Zoltán Kovács
19.03.09,13:05
Na základe DP PO za rok 2006 vznikla povinnosť platiť preddavky nasledovne:

30.04. 20.000,- Sk nezplatené
30.06. 20.000,- Sk zaplatené
30.09. 20.000,- Sk zaplatené
30.12. 20.000,- Sk zaplatené
30.03. 20.000,- Sk zaplatené (neberiem do úvahy, nakoľko sa to týka roka 2008)

V daňovom priznaní za rok 2007 vznikla daňová povinnosť 90.000,- Sk. V DP uvedené 90.000,- Sk povinnosť, zaplatené preddavky 60.000,- Sk, doplatok 30.000,- Sk.

Preddavok k 30.04. nebol uhradený (samozrejmá penalizácia zo strany DÚ). Ale DÚ žiada ešte aj zaplatenie predmetného preddavku, aj keď ten nedoplatok preddavku bol v rámci úhrady doplatku dane (30.000,- Sk) vysporiadaný.

Ja tvrdím, že ten preddavok 20.000,- Sk splatný k 30.04. nie je potrené zaplatiť, totiž inak vznikne preplatok na dani. DÚ tvrdí, že treba zaplatiť a nevznikne preplatok.

Ak zrátam to čo tvrdí DÚ, tak mi vychádza, že na daňiach sa zaplatí celkom 110.000,- Sk. Teda oproti daňovej povinnosti o 20.000,- Sk viac.

Dodatok: Moja vina, že do účtovníctva som nezaviedol záväzok z titulu preddavkov, a tým pádom účet 341 mám vysporiadný. Teda nemám čo doplácať na DÚ. Ale aj keby som zaevidoval preddavky ako záväzok, a prvý preddavok mi tam ostal "visieť" ako neuhradený tak pri platbe 30.000,- Sk sa to vyrovná. Podľa DÚ nie.

Ako to mám vyriešiť. Moje argumenty na DÚ nejako nezaberajú.
evina
19.03.09,12:19
Na základe DP PO za rok 2006 vznikla povinnosť platiť preddavky nasledovne:

30.04. 20.000,- Sk nezplatené
30.06. 20.000,- Sk zaplatené
30.09. 20.000,- Sk zaplatené
30.12. 20.000,- Sk zaplatené
30.03. 20.000,- Sk zaplatené (neberiem do úvahy, nakoľko sa to týka roka 2008)

V daňovom priznaní za rok 2007 vznikla daňová povinnosť 90.000,- Sk. V DP uvedené 90.000,- Sk povinnosť, zaplatené preddavky 60.000,- Sk, doplatok 30.000,- Sk.

Preddavok k 30.04. nebol uhradený (samozrejmá penalizácia zo strany DÚ). Ale DÚ žiada ešte aj zaplatenie predmetného preddavku, aj keď ten nedoplatok preddavku bol v rámci úhrady doplatku dane (30.000,- Sk) vysporiadaný.

Ja tvrdím, že ten preddavok 20.000,- Sk splatný k 30.04. nie je potrené zaplatiť, totiž inak vznikne preplatok na dani. DÚ tvrdí, že treba zaplatiť a nevznikne preplatok.

Ak zrátam to čo tvrdí DÚ, tak mi vychádza, že na daňiach sa zaplatí celkom 110.000,- Sk. Teda oproti daňovej povinnosti o 20.000,- Sk viac.

Dodatok: Moja vina, že do účtovníctva som nezaviedol záväzok z titulu preddavkov, a tým pádom účet 341 mám vysporiadný. Teda nemám čo doplácať na DÚ. Ale aj keby som zaevidoval preddavky ako záväzok, a prvý preddavok mi tam ostal "visieť" ako neuhradený tak pri platbe 30.000,- Sk sa to vyrovná. Podľa DÚ nie.

Ako to mám vyriešiť. Moje argumenty na DÚ nejako nezaberajú.

Podľa mojej mienky máš pravdu Ty. Nezaplatený preddavok v sume 20 000 bol vyrovnaný s DP r. 2007.
Napíš list a matematika nepustí.

Ak by boli všetky preddavky uhradené v sume 80 000 bol by nedoplatok na dani 10 000 SK. Vy ste uhradili 30 000 to znamená, že ste vyrovnali aj ten preddavok z prvého kvartálu. Podotýkam, že ak daňová povinnosť bola taká /nie daň na úhradu/. Tu má DÚ právo sankcionovať omeškanie úhrady preddavku od apríl 2006 ...

Preddavok 30.3. ako správne píšeš sa vyrovná s DP 2008.

Mohol tu vzniknúť problém v KS daň ste uhradili na 1744 a preddavok sa hradí na 1144 /teraz neviem či som nepoplietla čísla, ale nie je to podstatné/ podstatné je, že majú iný KS a oni ho tam evidujú ako neuhradený, v takom prípade by však mali evidovať preplatok na dani . Zrejme by sa s nimi trebalo dohodnúť iba na preúčtovaní, alebo lekcii spočítavania :)
Zoltán Kovács
19.03.09,12:30
Podľa mojej mienky máš pravdu Ty. Nezaplatený preddavok v sume 20 000 bol vyrovnaný s DP r. 2007.
Napíš list a matematika nepustí.

