lemon.
20.03.09,17:54
Zdravím všetkých poraďákov a obraciam sa na vás s prosbou o radu.
Ako je to s povinnosťou nahlasovania HP na úrad práce, ak vo firme nemáme odbory ani zamestnaneckú radu? Žiadosť o vytvorenie zam.rady sme síce zamestnávateľovi doručili cca pred mesiacom, ale na porade nám povedal, že chceme zneužiť zamestnaneckú radu kvôli tomu lebo je kríza a firma pripravuje skrát.pracovného a času a prepúšťanie.
Na konci februára prepustila firma cca 10 zamestnancov bez výpovednej doby, so 4 mes.odstupným z nadbytočnosti. Ďalší deň sme podpisovali ostatní, ktorí sme zostali ešte pracovať doklad, že sme oboznámení s tým, v akom stave sa firma nachádza. Následne bolo na ÚP nahlásené hrom.prepúšťanie, o čom sme sa však my zamestnanci nedozvedeli. Predvčerom dostalo výpoveď ďalších 7 ľudí, taktiež z nadbytočnosti bez výp.doby ale už len s 2 mes. odstupným.HP však náš zamestnávateľ na ÚP pravdepodobne zrušil.
Okrem toho 31.12.2008 ukončili prac. pomer 8 zamestnanci dohodou.
Preto sa chcem spýtať ako sa vlastne ráta počet prepustených zamestnancov, teda, či sa rátajú len tí ktorí odišli z nadbytočnosti, alebo sa zrátavajú všetky ukonč. prac. pomerov. Pretože k dnešnému dňu by to bolo v priebehu 3 mesiacov celkom 25 zamestnancov. Ak by to bolo z nadbytočnosti tak len 15 zamestnancov.Postupoval zamestnávateľ správne?
Veľmi pekne ďakujem za ochotu.
lienka26
21.03.09,13:42
Ja si myslím, že zamestnanci, ktorí boli prepustení na dohodu, pokiaľ v tej dohode nie je uvedený dôvod skončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov, sa nerátajú do hromadného prepúšťania.
Ale opravte ma niekto ak sa mýlim, rada sa nechám poučiť. Celkom by ma zaujímalo, čo to znamená dôvod, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca?

§ 73
Hromadné prepúšťanie


(1) Ak zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa rozviaže pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo ak sa pracovný pomer skončí z iného dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca počas 90 dní najmenej s 20 zamestnancami, ide o hromadné prepúšťanie.
hanelore16
21.03.09,14:29
ahoj lienka, no ja sa tymto zaoberam ca 2 dni a potrebovala by som si to vyjasnit co najskor, ci dohoda podla § 60 (bez udania dovodu - "organiz. dovody") patri ci nepatri do hromadneho prepustania. Mam rozchodne stanoviska dvoch pravniciek (Judr.). Jedna to vyklada takto: ak prac. pomer skonci z ineho dovodu, kt. NESPOCIVA v osobe zamestnanca, znamena to, ze i uzatvorene dohody ZLa a ZCa sa beru do hrom. prepustania. Ibazeby si sam ZC udal z vlastnej (prehnanej) iniciativy al. na natlak Zamestnavatela svoj vlastny dovod, to by znamenalo, ze tento dovod "spociva v osobe zamestnanca". Preto su niektori zamestnavatelia prespekulovani alibisti a "nutia" zamestnancov, aby si oni sami udali do dohody svoj vlastny dovod za istu ciastku, premiu, al. ako to nazveme a su tam pred UPSVaR krytí. Druha pravnicka zastava nazor, ze ak sa ZC a ZL dohodnu na skonc. prac.pomeru, zakonite NEJDE o zapocitanie do hromad. prepustania. Tak teraz neviem. Potrebujem to vsak vediet co najskor.
V pondelok idem na UPSVaR a poziadam ich o pisomne stanovisko k tomuto hrom. prepustaniu a suvislosti s § 60. Na internete som nic o tomto nenasla. V suc. dobe vsetci zamestnavatelia, kt. idu prepustat, davaju zamestnancom vypovede podla § 63. Ale su aj spekulanti, kt. sa chcu so zamestnancami dohodnut. Ale ked je takych dohod nad 20, tak to "smrdi" hromadnym prepustanim. Fakt neviem, ako to teda je....
lienka26
21.03.09,14:48
Ja teda nie som právnik a veľmi by ma mrzelo, keby som ti poradila zle. Ja si §75 tiež vykladám ako tá druhá právnička... Ale ako to máme vedieť my mzdárky, personalistky atď. keď si to tí študovaní právnici vysvetľujú každý inak... Najlepšie by bolo, ako píšeš, požiadať o stanovisko UPSVaR. A daj potom prosím vedieť, ako ti poradili... Nemáme tu na porade nejakú študovanú hlavičku, ktorá by to rozlúskla;)? Má s tým niekto skúsenosti?
ivka70
21.03.09,15:48
par 60 sa nerata do hromadneho prepustania

