vulxy
19.03.09,17:37
prosim venujte mi chvilku,ide o predaj domceka ktory som zdedil po otcovi dedicske konanie:15.2.2006,predtim ho vlastnil otec neviem ako dlho presne ale nasiel som vypis z katastra z r.1999 je ako vlasnik1/1.ale ani on ani ja sme nemaly trvaly pobyt v nom. sa vyuziva ako chalupa prilezitostne.teraz neviem ci dan zaplatim alebo sa pocita tych 2+5rokov(mam chaos s tym trvalym pobytom) vopred dakujem za vase nazory
liba2
19.03.09,16:47
§ 8 Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

...
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,...

§ 9 Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Zoltán Kovács
19.03.09,16:57
prosim venujte mi chvilku,ide o predaj domceka ktory som zdedil po otcovi dedicske konanie:15.2.2006,predtim ho vlastnil otec neviem ako dlho presne ale nasiel som vypis z katastra z r.1999 je ako vlasnik1/1.ale ani on ani ja sme nemaly trvaly pobyt v nom. sa vyuziva ako chalupa prilezitostne.teraz neviem ci dan zaplatim alebo sa pocita tych 2+5rokov(mam chaos s tym trvalym pobytom) vopred dakujem za vase nazory

Neplatíš daň z príjmu pri predaji. Nakoľko mali ste vo vlastníctve domček viac ako 5 rokov. V tvojom prípade vlastníctvo sa spočítava, nakoľko si dedičom v priamom rade.
vulxy
19.03.09,17:35
chapem,takze ten trvaly pobyt nieje dolezity?a este otazka:na danovy urad teda nemusim nic nahlasovat ani inde?
Zoltán Kovács
19.03.09,17:39
chapem,takze ten trvaly pobyt nieje dolezity?a este otazka:na danovy urad teda nemusim nic nahlasovat ani inde?

Príjmy oslobodené od dane sa nikde neuvádzajú. Po predaji máš jedinú povinnosť na miestne príslušnom meskom, resp. obecnom úrade oznímiť zánik daňovej povinnosti z dani z nehnuteľnosti (domová daň). Inak každý rok ti dojde výmer dane, aj keď už nebudeš majiteľom.
vulxy
19.03.09,19:08
vdaka zolee potesil si ma:-)
vulxy
19.03.09,19:11
liba2 som z tych paragrafov vedla ale vdaka
Csuvikk
21.03.09,11:53
Ahojte! Prosím poraďte mi: manžel darovaním od rodičov nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti v roku 2008 a v tom roku aj predal. Žijeme v BSM ale na liste vlastníctva aj na kúpnej zmluve je uvedený že vlastnil 1/1 on. Pri podaní DP musí celú čiastku zdaniť on, alebo môžeme pol on a pol ja?
Pri prepísaní nehnuteľnosti v katastri mal výdavky za kolky a overovanie. Tie si môžeme uplatniť vo výdavkoch?
Ďakujem za odpovede.