szilvia1
20.03.09,11:51
Prosím Vás o radu.
Svokra SZČO - samostatne hospodáriaca roľníčka, by chcela skončiť s podnikaním. Má dvoch synov, oni by prebrali - pokračovali v podnikaní. Poraďte, ako najlepšie rozdeliť jeden celok. Máme založiť s.r.o., alebo budú obidvaja SHR, , alebo na papieri nechať všetko na svore a len oni si budú riadiť, predstavujem si tak, že by som to účtovala ako jednu firmu , ktorá má dve prevádzky.
Je to zložité lebo sú tam pozemky, stroje, budovy.
Ak máte s tým skúsenosti, prosím napíšte.
Ďakujem.
Lianka
20.03.09,13:56
Pises, ze su tam budovy, stroje, pozemky - zrejme by nebolo jednoduche to rozdelit. Doteraz vsetko patrilo tebe, obhospodarovala si to sama.

Z hladiska uctovania sa mi zda lepsia varianta ta, ktoru popisujes aj ty - uctovat to ako jednu firmu a dve prevadzky.

A kedze ide o synov, a odovzdava im to matka, da sa predpokladat, ze sa o majetok budu vzorne starat a zveladovat ho (dufam). Aj z tohto dovodu by som s najvacsou pravdepodobnostou volila sro.

Pri sro sa mi zda problem, ak su podiely 50:50. Kedze chces synom stale pomahat, podla mna by nebolo zle, keby si urcity podiel v sro (trebars aj mensinovy) mala aj ty. V pripade nejednotnosti pri rozhodnutiach sa moze tvoj hlas priklonit k urcitemu rozhodnutiu, a vysledom bude väcsinove rozhodnutie.

Nemam skusenosti so SHR, moj nazor je vseobecny - bez ohladu na predmet cinnosti.
szilvia1
23.03.09,12:48
Ďakujem za názor. Aj podľa mňa by bolo najreálnejšie s.r.o., ale ako FO by som mohla rozhodovať sama, s.r.o. je už právna osoba, a dosť papierovačiek je okolo toho. A ešte ja podvojné účtovníctvo