LucciaT
19.03.09,15:16
DZdravím všetkých,

chcela by som sa informovať, či môj zamestnávateľ môže určiť kedy budem čerpať nejaku časť mojej dovolenky. K 31.03.2009 sme sa dohodli na ukončení prac.pomeru. Mám 5.5 dňa starej dovolenky a alikvotnu časť novej. Môže mi určiť, že si mám zostávajúcu dovolenku vyčerpať dokonca marca, aby mi ju nemusle preplatiť? Ďakujem

Lucia
veronikasad
19.03.09,14:21
DZdravím všetkých,

chcela by som sa informovať, či môj zamestnávateľ môže určiť kedy budem čerpať nejaku časť mojej dovolenky. K 31.03.2009 sme sa dohodli na ukončení prac.pomeru. Mám 5.5 dňa starej dovolenky a alikvotnu časť novej. Môže mi určiť, že si mám zostávajúcu dovolenku vyčerpať dokonca marca, aby mi ju nemusle preplatiť? Ďakujem

Lucia

Pozri § 111 Zákonníka práce.

§ 111
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
Chobot
19.03.09,14:23
DZdravím všetkých,

chcela by som sa informovať, či môj zamestnávateľ môže určiť kedy budem čerpať nejaku časť mojej dovolenky. K 31.03.2009 sme sa dohodli na ukončení prac.pomeru. Mám 5.5 dňa starej dovolenky a alikvotnu časť novej. Môže mi určiť, že si mám zostávajúcu dovolenku vyčerpať dokonca marca, aby mi ju nemusle preplatiť? Ďakujem

Lucia

Je to najmä o dohode, ale môže ti nariadiť čerpanie dovolenky.
LucciaT
19.03.09,14:27
dakujem
zalobaba
19.04.09,12:05
Je to najmä o dohode, ale môže ti nariadiť čerpanie dovolenky.


....nemáte prosím niekto vzor takéto nariadenia na čerpanie dovolenky? Ďakujem.
Chobot
19.04.09,17:25
....nemáte prosím niekto vzor takéto nariadenia na čerpanie dovolenky? Ďakujem.

Napíšeš zamestnancovi písomne list, že


Nariadenie čerpania dovolenky.

Zamestnávateľ XXXXXX týmto nariaďuje zamestnancovi YYYYY čerpanie dovolenky za rok 2008 a za rok 2009 v dňoch XX.5.2009 - XX.5.2009 v celkovom počte ZZ dní.

podpis nadriadeného


... a máš to.
SILVIA54
17.07.09,05:04
Ahojte, chcela by som sa uistiť, máme zamestnancov,ktorí majú nevyčerpanú dovolenku z roku 2008.Rátame so zvýšením práce v septembri a vedúci chce aby si ľudia vyčerpali túto starú dovolenku do konca augusta.Zároveň však chce,aby si ľudia vyčerpali aj dovolenku za aktuálny rok 2009 aspoň polovicu.Nebude to celozávodná dovolenka,(keďže nie každý zamestnanec jej má tak veľa).Je to v súlade so Zákonníkom práce? Mali ste už niekto takúto situáciu?
ivka70
17.07.09,05:11
Ahojte, chcela by som sa uistiť, máme zamestnancov,ktorí majú nevyčerpanú dovolenku z roku 2008.Rátame so zvýšením práce v septembri a vedúci chce aby si ľudia vyčerpali túto starú dovolenku do konca augusta.Zároveň však chce,aby si ľudia vyčerpali aj dovolenku za aktuálny rok 2009 aspoň polovicu.Nebude to celozávodná dovolenka,(keďže nie každý zamestnanec jej má tak veľa).Je to v súlade so Zákonníkom práce? Mali ste už niekto takúto situáciu?

Je to v sulade so zakonnikom prace, ze vam dal termin do konca augusta na vycerpanie casti dovolenky.
V podstate vam dal obrovsku volnost v tom, ze mate na rozhodnutie 1,5 mesiaca, kedy.
Mohol vam nariadit cerpanie v konkretnych dnoch, co by sa vam nie velmi pacilo.
SILVIA54
17.07.09,05:20
Ďakujem pekne,takže môže nariadiť aj čerpanie dovolenky roku 2009 do konca augusta 2009. Práve týmto som si totiž nebola istá.
ivka70
17.07.09,05:36
Ďakujem pekne,takže môže nariadiť aj čerpanie dovolenky roku 2009 do konca augusta 2009. Práve týmto som si totiž nebola istá.

