chuda06
06.07.05,08:17
Ahojte,


mohol by mi niekto poradit, ako vytvorit analyticky ucet? Napr. ucet 538 som chcela zmenit na analyticky. Dopisala som 538-001 a Nazvala som ho Zriadovacie vydavky. Ak chcem este nieco ine uctovat na tento ucet, neviem, ako pridat ucet 538-002. A co je najhorsie, synteticky ucet zmizol, t.j. mam len ten analyticky 538-001.

Robim v MRP, 3.11, verzia Win.

????:confused:

Vdaka za pomoc
Jana Acsová
06.07.05,06:19
Účty pridávaš v účtovej osnove po nastavení editácie a stisnutím "ins". Ponechaj si vždy aj syntetický účet. Analytický pridaj cez spomínané "ins".
chuda06
06.07.05,06:31
Kde najdem uctovnu osnovu? Alebo ked uctujem a vyberam ucty, zjavi sa mi uctovna osnova. Tu mozem editovat. Takze to mozem tam zmenit? Stisnutim insertky "ins"?
lenkak
06.07.05,07:03
Pôjdeš na Nastavenie, účtovný denník, 2x klikneš ľavým tl. myši účtovná osnova, musíš mať vysvietenú editáciu - ak ju nemáš vysvietenú len klikni na ňu, (v tab. vpravo dole), potom stlač insert, budeš mať nový riadok prázdny, aby si si neprepísala syntetiku, a až teraz zadávaš číslo účtu s príslušnou analytikou.
chuda06
06.07.05,07:06
Diky. A ked som si uz tu syntetiku prepisala? :eek:

Prepisat ju do povodneho stavu?
Zuzka
06.07.05,07:09
Ano, veď opraviť sa to dá. :)
lenkak
06.07.05,07:09
Ak budeš ten sysntetický účet potrebovať tak určite. Nemusíš ten analytický už prepísať, stačí že si vytvoríš nový syntetický účet.
katkasabka
21.06.07,09:27
Prosím Vás,
menila som analytiku v účtovej osnove v MRP WIN, nemam multiverziu, no prinieslo mi to nejaké komplikacie tak potrebujem prosím vás poradiť.
Ide o jednoduchu zmenu analytiky v uctoch napr. 321001 - 321010 a názvy sa menili len minimálne. takze som v UO vytvorila nove ucty, v PS som presunula stavy na nové účty a potom som hromadnou zmenou účtov presunula prísluchajúce operácie na nové účty.
1. ak som ale chcela mazať staré analytiky, tak ma to samozrejme nepustilo v UO s tým že účet je použitý v účtovnom denníku čo je pravda, keďže je napr. použitý v archívnych záznamoch - napr. neuhradené faktúry - kde je stará analytika. a tak mi teda pekne visia v účt. osnove staré aj nové analytiky.
skúšala som zmeniť aj tie staré účty no aj logicky to nejde.
takže rozmýšľam či nemám naspäť všetko ponahrávať naspäť na staré analytiky a spraviť to ku koncu a nie na začiatku roka tak že si ID popresúvam stavy účtov na novú analytiku ale aj tak sa mi nezmažu staré účty.
takže prosím vás ako sa vlastne mení analytika?

2.no a problem č. 2 je, že mojou "šikovnosťou" sa mi neviem ako podarilo získať pri hromadnej zmene účtov na účet 472 - sociálny fond dosť veľkú sumu a protiúčet je 702. vyhadzuje mi v prehľade analytiky, že je to počiatočný stav, ale mne takáto suma nikde nechýba a originál v počiatočných stavoch to nahodené nemám.
takže prosím vás ako to mam programovo zlikvidovať?

asi je to tak že ochota sa nevypláca.
katkasabka
21.06.07,11:59
prosím Vás nikto mi nevie pomôcť?
hm, majte ešte pekny zbytok dňa
Mária hrušková
21.06.07,12:26
538???zriadovacie výdavky???asi ťažko
lenkak
21.06.07,18:11
katkasabka

jedna poznámočka:
máš archívny zápis Dal /321001, tento rok chceš účtovať na 321010. Fa uhradíš v tomto roku a zapíšeš už novú analytiku MD 321010/? Toto neodporúčam, obávam sa,že faktúra Ti zostane v saldokonte. Po správnosti by si aj v tomto roku mala použiť starú analytiku.
1. Buď Ti zostanú do zlikvidovania archívnych zápisov dve analytiky, ale vidím aj problém PS
2. Alebo dáš všetko do pôvodného stavu
3. Hromadne zmeníš zápisy na jednu analytiku, ale aj v archívnych zápisoch, dá sa to, ak nie hromadnou zmenou, tak ručne.
Starý anal. účet vymažeš až po prevode roku a nezostane Ti žiadny archívny zápis so starou anal.
lenkak
21.06.07,18:14
s tou 472, skús si okontrolovať z predvahu z min. roku s Počiatočným účtom súv. v tomto roku. Obe nájdeš vo výstupoch v denníku. Nastav si dobre dátumy. Skús pozrieť či nemáš v KS a PS rozdiel.
katkasabka
22.06.07,12:30
dakujem ti velmi pekne Lenka. toto vsetko som si vlastne uvedomovala logicky, no myslela som ze to bude nejak technicky osetrene.
dala som to do povodneho stavu a budem sa s tym "hrat" na konci roka.
a KS a PS som kontrovala ako prve no tam mi nic nevyskakovalo, no ked som davala vsetko naspat, 472 sa mi vynulovala ako som potrebovala, no na 702 mi to tam stale visi, tak musim nieco vymysliet nech mi to zmizne. naskakuje mi to iba ked si dam predvahu.
dakujem a pekny vikend
K
lenkak
22.06.07,18:57
pozor si daj pri prevode roka, aby sa Ti nezduplovala 702 o ten rozdiel.