy, než zo slobodného povolania?
Jana Motyčková
07.09.05,11:27
Slobodné povolanie aké? Predpokladám, že vykonáva umeleckú alebo tvorivú činnosť na základe autorského zákona alebo zákona o vynálezoch a pod. V takom prípade by mal prehlásiť, že túto činnosť vykonáva sústavne a nič sa preňho nezmení.
Jozef Mihál
07.09.05,11:27
V takomto postavení silno doporučujem zostať prihlásený ako SZČO.
Luba2
07.09.05,11:47
Ďakujem, ja som mu odpovedala rovnako, ale zmätok zase narobili v SMEčku, kde v dnešnom článku je napísané miesto ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonávajú sústavne - ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia NEVYKONÁVAJÚ sústavne (tak to pekne ráno aj prečítali vraj v rozhlase)a niektorí šikovní chalani sao už stihli odhlásiť poštou.
VieraM
07.09.05,14:52
Prosim vas, chcem sa opytat - Od 1.9.2005 budem platit odvody do ZP podla noveho tak ze mam vypocitat novy vymeriavaci zaklad, cize upravit VZ za rok 2004 upravim tak ze odpocitam zaplatene poistne na ZP /len do ZP alebo aj SP?/
a takto prepocitany VM vynasobim tym koeficientom? Takto budem platit odvody od 1.9.2005 do 30.6. 2006 ? Neviem sa v tom zorientovat. Dakujem
Jana Motyčková
07.09.05,16:04
Keď si SZČO a nie si študent, dôchodca a pod., nič sa pre teba nemení.
Jozef Mihál
07.09.05,17:29
Ďakujem, ja som mu odpovedala rovnako, ale zmätok zase narobili v SMEčku, kde v dnešnom článku je napísané miesto ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonávajú sústavne - ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia NEVYKONÁVAJÚ sústavne (tak to pekne ráno aj prečítali vraj v rozhlase)a niektorí šikovní chalani sao už stihli odhlásiť poštou.Práve to čítam, ja už neviem, zasa to autorka ("dro", plné meno si investigatívni Poraďáci ľahko zistia) mierne domrvila...Originál môjho podkladu pre dnešné SME nájdete tu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=115574&postcount=18
Marek30
07.09.05,18:36
Dnes som bol v ZP Sideria, že sa nahlásim ako dobrovoľne nezamestnaný (platba 575,-SK), keďže som spoločník a konateľ v s.r.o. a nie som tam zamestnaný ani neberiem žiadnu odmenu. Firmu sme založili 1.9.2005. Pani v poisťovni sa mi vysmiala, že každý konateľ musí byť zamestnancom a z čoho budem žiť a čo tí ľudia nevymyslia, aby platili nižšie odvody :)
Bol som si tým istý po preštudovaní týchto stránok, textov a blogov p. Dr. Mihala. Teraz neviem, či ja som to zle pochopil, alebo tá pani má medzery, keďže mi tam dnes argumentovala stranou z denníka SME.
lutik
07.09.05,20:03
a čo konateľ , ktorý nepoberá z funkcie žiadnu odmenu a je riadne zamestnaný v s.r.o., ktorej je konateľom?

Má sa odhlasovať ako SZČO?

Trošku mám v tom zmätok.
Vopred vďaka za pomoc.
Jozef Mihál
07.09.05,20:42
Dnes som bol v ZP Sideria, že sa nahlásim ako dobrovoľne nezamestnaný (platba 575,-SK), keďže som spoločník a konateľ v s.r.o. a nie som tam zamestnaný ani neberiem žiadnu odmenu. Firmu sme založili 1.9.2005. Pani v poisťovni sa mi vysmiala, že každý konateľ musí byť zamestnancom a z čoho budem žiť a čo tí ľudia nevymyslia, aby platili nižšie odvody :)
Bol som si tým istý po preštudovaní týchto stránok, textov a blogov p. Dr. Mihala. Teraz neviem, či ja som to zle pochopil, alebo tá pani má medzery, keďže mi tam dnes argumentovala stranou z denníka SME.
Tá pani má medzery a naviac nevie poriadne čítať. Na uvedenej strane v dnešnom SME je jasne napísané: "konatelia...ktorí za výkon funkcie dostávajú odmenu, sa považujú za zamestnancov".

