benzoo1
19.03.09,18:43
ahojte vsetci som tu novy chcel by som zacat stavat rod.dom a zhanam nejake info ohladom toho vsetkeho co sa okolo toho deje tak sa vas chcem spytat ti ktori mate skusenosti so stavanim chcem stavat svojpomocne 2podlazny dom jedn. stavba nic zlozite neviem sa rozhodnut ci mam stavat z YTONG LAMBDA alebo DREVODOM ktory som uz staval pre 1 firmu a viem nieco malo o tom ...... ale myslim si ze je jedn klast ytongove kvadre pekne vedla seba a izolacne vlastnosti maju tieto lambdy celkom dobre a ktomu by som dal urcite aj polystyren z vonku sak treba setrit s teplom a ked sa stavia tak poriadne len neviem co by bolo vyhodnejsie ci YTONG alebo DREVODOM a neviem ale teraz sa mi zda ze sa dost casto stavia 2 podlazie z krovov a lat a nie betonove predlady vie niekto poradit co sa viac oplati pripadne co je jedn.a neviem kolko vobec taka stavba moze stat bez pozemku svojpomocne preto posielam aj typ domu z PRODOMU KLASSIK163 taketo projekty sa mi hrozne pacia ale mozno by som chcel v mensom prevedeni klasika obycajna strecha bez okien primerany sklon v zadu na dome by som asi ten maly balkonik nedaval take mensie upravy atd takze budem rad ked sa podelite s vasimi skusenostami aj somnou a inymi uzivatelmi velmi pekne dakujem mozete pisat pripadne na icq 231 685 564 dakujem
Zoltán Kovács
19.03.09,17:45
mimotemy Čo tak dodržiavať pravopis. Je to jedna dlhá veta čo sa číta strááášne zle. (Neber to v zlom) ;)
220870
19.03.09,18:30
kyblik
19.03.09,19:09
Tak uz vies vsetko, nie? :D

Prosim ta opytaj sa konkretne lebo tu sa da napisat cele litanie o stavani domov...
Miloš Mičega - CIMOM TN
19.03.09,20:21
Ak je 2. poschodie podkrovie, tak potom svojpomocne ano. Ak nie, tak len dodávateľsky.
Svojpomocne sa môžu uskutočňoivať jednoduché stavby (§44 ods. 2 SZ)
Jednoduché stavby (§139b ods. 1 písm. b/ SZ - bytové budovy)

__________________________________________________ _______

Len k tomu, čo som vybral.

Ak chceš poradiť aj v legislatíve, tak pozri ::: http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html



CIMOM
jepeto
20.03.09,04:22
Chcel by som sa pridat k tejto teme a poziadat a zaroven poprosit skusenych stavbarov o radu, ako spravit DOBRE ZAKLADY na dom a na co mam dohliadnut, ked mi ich majstri budu robit. Vela toho o stavbe neviem a preto radsej takto sa budem informovat, aby som nezostal v buducnosti prekvapeny ( vcera mi kolegov kamarat povedal, ze vraj uz do zakladov sa dava nejaka pasovina ktora sa potom pripaja k hromozvodu ??? je to tak ?? ) Za odpovede vopred dakujem.
benzoo1
20.03.09,04:35
ahojte na rychlo som si precital vase prispevky zatial dakujem no tak ja neznasam urady same vybavovacky vobec neviem co a ako povolenia a tak ale to inokedy a kolko stoja vsetky povolenia okolo domu stavebne povolenie viem ze tam je a ine poradte dik poobede napisem viac
220870
20.03.09,05:39
Chcel by som sa pridat k tejto teme a poziadat a zaroven poprosit skusenych stavbarov o radu, ako spravit DOBRE ZAKLADY na dom a na co mam dohliadnut, ked mi ich majstri budu robit. Vela toho o stavbe neviem a preto radsej takto sa budem informovat, aby som nezostal v buducnosti prekvapeny ( vcera mi kolegov kamarat povedal, ze vraj uz do zakladov sa dava nejaka pasovina ktora sa potom pripaja k hromozvodu ??? je to tak ?? ) Za odpovede vopred dakujem.
Stavebný dozor.Pásovina sa tam dáva ale môže sa dať aj potom.len sa to zbytočne predražuje.
kyblik
20.03.09,06:16
benzo, u vas na stavebnom urade Ti daju najpresnejsie informacie o vsetkom co sa tu pytas... cena, potrebne povolenia a pod.

