janett8
20.03.09,08:53
Prosím o radu. Som živnostníčka a doteraz som mala príjem zo živnosti , že som nemusela platiť do socialky. Aj tohto roku mi to tak vychadza, ale s manželom sme dali byt do prenájmu. Príjem z nehnuteľnosti mi ovplyvní základ pre odvody? Z ktorého riadku vychádza socialka?
Alebo mám zvlášť podať danové na príjem z nehnuteľnosti, lebo to nemam v živnosteneckom liste. A normalne zaplatím dan z toho.
Duifam, že som svoju situáciu vysvetlila dobre. dakujem.
janett8
23.03.09,11:20
nikto nevie poradiť??
janett8
23.03.09,11:22
Odvody už mám jasné, zistila som si to na socialke. Ale neviem teraz, či mám podať 2x DP , teda zo živnosti a z prenájmu alebo môže to byť v jednom, . Len ako je to s odpočitateľnou položkou?? Dakujem vopred za vysvetlenie.
janett8
23.03.09,14:46
nikto mi tu nevie poradiť? myslíte, že na danovom urade to budu vedieť??
jess
23.03.09,14:51
DP podávaš B-čko a v ňom uvedieš aj príjmy z prenájmu. Myslím, že je to §6, odst.3 - v riadku - príjmy z prenájmu.

Do vymeriavacieho základu na odvody do sociálky sa príjmy z prenájmu nerátajú, takže len zo živnosti.
janett8
23.03.09,15:31
Dakujem pekne. Cize môžem to dať na jedno DPs rovnakym DIC. A ešte by som poprosila, nie je mi jasne, či nevadi , že odpočitatelna položka na danovníka sa odrátava pri oboch príjmoch naraz v rovnakom DP?? A ked by som davala DP z prijmov z prenajmu samostatne,ale ako zamestnanec, tak sa tam tiez odratava položka na danovníka? nemam v tom dost jasno a nechcem podať zle DP.
dakujem.
nela07
23.03.09,15:36
Na nezdaniteľnú čiastku máš nárok len raz. Buď v DP alebo ak je niekto len zamestnanec tak v ročnom zúčtovaní. Dúfam, že som dobre pochopila otázke.
mzdarka renca
23.03.09,15:39
Dakujem pekne. Cize môžem to dať na jedno DPs rovnakym DIC. A ešte by som poprosila, nie je mi jasne, či nevadi , že odpočitatelna položka na danovníka sa odrátava pri oboch príjmoch naraz v rovnakom DP?? A ked by som davala DP z prijmov z prenajmu samostatne,ale ako zamestnanec, tak sa tam tiez odratava položka na danovníka? nemam v tom dost jasno a nechcem podať zle DP.
dakujem.

V DP sa uvádzajú všetky príjmy. Aj NČZD si môžeš uplatniť len 1x. Nemôžeš podávať dve DP.
jess
23.03.09,15:42
Dakujem pekne. Cize môžem to dať na jedno DPs rovnakym DIC. A ešte by som poprosila, nie je mi jasne, či nevadi , že odpočitatelna položka na danovníka sa odrátava pri oboch príjmoch naraz v rovnakom DP?? A ked by som davala DP z prijmov z prenajmu samostatne,ale ako zamestnanec, tak sa tam tiez odratava položka na danovníka? nemam v tom dost jasno a nechcem podať zle DP.
dakujem.
Ak sa rozhodnete s manželom deliť príjmy z prenájmu na polovicu alebo iným pomerom, potom ty ako SZČO podávaš DP typ B . Oba príjmy sa zlúčia a dostaneš základ dane od ktorého si odrátaš odpočítateľnú položku na daňovníka, prípadne životné poistenie atď. . Ak je manžel zamestnanec a má príjmy z prenájmu, tiež musí podať DP typ B. Ak si ty platiteľ DPH, tak odporúčam, aby príjmy z prenájmu zdanil len manžel, nakoľko by si ty musela prepočítavať dph koeficientom.
Bližšie tu :
http://www.porada.sk/t52014-p16-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html
Doporučujem prečítať celú tému.:)
janett8
23.03.09,15:54
Aha. Dakujem velmi pekne.:) Uz začínam mať v tom jasnejšie.
Manžel je tiež SZCO a on je platca DPH, ja nie.
Cize moje DP bude asi také?:

zrátam príjmy- zo živnosti +z prenajmu, ktorý nieje súčasťou živnosti
odrátam výdavky zo živnosti- 40%+poistenie
odrátam výdavky z prenájmu 40%+ 5x5130
odrátam NZČD
odrátam životné poistenia
----------------------------
vyjde mi základ dane
janett8
23.03.09,17:35
môžem tak urobiť DP ako som písala v predošlom príspevku??
janett8
23.03.09,17:37
môžem tak urobit DP ako som písala v predošlom príspevku??
janett8
24.03.09,07:49
Poradáci, môžte mi , prosím, odobriť vypocet na DP? písala som ho este včera.

*************
Aha. Dakujem velmi pekne.:) Uz začínam mať v tom jasnejšie.
Manžel je tiež SZCO a on je platca DPH, ja nie.
Cize moje DP bude asi také?:

zrátam príjmy- zo živnosti +z prenajmu, ktorý nieje súčasťou živnosti
odrátam výdavky zo živnosti- 40%+zdrav.poistenie
odrátam výdavky z prenájmu 40%+ 5x5130
odrátam NČZD
odrátam životné poistenia
----------------------------
dostanem základ dane