Som na jednej strane rád, že tá strana v SME slúži ako argumentačno-metodický materiál pracovníkov za prepážkami, ale v tomto prípade je pravda na Vašej strane - bez ďalších diskusií Vás mali zaregistrovať ako dobrovoľne nezamestnaného (úradnou rečou ako platiteľa podľa § 11 ods.2).
Jozef Mihál
07.09.05,20:49
a čo konateľ , ktorý nepoberá z funkcie žiadnu odmenu a je riadne zamestnaný v s.r.o., ktorej je konateľom?

Má sa odhlasovať ako SZČO?
Každý konateľ, ak nie je súčasne SZČO z nejakého iného dôvodu (živnosť, roľník, advokát, auditor, poisťovací agent, znalec, sprostredkovateľ SDS atď.), sa musí k 1.9.2005 ako SZČO odhlásiť.

Jeho s.r.o. ho prihlasuje ako svojho zamestnanca, ak poberá odmenu a ak ešte ako zamestnanec tejto s.r.o. prihlásený nie je.

Ak konateľ sa odhlasuje ako SZČO a nie je ani nebude prihlásený ako zamestnanec, nie je poistencom štátu (študent, dôchodca atď.), tak sa prihlasuje súčasne ako dobrovoľne nezamestnaná osoba (viď vyššie príspevky)

Viď i

http://mihal.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=18048

alebo - navštevujte môj blog, nájdete tam vždy aktuálne a presné informácie k zákonu o zdravotnom poistení.
Marek30
08.09.05,05:50
Ďakujem za odpoveď, idem tam dnes opäť. Dúfam, že si to už doštudovala a bude to bez problémov.
Jozef Mihál
08.09.05,06:16
Pokojne jej povedzte, že sa som mnou osobne poznáte .-) a že môj výklad je...viď vyššie.
mimuška
08.09.05,06:25
ja preplácam konateľovi len cestovné náklady,žiadnu odmenu

tak dúfam,že nemusím nikoho prihlasovať
mohli by zmeniť zákon zas k 1.1.2006 aby sa zas konatelia museli prihlásiť a potom odhlásiť a potom prihlásiť a potom......
renocka99
08.09.05,06:29
p.Mihál prosím Vás poraďte.

Keď mám členov dozornej rady a predstavenstvo tak od 1.9.2005 im zrážam poistné (ZP 4%) a ako zamestnávateľ platím ZP 10% ako dakedy?
Za skorú odpoveď ďakujem.
Jozef Mihál
08.09.05,06:31
ja preplácam konateľovi len cestovné náklady,žiadnu odmenu

tak dúfam,že nemusím nikoho prihlasovať
mohli by zmeniť zákon zas k 1.1.2006 aby sa zas konatelia museli prihlásiť a potom odhlásiť a potom prihlásiť a potom......Prihlasovať ho nemusíte.