Zaklady: ak budes mat projekt a rozumnych majstrov, zakladov sa bat nemusis ( dobre kamene, nejake to zelezo - neprehanat) a hlavne nezabudni na vsetky rozvody: voda, kanalizacia, elektrika, prip.kurenie.

Pasovina na hromozvod sa zakopava az potom. Pri zakladovej doske Ti chcem poradit jednu velmi dolezitu vec. Kedze voda nie je dobra ani v cizme, odporucam poriadne odvodnit - a sice urobit s vacsich kamenov zberne lozisko spodnej vody a jej nasledne odvodnenie do ineho miesta mimo domu. Jednoducho vlhkost od domu dostat do studne: Ak si hned na zaciatku urobis studnu, ktora bude stahovat vodu z pozemku na jedno urcene miesto, urobis dobre. Voda je momentalne dost drahy produkt a staci napojit aspon zachod a pracku. A peniazky sa velmi rychlo vratia spat.

Odpad: neviem ako si na tom s kanalizaciou...? Opat odporucam investovat a zakupit cisticku odpadovych vod - ide o to, ze zacvakas cca 1300 Eur ale pri dnesnych cenach stocneho (cca 20 sk/m3) sa ti to vrati zhruba za 5 rokov.

Mam aj vlastnu vodu (zachody, pracka) aj cisticku a je to super. Kym mne pride sek na 10 Eur za 3 mesiace, mojmu bratovi pride za tu istu dobu 100Eur. Tak zatial tolko.;)
Alenka53
20.03.09,08:03
Pasovina na bleskozvod sa nezakopáva až potom, ale predtým... je to lacnejšie a podstatne účinnejšie keď sa pasovina 35/4 pozink zaleje priamo do základového betónu a urobia sa dva vývody na protiľahlých rohoch....
kyblik
20.03.09,08:38
:eek: Alenka, pasovinu NESMIES !!! zaliat do betonu. Musi byt v zemi - hline, proste ju musis spojit zo zemou aby Ti pripadny blesk nenarusil statiku betonoveho zakladu.

Preto je vhodne vyviest pasovinu do zahrady, resp. teda pod dom ale este pod kamenivo, kt. je pod zakladom - cize do hliny.
12spidy
20.03.09,10:24
ako si to myslel že do záhrady? dať nejaký drôt (pásovinu) mimo dom?
kyblik
20.03.09,12:04
Po osadeni bleskozvodnych tyci na streche sa dalej pokracuje po stene domu drotom a napaja sa to na take akoby E vytvorene z uz spominanej pasoviny (pasovina ma trcat zo zeme - drot sa ma na nu napojit nad zemou), to sa pocita podla stavby, priestoru a pod. Nemas na okoli nejakeho revizneho technika? Na to su presne tabulky a revizaci ich maju... Fakt je, ze ide o vlastnu bezpecnost a netreba to podcenovat. Inak pasovina sa zakopava do zeme min. 50 cm.
benzoo1
20.03.09,12:32
KYBLIK- ahoj dakujem zarady kyblik na chcem jednoduchu vlastnu studnu koli setreniu vody aby som nemusel nikomu nic platit potom kanalizaciu tiez vlastnu lebo tam kde je pozemok tam kanalizacia neni .... kurenie este nevim co je najvyhodnejsie ale urcite by som chcel solarne panely na strechu len nevim ako to presne funguje ci to udrzi teplu vodu len na ohrev vody alebo by sa tym dalo aj kurit cez zimu vies do bojlera keby ohrievalo vodu a z bojlera do radiatorov chcem troochu investovat aby potom clovek usetril na tych mes. nakladoch len s aprave moc nevyznam v tych veciach ako kurenie a tak neviem presne ako funguju tie solarne panely ....... keby niekto byval v okoli nove mesto nad vahom piestany trencin a staval dom najlepsie by bolo si sadnut a porozpravat sa hm dakujem a este tak treba ist na ten stavebny urad a tam mi vsetko povedia ale kde ten stavebny urad je v mestskom urade ? dik
kyblik
20.03.09,15:25
Stavebny urad je pomerne dost casto v piestoroch Mestskeho uradu.

