dominikk
20.03.09,14:31
Dobry den
Prestudoval som si uz existujuce prispevky na tuto temu, ale aj napriek tomu mam este otazky na moj konkretny pripad.
Cely rok 2008 som pracoval v rovnakej firme. Od 1.11.2008 som si zalozil zivnost, na tu som v kalendarnom roku 2008 nedosiahol ziadny zisk (ale ani som nevykonal ziadne uctovne ci financne aktivity).

Co vsetko teda musim a mozem dat (zivotne positenie ako odpocitatelnu polozku) do danoveho priznania za rok 2008?

Dakujem vam velmi pekne za pomoc
manus
20.03.09,15:02
Dobry den
Prestudoval som si uz existujuce prispevky na tuto temu, ale aj napriek tomu mam este otazky na moj konkretny pripad.
Cely rok 2008 som pracoval v rovnakej firme. Od 1.11.2008 som si zalozil zivnost, na tu som v kalendarnom roku 2008 nedosiahol ziadny zisk (ale ani som nevykonal ziadne uctovne ci financne aktivity).

Co vsetko teda musim a mozem dat (zivotne positenie ako odpocitatelnu polozku) do danoveho priznania za rok 2008?

Dakujem vam velmi pekne za pomoc

Malo by stačiť podať DP typu A, ak si nemal príjem zo živnosti. Od zdaniteľných príjmov si môžeš odpočítať nezdaniteľnú časť 98.496,- SK, ale túto si mal určite každomesačne uplatňovanú v zamestnaní, takže preplatok ti to neurobí. A potom ešte doplnkové dôchodkové poistenie, účelové sporenie a životné poistenie avšak všetko max. 12.000,-SK. A potom ešte ak máš manželku a nemá príjem, potom si môžeš nezdaniteľnú čiastku 98.496,-SK uplatniť aj ňu. Ale ak si to ona uplatňovala po celý rok v zamestnaní, tak potom nie. Len ak by nepracovala alebo bola na rodičovskej. :rolleyes:
manus
20.03.09,15:06
A potom ti už víde základ dane, z toho 19% daň zaokrúhlená na celé koruny nadol. Odrátať zaplatené preddavky, ktoré si platil každý mesiac v zamestnaní, prípadne uplatniť daňový bonus, ak sú deti, a výsledok by mala byť daň na úhradu, ktorú v osobitných záznamoch prerátaš na eurá

Pekný weekend Mária