Najbližšiu "dramatickú" zmenu možno predpokladať najskôr k 1.1.2008, dovtedy budú len kozmetické úpravy.
Jozef Mihál
08.09.05,06:32
Keď mám členov dozornej rady a predstavenstvo tak od 1.9.2005 im zrážam poistné (ZP 4%) a ako zamestnávateľ platím ZP 10% ako dakedy?
Za skorú odpoveď ďakujem.Áno, tak ako ste to robili do konca roku 2004 sa to vlastne bude robiť znovu od 1.9.2005.
evelina
08.09.05,07:40
Dobry den! Chcela by som sa aj ja spytat ohladom RZ. Som zamestnanec- normalne na prac. zmluvu (zamestnavatel plati odvod) , robim na dohody pre inych zamestnavatelov- za rok 2005 suma 36.000,- + 10.000,- a este robim sprostredkovatela pre SDS - prijem za rok cca 55.000,-. Kolko budem ja platit po RZ, prip. ako sa to bude ratat nejako tomu nerozumiem. Dakujem vopred za radu
Magma
08.09.05,08:15
Mala som tu na Porade otázku ohľadom cudzincov, nedostala som odpoveď tak som sa bola včera spýtať v zdravotnej poisťovni a vraj s cudzincami to bude takto: ak platí poistné v zahraničí, a je zamestnaný aj v SR, treba ho prihlásiť do jednej bratislavskej pobočky, tam sa bude odvádzať za neho poistné, ktoré sa bude ďalej posielať do zahraničia..... Nezdá sa mi to, tak som napísala do Poradne Všzp,a teraz čakám na odpoveď.
Jozef Mihál
08.09.05,08:19
Podľa slovenského zákona o ZP takáto osoba nie je povinne poistená na Slovensku (§ 3 ods.3), ak je poistená v inom členskom štáte.
Magma
08.09.05,08:38
Viete to Vy, teraz už aj ja a všetci čo čítajú Poradu, ale prečo to nevedia v zdravotných poisťovniach??? Vraj na budúci týždeň majú nejaké školenie k novému zákonu, lenže pre nás platia oznamovacie povinnosti do 8 dní!
Denda
08.09.05,08:46
Ja neviem aké informácie dávajú a na základe čoho sa stále odvolávajú, ale prešla som internetové stránky zdravotných poisťovní /VŠZP, Dôvera/ a majú to tam jasne napísané ako to uvádza p.Mihál.
Už si trošku za tým stojme:)
Jozef Mihál
08.09.05,08:59
Viete to Vy, teraz už aj ja a všetci čo čítajú Poradu, ale prečo to nevedia v zdravotných poisťovniach??? Vraj na budúci týždeň majú nejaké školenie k novému zákonu, lenže pre nás platia oznamovacie povinnosti do 8 dní!Smola je, že zákon platí od 1.9. a priznám sa, že osobne som v lete uprednostnil dovolenku pred prípadným zaškoľovaním pracovníkov poisťovní...(hanba mi :( )
luebchenko
08.09.05,09:07
Mala som tu na Porade otázku ohľadom cudzincov, nedostala som odpoveď tak som sa bola včera spýtať v zdravotnej poisťovni a vraj s cudzincami to bude takto: ak platí poistné v zahraničí, a je zamestnaný aj v SR, treba ho prihlásiť do jednej bratislavskej pobočky, tam sa bude odvádzať za neho poistné, ktoré sa bude ďalej posielať do zahraničia..... Nezdá sa mi to, tak som napísala do Poradne Všzp,a teraz čakám na odpoveď.
ja mám iného šikovníka :D občan rakúska, prihlásil sa tu k pobytu, založil si živnosť, platí našich 910,- Sk - v porovnaní s ich poistením almužna - a keďže prevažne pracuje v Rakúsku, dostal formulár E106 (dosť neradi ho v našej ZP vystavovali veru :p ) a na jeho základe by mal mať nárok byť tam ošetrovaný ako každý iný Rakúšan. :D i tak še da :)
Jozef Mihál
08.09.05,09:09
No comment ;)
luebchenko
08.09.05,09:24
Jožko, nekrúť hlavou, my si možno budeme húfne zakladať firmy niekde na Ukrajine až vstúpi do EU a bude to tam lacnejšie :D vlaďa to bude mať najbližšie a založí si na tom zivnosť :)
jana991
08.09.05,10:23
Chcela by som aby ste mi niekto poradili ake mate skusenosti.