Kurenie: Dobre je rozmyslat dopredu. Takze ak uvazujes nad solarnymi clankami jednoznacne treba dat podlahove kurenie. Mam podlahove kurenie ale zatial kurim pevnym palivom - drevom. Kedze ho mam mozem objektivne zhodnotit, ze je super. Riesil som solare a na Slovensku je jedinou vhodnou oblastou juh Slovenska. Som z Oravy a tu je dost studene pocasie, takze riesim Tepelne cerpadlo. V kazdom pripade mas este cas, pretoze ak urobis podlahove kur. mozes kedykolvek napojit ci uz solare, prip. tep. cerpadlo.
benzoo1
20.03.09,17:01
prakticky potrebujem projekt domu ktory stoji do 1000euro a ked tam chcem nejake zmeny spravit ako sa to da ? ako naprikllad ten klssik 163 keby som tam chcel zmeny a ked budem mat ten projekt tak potom mozem teda stavat ?a stym solarom sa da teda bez problemov kurit ci ako to je
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.03.09,18:36
a este tak treba ist na ten stavebny urad a tam mi vsetko povedia ale kde ten stavebny urad je v mestskom urade ? dik


V Novom Meste nad Váhom v novej budove štátnej správy pri stanici - tuším 11 poschodie.

V Trenčíne na Mierovom námestí - Farská ulica, ako sa ide k schodom na hrad.

Piešťany - neviem.

____________________________

CIMOM
benzoo1
21.03.09,04:54
CIMIM ahoj velmi pekne dakujem
kyblik
21.03.09,16:24
prakticky potrebujem projekt domu ktory stoji do 1000euro a ked tam chcem nejake zmeny spravit ako sa to da ? ako naprikllad ten klssik 163 keby som tam chcel zmeny a ked budem mat ten projekt tak potom mozem teda stavat ?a stym solarom sa da teda bez problemov kurit ci ako to je

:D Tvoj styl vyjadrovania sa mi paci... riadny chaos...

Pri projekte domu si vyhladas na nete projekt, ktory sa Ti paci. Ten zoberies k projektantovi a s nim dohodnes vsetky pripadne zmeny a tiez cenu. Zastav sa za viacerymi, ktory da lepsiu cenu...

Postup pri stavani dostanes na Stavebnom urade.

