eva29
20.03.09,06:54
Mala by som otázočku: Svokor zomrel minulý rok v októbri, a aj keď bol už na dôchodku a chorý tak začiatkom roka ešte stihol zarobiť asi 93 000,-Skk. Je treba teraz po jeho úmrtí podať DP? Ďakujem
mzdarka renca
20.03.09,05:58
Mala by som otázočku: Svokor zomrel minulý rok v októbri, a aj keď bol už na dôchodku a chorý tak začiatkom roka ešte stihol zarobiť asi 93 000,-Skk. Je treba teraz po jeho úmrtí podať DP? Ďakujem

áno, nakoľko jeho príjem bol vyšší ako 1/2 NČZD. Treba vypísať aj oddiel II. v DP.
gabriela2579
20.03.09,05:58
áno
ivka70
20.03.09,06:05
dokonca je na to stanoveny termin do 3 mesiacov od umrtia ....
gabriela2579
20.03.09,06:14
A oddiel II. údaje o zástupcovi, ktorý podáva daňové priznanie, tiež vyplniť. To pre prípad, že by si potrebovali overiť nejaké skutočnosti aleo opraviť DP, aby mali koho kontaktovať. A priložte fotokópiu úmrtného listu.

Preplatok alebo nedoplatok na daňovom priznaní sa stáva tiež predmetom dedičského konania. Teda fotokópiu potvrdenia o podaní DP zaneste notárovi.
eva29
20.03.09,06:18
No super, tak to už sme asi po termíne... a odpočitateľná položka je polovičná? Svokra je na dôchodku, a ona taktiež musí podať DP?
mzdarka renca
20.03.09,06:26
No super, tak to už sme asi po termíne... a odpočitateľná položka je polovičná? Svokra je na dôchodku, a ona taktiež musí podať DP?

nemá nárok na OP, nakoľko bol poberateľom starobného dôchodku. má nárok, ak jeho mesačný dôchodok bol nižší ako 8208 sk.

výpočet OP: (8208 x počet mesiacov, kedy žil) - (vyplatené dôchodky za celý rok 2008) = OP

Mala svokra príjem vyšší ako 49248 sk?
gabriela2579
20.03.09,06:32
No super, tak to už sme asi po termíne... a odpočitateľná položka je polovičná? Svokra je na dôchodku, a ona taktiež musí podať DP?

Ak bude výsledok DP nepatrná čiastka, zájdete s potvrdením o podaní DP k notárovi. Dedičské konanie sa nemusí obnovovať. Ja som mala po mame preplatok cca. 1.800,- Sk, presne sa nepamätám, a dedičské sa neobnovovalo.
eva29
20.03.09,06:36
Svokra je na dôchodku a mimo neho nemala iný príjem.Dočítala som sa že:
Príjmy oslobodené od dane a vylúčené z predmetu dane z príjmov sa v daňovom priznaní sa neuvádzajú :


- príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a je tým splnená daňová povinnosť
- daňový bonus
- štátne sociálne dávky (dôchodky, nemocenská, atď.)
- plnenia z poistenia osôb a majetku, náhrady škôd (okrem výnimiek)
- štipendiá poskytované pri príprave na budúce povolanie (aj doktorandské štipendium)
- príjmy z prenájmu a príležitostných činností, ak nepresiahnu 25 650 Sk (5-násobok životného minima). Príjmy nad túto sumu sa zahŕňajú do základu dane.



tak som si myslela že svokra DP podávať nemusí. Či áno??
mzdarka renca
20.03.09,06:39
Svokra je na dôchodku a mimo neho nemala iný príjem.Dočítala som sa že:
Príjmy oslobodené od dane a vylúčené z predmetu dane z príjmov sa v daňovom priznaní sa neuvádzajú :


- príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a je tým splnená daňová povinnosť
- daňový bonus
- štátne sociálne dávky (dôchodky, nemocenská, atď.)
- plnenia z poistenia osôb a majetku, náhrady škôd (okrem výnimiek)
- štipendiá poskytované pri príprave na budúce povolanie (aj doktorandské štipendium)
- príjmy z prenájmu a príležitostných činností, ak nepresiahnu 25 650 Sk (5-násobok životného minima). Príjmy nad túto sumu sa zahŕňajú do základu dane.



tak som si myslela že svokra DP podávať nemusí. Či áno??

dobre si si myslela, ja som otázkou myslela príjmy, ktoré podliehajú dani z príjmov, nie príjem dôchodku.
eva29
25.03.09,19:26
to znamená že teda ani odpočitateľnú položku na manželku si nemôže uplatniť ak manželka poberala dôchodok?
mzdarka renca
25.03.09,19:38
to znamená že teda ani odpočitateľnú položku na manželku si nemôže uplatniť ak manželka poberala dôchodok?

áno, nemôže