JUCUS
20.03.09,14:04
Dobry den,
Chcela by som sa opytat,ci ma obcan SR, ktory ma trvale bydlisko v SR ale zije v Madarsku a cely rok 2008 mal prijmy len zo zavislej cinnosti v Madarsku podavat danove priznanie v SR za rok 2008? Ide o mladu zenu, ktora ma sice trvaly pobyt na Slovensku, u rodicov, ale zije v podnajme a pracuje v Madarsku, ma tu svoj zivot a planuje tu ostat dlhsie.

Na skoleni nam povedali, ze v takomto pripade nie je povinnost podat DP na Slovensku, lebo na zaklade zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia je rezidentom v Madarsku, ma tu stredisko zivotnych zaujmov a staly byt (aj ked nie trvaly pobyt).

Prosim, poradte. Vopred dakujem.
hanelie
20.03.09,13:58
Na skoleni nam povedali, ze v takomto pripade nie je povinnost podat DP na Slovensku, lebo na zaklade zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia je rezidentom v Madarsku, ma tu stredisko zivotnych zaujmov a staly byt (aj ked nie trvaly pobyt).
potrebuje mať však doklad / potvrdenie o rezidencií / , ktorý zašle na dú v sr /síce nemusí, ale .........
JUCUS
20.03.09,14:22
A odkial ma ten doklad vyziadat? A teraz musi ci nemusi poslat na DU v SR? Ktory paragraf o tom pise?
JUCUS
20.03.09,15:03
Ved ani ja. Dakujem za odpoved, potvrdila si mi to, co som si aj myslela, prave o tom hovorili aj na skoleni, na ktorom som bola.
Este raz vdaka :)
Monika Kováčová
20.03.09,15:11
Podľa Zákona o dani z príjmov §2 ods. f) je predmetom dane
f) predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,

Skutočnosť, že si daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, preukážeš dokladom o daňovej rezidencii v inom štáte. Potom postupuješ podľa §2 ods. g) g) predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) - t.j. v prípade, že ti neplynú príjmy v SR, nemáš povinnosť podať DP na Slovensku.
Monika Kováčová
20.03.09,15:13
Môj názor je, že nemusí, a ak by mala daňovú kontrolu tvrdiť to, čo si uviedla vyššie. O žiadnom doklade som nikdy nepočula, možno nejaká novinka?
:eek::eek::eek: ani si nečítala? Tu na porade je 100 príspevkov denne o DP z príjmov plynúcich v zahraničí a j o daňovej rezidencii.
Monika Kováčová
20.03.09,15:19
Dobry den,
Chcela by som sa opytat,ci ma obcan SR, ktory ma trvale bydlisko v SR ale zije v Madarsku a cely rok 2008 mal prijmy len zo zavislej cinnosti v Madarsku podavat danove priznanie v SR za rok 2008? Ide o mladu zenu, ktora ma sice trvaly pobyt na Slovensku, u rodicov, ale zije v podnajme a pracuje v Madarsku, ma tu svoj zivot a planuje tu ostat dlhsie.

Na skoleni nam povedali, ze v takomto pripade nie je povinnost podat DP na Slovensku, lebo na zaklade zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia je rezidentom v Madarsku, ma tu stredisko zivotnych zaujmov a staly byt (aj ked nie trvaly pobyt).

Prosim, poradte. Vopred dakujem.

Myslíš, že podnájom je stály byt?
Pokiaľ chceš "mladej žene" poradiť dobre, poraď jej, aby si vybavila v Maďarsku daňovú rezidenciu. Nebude mať povinnosť podať DP na SR a nebude musieť dodatočne preukazovať stredisko životných záujmov a stály byt v inom štáte. Pretože podľa DRSR sa v prvom rade prihliada na určenie daňovej rezidencie podľa Zákona o dani z príjmov § 2 ods. d):
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt 1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
Katka2
20.03.09,15:20
tu bola reč o tom, že poslať na DÚ papier o daňovej rezidencii v inom štáte, taktiež to na školeniach nikdy nespomínali. A vždy som hovorila len Môj Názor je.... nie že je to takto na sto pro
Monika Kováčová
20.03.09,15:21
no a ako sa to bude aplikovať v praxi?
Ja by som to urobila tak, že nepodám DP na Slovenku, všetky povinnosti vysporiadam v Maďarsku, poprípade priznám v Maďarsku celosvetové príjmy ak by nejaké boli. A ak by mi prišla kontrola zo slovenské DÚ, tak by bol dokladom o daňovej rezidencii v Maďarsku maďarské DP? Alebo ako inak? Aký iný doklad?

vôbec si ma nepochopila, prečítaj si príspevky ešte raz.
Doklad o daňovej rezidencii v Maďarsku NIEJE Maďarské DP, ale riadny doklad z finančného úradu v Maďarsku.
Zoltán Kovács
20.03.09,15:22
no a ako sa to bude aplikovať v praxi?
Ja by som to urobila tak, že nepodám DP na Slovenku, všetky povinnosti vysporiadam v Maďarsku, poprípade priznám v Maďarsku celosvetové príjmy ak by nejaké boli. A ak by mi prišla kontrola zo slovenské DÚ, tak by bol dokladom o daňovej rezidencii v Maďarsku maďarské DP? Alebo ako inak? Aký iný doklad?

Potvrdenie o daňovej rezidencii z maďarkého daňového úradu (APEH). Je to obdoba, ako v Írsku....
Katka2
20.03.09,15:23
a áno, na školeniach a na DÚ vraveli, že stály byt nie je len trvalý pobyt, a môže byť aj podnájom. Ale radšej ako niekoho mám pomýliť, tak už radšej nič.
Zoltán Kovács
20.03.09,15:25
a áno, na školeniach a na DÚ vraveli, že stály byt nie je len trvalý pobyt, a môže byť aj podnájom. Ale radšej ako niekoho mám pomýliť, tak už radšej nič.

To je aj v poriadku, ale ty musíš dokázať DÚ, že si rezidentom iného štátu. A na to jedine s tým potvrdením môžeš.. ;)
Monika Kováčová
20.03.09,15:26
tu bola reč o tom, že poslať na DÚ papier o daňovej rezidencii v inom štáte, taktiež to na školeniach nikdy nespomínali. A vždy som hovorila len Môj Názor je.... nie že je to takto na sto pro
To je v poriadku, len v tomto prípade nemá tvoj názor oporu v zákone a JUCUS sa síce teší, ale len z tvojho názoru. :)
Monika Kováčová
20.03.09,15:27
a áno, na školeniach a na DÚ vraveli, že stály byt nie je len trvalý pobyt, a môže byť aj podnájom. Ale radšej ako niekoho mám pomýliť, tak už radšej nič.
pri obhajobe pred správcom dane a kontrolou ti nepomôže vyjadrenie " na školeniach a na DÚ vraveli". Svoje tvrdenie musíš vždy podložiť zákonom a paragrafom.
Katka2
20.03.09,15:28
ok, len ma zaráža, že som nikdy žiadnu daňovú poradkyňu nepočula o tom hovoriť, fakt nie
Katka2
20.03.09,15:29
a pre JUCUS - beriem späť, takže sa riaď radami skúsenejších
Monika Kováčová
20.03.09,15:31
ok, len ma zaráža, že som nikdy žiadnu daňovú poradkyňu nepočula o tom hovoriť, fakt nie

nevadí, že si nepočula, môžeš si prečítať aj tu na porade je o tom toho veľa.