Zo solarnymi clankami sa da v pohode kurit len na juhu Slovenska, aj to nie cely rok. V tvojom pripade budu moct sluzit ako doplnkove kurenie (na predhriatie vody). Mas malo slnka.
benzoo1
22.03.09,03:59
tak teda ked kupim projekt tak pojdem projektantovi a toho kde najdem ? a kolko si priblizne pyta za prepisanie toho projektu ? a aky postup mi daju na stavebnom urade ako mam stavat dom komplet vsetko ci ako ? ale najlepsie by bolo sa stretnut KYBLIK a povypravat sa odkial si presne
deli.
22.03.09,08:36
? a kolko si priblizne pyta za prepisanie toho projektu ?
a co autorske prava, vazeni?:confused:
viete vobec, co su to autorske prava?
220870
22.03.09,08:43
Skúsim nevýhody.Pomer slnečných dní v pomere k neslnečným sa dá tušim nájsť na www.shmu.sk .Nevýhoda kolektorov je vo veľkej počiatočnej investícii, vysokej náročnosti údržby.Sneh, prach, vtáky znečisťujú kolektory.Musí k nim byť dobrý prístup,preto si myslím ,že kolektor je lepšie mať na zemi. Zásah bleskom do kolektoru= robíte kúrenie ešte raz.
K nevýhodam domácej čističky patrí aj ,spotreba el.energie,občasné pridávanie baktérií ,občasná udržba + čas strávený vyprázdňovaním čističky.V domácnosti sa nemôžu používať určité druhy čistiacich prostriedkov, ktoré zabíjajú baktérie.
Čističku nemám ale plánujem ju aj ja.
Ak si kúpite projekt tak ste jeho vlastníkom a môžete si robiť úpravy aké chcete .Len to musí schváliť projektant ,niekedy aj statik.Bežne sa to robí .Ani si nepamätám že by sme stavali dom z katalógu v ktorom si majitelia neurobili svoje úpravy.Projekt z katalógu nemôžete ďalej predávať .Väčšinou sa to robí tak ,že zákazník si vyberie projekt z katalógu a dá ho upraviť projektantovi podľa svojich predstáv, a zaplatí len jednej strane (na Slovensku nič nové).
Composite
22.03.09,08:59
Pasovina na bleskozvod sa nezakopáva až potom, ale predtým... je to lacnejšie a podstatne účinnejšie keď sa pasovina 35/4 pozink zaleje priamo do základového betónu a urobia sa dva vývody na protiľahlých rohoch....


To by si moc nevyriešila, platne sa dávajú do hliny ;) a podľa mňa je to úplne jedno kedy. My sme to u kamaráta dávali potom.


a co autorske prava, vazeni?:confused:
viete vobec, co su to autorske prava?

Projekt som si kúpil, čiže si s ním môžem robiť čo chcem!
pepa78
22.03.09,09:12
To by si moc nevyriešila, platne sa dávajú do hliny ;) a podľa mňa je to úplne jedno kedy. My sme to u kamaráta dávali potom.



Projekt som si kúpil, čiže si s ním môžem robiť čo chcem!


NEMôŽEŠ si s ním robiť čo chceš. Pokiaľ kúpiš projekt od projektovej kancelárie tak musíš od nich žiadať povolenie na zmenu, dať ju zakresliť však môžeš inde. Iné je keď si robíš individuálny projekt, kde si autor. Tam len požiadaš svojeho projektanta aby ti zmenu vyznačil, samozrejme po prerátaní statiky a pod.
Composite
22.03.09,09:13
no tak to by si musel zavrieť každého druhého majiteľa domu ;)
pepa78
22.03.09,09:17
mne je to jasné...ja ti len hovorím ako by to malo byť, to že to tak neni je druhá vec
Miloš Mičega - CIMOM TN
22.03.09,10:59
a co autorske prava, vazeni?:confused:
viete vobec, co su to autorske prava?



Aké zmeny v projekte vyžadujú súhlas projektanta ?

CIMOM
kyblik
23.03.09,12:38
Ja viem, ze Slovensko je plne idiotov ale zatial som sa nestretol s takym velkym, co by zacvakal za projekt, nechal ho prerobit a zaplatil zan druhy krat:D Suhlasim s 220870, ze ludia si bezne prisposobuju projekty a ked su drobne zmeny ani kolaudanti na to nepridu...

Cisticka odpadovych vod je vybornym riesenim v porovnani s normalnou zumpou... o tom sa zbytocne budeme dohadovat...
spanielka21
15.04.09,10:26
Ahoj, si spominal, ze mas teplne cerpadlo. Mozem sa spytat ake? Ake mas zatial skusenosti?