Miriam K
19.03.09,14:32
Dobrý deň poraďáci.

Účtujem v programe Alfa. SZČO dostal dotáciu z úradu práce, ktorú som zaúčtovala ako záväzok voči úradu práce ako príjem neovplyvňujúci ZD.
Výdavky na ktoré bola dotácia určená som zaúčtovala ako výdavky ovplyvňujúce základ dane. Celá dotácia však nebola vyčerpaná preto som pomocou interných dokladov preúčtovala sumu, ktorá sa rovnala týmto výdavkom ako príjem ovplyvňujúci ZD. Tým by sa to malo vyrovnať. Ako však znížim záväzok voči úradu práce o spomínané výdavky? Vopred vám ďakujem za vaše odpovede a pomoc. :)
Bambulka192
19.03.09,18:43
v knihe zavazkov si daj opravit existujuci zavazok a do uhrad si pridaj polozky a tym ponizis existujuci zavazok, tak som to urobila ja
Miriam K
19.03.09,19:52
Sorry ale nejak som to nepochopila môžem mi to vysvetliť podrobnejšie dnes asi nie je môj deň
Miriam K
19.03.09,19:55
Mohla by som si vytvoriť pohľadávku voči úradu práce a potom to nejak vykompenzovať? Prosím poraďte vopred ďakujem
Monika Kováčová
19.03.09,21:12
Ak niekto dostal dotáciu, aký má záväzok??? O záväzku nemáš prečo účtovať a nemôžeš ho ani evidovať, pretože záväzok za prijatú dotáciu neexistuje.

Zametám aj keď momentálne nemám čas: Ak nejde o účelovú dotáciu na preukázateľný nákup majetku, postup je podľa prísp. č. 6 od Mušky.
Zo zadania otázky nevyplýva presne o akú dotáciu ide.
Muška
19.03.09,21:29
Moni, ty,ty,ty :D
§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.
Miriam K
20.03.09,06:52
Ďakujem k tomuto som sa dostala aj ja len mi prosím poraď ako mám tento záväzok znížiť o zaplatené výdavky. Ďakujem
dark32
20.03.09,07:25
Ja som dostal z DRSR odpoved na účtovanie dotácie

Odpoveď DRSR

Ak bola dotácia poskytnutá pred jej použitím a je potrebné neskoršie ju vyúčtovať, potom bude podnikateľ účtovať príjem peňažných prostriedkov v peňažnom denníku ako príjem, ktorý neovplyvní základ dane. Súčasne bude v knihe záväzkov účtovať vznik záväzku voči poskytovateľovi dotácie. Postupne bude nakupovať predmety, na ktoré bola dotácia poskytnutá. Výdavky bude účtovať ako daňové výdavky. Ak by medzi nákupmi bol predmet, ktorého cena presiahne 30 000 Sk, bude účtovať výdavok, ktorý neovplyvní základ dane. Ide o dlhodobý majetok, ktorý sa odpisuje a daňovými výdavkami sú odpisy, ktoré sa čiastočne uplatnia v bežnom období a čiastočne v budúcich obdobiach. Na konci roka v rámci účtovnej závierky vyhotoví podnikateľ zoznam predmetov, ktoré už z dotácie nakúpil bez ohľadu na to, či išlo o dlhodobý majetok alebo materiál. Celkovú hodnotu použitých prostriedkov zapíše v knihe záväzkov ako zníženie záväzku. Nemusel totiž v bežnom roku použiť všetky prostriedky. Súčasne vyhotoví ďalší zoznam zakúpených predmetov, pričom pri krátkodobom majetku zahrnie doň celú cenu, pri dlhodobom majetku výšku odpisov za bežný rok. Súčet hodnôt z tohto zoznamu bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu – zdaniteľný príjem dotácie. Ak nepoužil všetky prostriedky a bude robiť nákupy z dotácie aj v nasledujúcom období, opäť na konci roka urobí zoznam nákupov z dotácie, zahrnie doň aj prípadné odpisy za ďalší rok odpisovania a súčet hodnôt z tohto zoznamu bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu – zdaniteľný príjem dotácie v ďalšom roku.
turbo
20.03.09,07:32
Zdravím!
Dotácia bola správne zaevidovaná ako PNZD a správne bola daná do záväzkov. Avšak v priebehu nákupu materiálu resp. iných výdavkov - v čase účtovania o výdavkoch určených z čerpania dotácie bolo potrebné znižovať záväzok voči ÚP. A na konci roka, ako si napísala, vyčerpanú časť resp. celú dotáciu preučtovať v rámci UUO cez interné doklady do POZD. Urob tak ako ti napísala Bambulka, tade že do záväzku si dáš pridať úhrady a tie výdavky a sumy, ktoré boli určené na čerpanie z dotácie tam uvedieš postupne ako uhrádzanie záväzku.
Pekný deň!
Miriam K
22.03.09,17:20
Ďakujem pekne za pomoc. Je to veľmi dobre vysvetlené