jo.zo
19.03.09,15:55
Som živnostník,pracujem v Čechách.Zdržiavam sa tam 30-dní, viem že mám nárok na stravné 600,-CZK na deň, len ak si ho chcem vyúčtovať každý má na to iný názor. Na daňovom mi poradili, že nemusím vypisovať cestovný príkaz, stačí len sformulovať tlačivo od kedy do kedy som sa tam zdržiaval, iný zase že musí byť cestovný príkaz.Tiež ide o dni , môžem si účtovať stravné za celý pobyt alebo len za odpracované dni, ale pracujem celých tridsať dní. A akým kurzom to treba prerátať,jedny tvrdia- treba urobiť priemer za daný mesiac a iný, že stačí posledný deň kedy sa vyučtováva. Taktiež treba stravné dokladovať aj bločkami, lebo zamestnanci ak sú vyslaný na pracovnú cetu nemusia. A ako je to s vreckovým keď rozsah je od 5% do 40% koľko si vyúčtovať. Pracujem pre Slováka, ktorý ma živnosť na Slovensku aj v Čechách .Nemá v mluve udané miesto výkonu práce.Fakturujem na Slovenskú živnosť v eurách a potom českých korunách , faktúry uhrádza zo zahraničného účtu t.j.českého- treba uviesť do daňového priznania aj príjmy zo zahraničia ak mi ich banka automaticky preráta na našu menu a
na účte sa zobrazia v našej mene. Na daňovom mi tvrdili, že netreba ale chcem sa uistiť. Verte mi pýtal som sa už všade aj na daňovom riaditeľstve a každý ma odbil. Nikto mi to poriadne nechcel vysvetliť a čo kontroló iný názor. Prosím o usmernenie.
P.S.Doklad o smenovke nemám lebo mi ju nedajú ale aspoň platia včas.
jo.zo
19.03.09,15:05
metodické usmernenie
liba2
19.03.09,21:10
Som živnostník,pracujem v Čechách.Zdržiavam sa tam 30-dní, viem že mám nárok na stravné 600,-CZK na deň, len ak si ho chcem vyúčtovať každý má na to iný názor. Na daňovom mi poradili, že nemusím vypisovať cestovný príkaz, stačí len sformulovať tlačivo od kedy do kedy som sa tam zdržiaval,
ÁNO, stačí ti vyúčtovanie ZPC, predsa sám sebe nedávaš príkaz na cestu.

iný zase že musí byť cestovný príkaz.Tiež ide o dni , môžem si účtovať stravné za celý pobyt alebo len za odpracované dni, ale pracujem celých tridsať dní.
Nárok na stravné máš za celú dobu trvania ZPC, a to počnúc hodinou prekročenia SK hranice tam - končiac hodinou prekročenia SK hranice späť; z toho vyplýva, že 1. a posledný deň to nemusí byť 600 Kč ; aj tu sú určené časové pásma...
A akým kurzom to treba prerátať,jedny tvrdia- treba urobiť priemer za daný mesiac
NIE, žiadny priemer
a iný, že stačí posledný deň kedy sa vyučtováva.
ÁNO, dňom výplaty z pokladnice...
Taktiež treba stravné dokladovať aj bločkami,
NIE, stravné podľa zákona o cestovných náhradách sa ničím nedokladuje, je tvoja vec ako so sumou naložíš...
lebo zamestnanci ak sú vyslaný na pracovnú cetu nemusia. A ako je to s vreckovým keď rozsah je od 5% do 40% koľko si vyúčtovať.
Je to na tvojom rozhodnutí , môžeš aj 40%
Pracujem pre ..... nepracuješ, poskytuješ mu službu ktorú mu faktúruješ...

