Greta31
20.03.09,11:47
Vedel by mi niekto poradit v takejto veci:
Slovenska s.r.o. obstarala 31.12.2008 od zahranicnej firmy registrovanej pre dan v EU reklamne sluzby v hodnote 15000 EUR a zauctovala dohad na 323 kedze k 31.12.2008 neobdrzala fakturu - na zaklade zmluvy.

Dna 15.3.2009 sa Slovenska s.r.o. stala platitelom dane z pridanej hodnoty a nasledne 18.3.2009 dostala fakturu od zahranicneho dodavatela sluzby na 15000 EUR bez DPH kedze slovenska s.r.o. uz bola platcom dane.
Slovenska s.r.o. musi z faktury uhradit DPH danovemu uradu za obdobie 3/09 a ma narok aj na odpocet v tom obdobi? Alebo narok nema lebo v case prijatia sluzby este nebola platcom dane?

Dakujem za rychlu odpoved... je to dost surne
Greta31
07.04.09,11:53
Nikto neodpovie?
azla
07.04.09,13:14
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

V Tvojom prípade si potrebuješ podľa dokladov zistiť, kedy vzniká daňová povinosť. Mám za to, že dňom vystavenia faktúry. A toto neuvádzaš.

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
Greta31
14.04.09,09:33
Dakujem,
aj ja mam za to, ze dnom vyhotovenia faktury a to uz boli platcovia dane takze to dam na vstup aj na vystup, len ma zmiatlo ze v case dodania sluzby 31.12.2008 este neboli placovia dane.