janacjanac
19.03.09,17:58
Som zamestnaná na trvalý pracovný pomer, nemám živnosť a od 04/2008 prenajímam nehnuteľnosť. Moje príjmy z prenájmu sú za 9 mesiacov v r. 2008 vo výške 47 000 skk. Musím v DP uviesť aj príjem z prenájmu? Na jednom daňovom úrade mi bolo povedané, že nemusím, nakoľko môj príjem nie je vyšší ako 49 248 skk. Príjem pod uvedenú sumu vraj je oslobodený a nie je považovaný za zdaniteľný príjmom. Na dvoch iných daňových úradoch odpovedali, že akýkoľvek príjem z prenájmu keďže nie som dôchodca musím priznať. Prosím o odbornú radu. Ďakujem.
JankaO
19.03.09,17:16
Keďže si zamestnaná, tvoj celkový príjem zo všetkých činností prekročil hranicu 49 248,- Sk, t. j. si povinná podať DP zo všetkých príjmov. Zamestnávateľ musí vystaviť potvrdenie o vyplatených príjmoch a tie potom s príjmom z prenájmu zahrnieš do DP. Od sumy 47 000,- Sk za prenájom odpočítaš sumu oslobodenú od dane 25650,- A rozdiel zdaníš. Doporučujem prečítať si Vysvetlivky v vyplneniu DP, kde je názorne ukázané, ako si ešte možno z tohto príjmu uplatniť výdavky.
Zlata
19.03.09,17:18
Som zamestnaná na trvalý pracovný pomer, nemám živnosť a od 04/2008 prenajímam nehnuteľnosť. Moje príjmy z prenájmu sú za 9 mesiacov v r. 2008 vo výške 47 000 skk. Musím v DP uviesť aj príjem z prenájmu? Na jednom daňovom úrade mi bolo povedané, že nemusím, nakoľko môj príjem nie je vyšší ako 49 248 skk. Príjem pod uvedenú sumu vraj je oslobodený a nie je považovaný za zdaniteľný príjmom. Na dvoch iných daňových úradoch odpovedali, že akýkoľvek príjem z prenájmu keďže nie som dôchodca musím priznať. Prosím o odbornú radu. Ďakujem.

Ano musíš si podať DP, keďže nemáš živnsoť, mala si sa registrovať na DÚ od dátumu začiatku prenájmu nehnuteľnosti. Pridelili by ti DIČ.
Tvoj príjem zo závislej činnsoti a prenájmu je viac ako 49 248, tak si povinná podať si DP typ B.
JankaO
19.03.09,17:21
Ano musíš si podať DP, keďže nemáš živnsoť, mala si sa registrovať na DÚ od dátumu začiatku prenájmu nehnuteľnosti. Pridelili by ti DIČ.
Tvoj príjem zo závislej činnsoti a prenájmu je viac ako 49 248, tak si povinná podať si DP typ B.
Ak prenajíma časť nehnuteľnosti, nie je povinnosť registrácie.
gatv
19.03.09,17:53
Mám obdobný problém. Mám závislú činnosť a zároven prenajímam byt. Byt som dala vymaľovať, vymeniť okná a rôzne ďaľšie výdavky spojené s prenájmom. Môžem si tieto výdavky uplatniť ako preukázeteľne vynaložené výdavky bez toho, aby som musela majetok zaradiť do OM.
Zlata
19.03.09,23:42
Ak prenajíma časť nehnuteľnosti, nie je povinnosť registrácie.
FO ak nie je registrovaná, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom sa území SR prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu.
gasdiv
20.03.09,05:36
pozri link www.porada.sk/t52014-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html (http://www.porada.sk/t52014-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html)
len pre rok 2008 platí životné minimum 5130,- Sk t.j. x 5 = 25.650,- čo môžeš odrátať z príjmu za prenájom a odrátaš aj paušalné výdavky 40%. Pekný deň
Zlata
20.03.09,23:47
Mám obdobný problém. Mám závislú činnosť a zároven prenajímam byt. Byt som dala vymaľovať, vymeniť okná a rôzne ďaľšie výdavky spojené s prenájmom. Môžem si tieto výdavky uplatniť ako preukázeteľne vynaložené výdavky bez toho, aby som musela majetok zaradiť do OM.
Aj keď máš len živnosť, máš byť do 30 dní od začiatku prenájmu registrovaná na DÚ.
Môžeš si uplatniť skutočné výdavky na prenájom bytu, alebo percentuálne.
Napr. : príjem za prenájom máš od 03/08, čiže aj zagersitrovaná si od 03/08, tak skutočné výdavky máš od 03/08. Teda ak si malovala v 03/08 tak sú to skutočné výdavky .
No ak si zaregistrovaná od 03/08 a malovala si v 02/08 , tak to zrejme nebudú skutočné výdavky.
Treba dať na to pozor. Aj na to, či je to údržba prenajatej nehnuteľnosti, čo je v nájomnej zmluve, alebo zhodnocovanie nehnuteľnosti.
JankaO
21.03.09,11:27
FO ak nie je registrovaná, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom sa území SR prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu.
Registrácia podľa znenia zák. č. 511/1992 sa netýka daňovníkov, ktorí prenajímajú časť nehnuteľnosti, nespĺňajúcej charakteristiku bytu. K predmetnému vydalo DRSR súbor odpovedí:
gatv
23.03.09,11:19
Ďakujem za odpoveď. Mám ešte otázku. Ak evidujem skutočne vynaložené výdavky, mám povinnosť zaradiť byt do obchodného majetku?
hanelie
23.03.09,11:48
nie, / prípadne ak by bolo prenajímanie vašou živnosťou / v záujme odpisu nehnut - áno
treba však viesť evidenciu skutočne vynaložených výdavkov
cusmic
23.03.09,18:26
nie, / prípadne ak by bolo prenajímanie vašou živnosťou / v záujme odpisu nehnut - áno
treba však viesť evidenciu skutočne vynaložených výdavkov