So suhlasom zamestnavatela mozes aj v januari cerpat celorocnu dovolenku. Takze v tom problem nie je.
Ak niekto odide pred koncom roka, bude musiet ale vycerpanu dovolenku, na ktoru mu nevznikol narok, vratit.

a otazka je, ci medzi vianocami a novym rokom nepotrebujete cerpat nic.
To by som sa dohodla, ze tie 4 dni, co tam treba, si chcem nechat.
SILVIA54
17.07.09,05:42
Ďakujem ešte raz;-)dovolenku medzi sviatkami som nespomenula,ale s tým sa ráta tiež.
veronikasad
17.07.09,05:44
Ahojte, chcela by som sa uistiť, máme zamestnancov,ktorí majú nevyčerpanú dovolenku z roku 2008.Rátame so zvýšením práce v septembri a vedúci chce aby si ľudia vyčerpali túto starú dovolenku do konca augusta.Zároveň však chce,aby si ľudia vyčerpali aj dovolenku za aktuálny rok 2009 aspoň polovicu.Nebude to celozávodná dovolenka,(keďže nie každý zamestnanec jej má tak veľa).Je to v súlade so Zákonníkom práce? Mali ste už niekto takúto situáciu?
Pozri § 111 Zákonníka práce


§ 111
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
SILVIA54
17.07.09,05:51
Ďakujem,všimla som si hlavne ten posledný odstavec: ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach tak, aby aspoň jedna časť bola najmenej dva týždne....
No a toto práve nedodržia všetci.Vedeli by ste mi nejako poradiť ako to urobiť aby to bolo v súlade so Zákonnikom práce?
veronikasad
17.07.09,05:58
Ďakujem,všimla som si hlavne ten posledný odstavec: ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach tak, aby aspoň jedna časť bola najmenej dva týždne....
No a toto práve nedodržia všetci.Vedeli by ste mi nejako poradiť ako to urobiť aby to bolo v súlade so Zákonnikom práce?
S výnimkou firiem, kde sú dvojtýždňové celozávodné dovolenky sa táto podmienka dodržiava u máloktorého zamestnávateľa.
U vašich zamestnancov je "problém" s čerpaním dovolenky ? Nechcú byť v lete doma ?
SILVIA54
17.07.09,06:33
Presne tak,nikto si nečerpá dovolenku čomu nerozumiem.Veľa ľudí má ešte starú dovolenku z minulého roka.:eek:
Chobot
17.07.09,06:51
Ďakujem,všimla som si hlavne ten posledný odstavec: ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach tak, aby aspoň jedna časť bola najmenej dva týždne....
No a toto práve nedodržia všetci.Vedeli by ste mi nejako poradiť ako to urobiť aby to bolo v súlade so Zákonnikom práce?

To, že sa dovolenka nečerpá tak, že aspoň jedna časť je najmenej dva týždne nie je problém, pretože ak sa dohodnú, tak sa môže čerpať aj inak:

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak.

Takže ak sa dohodnú, tak nie je problém si dovolenku čerpať napr. každý piatok počas pol roka.
SILVIA54
22.07.09,07:05
Ahojte, dnes prišiel za mnou naštvaný zamestnanec s tým,že mu nebude nikto rozkazovať,aby si vybral celú dovolenku za rok 2009 do konca augusta 2009.Začal sa mi vyhrážať že to nieje v súlade so zákonníkom práce a že sa všetkých známych pýtal a nikto o takomto niečom nevie.Že mu môžeme nariadiť iba 2 týždne čerpania si dovolenky,načo som sa odvolala na Zákonník práce.Odišiel s tým,že si to poriadne preštuduje.Som z toho trochu zaskočená.:eek:
Tweety
22.07.09,07:07
Ahojte, dnes prišiel za mnou naštvaný zamestnanec s tým,že mu nebude nikto rozkazovať,aby si vybral celú dovolenku za rok 2009 do konca augusta 2009.Začal sa mi vyhrážať že to nieje v súlade so zákonníkom práce a že sa všetkých známych pýtal a nikto o takomto niečom nevie.Že mu môžeme nariadiť iba 2 týždne čerpania si dovolenky,načo som sa odvolala na Zákonník práce.Odišiel s tým,že si to poriadne preštuduje.Som z toho trochu zaskočená.:eek:
Nie je to pravda, dovolenku určuje zamestnáv. s predch. súhlasom zamestnanca.
Trošku §
§ 111 ZP
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
ivka70
22.07.09,07:13
Ahojte, dnes prišiel za mnou naštvaný zamestnanec s tým,že mu nebude nikto rozkazovať,aby si vybral celú dovolenku za rok 2009 do konca augusta 2009.Začal sa mi vyhrážať že to nieje v súlade so zákonníkom práce a že sa všetkých známych pýtal a nikto o takomto niečom nevie.Že mu môžeme nariadiť iba 2 týždne čerpania si dovolenky,načo som sa odvolala na Zákonník práce.Odišiel s tým,že si to poriadne preštuduje.Som z toho trochu zaskočená.:eek:

