Žana
20.03.09,07:31
Dobrý deň, chcela by som poprostiť o radu čo sa týka osobnej spotreby konateľov v s.r.o.. Obaja konatelia platia firem.kartami súkromné nákupy a tak isto si v priebehu roka pravidelne dávajú výplatu (nie sú zamestnancami), či už prevodom na súkr.účet alebo v hotovosti. Spoločnosť nemá voči konateľom žiadne záväzky. Poprosím o radu, ako tieto nákupy a výplaty účtovať, a ako sa to prejaví pri rozdeľovaní zisku v nasledujúcom roku.
Ďakujem
Tweety
20.03.09,06:33
Dobrý deň, chcela by som poprostiť o radu čo sa týka osobnej spotreby konateľov v s.r.o.. Obaja konatelia platia firem.kartami súkromné nákupy a tak isto si v priebehu roka pravidelne dávajú výplatu (nie sú zamestnancami), či už prevodom na súkr.účet alebo v hotovosti. Spoločnosť nemá voči konateľom žiadne záväzky. Poprosím o radu, ako tieto nákupy a výplaty účtovať, a ako sa to prejaví pri rozdeľovaní zisku v nasledujúcom roku.
Ďakujem
PÚ osobnú spotrebu konateľov nepozná. Takže všetky tieto súkromné platby zaúčtuj ako poskytnutú pôžičku, ktorú musia vrátiť 355/221.
Žana
20.03.09,06:40
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale nie je mi jasné akým spôsobom vrátia pôžičku firme. Bude sa to riešiť pri rozdeľovaní zisku nasledujúci rok, alebo hocikedy v priebehu roka napr.vložia v hotovosti do pokladne?
ďakujem
Tweety
20.03.09,06:42
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale nie je mi jasné akým spôsobom vrátia pôžičku firme. Bude sa to riešiť pri rozdeľovaní zisku nasledujúci rok, alebo hocikedy v priebehu roka napr.vložia v hotovosti do pokladne?
ďakujem
Áno, pôžičku ( musí byť samozrejme písomná) vrátia kedykoľvek v priebehu roka. Nemôžu si akože rozdeľovať zisk v priebehu roka, pretože ten ešte nie je.
liba2
20.03.09,06:48
Áno, pôžičku ( musí byť samozrejme písomná) vrátia kedykoľvek v priebehu roka. Nemôžu si akože rozdeľovať zisk v priebehu roka, pretože ten ešte nie je.
Súhlasím, že pôžička má byť v písomnej forme (zmluva), ale vzhľadom na to že ide o konateľov, netrvala by som na tom, len ich upozornila...
veď ako konatelia nesú zodpovednosť za výbery peňazí. Obávam sa, že keď bude účtovníčka na to naliehať, nakoniec jej prischne ešte práca so zostavením zmluvy ;)
Žana
20.03.09,07:09
Som si istá, že konatelia nebudú súhlasiť so žiadnou pôžičkou ani zmluvou, obhajujú sa tým, že celý rok ťažko pracujú a majú nárok na výplatu, veď predsa aj oni musia z niečoho žiť, nemôžu čakať kým sa bude deliť zisk. Naši konatelia presne vedia, koľlko za mesiac zarobia, t.z. že sa nemôže stať, že by si v priebehu roka vybrali z firmy viac peňazí než zarobia, a potom je na nás účtovníkoch to správne zaúčtovať.
Tweety
20.03.09,07:11
Som si istá, že konatelia nebudú súhlasiť so žiadnou pôžičkou ani zmluvou, obhajujú sa tým, že celý rok ťažko pracujú a majú nárok na výplatu, veď predsa aj oni musia z niečoho žiť, nemôžu čakať kým sa bude deliť zisk. Naši konatelia presne vedia, koľlko za mesiac zarobia, t.z. že sa nemôže stať, že by si v priebehu roka vybrali z firmy viac peňazí než zarobia, a potom je na nás účtovníkoch to správne zaúčtovať.
Ale inak ako pôžičkou, sa to účtovať v priebehu roka nedá.
liba2
20.03.09,07:14
Som si istá, že konatelia nebudú súhlasiť so žiadnou pôžičkou ani zmluvou, obhajujú sa tým, že celý rok ťažko pracujú a majú nárok na výplatu, veď predsa aj oni musia z niečoho žiť, nemôžu čakať kým sa bude deliť zisk. Naši konatelia presne vedia, koľlko za mesiac zarobia, t.z. že sa nemôže stať, že by si v priebehu roka vybrali z firmy viac peňazí než zarobia, a potom je na nás účtovníkoch to správne zaúčtovať.
Porušujú § 123 ods. 2 Obchodného zákonníka:

"(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku."
Stefan2005
20.03.09,08:05
Áno, súhlasím, že zmluva o pôžičke je asi jediným priechodným riešením pre účtovníka. Ale na základe akého zákona, resp. ktorých §§ sa tieto pôžičky poskytujú, resp. je spísaná zmluva o pôžičke? To by ma zaujímalo. Podľa ustanovení Obchodného alebo Občianskeho zákonníka?
Síce platí, že aj právnické osoby môžu v právnom štáte vykonávať to, čo im zákon výslovne nezakazuje. A asi žiaden zákon nezakazuje podnikateľovi poskytovať pôžičky komukoľvek z vlastných zdrojov. Teda ani konateľom. To je podľa môjho v poriadku, ak sa tak stane ojedinele. Ale pokiaľ pravidelne, neustále - tak to už nie asi v poriadku (pokiaľ túto činnosť nemá zapísanú ako predmet podnikania).
No a v prípade existencie takýchto vzťahov by sa nemalo zabudnúť uviesť tieto uskutočnené transakcie v poznámkach k účtovnej závierke...