gnikat
20.03.09,08:35
dobry den, chcela by som vas poprosit o radu, v juni tohoto roku mi konci materska dovolenka, po 6tich rokoch , bola som na dvoch materskych po sebe iducich dovolenkach, cize mi konci vlastne rodicovksky prispevok, od svojho terajsieho zamestnanvatela dostanem vypoved k 24.6. 2009, potom idem na urad prace, ale preto ze som bola tak dlho na materskej mi podpora v nezamestnanosti nepatri. Mozete mi poradit ci by som mala narok poberat nieco zo socialnej poistovne, nakolko budem nezamestnana a bez akehokolvek prijmu? existuje nieco asi ako predlzena materska ale tam je to asi tak ze prijem nebudem mat ziaden...... mozete mi poradit ako sa vynajst v tomto obdobi tak aby som nezostala bez prijmu? zamestnat sa u nas na vychode momentalne nemam sancu, manzel pracuje, prosim poradte, viem ze sa da nieco vybavit len neviem ktorou cestou sa uberat a na co mam vlastne narok, nikto vam nic nepovie, myslim na uradoch, clovek sa musi hladat sam, dik
vila
20.03.09,08:04
Pozri si UPSVAR, štátne sociálne dávky.
Jana Motyčková
20.03.09,08:07
Pri sociálnych dávkach sa posudzuje príjem rodiny, t.j. aj príjem manžela, takže predpokladám, že nárok na sociálne dávky nebude. Zo Sociálnej poisťovne nebudeš mať nárok na nič - SP vypláca plenenia na základe poistenia nie sociálne dávky. Ak má manžel nízky príjem, zájdi na odbor práce,sociálnych vecí a rodiny na mestský úrad a tam ti dajú bližšie informácie.
gnikat
20.03.09,08:58
ok cize nic, nemam narok ani na podporu ani na marodku som zistila lebo som si neplatila dobrovolne nemocenske poistenie, a ako to je s OČR ake su podmienky
gnikat
20.03.09,09:12
a este ako to je ak pojdem teraz na OČR s malou starsou napr. co chodi do skolky, pocas materskej
veronikasad
20.03.09,09:14
a este ako to je ak pojdem teraz na OČR s malou starsou napr. co chodi do skolky, pocas materskej
Kým si neplatíš dobrovolné nemocenské poistenie, nemáš nárok na ošetrovné.
Pri ošetrovnom nie je nutné splniť podmienku 270 dní poistenia.
gnikat
20.03.09,09:26
a ak si zacnem platit dobrovolne nemocenske poistenie teraz v juli budem mat narok na OCR?
veronikasad
20.03.09,09:27
a ak si zacnem platit dobrovolne nemocenske poistenie teraz v juli budem mat narok na OCR?
Na dobrovolné nem.poistenie sa môžeš prihlásiť už teraz. Platí sa 4,4 % najmenej z min.vymer základu. Mesačne to vychádza 13€. Nárok na ošetrovné by si mala aj počas poberania rod.príspevku.
gnikat
20.03.09,09:30
cize ak som dobre pochopila, tak ak si budem platit dobrovolne poistenie nemocenske tak mozem marodovat s dcerkou a dostanem aj osetrovne a aj matersku? je to tusim 10 dni mozem najviac ze....
Fairy
20.03.09,09:31
Ale si uvedom, že OČR sa platí len 10 kal. dní a ak som to pochopila správne, tak hľadáš niečo dlhodobejšie.
gnikat
20.03.09,09:35
tak ano hladam nieco dlhodobejsie ale ak budem napriklad marodovat s jednou 10 dni cez letne prazdniny aj s druhou 10 dni tak je to lepsie ako keby som mala byt doma zadarmo co aj budem chapes,
gnikat
20.03.09,09:37
podpora a marodka mi nepatria, materska mi konci v koncom juna tak aspon cez letne prazdniny keby budu obe doma nejak premotat
Barbara
20.03.09,09:49
podpora a marodka mi nepatria, materska mi konci v koncom juna tak aspon cez letne prazdniny keby budu obe doma nejak premotat



a marodka ti nepatrí prečo???:rolleyes: na teba sa nevzťahuje 42 dňová ochraná doba???:rolleyes: po výstupe:rolleyes:
gnikat
20.03.09,09:52
tak ze vraj sa na mna nevstahuje lebo som na rodicovksom prispevku a nemam odvadzane do poistovne ci co
Fairy
20.03.09,09:53
Podľa mňa máš nárok na PN aj OČR. Veď budeš zamestnancom až do konca rodičovskej. A vtedy si si nič nemusela platiť. Je však otázne, či nájdeš lekára, ktorý ti vystaví PN-ku.
gnikat
20.03.09,09:55
volala som na socialku tak kvoli tomu ze nemam odvadzane poistne 270 dni ci ako, narok na marodku nemam, a s lekarom ktory mi vystavi marodku problem isto nebude
gnikat
20.03.09,09:56
dobrovolne nemocenske poistenie si chcem zacat platit od pondelka, pojdem sa nahlasit na socialku, :-(
Barbara
20.03.09,09:58
volala som na socialku tak kvoli tomu ze nemam odvadzane poistne 270 dni ci ako, narok na marodku nemam, a s lekarom ktory mi vystavi marodku problem isto nebude


ale si v pracovnom pomere:rolleyes:


presne kedy ti končí RD- dátum myslím, toho 24.6.2009?
gnikat
20.03.09,10:01
ano som v pracovnom pomere ale za posledne dva roky za mna vraj nikto neodvadzal nemocenske poistenie iba stat za mna platil zdravotne poistenie tak preto nemam narok po skonceni na marodku , hmm
gnikat
20.03.09,10:02
RD mi konci 24.juna 2009 a k 25. junu by som mala mat vypoved
Barbara
20.03.09,10:08
a čo odstupné? akú výpoveď budeš mať podľa § 63? lebo v tom prípade máš nárok na 2mesačné odstupné. a keď si tam bola zamestnaná viac ako 5 rokov tak na trojmesačné.
gnikat
20.03.09,10:11
ja som tam zamestnana od roku 1999, a narok na dostupne? v tejto firme kde som pracovala je to cudzi pojem, prepustili asi 200 ludi a ani jeden nedostal odstupne, ja som robila v administrative, oni ta preradia na taku robotu ze zarobis 1 euro na hodinu a v takych podmienkach ze radsej vezme clovek vystup sam, takze takto
gnikat
20.03.09,10:25
cize ak som dobre pochopila, tak ak si budem platit dobrovolne poistenie nemocenske tak mozem marodovat s dcerkou a dostanem aj osetrovne a aj matersku? je to tusim 10 dni mozem najviac ze.... ci nie je to tak
gnikat
20.03.09,10:35
tak taky paragraf mi isto nedaju, ja som robila v administrative a oni mi ponuknu pracu vo vyrobe, ukladat palicky a podobne a ak ja nebudem suhlasit tak co
gnikat
20.03.09,10:46
to ano zakon to takto pise ale firma v ktorej som pracovala sa zakonom neriadi, robi si to co vyhovuje jej, napriklad, teraz vsetkych zamestncov ktorych neprepustili ale nechali pracovat poposielali na zivnost, inac kto nepojde tak mi budu stahovat z platu 10 % naozaj je to tak, a ludia isli na zivnost lebo nechceli prist o pracu, takze ja si tam paragrafmi neurobim nic
Barbara
20.03.09,10:56
tak taky paragraf mi isto nedaju, ja som robila v administrative a oni mi ponuknu pracu vo vyrobe, ukladat palicky a podobne a ak ja nebudem suhlasit tak co



veľmi sa ti ospravedlňujem, ale zle som ti radila v mojom predošlom príspevku a aj som ten príspevok vymazala.
V tom prípade ak nesúhlasíš s tou robotou, tak to fakt berú tak, že oni ti veď miesto ponukli, ale to miesto Ty si nechcela, takže na odstupné nebudeš mať nárok.
gnikat
20.03.09,11:02
ved to, preto hladam co a ako aby som aspon aky taky prijem mala, robotu budem mat ale neskor, a tak ten cas asi pol roka po rodicovskom musim nejak vyplnit :-(
gnikat
20.03.09,12:14
este by som sa chcela opytat ako to je: ked maroduje dospely ci uz zivnostnik alebo FO tak na chodia zo socialnej poistovne na kontrolu, ako je to ak maroduje rodic s dietatom cize je na OCRke
Tinika
20.03.09,18:16
Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať, mám taký prípad. Zena, ktorá nebýva s manzelom, nemajú ani spoločné bydlisko ale nie sú rozvedený poberá podporu. Po jej skončení má nárok aj na nejaký príspevok na bývanie? Berie sociálka na posúdenie nároku na dávky aj príjem jej manzela aj ked spolu nebývaju? Ja si myslím ze sa berie do úvahy len príjem osob zijúcich v spoločnej domácnosti. dakujem
Fairy
23.03.09,06:12
gnikat, to máš riadne hnusného zamestnávateľa. Žiaľ, aj taký sa nájde. Len ma napadá, či to nie je trestné, keď si neplní svoje povinnosti - odvody.
Kontrolu pri OČR som zo sociálky ešte nezaznamenala. Asi preto, že je to len desať dní. Ale teraz majú vraj začať chodiť na kontroly častejšie a možno začnú aj s OČR. Kto vie.
ivka70
23.03.09,06:22
Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať, mám taký prípad. Zena, ktorá nebýva s manzelom, nemajú ani spoločné bydlisko ale nie sú rozvedený poberá podporu. Po jej skončení má nárok aj na nejaký príspevok na bývanie? Berie sociálka na posúdenie nároku na dávky aj príjem jej manzela aj ked spolu nebývaju? Ja si myslím ze sa berie do úvahy len príjem osob zijúcich v spoločnej domácnosti. dakujem
ano, pri posudzovaniá naroku na socialnu davku sa berie do uvahy aj prijem manzela, aj ked spolu neziju

u nas totiz plati vzajomna vyzivovacia povinnost manzelov

skor je asi pravdepodobne, ze ked poziada o vyzivne od manzela /to moze, aj ked su manzelia/, tak ho ziska, pokial manzel ma dostatocny prijem ako ze ziska statne socialne davky
ivka70
23.03.09,06:25
gnikat, to máš riadne hnusného zamestnávateľa. Žiaľ, aj taký sa nájde. Len ma napadá, či to nie je trestné, keď si neplní svoje povinnosti - odvody.
Kontrolu pri OČR som zo sociálky ešte nezaznamenala. Asi preto, že je to len desať dní. Ale teraz majú vraj začať chodiť na kontroly častejšie a možno začnú aj s OČR. Kto vie.
Proti takemu zamestnavatelivi sa treba branit, poznat svoje prava a trvat na nich.

Preradit ta z administrativy do vyroby moze len vtedy ,ked ti vo vyrobe da pracu podla tvojej pracovnej zmluvy.
A musis s tym suhlasit.

Pokial nesuhlasis, mas stale narok na odstupne pre zrusenie tvojho pracovneho miesta.

Moze ta preradit docasne /najviac na jeden mesiac/ aj bez tvojho suhlasu, ale mesiac sa da vydrzat aj prekladat palicky. Pri takomto preradeni ti musi doplacat mzdu do povodnej priemrnej mzdy /teda ziadna minimalna mzda, ak si zarabala predtym 15000 Sk/