HANELIE prosim Vas, mohli by ste sa vyjadrit aj k mojim otazkam v teme: http://www.porada.sk/t65571-p6-dan-z-prenajmu.html

prispevky 60-61 a 72-77

lebo vy ste zatial iba druhy clovek(okrem danovych uradov), ktory tvrdi, ze skutocne vydavky si mozem uplatnit a zaroven byt nemusim zaradit medzi obchodny majetok.

a este dalsie 2 otazky by som mal:
1. uroky z hypoteky - mozem si ich zahrnut medzi skutocne vydavky? (hypoteku som dostal na ten byt, ale teraz v nom nebyvam tak ho idem prenajat. Zaroven na tu hypoteku som dostal statny prispevok pre mladych tzn odratava sa mi z hypoteky 2.5 %)

2. co vsetko mozem zahrnut medzi skutocne vydavky? elektrinu, vodu, platby spolocenstvu...
ale mozem si aj Dan z nehnutelnosti? odvoz komunalneho odpadu? platbu za TV a radio (140 SK)? dalej idem malovat, takze mozem si aj nakup farby, stetcov,.. dalsieho materialu? dalej byt idem vybavit najomnikom spotrebicmi - TV, Chladnicka, mikrovlnka, kuchynsky riad. Mozem si aj to vybavenie zaradit medzi skutocne vydavky?
hanelie
23.03.09,18:48
keďže nie ste podnikateľský subjekt o zaradení nehnuteľnosti do obchodného majetku nemôze byť ani reči


2. co vsetko mozem zahrnut medzi skutocne vydavky? elektrinu, vodu, platby spolocenstvu...
ale mozem si aj Dan z nehnutelnosti? odvoz komunalneho odpadu? platbu za TV a radio (140 SK)? dalej idem malovat, takze mozem si aj nakup farby, stetcov,.. dalsieho materialu? dalej byt idem vybavit najomnikom spotrebicmi - TV, Chladnicka, mikrovlnka, kuchynsky riad. Mozem si aj to vybavenie zaradit medzi skutocne vydavky?
môžete zaradiť to, čo súvisí s prenájmom a čo dokážete obhájiť pred prípadnou kontrolou z DÚ - konkrétny zoznam neexistuje
gatv
23.03.09,18:53
Ďakujem za odpoveď. Dosť ma mätú vyjadrenia o zaradení bytu do OM, keď chcem uplatnovať skutočné výdavky.
cusmic
23.03.09,19:12
Ďakujem za odpoveď. Dosť ma mätú vyjadrenia o zaradení bytu do OM, keď chcem uplatnovať skutočné výdavky.


GATV aj mna, aj mna. riesim to uz 3 tyzdne. za tyzden zacinam prenajimat a este stale nie som rozhodnuty ze co a ako :(

HANELLIE, este 1 dotaz, mozem si dat do vydavkov aj vydavky, ktore vynalozim uz v marci, aj ked idem prenajimat az v aprili????
napr. chcem omalovat, samozrejme ze to musim stihnut este pred nastahovanim najomnikov, takze ci si mozem dat naklady na omalovanie do vydavkov, aj ked tie naklady vznikli este pred samotnym prenajmom.

vdaka vopred.
janacjanac
23.03.09,20:19
Dnes som sa od danovej poradkyne dozvedela, ze ako FO prenajimajuca byt si nemozem uplatnit skutocne vydavky, ak som k nim pocas roka 2008 neviedla jednoduche uctovnictvo. je to pravda? v zakone o DzP je fakt uvedene v paragrafe 6 bod 11, ze k vydavkom treba viest casovu evidenciu.
dakujem.
janacjanac
23.03.09,20:32
Este otazka: ak si nechcem uplatnovat pausalnu 40% dan, ale skutočné výdavky, ktoré výdavky si môžem odpočítať od daňového základu? Je pravda, že si môžem uplatňovať skutočné výdavky, iba ak vediem jednoduché účtovníctvo?

