zoi
20.03.09,20:07
Prosím o radu ohĺadne prenájmu za rok 2008.
Starobný dôchodca ,ktorý poberá dôchodok od r. 2001 prenajal dom
živnostníkovi.Koľko maximálne mohol pýtať nájomné aby nemusel platiť z tohto príjmu daň? Za celý rok 2008 dostal nájom 60 000 Sk,čo si môže odpočítať z tejto sumy ako nezdaniteľnú časť?
Ak nemusí platiť daň ,musí podať daňové priznanie keď má pridelené IČO na základe nahlasovacej povinnosti na DÚ?

Ďakujem Gabika
zoi
20.03.09,19:51
Naozaj nikto nepracujete?
Janurka
20.03.09,21:14
Veď práve že pracujeme, pracujeme.
Zák. o dani z príjmov § 9 ods. 1 p. h/: od dane je oslobodený príjem vo výške päťnásobku živ. minima /25 650,- Skk/.
Keď mal príjem z prenájmu 60 000,-, tak rozdiel je 34 350,- a DP nemusí podať.
zoi
20.03.09,21:26
To je super,vďaka za radu a nech sa Vám darí.
mia74
27.03.09,22:00
Dobrý deň, mám podobnú otázku. Môj otec -79 ročný dôchodca- prenajíma zdedený byt a na poslednú chvíľu si spomenul na daňové priznanie a požiadal ma o pomoc. Keďže nie som účtovník, neviem mu dať celkom správnu odpoveď :mee:.
V polovici februára sa zaregistroval na DÚ, ale nie je živnostník. Mesačne zarobil na prenájme cca 4 -4,5 tis. Sk. Problém je, že neviem či má vôbec povinnosť podávať DP, lebo si nie som istá, čo sa v tomto prípade ráta ako jeho príjem: je to len uvedená čiastka 4-4,5 tis. mesačne (vlastne jeho čistý zisk " do vrecka"), alebo kompletná suma ktorú zinkasuje od nájomcu, ale on z nej uhradí celé inkaso, nedoplatky atď (teda v DP by to boli príjmy a výdavky?).. Asi je to primitívna otázka, ale vôbec si nie som istá...
Má povinnosť podávať DP?
Vopred ďakujem, ak si v tomto zaneprázdnenom období nájde niekto čas na odpoveď:).
babi2
28.03.09,04:46
Dobrý deň, mám podobnú otázku. Môj otec -79 ročný dôchodca- prenajíma zdedený byt a na poslednú chvíľu si spomenul na daňové priznanie a požiadal ma o pomoc. Keďže nie som účtovník, neviem mu dať celkom správnu odpoveď :mee:.
V polovici februára sa zaregistroval na DÚ, ale nie je živnostník. Mesačne zarobil na prenájme cca 4 -4,5 tis. Sk. Problém je, že neviem či má vôbec povinnosť podávať DP, lebo si nie som istá, čo sa v tomto prípade ráta ako jeho príjem: je to len uvedená čiastka 4-4,5 tis. mesačne (vlastne jeho čistý zisk " do vrecka"), alebo kompletná suma ktorú zinkasuje od nájomcu, ale on z nej uhradí celé inkaso, nedoplatky atď (teda v DP by to boli príjmy a výdavky?).. Asi je to primitívna otázka, ale vôbec si nie som istá...
Má povinnosť podávať DP?
Vopred ďakujem, ak si v tomto zaneprázdnenom období nájde niekto čas na odpoveď:).
Daňové priznanie podáva ak jeho príjmy presiahli sumu 49 248,- Sk, ak jeho čistý zisk je 4-4,5 tis mesačne znamená to, že príjmy boli vyššie. Do DP uvedie skutočné príjmy a buď skutočné náklady, alebo paušálny náklad 40%. Od skutočných príjmov si môže odpočítať sumu 25 650,- Sk, čo je oslobodený príjem z príležitostných činností, ak budete uplatňovať skutočné náklady, tak potom tieto treba ponížiť percentom, teda aké % je suma 25 650,- z príjmov takým % ponížiť aj náklady
mia74
30.03.09,10:43
Dobrý deň znovu, ďakujem pekne za odpoveď, dostala som sa k nej až teraz. Po preštudovaní viacerých príspevkov a článkov som sa dostala do slepej uličky, pretože som natrafila na dve rôzne interpretácie. Pre posúdenie povinnosti podávať DP si nie som istá, ktoré príjmy beriem do úvahy. Otcove reálne príjmy sú celkove 74 000,- za celý rok (od 1.3.).
Za príjem sa tu posudzuje celá suma 74 000,-, alebo suma (74 000 - 25 650) = 48 350,-? ( čo je menej ako 49290,- a nemusel by podávať vôbec DP). Stretla som sa s oboma spôsobmi a neviem ktorý mám považovať za správny... Podľa ZoDP_§9_ods.1_pism.h sa do základu dane zahrnú len príjmy nad 25650,- , len neviem či je to zároveň aj suma príjmov pre posúdenie povinnosti podávať DP.
Kde sa prosím hovorí o tej hranici 49 290,- Sk, nenašla som to?
Hrá tu nejakú úlohu výška dôchodku? Ďakujem!
babi2
30.03.09,17:46
V roku 2008 som mal len príjmy z prenájmu a príležitostné príjmy. Musím podať daňové priznanie ?
Odpoveď:
Ak mal daňovník v roku 2008 príjmy z prenájmu nehnuteľností a príležitostné príjmy, ktoré po odpočítaní sumy oslobodenej od dane nepresiahli sumu 49 248 Sk, nie je povinný podať daňové priznanie. Ak však takéto príjmy boli vyššie ako 49 248 Sk, je povinný daňovú povinnosť vysporiadať podaním daňového priznania k dani z príjmov FO typ B.
Príjmy z prenájmu a z príležitostných činností sú v roku 2008 do sumy 25 650 Sk (úhrn týchto príjmov) oslobodené od dane, takže sa zdaňuje len príjem prevyšujúci túto sumu

Toto je uvedené na stránke DRSR k otázkam o podávaní DP, podľa tej odpovede mi vychádza, že nemusí podať DP
mia74
30.03.09,21:27
Ďakujem veeeelmi pekne babi2 :), pozrela som si to na tej stránke (aj iné podobné prípady), a už mi je jasné že NIE JE POVINNÝ podávať DP. Teoreticky. Môj otec totiž tak netrpezlivo čakal na moju radu, až sa napriek môjmu upozorneniu spred pár dní vybral dnes poobede na DÚ:(. Tam mu už rovno bez poradenia všetko vypísali, vyrátali daň skoro 5 000,- Sk a rovno to aj podal.
Blbá otázka.... s tým sa už asi nedá nič robiť, však... ? (napríklad ich presvedčiť, že takmer 80ročný dôchodca nemal dostatok informácií alebo také niečo...):mee: :mee: :D...
(...a tuším tam nezahrnul ani životnú poistku...)
babi2
31.03.09,03:03
No to teda neviem či sa s tým dá niečo robiť, ale minimálne dodatočné, alebo opravné DP sa dá podať a zahrnúť aspoň tú ŽP a získať nejakú korunku nazad
mia74
31.03.09,20:36
Ešte raz veľmi pekne ďakujem...!