Zuzana B.
20.03.09,10:41
Dobrý deň,
ešte v r. 2007 boli nakúpené stravné lístky pre SZČO a na konci roka 2007 sme zistili, že je potrebné, aby stravovacia spoločnosť vystavila dobropis na 14 SL, pretože na ne SZČO nemal nárok (z dôvodu práceneschopnosti počas roka). Dobropis zaslala stravovacia spoločnosť 21.01.2008:
Hodnota vrátených SL: -1246 Sk
Spracovateľský poplatok: 200 Sk
DPH: 38 Sk
Spolu s DPH: -1 008 Sk
Potrebovala by som vedieť či som tento dobropis správne zaúčtovala, keď som postupovala nasledovne: (JÚ, platca DPH)

Peňažný denník:
Bankové účty (výdaj): -1 008 Sk
Prevádzková réžia: -1 246 Sk
VNDZ (DPH): 38 Sk
VNDZ (Rezerva, spot., úvery, ost.): 200 Sk

zaúčtovanie - výdavok s mínusovým znamienkom

Nedaňový výdaj s odpočtom DPH: 200 SK (čiastka) 38 Sk (DPH)
Stravné SZČO: -1 246 Sk (čiastka)
Celková vrátená čiastka: 1 008 Sk

Prosím Vás, môže mi to niekto odobriť, nemám veľa skúseností....
IVEB
21.03.09,10:58
A prečo ste to riešili formou dobropisu? Aj keď nemal nárok na SL , ktoré ste mu zakúpili v roku 2007 , predsa ich môže použiť v roku 2008. Ja nikdy nedávam SL SZČO do VOZD pri nákupe , ale až po skončení kal mesiaca , kedy už viem , koľko dní odpracoval , tak interným dokladom preúčtujem do VOZD. Na konci roka ak mi aj ostanú nejaké SL , tak ich mám ako ceniny a miniem ich až v nasledujúcom roku. Čize do VOZD mi v danom roku idú len tie stravné lístky , na ktoré mám v danom roku skutočný nárok. A samozrejme SZČO nemá nárok na odpočet DPH pri SL.
Zuzana B.
26.03.09,10:24
A prečo ste to riešili formou dobropisu? Aj keď nemal nárok na SL , ktoré ste mu zakúpili v roku 2007 , predsa ich môže použiť v roku 2008. Ja nikdy nedávam SL SZČO do VOZD pri nákupe , ale až po skončení kal mesiaca , kedy už viem , koľko dní odpracoval , tak interným dokladom preúčtujem do VOZD. Na konci roka ak mi aj ostanú nejaké SL , tak ich mám ako ceniny a miniem ich až v nasledujúcom roku. Čize do VOZD mi v danom roku idú len tie stravné lístky , na ktoré mám v danom roku skutočný nárok. A samozrejme SZČO nemá nárok na odpočet DPH pri SL.
Ďakujem za radu, ja som zatiaľ rada, že som to nejakým spôsobom vyriešila... inak, ak už som žiadala o ten dobropis, tak je to správne ako som postupovala? Ďakujem