zober si zivy priklad VW Bratislava - este pocas tejto krizy nevyhlasili hromadne prepustanie, ale ludia odchadzaju na dohodu s 5-7 mesacnou odmenou na rozlucku.
hanelore16
21.03.09,16:11
bodaj by to tak bolo, ako pises.Som na nete nasla ze aj firma Doka Drevo zrusila planovane hrom.prepustanie , lebo sa dohodli so zamestnancami na dohodach s vyplatenim nejakej premie/ odmeny etc... Tiez si myslim, ze ten § 60 hra do karat skor zamestnavatelovi nez zamenstancovi (ibaze by zamestnanec trval na svojom prave a chcel mat v dohode uvedeny dovod, co zamestnavatela nasledne nuti zo zakona dat ZCovi odstupne). Dik za radu a nazor. Uvidim, co mi napisu z UPSVaR (ak sa dockam..)
pogy
22.03.09,13:38
Mne to tiež súri, lebo zamestnávateľ mi chce dať výpoveď dohodou už k 31.03, bez udania dôvodov s 3 mes. odmenou. (Viac uvedené v inom príspevku). Netreba dať tieto veci nejak prešetriť predtým ako niečo podpíšem na nejaký Inšpektorát. Pretože naozaj zamestnávatelia sa chcú vyhnúť § o hromadnom prepúšťaní. Boja sa medializácie, alebo v čom to je?
mzdarka renca
22.03.09,14:15
ivka70
22.03.09,15:47
Mne to tiež súri, lebo zamestnávateľ mi chce dať výpoveď dohodou už k 31.03, bez udania dôvodov s 3 mes. odmenou. (Viac uvedené v inom príspevku). Netreba dať tieto veci nejak prešetriť predtým ako niečo podpíšem na nejaký Inšpektorát. Pretože naozaj zamestnávatelia sa chcú vyhnúť § o hromadnom prepúšťaní. Boja sa medializácie, alebo v čom to je?
zamestnavatel ti moze dat vypoved s 2 alebo 3 mesacnou vypovednou a 2 alebo 3 mesacnym odstupnym podla par. 63.
/3 roky - ak si odrobila viac ako 5 rokov u neho/

ak ty chces ,moze sa s tebou aj podla par. 63 tusim pism. C dohodnut na skorsom odchode, vtedy odpada vypovedna doba.

Ale je to dohoda ..teda s tym musis suhlasit.

Ak by som s takym cimsi suhlasila, tak len s dohodouna vyssoum odstupnom /napr. za 6 mesiacov :)/
ine je. ked ma clovek inu pracu , vtrady dohoda s odstupnym pride vhod ....
kovex
27.04.09,06:42
Dobrý deň, chcem sa opýtať, je nejaká lehota do koľkých dní je treba nahlásiť na Úrad práce hromadné prepúšťanie?

Ak sa prepúšťa k 30.4.2009 koľko dní predtým je potrebné to hlásiť? Ďakujem za odpovede.
Chobot
27.04.09,06:47
Dobrý deň, chcem sa opýtať, je nejaká lehota do koľkých dní je treba nahlásiť na Úrad práce hromadné prepúšťanie?

Ak sa prepúšťa k 30.4.2009 koľko dní predtým je potrebné to hlásiť? Ďakujem za odpovede.

Treba to hlásiť najmenej 1 mesiac pred daním výpovede Národnému úradu práce.

Pozri si pozorne § 73 ZP, tam to je presne popísané.
drobeceva
27.04.09,06:50
Dobrý deň, chcem sa opýtať, je nejaká lehota do koľkých dní je treba nahlásiť na Úrad práce hromadné prepúšťanie?

Ak sa prepúšťa k 30.4.2009 koľko dní predtým je potrebné to hlásiť? Ďakujem za odpovede.
V prípade rozhodnutia z-ľa pristúpiť k hromadnému prepúšťaniu je tento povinný najneskôr l mesiac pred začatím hromadného prepúšťania prerokovať s prísl. odbor.orgánom alebo zamestn.radou. Prejedná dôvody hromadného prepúšťania, uskutoční kritéria na výber z-cov., s ktorými sa má PP rozviazať. Odpis tejto informácie doručí aj OÚP. Najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie môže z-ť dať zamestnancovi výpoveď. Pozri si ešte ZP par. 73 odst. l
kovex
27.04.09,06:50
Ďakujem veľmi pekne, idem čítať, len riešim všetko za behu ......
jales
27.04.09,07:52
My nemáme odbory ani zamestnaneckú radu a keď sme robili hromadné prepúšťanie vyžadoval úrad práce od nás doklad o prerokovaní hromadného prepúšťania so všetkými zamestnancami v prevádzkach, ktorých sa hromadné prepúšťanie dotýkalo. V podstate je to tak v § 73 ods. 2 aj uvedené.
mzdarka renca
27.04.09,07:57
Dobrý deň, chcem sa opýtať, je nejaká lehota do koľkých dní je treba nahlásiť na Úrad práce hromadné prepúšťanie?