Slováka, ktorý ma živnosť na Slovensku aj v Čechách .Nemá v mluve udané miesto výkonu práce.Fakturujem na Slovenskú živnosť v eurách a potom českých korunách , faktúry uhrádza zo zahraničného účtu t.j. českého - treba uviesť do daňového priznania aj príjmy zo zahraničia ak mi ich banka automaticky preráta na našu menu a na účte sa zobrazia v našej mene.
Tvojim príjmom je to, čo ti pripíše tvoja banka v SKK.
Na daňovom mi tvrdili, že netreba ale chcem sa uistiť. Verte mi pýtal som sa už všade aj na daňovom riaditeľstve a každý ma odbil. Nikto mi to poriadne nechcel vysvetliť a čo kontrolór iný názor. súhlasím :D
Prosím o usmernenie.
P.S.Doklad o smenovke nemám lebo mi ju nedajú ale aspoň platia včas.neviem čo je to smenovka.... :D ak výkaz práce, ten nepotrebuješ (si myslím), stačí ak ti firma s ktorou spolupracuješ potvrdí prevzatie práce ako celku, napr. dodací list a pod. ; je to pre teba dôležitý doklad - z môjho pohľadu - aj pre budúcnosť, ak by si sa dostal do situácie, že ti odberateľ nechce zaplatiť lebo..... , budeš mať potvrdené prevzatie tvojej služby.
veronikasad
19.03.09,21:14
Som živnostník,pracujem v Čechách.Zdržiavam sa tam 30-dní, viem že mám nárok na stravné 600,-CZK na deň, len ak si ho chcem vyúčtovať každý má na to iný názor. Na daňovom mi poradili, že nemusím vypisovať cestovný príkaz, stačí len sformulovať tlačivo od kedy do kedy som sa tam zdržiaval, iný zase že musí byť cestovný príkaz.Tiež ide o dni , môžem si účtovať stravné za celý pobyt alebo len za odpracované dni, ale pracujem celých tridsať dní. A akým kurzom to treba prerátať,jedny tvrdia- treba urobiť priemer za daný mesiac a iný, že stačí posledný deň kedy sa vyučtováva. Taktiež treba stravné dokladovať aj bločkami, lebo zamestnanci ak sú vyslaný na pracovnú cetu nemusia. A ako je to s vreckovým keď rozsah je od 5% do 40% koľko si vyúčtovať. Pracujem pre Slováka, ktorý ma živnosť na Slovensku aj v Čechách .Nemá v mluve udané miesto výkonu práce.Fakturujem na Slovenskú živnosť v eurách a potom českých korunách , faktúry uhrádza zo zahraničného účtu t.j.českého- treba uviesť do daňového priznania aj príjmy zo zahraničia ak mi ich banka automaticky preráta na našu menu a
na účte sa zobrazia v našej mene. Na daňovom mi tvrdili, že netreba ale chcem sa uistiť. Verte mi pýtal som sa už všade aj na daňovom riaditeľstve a každý ma odbil. Nikto mi to poriadne nechcel vysvetliť a čo kontroló iný názor. Prosím o usmernenie.
P.S.Doklad o smenovke nemám lebo mi ju nedajú ale aspoň platia včas.
Tu máš stanopvisko DR SR. Na rovnaký problém som sa prednedávnom pýtala tiež. Len neverím, že skutočne pracuješ 31 dní v mesiaci.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú aj výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu ( zákona o cestovných náhradách), a to na stravovanie, ubytovanie,
cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výške 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu. Z uvedeného vyplýva, že daňovník má pri zahraničnej pracovnej ceste nárok na stravné podľa zákona o cestovných náhradách. Okrem výdavkov na stravné má daňovník nárok pri zahraničnej pracovnej ceste na nevyhnutné výdavky spojené s pobytom na pracovnej ceste, t.j. vreckové vo výške 40 % nároku na stravné. Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov priamo nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku a podobne, ale aj miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté. Ak daňovník fyzická osoba podnikateľ vykonáva svoju činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona môže uplatniť len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva. A to počas trvania celej pracovnej cesty. To znamená, že ak daňovník preukáže, že je v tomto mieste na pracovnej ceste, môže si uplatniť výdavky podľa § 19 ods. 2 e) zákona o dani z príjmov najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách za každý deň pracovnej cesty (aj soboty a nedele).
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

prosím o informáciu.
Živnostníci - murári, tesári, zvárači - majú uzatvorené rôzne typy zmlúv so slovenskou firmou, fakturujú slovenskej firme za odpracované hodiny. Výkon práce je v zahraničí /nejedná sa o pracovný pomer/
Považuje sa výkon práce živnostníka v zahraničí za výdavky v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť vykonáva ?
Môže si uplatniť ako výdavok ovpl.základ dane stravné + 40 % vreckové v zmysle § 19 odst. 2 písm. e/ ?

Práca v zahraničí je turnusová - závislá od miesta výkonu práce /Česká republika, Francúzsko, Holandsko/ - od 10 dní do 3 mesiacov. Môžu si uplatniť výdavky v zmysle citovaného § aj počas sobôt a nedieľ ?

Ďakujem za odpoveď.
Viera 2
21.03.09,15:20
Rada by som poprosila o posúdenie dilemy, do ktorej som sa dostala. Jeden z klientov vykonával prácu po celej Európe, s prepočtom stravného a vreckového je síce viacej roboty, ale napriek tomu, že bol na cestách vyše 250 dní, nemám s tým "vnútorný problém".
Zneistela som pri klientovi, ktorý ako SZČO poskytuje služby českej firme v Česku, pretože mi reálne vyšiel jeho pracovný pobyt v Čechách 280 dní. Môžem mu podľa vášho názoru zarátať stravné na celú túto dobu bez rizík pri posúdení kontrolou?
nadka1
05.06.09,11:37
Dobrý deň, prečítala som si metodické usmernenie,ale aj tak sa chcem uistiť, že sato týka aj môjho prípadu. SZČO uzatvoril v Holandsku dohodu o vykonaní práce so živnostníkom, na základe ktorej vykoná v čase od 18.5. do 30.6. dokočovacie práce pri úprave interiéru. Za vykonanú prácu bude vystavovať fa a prijímať platby v hotovosti. Dopravil sa tam s iným živnostníkom,ktorému prispel na benzín, stravuje sa na vlastné náklady, sám si platí ubytovanie. Akým spôsobom si môže dať tieto výdavky do VOZD, v akej výške,čo musí dokladovať? Vopred ďakujem.
Heni
06.06.09,04:49
... Na daňovom mi tvrdili, že netreba ale chcem sa uistiť. Verte mi pýtal som sa už všade aj na daňovom riaditeľstve a každý ma odbil. Nikto mi to poriadne nechcel vysvetliť a čo kontroló iný názor. Prosím o usmernenie.
P.S.Doklad o smenovke nemám lebo mi ju nedajú ale aspoň platia včas.