Nebud zaskocena, volakedy bol ov zakonniku prace, ze zamestnavatel moze disponovat len 1/2 dovolenky. Ale to uz je davno zrusene.
Teraz plati, ze celou.

Lenze medzi ludmi stale koluje ta povodna informacia.
Takze zamestnanec sa moze rozculovat kolko chce, zakony sa menia a plati vzdy ta aktualna verzia.
Stazovat sa moze u panov poslancov :)
SILVIA54
22.07.09,07:54
Ďakujem Vám,však som mu aj povedala nech si pozrie ten paragraf 111 Zák.práce a nech si potom ide za svojim šéfom.Ako firma postupujeme podľa zákona a to je podstatné.;)
Olice
22.07.09,08:37
Ahojte, dnes prišiel za mnou naštvaný zamestnanec s tým,že mu nebude nikto rozkazovať,aby si vybral celú dovolenku za rok 2009 do konca augusta 2009.Začal sa mi vyhrážať že to nieje v súlade so zákonníkom práce a že sa všetkých známych pýtal a nikto o takomto niečom nevie.Že mu môžeme nariadiť iba 2 týždne čerpania si dovolenky,načo som sa odvolala na Zákonník práce.Odišiel s tým,že si to poriadne preštuduje.Som z toho trochu zaskočená.:eek:
Prepáčte mi prosím moju otázku, ale ako si môže zamestnanec vyčerpať dovolenku za rok 2009 do konca augusta 2009, keď ku koncu augusta nemá ešte nárok na celkovú dovolenku za rok 2009?
SILVIA54
22.07.09,09:40
Nemusíte sa ospravedlňovať;-) predpokladá sa,že zamestnanec bude u nás do konca roka(nevyčerpá si ju celú do konca augusta 2009,lebo ako som spomínala vo vyššie uvedených príspevkoch nechá si každý zamestnanec medzi sviatkami ešte pár dní dovolenky).
ivka70
22.07.09,09:48
Prepáčte mi prosím moju otázku, ale ako si môže zamestnanec vyčerpať dovolenku za rok 2009 do konca augusta 2009, keď ku koncu augusta nemá ešte nárok na celkovú dovolenku za rok 2009?

ZP
§ 113

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
JanoL
22.07.09,10:00
Prepáčte mi prosím moju otázku, ale ako si môže zamestnanec vyčerpať dovolenku za rok 2009 do konca augusta 2009, keď ku koncu augusta nemá ešte nárok na celkovú dovolenku za rok 2009?

Pozri zákonník práce §101 - Dovolenka za kalendárny rok

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok.....

Teda už v apríli si môže vyčerpať celú dovolenku za r. 2009

Ako už bolo v predošlých príspevkoch spomínané, ak by nezostal u terajšieho zamestnávateľa do konca roka, resp. by dlhodobo ochorel a jeho nárok na dni dovolenky by sa museli krátiť, náhradu za dni prečerpanej dovolenky by musel vrátiť.

Jano
Olice
22.07.09,10:12
Ďakujem vám za odpovede. Ja som sa to pýtala len tak zo zaujímavosti, zatiaľ som nepotrebovala riešiť takýto problém so zamestnávateľom, preto ani tie paragrafy neovládam. Len ma tak trošku zaskočilo, že ak by mi zamestnávateľ nariadil vyčerpať celú dovolenku za kalendárny rok napríklad do konca toho augusta, čo by som robila , keď do konca roka zostávajú ešte 4 mesiace a ja by som tú dovolenku v niektorom súrne potrebovala:rolleyes:.