Ak sa prepúšťa k 30.4.2009 koľko dní predtým je potrebné to hlásiť? Ďakujem za odpovede.

Tu sa dozvieš všetko potrebné

http://www.dtlegal.sk/fileadmin/user_upload/newsletters/Collective_redundancy_v5.pdf
pogy
13.05.09,16:39
Mám výpoveď §63 ods1. b) teda z organizačných dôvodov k 31.3.. Teraz v máji zamestnávateľ vyhlásil hromadné prepúšťanie. Chcem sa opýtať, či neporušil zamestnávateľ nejaký § ak ja som nebol zahrnutý do hromadného prepúšťania.
Chobot
13.05.09,20:04
Mám výpoveď §63 ods1. b) teda z organizačných dôvodov k 31.3.. Teraz v máji zamestnávateľ vyhlásil hromadné prepúšťanie. Chcem sa opýtať, či neporušil zamestnávateľ nejaký § ak ja som nebol zahrnutý do hromadného prepúšťania.

Nie, neporušil.

A v čom by bol pre teba rozdiel, keby si bol prepustený v rámci hromadného prepúšťania?
ynna
20.05.09,16:45
Ahojte. Chcela by som vyuzit tuto uz vytvorenu temu hromadneho prepustania a spytat sa vas:
Spolocnost ma ohlasene na UP hromadne prepustanie. K rozviazaniu pracovneho pomeru z organizacnych dovodov doslo uz v januari a aj v marci kedy sa prepustil mensi pocet zamestnancov. Teraz si ale konatel zmyslel ze potrebuje zamestnat 10 ludi na dva mesiace na dobu urcitu aby sa stihala vyroba. Ako by ste to riesili vy? Prijmat ludi pocas ohlaseneho hromadneho prepustania je podla mna nezakonne a hrozia sankcie. Myslite ze by sa dalo ist cez nejaku personalnu agenturu alebo ???
Velmi pekne dakujem.
veronika1
05.08.09,07:11
Potrebovala by som súrne podrobné informácie k hromadnému prepúšťaniu. Mám aj tlačivá zo stránky ÚPSVaR , ale niektoré vyci nie su mi jasné.
Pomôže mi ho čo.
Ďakujem
Chobot
05.08.09,07:19
Potrebovala by som súrne podrobné informácie k hromadnému prepúšťaniu. Mám aj tlačivá zo stránky ÚPSVaR , ale niektoré vyci nie su mi jasné.
Pomôže mi ho čo.
Ďakujem

Konkrétne čo?
veronika1
05.08.09,07:29
ako sa vyplní tlačivo 1. o plánovanom začatí HP.

Ak vieš ktoré to je.
Ďakujem
veronika1
05.08.09,09:09
nevie mi nikto poratiť,
Klimentová Viera
05.08.09,09:44
Veľmi zrozumiteľne je o HP na internete "Hromadné prepúšťanie" a hneď na prvom mieste je ÚPSVAR-KE.SK. Pokiaľ sa týka vyplnenie tlačív:
Príloha č. 1 Informácia č.1 o plánovanom začatí a výsledku prerokovania HP v zmysle § 73 ZP (tam sa nedá poradiť, len vyplňať..)
Príloha č. 2 - Záznam z prerokovania HP (zástupcovia zamestnancov)
Príloha č. 3 - Zoznam zamestnancov, s ktorými bude rozviazaný PP v rámci HP
Všetky potrebné tlačivá vám dajú na Úrade práce. Vysvetia postup, počas výpovednej doby prídu medzi zamestnancov s ponukou pracovných miest. Na úrade práce majú možnosť konzultácii a zaradenia do rekvalifikačných kurzov.
Každý mesiac je treba nahlásiť stav prepúšťaných zamestnancov a nakoniec nahlásiť skončenie HP.
Počas HP nie je možné prijímať nových zamestnancov.
veronika1
19.08.09,09:01
vedel by mi niekto vysvetliť § 73 ods. 1ZP - ..............ak sa pracovnýpomer skončí z iného dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca.........................

Spadajú do toho zamestnanci, ktorí ukončili PP dohodou z dôvodu odchodu do dôchodku?
veronika1
22.08.09,17:31
nievie mi nikto poradiť?
Chobot
22.08.09,19:29
vedel by mi niekto vysvetliť § 73 ods. 1ZP - ..............ak sa pracovnýpomer skončí z iného dôvodu, ktorý nespočíva v osobe zamestnanca.........................

Spadajú do toho zamestnanci, ktorí ukončili PP dohodou z dôvodu odchodu do dôchodku?

Kto navrhol dohodu na skončenie PP? Zamestnanec? Ak áno, tak dôvod spočíva v osobe zamestnanca.

Pokiaľ dohodnu navrhuje zamestnávateľ, tak sa na to vzťahuje príslušné ustanovenie.