aj ja mám prípad, kedy si SZČO vypisoval cesťák na cestovné+stravné, DÚ teraz žiada (práve prebieha kontrola na daň z príjmu) montážne denníky potvrdené odberateľom, že práce boli vykonávané práve v tie dni, na ktoré má cesťáky :cool:
tak tú smenovku si žiadaj aspoň prefotenú, prípadne si ju odpíš a nech ti podpíšu tie odpracované dni...
abcd.kates
27.07.09,10:38
Dobrý deň, prečítala som si metodické usmernenie,ale aj tak sa chcem uistiť, že sato týka aj môjho prípadu. SZČO uzatvoril v Holandsku dohodu o vykonaní práce so živnostníkom, na základe ktorej vykoná v čase od 18.5. do 30.6. dokočovacie práce pri úprave interiéru. Za vykonanú prácu bude vystavovať fa a prijímať platby v hotovosti. Dopravil sa tam s iným živnostníkom,ktorému prispel na benzín, stravuje sa na vlastné náklady, sám si platí ubytovanie. Akým spôsobom si môže dať tieto výdavky do VOZD, v akej výške,čo musí dokladovať? Vopred ďakujem.
Nadka1 , viem že už prešiel nejaký ten týždník od zadania tvojej otázky, teraz keď som na nu narazila, sa ťa chcem spýtať, akú odpoveď si na ňu dostala, ako si ten tvoj problém nakoniec doriešila.
Mám totiž podobný problém so SZČO, až na tú dohodu o vykonaní práce. Určite si sa zmýlila, tvoj SZČO musí mať inú dohodu, lebo on na základe DoVP nemôže fakturovať. Môj klient SZČO má podpísanú Rámcovú zmluvu o dielo na vykonávanie zváračských prác so svedskou firmou. Takisto sa tam dopravil s iným živnostníkom- ktorému prispel na benzín, ubytovanie má zadarmo- to mu platí firma, stravuje sa v reštaurácii , čo si sám platí ale nemá o tom bločky. Aj mńa zaujímajú veci ako aké doklady musí mať, čo a čo všetko si môže dať do nákladov. Má aj formulár E101. Takže by ma dosť zaujímalo ako ďalej si sa dostala s tvojim dotazom. Diky
abcd.kates
07.08.09,10:49
Nadka1 , viem že už prešiel nejaký ten týždník od zadania tvojej otázky, teraz keď som na nu narazila, sa ťa chcem spýtať, akú odpoveď si na ňu dostala, ako si ten tvoj problém nakoniec doriešila.
Mám totiž podobný problém so SZČO, až na tú dohodu o vykonaní práce. Určite si sa zmýlila, tvoj SZČO musí mať inú dohodu, lebo on na základe DoVP nemôže fakturovať. Môj klient SZČO má podpísanú Rámcovú zmluvu o dielo na vykonávanie zváračských prác so svedskou firmou. Takisto sa tam dopravil s iným živnostníkom- ktorému prispel na benzín, ubytovanie má zadarmo- to mu platí firma, stravuje sa v reštaurácii , čo si sám platí ale nemá o tom bločky. Aj mńa zaujímajú veci ako aké doklady musí mať, čo a čo všetko si môže dať do nákladov. Má aj formulár E101. Takže by ma dosť zaujímalo ako ďalej si sa dostala s tvojim dotazom. Diky

Posúvam
liba2
07.08.09,14:16
Nadka1 , viem že už prešiel nejaký ten týždník od zadania tvojej otázky, teraz keď som na nu narazila, sa ťa chcem spýtať, akú odpoveď si na ňu dostala, ako si ten tvoj problém nakoniec doriešila.
Mám totiž podobný problém so SZČO, až na tú dohodu o vykonaní práce. Určite si sa zmýlila, tvoj SZČO musí mať inú dohodu, lebo on na základe DoVP nemôže fakturovať. Môj klient SZČO má podpísanú Rámcovú zmluvu o dielo na vykonávanie zváračských prác so svedskou firmou. Takisto sa tam dopravil s iným živnostníkom- ktorému prispel na benzín, ubytovanie má zadarmo- to mu platí firma, stravuje sa v reštaurácii , čo si sám platí ale nemá o tom bločky. Aj mńa zaujímajú veci ako aké doklady musí mať, čo a čo všetko si môže dať do nákladov. Má aj formulár E101. Takže by ma dosť zaujímalo ako ďalej si sa dostala s tvojim dotazom. Diky
Prečítaj si túto tému, pomôže ti nájsť riešenie:
http://www.porada.sk/t116584-praca-v-zahranici-a-diety.html#post1118269

čítaj hlavne usmernenie DR