lucilali
19.03.09,15:14
ahojte, mám z toho trošku chaos:

mám príjem za rok 2008 v ČR a to nasledovný:

trvalý pracovný pomer: úhrn príjmov: 309 577,- Cz
lucilali
19.03.09,14:23
prepáčte, "preskok" stránky. Takže:

trvalý pracovný pomer, za celý rok 2008, 12 mesiacov:
- úhrn zúčtovaných príjmov: 309 577,- Cz
- úhrn poistného odvedeného zam.: 108 040,- Cz
- základ dane: 417 617,66,- Cz
- skutočne zrazená daň: 37 860,- Cz
- odpočitateľné: 50 047,- Cz (úroky za hypo)
3510,- Cz (životná poistka)
24 480,- Cz (zľava na dani v ČR)

Dalej v CR mám príjem z DPC v celkovej sume 6200,- Cz

Zároveň mám na Slovensku príjem za rok 2008:
- z prenájmu bytu v celkovej sume: 111 163,- Sk
- výdavky za byt celkovo: 31 171,- Sk + 6291,- Sk

Zároveň mám na Slovensku príjem z DPP:
- celkovo 4569,- Sk + 1337,- Sk
- zaplatená daň: 1071,- Sk + 924,- Sk

A k problému. Som občan SR, žijem celý rok v CR, mám tu trvale zamestnanie, manžela, kt. je rovnako zamestnaný trvale celý rok v ČR, máme v CR obaja prechodné bydlisko, máme tu vlastný byt, platíme hypo.
Mám právo zdaniť v CR? Mám do toho započítať ten prenájom a ak áno, tak akým spôsobom? Resp. môžem podať DP osobitne aj na SVK - kde priznám prenájom bytu + DPP na Slovensku a ak áno, ako to uviesť v DP?

ďakujem
L
lucilali
19.03.09,14:35
poradte prosim :/
hanelie
19.03.09,14:40
spĺnaš podmienky na rezidenta čr - treba si vybaviť daňovú rezidenciu v čr / tu sa uplatňuje metóda zápočtu dane /


úhrn zúčtovaných príjmov: 309 577,- Cz
- úhrn poistného odvedeného zam.: 108 040,- Cz
- základ dane: 417 617,66,- Cz
oprav si hodnoty

pri získaní rezidencie prijmy v čr zdaňuješ v čr a prijmy v sr zdaňuješ v sr
lucilali
19.03.09,14:54
takze ak tomu spravne rozumiem, zakladom je poziadat o rezidenta v CR a nasledne mozem podat 2 DP s tym, ze prijmy v CR zdanim v CR a opacne prijmy v SR zdanim na Slovensku. Tak je? Nevyplyva teda pravo zdanovat z dlzky pobytu?

L
hanelie
19.03.09,15:14
bude treba požiadať dú o predlženie lehoty na odovzdanie DP / kvôli rezidencií / časové obmedzenie podania žiadosti o odklad - do 16.03 sa netýka tohto prípadu

pri aplikovaní metódy zápočtu dane vychádzajú tamer vždy vysoké nedoplatky na dani, ktoré je potrebné uhradiť na sk - preto tá rezidencia, /pokiaľ sú splnené podmienky
lucilali
19.03.09,15:23
prečo požiadat o predlzenie terminu, rezidenciu vraj obdrzim najneskor do tyzdna, aspon tak som to nasla na tejto stranke.. bude to trvat dlhsie?