a) energie (plyn, elektrina)
b) fond opráv
c) nájom bytovému družstvu
d) daň za byt
e) poistenie bytu
f) rekonstrukcne prace (rekonstrukcia kupelne, jadra, kuchyne)
g) vymena okien
h) vymena parkiet
i) vstavane skrine
j) repasovanie interierovych dveri
k) nabytok (pracka, postele, stolicky, svetla)
l) malovanie (praca+farby+stierky)
Kája.
23.03.09,20:46
Este otazka: ak si nechcem uplatnovat pausalnu 40% dan, ale skutočné výdavky, ktoré výdavky si môžem odpočítať od daňového základu? Je pravda, že si môžem uplatňovať skutočné výdavky, iba ak vediem jednoduché účtovníctvo?

a) energie (plyn, elektrina) áno
b) fond opráv áno
c) nájom bytovému družstvu áno
d) daň za byt, áno
e) poistenie bytu, áno
f) rekonstrukcne prace (rekonstrukcia kupelne, jadra, kuchyne), myslím, že tu by sa jednalo o technické zhodnotenie majetku
g) vymena okien, áno
h) vymena parkiet,áno
i) vstavane skrine, do 30 000 áno, nad 30 000 hmotný majetok
j) repasovanie interierovych dveri, áno
k) nabytok (pracka, postele, stolicky, svetla), platí to isté čo pri písmene i
l) malovanie (praca+farby+stierky)



Ak byt zaradíš do obchodného majetku, môžeš účtovať o týchto skutočne preukázateľných výdavkoch. Odpovede sú aj pri každom písmene.
cusmic
23.03.09,21:31
Ak byt zaradíš do obchodného majetku, môžeš účtovať o týchto skutočne preukázateľných výdavkoch. Odpovede sú aj pri každom písmene.

Kaja - a co ked nechcem o byte uctovat ako o obchodnom majetku (nechcem prist o moznost oslobodenia od platenia dane z prijmu pri predaji ked mam trvaly pobyt viac ako 2 roky), ale chcem si uplatnovat skutocne vydavky?

ktore z vydavkov, uvedene v prispevku vyssie si mozem uplatnit? plus mozem si uplatnit aj uroky z hypoteky????

dik
Kája.
23.03.09,21:35
Ak nechceš účtovať o obchodnom majetku tak z menovaných výdavkov si nemôžeš uplatniť žiadne.
cusmic
23.03.09,22:09
Ak nechceš účtovať o obchodnom majetku tak z menovaných výdavkov si nemôžeš uplatniť žiadne.


:eek::mee: no a som tam kde pred 2 tyzdnami ked som o tom zacal patrat. uz aj tu na porade som okolo toho trochu patral, a dostali sme sa az sem:



Dobry vecer, prosim Vas, mohli by ste mi pomoct zodpovedat otazky v teme:

http://www.porada.sk/t107153-p2-prijem-zo-zavislej-cinnosti-a-z-prenajmu-sucasne.html#post996516

vopred Vam dakujem

dobrý,
preštudovala som a tu je odpoveď - keďže nie ste podnikateľský subjekt o zaradení nehnuteľnosti do obchodného majetku nemôze byť ani reči
skutočne preukázateľné výdavky musia súvisieť výlučne s prenájmom nehnuteľnosti - ostatné odpovede na vaše dotazy boli správne :)

tak zacinam byt zufaly...
Dobroslava
24.03.09,09:46
keďže nie ste podnikateľský subjekt o zaradení nehnuteľnosti do obchodného majetku nemôze byť ani reči


môžete zaradiť to, čo súvisí s prenájmom a čo dokážete obhájiť pred prípadnou kontrolou z DÚ - konkrétny zoznam neexistuje
Prosím, môže mi niekto poradiť? Fakt som už prečítal hádam každý príspevok, ale nikde nie je konkrétne stanovisko.
Dôchodca má príjem z:
DoVP: 10 500,- VIII.oddiel, riadok 1
úroky z BÚ: 12 000,- VII. oddiel, riadok 2
prenájom hnuteľ.majetku: 12 000,- VIII.oddiel, riadok1
prenájom časti nehnuteľnosti: 12 000,- VI. oddiel, riadok 6, alebo riadok 10?
Uvedený dôchodca chce vrátiť daň z uvedenej DoVP a úrokov z BÚ.
Neviem však, či má uvádzať v DP prenájom časti nehnuteľnosti /predpokladám, že sa nemusí registrovať na DÚ, pretože je to len malá časť garáž.priestoru/, keď tento príjem nepresiahol hranicu 25 650?
Prosím poraďte ...