AdelaS
20.03.09,15:17
Zdravím Vás,
viem, že o stravných lístkoch sa už písalo, ale ja mám dosť špecifickú otázku. Firma, pre ktorú účtujem, poskytuje špeciálnu domácu zdravotnú starostlivosť. Nezamestnáva žiadnych pracovníkov v nejakom pracovnom pomere, všetci sú dobrovoľníci. Nedostávajú teda mzdu, preto sa netvorí ani žiadny sociálny fond. Pretože je normálne, že dobrovoľne odpracujú viac ako 4 hodiny denne, firma nakúpila od ChequeDejeuner stravné lístky, ktoré dobrovoľníkom rozdala. Ako to teraz zaúčtujem v PÚ? Pozn. zdravotná starostlivosť je oslobodená od DPH.

Môžem urobiť niečo takéto?:

Faktúra za nákup od CHD..........................213/321 (úhrada 321/221, ale to ma teraz netrápi)
Rozdelenie SL dobrovoľníkom - ID(55%) ......527/213
Dobrovoľné plnenie firmy - ID(45%).............528/213

Alebo bude lepšie, ak 45 % dobrovoľného príspevku dám ako nedaňový náklad?

Keďže takto sa rozdajú všetky zaobstarané SL, musím o nich účtovať na 213? Nemôžem teda hneď faktúru od CHD zaúčtovať ako 518/321?
Braňo
20.03.09,14:22
a majú nárok na stravné lístky keď nie sú zamestnancami?
AdelaS
20.03.09,14:55
Ide o to, že ošetrovateľská starostlivosť sa nedá robiť bez ľudí. Všetko sú však dobrovoľníci, ktorým firma mzdu nevypláca. Majú dochádzku, evidenciu výkonov, len nie plat. A keďže celý deň ich nechať bez stravy firma nechce, dáva im aspoň stravné lístky. Keďže odpracujú viac ako 4 hodiny denne, firma im dala aspoň 1 lístok na deň - podľa evidencie dochádzky a výkonov.