dakujem za rady
L
hanelie
19.03.09,15:29
bude to trvat dlhsie?
to ti povedia priamo na dú v čr v mieste pracoviska
lucilali
19.03.09,15:43
ano. zajtra tam zajdem, dam vediet aky bol postup. mozno to niekomu dalsiemu pomoze. pekny zvysok dna. ahojky
fileva
19.03.09,16:05
Dobrý deň
Chcem poprosiť o posúdenie mojich postupov.
Živnostník prerušil svoju živnosť od 9.6.2008 na rok. Ja som urobila mimoriadnu účtovnú závierku s dátomom k 8.6.2008. Výšku sumy nespotrebovaných zásob z VoMaZ som uviedla v DP na riadok č. 40. Vykonané úhrady po termíne prerušenia živnosti ( jedna Fa za mobil a doplatok do SP) som uviedla v DP na r. 41. Neviem ale, kde mám v DP (či na r. 40 alebo 41) uviesť neuhradený záväzok (odvody do fondov), ktorý je zaevidovaný aj vo VoMaZ v riadku záväzky. A ešte jedna otázka. Živnostník mal v minulom roku stratu. Po povýšení ZD o nespotrebované zásoby mu vyšiel ZD kladný. Môžem umoriť túto stratu do výšky ZD aj keď prerušil svoju živnosť a nevie či bude po roku pokračovať?
Andyke
19.03.09,16:29
Prečítaj :(príp. celú tému)
http://www.porada.sk/990454-post214.html
fileva
19.03.09,16:51
Prečítaj :(príp. celú tému)
http://www.porada.sk/990454-post214.html
No teraz neviem čo mám urobiť. Už druhý deň čítam príspevky na danú tému a teraz sa dozviem, že mám úhrady, ktoré prebehli po mesiaci až troch po prerušení podnikania účtovať v PD, ktorý mám uzatvorený a taktiež mám uzatvorené Výkazy o PaV, MaZ a účtovné knihy. Neviem, či mi to už dobre nemyslí, ale čo je to ÚUO. A čo s tými nespotrebovanými zásobami, ktoré má doma v kutici ako ich mám zaúčtovať do PD, fak tomu nerozumiem. A ten menovaný príspevok je z dnešného rána, a neviem či ho mám rešpektovať.
lucilali
23.03.09,10:44
ahojte. Tak danovu rezidenciu v CR vybavite na pockanie. Moj pripad bude zdanit teda v CR zamestnanie + DPC + pripadne DPP a v SR prenajom bytu, co si zapocitam nasledne do DP v CR.
dakujem
abp1
23.03.09,11:13
Dobrý den,
ako SZČO poskytujem ubytovanie a uplatňujem si realne výdavky. Prenajímam aj izbu vo svojom súkromnom dome, ktorý nemam na SZCO ale na sukromnu osobu. Možem si z tohto prímu odpočítat paušalne výdavky 40%, alebo sa mi tento príjem zahrnuje do podnikania? ak sa to počíta do podnikania, zvyšuje sa mi aj obrat v podnikaní?
Dakujem za odpoved
macula
23.03.09,11:28
Dobrý den,
ako SZČO poskytujem ubytovanie a uplatňujem si realne výdavky. Prenajímam aj izbu vo svojom súkromnom dome, ktorý nemam na SZCO ale na sukromnu osobu. Možem si z tohto prímu odpočítat paušalne výdavky 40%, alebo sa mi tento príjem zahrnuje do podnikania? ak sa to počíta do podnikania, zvyšuje sa mi aj obrat v podnikaní?
Dakujem za odpoved
Myslím si, že ak nie si platca DPH môžeš si pri prenájme súkromnej izby uplatňovať paušálne výdavky.
Lucinka23
23.03.09,11:45
Prosím Vás o radu. Zamestnanec dosiahol ročné príjmy cca 118 tis., poistné cca 16tis., ZD 102tis., zrazené preddavky cca 18tis. Nepodpísal vyhlásenie u zamestnávateľa. T.z. neuplatňoval si celý rok nezdaniteľnú čiastku na daňovníka. Mňa by zaujímalo, či robím správne, ak si mu ju teraz v daňovom priznaní uplatním v celej výške? A môžem mu dať aj zníženie základu o životné poistenie? Myslím si, že robím správne ale chcem sa uistiť. Ďakujem.
Tweety
23.03.09,11:47
Prosím Vás o radu. Zamestnanec dosiahol ročné príjmy cca 118 tis., poistné cca 16tis., ZD 102tis., zrazené preddavky cca 18tis. Nepodpísal vyhlásenie u zamestnávateľa. T.z. neuplatňoval si celý rok nezdaniteľnú čiastku na daňovníka. Mňa by zaujímalo, či robím správne, ak si mu ju teraz v daňovom priznaní uplatním v celej výške? A môžem mu dať aj zníženie základu o životné poistenie? Myslím si, že robím správne ale chcem sa uistiť. Ďakujem.
Áno, uplatníš mu NČ aj ŽP.
Lucinka23
23.03.09,11:56
Áno, uplatníš mu NČ aj ŽP.


Ďakujem ti veľmi pekne.