Pokial konateľ má živnosť, tak ho odhlasujem zo zdravotnej poisťovne alebo nie. Na VŠZP mi bolo povedané, že ho musím odhlásiť ako konateľa aj keď má živnosť a teraz čítam Blog p. Mihála a tam je, že nemám odhlasovať, aké máte skúsenosti vy, dnes je už 8.9., tak to chcem stihnúť.
Dík
jangol
08.09.05,10:36
Chcela by som aby ste mi niekto poradili ake mate skusenosti.

Pokial konateľ má živnosť, tak ho odhlasujem zo zdravotnej poisťovne alebo nie. Na VŠZP mi bolo povedané, že ho musím odhlásiť ako konateľa aj keď má živnosť a teraz čítam Blog p. Mihála a tam je, že nemám odhlasovať, aké máte skúsenosti vy, dnes je už 8.9., tak to chcem stihnúť.
Dík
Ja som konateľa bez príjmu (zároveň je aj SZČO) odhlásila so VŠZP a pani mi povedala, že si bude platiť poistné len ako SZČO a netreba ho už prihlasovať, že je to v poriadku.
Žanet
08.09.05,10:50
Môj SZČO je zároveň konateľom od 2.8.2005 má nejakú povinnosť voči ZP od toho dátumu k 1.9.2005- nieje v s.r.o zamestnaný ani nepoberá odmenu. Tú si chcú vyplácať pri ročnom zúčtovaní zo zisku. Na ZP mi nevedeli odpovedať. Nechcem na niečo zabudnúť. Ďakujem
Catch1707
08.09.05,11:00
Rad by som sa spytal, ako postupovat v mojom pripade. Som:

- student denneho studia
- konatelom s.r.o. bez prijmu v tejto spolocnosti
- moj jediny prijem je z dohod o vykonani prace

V case od 1.1.2005 do 31.8.2005 som bol vo VSZP registrovany ako SZCO. Ako mam byt prihlaseny po 1.9.2005?
Jozef Mihál
08.09.05,11:08
Máte sa odhlásiť ako SZČO a uviesť o sebe, že ste študent - od 1.9.2005 platí za Vás štát.
Žanet
08.09.05,11:16
Aj ja chcem odpoveď prosím,prosím
Jozef Mihál
08.09.05,11:20
Môj SZČO je zároveň konateľom od 2.8.2005 má nejakú povinnosť voči ZP od toho dátumu k 1.9.2005- nieje v s.r.o zamestnaný ani nepoberá odmenu. Tú si chcú vyplácať pri ročnom zúčtovaní zo zisku. Na ZP mi nevedeli odpovedať. Nechcem na niečo zabudnúť. ĎakujemJe zároveň konateľom? Čiže je povedzme živnostník? Ak áno, odhlasovať sa nemá.

Ak je prihlásený ako SZČO len preto, že je konateľ, má sa odhlásiť. Ak nie je nikde zamestnancom a nie je poistencom štátu, má sa prihlásiť ako dobrovoľne nezam. osoba.
Žanet
08.09.05,11:28
Je živnostník už niekoľko rokov konateľom je od 2.8.2005 len ma zaujíma či nemal niečo urobiť od toho 2.8.2005 do 1.9.2005 viem,že od 1.9.2005 sa nemusí prihlasovať Nevysvetľujem si to zle?
Jozef Mihál
08.09.05,11:40
Aha, takže prihlásený ako SZČO už dávno je. Čiže nemusel nič robiť ani k 2.8.2005 (nemusel sa prihlasovať, keďže už prihlásený ako SZČO bol) a nemusí sa ani odhlasovať k 1.9.2005 (keďže zostáva SZČO ako živnostník).
jana991
08.09.05,11:42
a čo ak má prerušenú živnosť, treba odhlásiť?
Žanet
08.09.05,11:46
Ďakujem za odpoveď som rada,že nám pomáhate so svojími radami.
VERONIKA6
08.09.05,11:47
Mojich konateľov som poslala odhlásiť práve pred 2 dňami a taktiež im pracovníčka VšZP povedala, že ešte o ničom nevie a nech sa prídu opýtať
v polovici mesiaca. Viera