maruška123
20.03.09,13:16
Ahojte poraďáci, aké su Vaše skúsenosti resp. názory na spolužitie mačky a novorodenca v byte resp. v dome vzhľadom na možnosť alergií a nebezpečenstvo toxoplazmózy.
Chobot
20.03.09,12:23
Ahojte poraďáci, aké su Vaše skúsenosti resp. názory na spolužitie mačky a novorodenca v byte resp. v dome vzhľadom na možnosť alergií a nebezpečenstvo toxoplazmózy.

Z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že sme zatiaľ žiadny problém nemali, a to mám malá oslabenú imunitu. Kocúra sme dali zaočkovať (aj tak ho dávame pravidelne očkovať) a navyše sme mu nechali spraviť vyšetrenie na toxoplazmózu a vyšetriť stolicu. Musím ale povedať, že kocúr je stále v byte, nechodí von. Pred malou má rešpekt, radšej sa jej vyhýba, priamy kontakt zatiaľ nedovoľujeme - aj z hygienických aj bezpečnostných dôvodov.

Alergiu je ťažké predpovedať, je to individuálne u každého jedinca (človeka, nie zvieraťa). Niektoré deti môžu byť alergické, ale skôr si myslím, že to je u tých, ktoré boli držané v sterilite a počas detstva si nevybudovali imunitu voči zvieracej srsti.
Klimentová Viera
20.03.09,12:24
Ak odhliadnem od chorôb, pretože predpokladám, že veterinár mačiatko prehliadne, zaočkuje, odčerví... atď. tak, za vážnejšie by som považovala nebezpečie poškriabania. Aj keď je to hravé, nechtiac vystrčí pazúrik. Netreba sa potom hnevať na mačiatko, ale na seba, že sme ho nechali pri bábätku. Ja osobne, z vlastných skúseností by som mačiatko k novorodencovi nedávala.
syrik
20.03.09,12:34
Ja osobne by som sa tiež vyhýbala mačkám s novorodeniatkom...Kamarátke zistili toxoplazmózu a to ani s mačkou do kontaktu neprišla...má to totiž vrodené...zrejme sa nakazila ešte jej matka počas tehotenstva...a taktiež je tu možnosť alergie...
maruška123
20.03.09,12:51
mačku máme dva roky len v byte, a tiež pred dvomi rokmi nám ju veterinár vyšetroval na toxoplazmózu, avšak povedal, že nie je vyšetrenie, ktoé by to povrdilo na 100% , len zistil, že mačka má na toxoplazmózu protilátky, t.j. niekedy v minulosti ju mala resp. stále môže byť prenášačom, avšak mačka je prenášačom len mesiac dva po nákaze, veterinár povedal, že sú doktori, ktorí toxoplazmózu vedia zistiť aj voľným okom zo stolice avšak on medzi ne nepatrí, predpokladám, že už v tomto čase ju mačka nemá. Plánujeme sa ale presťahovať do rodinného domu, a keďže sa mi na nu vytvorila nepríjemná alergia a plánujeme mať bábätko tak ju chcem dať pred dom, neviem ale či to mačka zvládne keďže bola zvyknutá byť dnu. Počula som, že ak človek dostane raz v živote toxoplazmózu, vytvorí si protilátky a viac ju nedostane, platí to aj pre mačku? ( ak by sme ju dali pred dom), alebo ju opäť nedostane ale môže byť prenášačom?
sarasara
21.03.09,19:46
Bývame v rodinnom dome, máme mačky, ktoré sú vonku nie v byte. Deti od malička sa hrajú na dvore, na ktorom sú aj naše dve mačky. Mačky sú očkované, riadne veterinárne prehliadnuté každý rok. Deti žiadne alergie nemajú, v podstate sú zdravé. Ak si telo od útleho veku nevytvorí protilátky, je potom alergické. Deti učíme umývať si často ruky, hlavne pred jedlom, no nie vždy sa to dodrží, keď v ovocnej záhrade je celý rok niečo, raz jahody, maliny, ríbezle...Ale chválabohu, detičky sú zdravé.