Dada
12.07.04,07:29
Opravuje jednoduché účtovníctvo pre SZČO za rok 2003. Budeme podávať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov. Neviete mi náhodou poradiť, ak by prišla daňová kontrola, či budú požadovať aj pôvodný peňažný denník, alebo nie? Alebo stačí im predložiť len už opravený PD? Vďaka za každú dobrú radu.
bea
12.07.04,07:52
Myslím si, že treba odložiť aj povodný peňažný denník. V podvojnom účtovníctve, keď podávame dodatočné DP, výkaz ziskov a strát a súvaha sa nemenia. Menia sa len údaje v DP. V účtovníctve sa robia zmeny až v roku, kedy sa podáva dodatočné DP. Preto si myslím, že je to podobné aj v jednoduchom účtovníctve.
Dada
13.07.04,03:42
A v dodatočnom daňovom priznaní k dani z príjmov FO sa uvádzajú len zistené rozdiely v príjmoch a výdavkoch a len ten rozdiel sa zdaňuje? Alebo ako tu funguje? Vie mi niekto poradiť, kto podával dodatočné DP k dani z príjmov FO? Vďaka.
Aňa
13.07.04,04:26
Daňové priznanie vypisujete normálne celé len do neho nevypisujete len zistené rozdiely, ale ho označíte ako dodatočné a doporučujem všetko odložiť ako povedala Bea.
bea
13.07.04,05:28
Tak ako píše Aňa robíte vlastne nové (správne) daňové priznanie a nezabudnite vyplniť aj tabuľku Dodatočné daňové priznanie - riadky 920 až 970. V tej tabuľke Vám vyskočí rozdiel, ktorý máte doplatiť.
Dada
13.07.04,06:36
V tom pôvodnom bola daňová povinnosť cca 8.000,- Sk, teraz ak nahodím správne údaje a urobím dodatočné daňové priznanie, tak výjde daňová povinnosť cca 70.000,- Sk. Potom k úhrade dám len ten rozdiel? Rovnako opravujem aj výkazy príjmov a výdavkov a majetku a záväzkov?
Luckasari
13.07.04,07:56
rozdiel na uhradu vyplynie z riadkov 121 az 124, tie treba vyplnit

opravene vykazy nie je potrebne dat danovemu uradu, v pripade dodatocneho danoveho priznania som ich vyhotovila len pre seba
bea
13.07.04,09:07
Prepáčte, pozabudla som, že ste FO. Ja som uvádzala riadky v DP PO. K úhrade dávate len ten rozdiel. Opravené výkazy sú len pre Vašu potrebu.
Susan
13.07.04,13:58
Pre Beu:
Ked podavam dodatocne danove priznanie, podla mna sa podavaju aj nove vykazy ziskov a strat a suvaha a taktiez priloha. Predsa aj vo vykazoch musi byt vidiet, kde nastali pohyby a preco podavam dodatocne DP!! Aj ja idem podavat dodatocne danove priznanie a auditor mi povedal, ze aj vykazy sa musia podat, co povazujem za spravne.
bea
13.07.04,14:19
My sme podávali v marci t.t. dodatočné DP za r. 2002. Tiež sme to mali vydiskutované s auditormi. Výkazy sme neupravovali, účtovali sme zmeny až v r. 2003. Podávali sme dodatočné DP bez výkazov a bez prílohy. Aj správkyňa dane ho už zlikvidovala (ak sa dá tak povedať tomu, že ho dnes nahrala do počítača?).
Možno Vy ste iný prípad. My sme už nemohli otvoriť účtovné knihy. Keď si pozriete zákon o účtovníctve § 16 ods. 8 - 10, tam je napísané, kedy sa ešte môžu účtovné knihy otvoriť.
Luckasari
13.07.04,15:24
teraz je to uz trochu ine, opravy v pripade dodatocneho priznania mozeme uctovat do roku, ktoreho sa tykaju, kym nemame vykazy schvalene (do toho casu mame povolene otvorit uctovne knihy) §16 ods.9 zakona o uctovnictve
to znamena, ze ak este nemame schvalenu valnym zhromazdenim uzavierku za rok 2003, a v pripade zistenia chyby,mozeme uctovat do roku 2003 - neviem, ci v tomto pripade naozaj nebude potrebne dorucit aj opravene vykazy na danovy urad, ked nam toto teraz povolili

v minulych rokoch som podavala dodatocne danove priznania a vykazy som nikdy na danovy urad neodovzdavala, len sama pre seba som si ich urobila, aby som videla zmeny, ake by boli (a pre auditorov)
Dada
14.07.04,03:37
Lenže opravujem jednoduché účtovníctvo pre SZČO a tú sa výkazy neschvaľujú valným zhromaždením. Predpokladám, že zmeny naúčtujem v roku 2003 a nie v tomto roku, alebo sa mýlim???
bea
14.07.04,05:26
Ľutujem v JÚ a FO nemám skúsenosti.
Aňa
14.07.04,06:21
Ako som už spomínala. Dodatočné daňové priznanie vypíšete znovu, ako keby ste podávali normálne, priložíte aj nový výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a záväzkoch, ale v daňovom priznaní (v tlačive) v oddiely XI. vyplníte príslušné riadky.Keby Vám bolo niečo nejasné skúsim Vám ešte poradiť. Príjemný deň