Ak by boli všetky preplatky uhradené v sume 80 000 bol by nedoplatok na dani 10 000 SK. Vy ste uhradili 30 000 to znamená, že ste vyrovnali aj ten preddavok z prvého kvartálu. Podotýkam, že ak daňová povinnosť bola taká /nie daň na úhradu/. Tu má DÚ právo sankcionovať omeškanie úhrady preddavku od apríl 2006 ...

Preddavok 30.3. ako správne píšeš sa vyrovná s DP 2008.

Mohol tu vzniknúť problé v KS daň ste uhradili na 1744 a preddavok 1144 /teraz neviem či som nepoplietla čísla, ale nie je to podstatné. Zrejme by sa s nimi trebalo dohodnúť iba na preúčtovaní


Ďakujem evina za reakciu. S tou sankciou samozrejme súhlasíme, nakoľko s úhradou sme boli v omeškaní od 30.04. až do zaplatenia tých 30 tisíc okolo 25.03.2008.
Nepomohla ani osobná návšteva na DÚ (napriek tomu, že správkyňa je veľmi milá a ochotná pani, a spolupracuje). Dokonca, keď sme sa pozerali do ich systému, tak tam daň z príjmov je vysporiadaný, teda dlh voči DÚ je nulový. Len jej ostalo visieť na preddavkoch neuhradených 20 tisíc, a na doplatku dani zase 20 tisíc preplatok. Konečný efekt nulový. (Ich systém je trošku blbý, totiž preddavky automaticky generuje, a pri podaní DP ak vychádza vyššia povinnosť ako zaplatené preddavky, tak neskúma to, že pri platbe sa vyrovná vlastne aj neuhradený preddavok). Som z toho nešťastný, lebo správkyňa silou mocou chce urobiť preúčtovanie inej dane (nadm.odpočtu DPH na ten neštastný preddavok), s čím ja samozrejme nesúhlasím. A konec koncov pred klientom som ten blbec ja. :mee:
Zoltán Kovács
19.03.09,12:32
Ešte dodám, že doteraz sme mali korektné vzťahy so správkyňou. Len tento problém mi robí hlavybôľ. Klient vlastne nemusel chodiť na DÚ asi 5-6 rokov, len teraz správkyňa ich bombarduje s listami ohľadne toho preddavku. A stéle chce sankcionovať.
KvetkaK
19.03.09,12:40
Ďakujem evina za reakciu. S tou sankciou samozrejme súhlasíme, nakoľko s úhradou sme boli v omeškaní od 30.04. až do zaplatenia tých 30 tisíc okolo 25.03.2008.
Nepomohla ani osobná návšteva na DÚ (napriek tomu, že správkyňa je veľmi milá a ochotná pani, a spolupracuje). Dokonca, keď sme sa pozerali do ich systému, tak tam daň z príjmov je vysporiadaný, teda dlh voči DÚ je nulový. Len jej ostalo visieť na preddavkoch neuhradených 20 tisíc, a na doplatku dani zase 20 tisíc preplatok. Konečný efekt nulový. (Ich systém je trošku blbý, totiž preddavky automaticky generuje, a pri podaní DP ak vychádza vyššia povinnosť ako zaplatené preddavky, tak neskúma to, že pri platbe sa vyrovná vlastne aj neuhradený preddavok). Som z toho nešťastný, lebo správkyňa silou mocou chce urobiť preúčtovanie inej dane (nadm.odpočtu DPH na ten neštastný preddavok), s čím ja samozrejme nesúhlasím. A konec koncov pred klientom som ten blbec ja. :mee:
Nerozumiem v čom majú na daňovom problém, keď píšeš že v ich systéme je neuhradený preddavok 20 tisíc a na doplatku na dani je preplatok tých 20 tisíc. Stačila by predsa nejaká žiadosť z vašej strany, aby to preúčtovali a nech vám vyrátajú len sankciu za omeškanie.
Asi im treba napísať návod ako na to. ;)
evina
19.03.09,12:42
Ďakujem evina za reakciu. S tou sankciou samozrejme súhlasíme, nakoľko s úhradou sme boli v omeškaní od 30.04. až do zaplatenia tých 30 tisíc okolo 25.03.2008.
Nepomohla ani osobná návšteva na DÚ (napriek tomu, že správkyňa je veľmi milá a ochotná pani, a spolupracuje). Dokonca, keď sme sa pozerali do ich systému, tak tam daň z príjmov je vysporiadaný, teda dlh voči DÚ je nulový. Len jej ostalo visieť na preddavkoch neuhradených 20 tisíc, a na doplatku dani zase 20 tisíc preplatok. Konečný efekt nulový. (Ich systém je trošku blbý, totiž preddavky automaticky generuje, a pri podaní DP ak vychádza vyššia povinnosť ako zaplatené preddavky, tak neskúma to, že pri platbe sa vyrovná vlastne aj neuhradený preddavok). Som z toho nešťastný, lebo správkyňa silou mocou chce urobiť preúčtovanie inej dane (nadm.odpočtu DPH na ten neštastný preddavok), s čím ja samozrejme nesúhlasím. A konec koncov pred klientom som ten blbec ja. :mee:

No Zoli tak je to jasné v tom, čo som Ti vravela, že doplatok dane ste platili na KS dane a nie preddavku. Napíš, že ste preddavok zaplatili omylom s KS 1744 miesto 1144 a prosíte preúčtovať preplatok na DzP na preddavky. Majú fakt blbý soft, ale ak tam má -20000 a tam + 20000 a výsledok nula, tak je to mohlo napadnúť. 100% je len chyba v KS a jej to tam preto skáče.
Spomenula som si, že teraz sme s jednou správkyňou z dane /preplatok/ preučtovávali na preddavok u dani z morových vozidiel. Sama povedala, že to z 1744 musí dať na 1144., ale snáď vie, že 4 krát 20 je 80 plus 10 je 90, ako aj
3 krát 20 je 60 plus 30 je 90 /chvalabohu zatiaľ áno:D/
evina
19.03.09,12:45
1144 platba bežná, preddavok na daň
1744 vyúčtovanie dane za posledné zdaňovacie obdobie DPFO a DPPO

V tom je jej jediný problém, ale musím povedať bohužiaľ.
Nediskutuj s ňou a požiadaj o preúčtovanie preplatku na dani s úhradou KS 1744 na platbu s KS 1144 na nedoplatok na preddavkoch zo dňa .....

P.s. Ešte by ma zaujímalo prečo to chce brať z NO DPH, keď má na dani preplatok a nezoberie to rovno z toho. Prečo ju štve len ten nedolatok na predavkoch :eek:
Zoltán Kovács
19.03.09,12:47
No Zoli tak je to jasné v tom, čo som Ti vravela, že doplatok dane ste platili na KS dane a nie preddavku. Napíš, že ste preddavok zaplatili omylom s KS 1744 miesto 1144 a prosíte preúčtovať preplatok na DzP na preddavky. Majú fakt blbý soft, ale ak tam má -20000 a tam + 20000 a výsledok nula, tak je to mohlo napadnúť. 100% je len chyba v KS a jej to tam preto skáče.
Spomenula som si, že teraz sme s jednou správkyňou z dane /preplatok/ preučtovávali na preddavok u dani z morových vozidiel. Sama povedala, že to z 1744 musí dať na 1144.

Máš pravdu. Doplatok dane z DP sa platí s KS 1744. Aj ja som jej hovoril, že nech to rozdelí na 20000 s KS 1144 a 10000 s KS 1744. Chystám sa tam v pondelok, uvidím s akým výsledkom odtiaľ odídem.

Už mám zaužívané pred vyplnením DP PO navštíviť DÚ aby sme si konfrontovali preddavky, že koľko oni evidujú, a koľko ja mám v "úmysle" uviesť do DP. :D
evina
19.03.09,12:52
Máš pravdu. Doplatok dane z DP sa platí s KS 1744. Aj ja som jej hovoril, že nech to rozdelí na 20000 s KS 1144 a 10000 s KS 1744. Chystám sa tam v pondelok, uvidím s akým výsledkom odtiaľ odídem.

Už mám zaužívané pred vyplnením DP PO navštíviť DÚ aby sme si konfrontovali preddavky, že koľko oni evidujú, a koľko ja mám v "úmysle" uviesť do DP. :D

Ja by som jej rovno napísala žiadosť o preúčtovanie, najmä v situácii keď ste sa nevedeli dohodnúť a jej to malo byť jasné hneď, že tam je plus a tam mínus. To nemôže namietať.
veronikasad
19.03.09,12:52
Máš pravdu. Doplatok dane z DP sa platí s KS 1744. Aj ja som jej hovoril, že nech to rozdelí na 20000 s KS 1144 a 10000 s KS 1744. Chystám sa tam v pondelok, uvidím s akým výsledkom odtiaľ odídem.

Už mám zaužívané pred vyplnením DP PO navštíviť DÚ aby sme si konfrontovali preddavky, že koľko oni evidujú, a koľko ja mám v "úmysle" uviesť do DP. :D
Zolo, treba na DU poslať/zobrať písomnú žiadosť o preúčtovanie. Mne sa to stalo pri dani zo závislej činnosti - zamenila som KS zrážkovej a preddavkovej dane. Opravila mi to len na základe písomnej žiadosti.
Zoltán Kovács
19.03.09,13:49
Ďakujem za vaše reakcie, myslím si, že tému sme maximálne vyčerpali, tak ju zavieram. ;)