pogy
20.03.09,22:27
Dnes som dostal od zamestnávateľa ústne oznámenie:k 31.3. mám možnosť ukončiť pracovný pomer- výpoveď dohodou. Ak budem akceptovať výpoveď dohodou dostanem odmenu za 3 mesiace - nie odstupné!
- aké to má pre mňa dôsledky?
- ak nepodpíšem výpoveď dohodou mám nárok na 2 mesačnú výpovednú lehotu + 2 (x) mesačné odstupné?, alebo po 2 mesiacoch musím odísť na sucho?
- aký je rozdiel medzi odmenou a odstupným (dane, odvody, výška sumy,...)
- ide o prepustenie viac ako 30 zamestnancov, ale zamestnávateľ nechce dať výpovede podľa ZP §63, aké sú následky pre mňa? - výhody, nevýhody?
hanelore16
21.03.09,09:47
ahoj pogy,
ak dohodu podpises, ze suhlasis s rozviazanim prac. pomeru dohodou, je to tvoje dobrovolne rozhodnutie. Nenechaj sa prinutit. Zvaz si to. Mas na to pravo.Rataj vsak stym,ze potom ti zamestnavatel predlozi Vypoved podla § 63 (vypoved dana zamestnavatelom). Ale aj podla tejto vypovede mas narok na 2oj mesac. vypovednu dobu, rsp. na 3-oj ak si u zamestnavatela odrobil viac nez 5 rokov, a taktiez mas narok na odstupne, ako uvadzam dolu.
Cekni si, ci:
- je na dohode uvedeny § 60 (Dohoda o skonceni prac.pomeru).
- ci tam mas uvedeny dovod - a to z org.dovodov.
Ak tam uvedeny je, tak:
- mas podla Z.Prace narok na 2-oj mesacne odstupne, rsp. 3oj, ak si u Zamestnavatela odrobil minim. 5 rokov. Pozor, musis tam ale mat jasne uvedeny "organiz.dovod".
Zo Z.Prace mas narok ziadat zamestnavatela, aby ti tam ten dovod uviedol.

Ak sa dohodnete inak, tzn. ze na dohode nebudes mat uvedeny dovod a zamestnavatel ti ponukne nejaku premiu ,alebo odmenu alebo ako to nazve, tak si spocitaj , co je pre teba vyhodnejsie. Mozes zamestnavatela prikvacit/navrhnut, ze dohodu podpises, iba ak ti ponukne - za predpokladu, ze skoncis svoje posobenie vo firme k 31.3. - vyhodnejsie podmienky, ako ti vyplyvaju zo zakona. Teda- pozaduj vyssiu "odmenu".
Rozdiel medzi riadnym odstupnym a "odmenou" je v tom, ze z odstupneho neplatis ako Zamestnanec povinne odvody do poistovni, ale platis dan a "odmena" - platis aj odvody a tiez dan. Niesom fundovany pravnik, preto ber tuto radu ako "orientacnu" na odpichnutie a porad sa s pravnikom , ak sa ti na dohode bude zdat nieco nekale, rps. ak ta bude zamestnavatel zastrasovat, mas narok podat návrh na inspekt. prace, ze ta nutia podpisat dohodu za podmienok pre teba nevyhodnych, etc..., Rsp. Konanie zamestnávateľa, spočívajúce vo vyhrážaní sa a v psychickom nátlaku, môže zamestnanec/kyňa bez meškania písomne signalizovať aj príslušnému inšpektorátu práce a žiadať vykonanie šetrenia a zjednania nápravy.
Feli
22.03.09,08:19
Dobry den,

tento tyzden mi nadriadeny oznamil, ze ma musi prepustit kvoli zlej financnej situacii firmy z prace. Mam zmluvu na dobu neurcitu. V tom zmatku som podpisala Dohodu o skonceni pracovneho pomeru v zmysle §60, kde je uvedene, ze pracovny pomer skonci 31.5.2009. Az teraz som si uvedomila, ze som sa nechala dobehnut, kedze som mala asi trvat na vypovedi s uvedenim dovodu.
Chcela by som velmi pekne poprosit o radu, ci sa s tym da este nieco robit, kedze je to uz podpisane obidvoma stranami? Aky to bude mat dopad, keby som si do konca maja nenasla novu pracu a musela sa evidovat na urade prace? Ovplyvnilo by to vysku podpory v nezamestnanosti? Ovplyvni to v buducnosti dochodok a pod.? Dakujem.
Tweety
22.03.09,08:28
Dobry den,

tento tyzden mi nadriadeny oznamil, ze ma musi prepustit kvoli zlej financnej situacii firmy z prace. Mam zmluvu na dobu neurcitu. V tom zmatku som podpisala Dohodu o skonceni pracovneho pomeru v zmysle §60, kde je uvedene, ze pracovny pomer skonci 31.5.2009. Az teraz som si uvedomila, ze som sa nechala dobehnut, kedze som mala asi trvat na vypovedi s uvedenim dovodu.
Chcela by som velmi pekne poprosit o radu, ci sa s tym da este nieco robit, kedze je to uz podpisane obidvoma stranami? Už s tým nenarobíš nič. Aky to bude mat dopad, keby som si do konca maja nenasla novu pracu a musela sa evidovat na urade prace? Ak si v posledných 4 rokoch platila minimálne 3 odvody v nezamestnanosti, budeš mať nárok na podporu. Ovplyvnilo by to vysku podpory v nezamestnanosti? Ovplyvni to v buducnosti dochodok a pod.? AK budeš do konca roka nezamestnaná, samozrejme, že tento rok bude mať vplyv na budúcu výšku dôchodku. Dakujem.
Odpovede v texte.
Feli
22.03.09,19:57
Dakujem za odpoved. Je to pre mna poucenie - nic zbrklo nepodpisovat, a verim, ze aj pre inych, ktori si moj prispevok precitaju...
pogy
24.03.09,05:33
1.Môžem dostať výpoveď resp. návrh na výpoveď dohodou počas OČR? Viem že počas PN nie.
2. Ak nepodpíšem výpoveď podľa §60 bez udania dôvodu, tak ma "zastrašujú" preradením na pracovisko v inom meste. Je to možné ak som matkou maloletých detí? Ďakujem
pogy
24.03.09,05:53
1.Môžem dostať výpoveď resp. návrh na výpoveď dohodou počas OČR? Viem že počas PN nie.
2. Ak nepodpíšem výpoveď podľa §60 bez udania dôvodu, tak ma "zastrašujú" preradením na pracovisko v inom meste. Je to možné ak som matkou maloletých detí? Ďakujem
katka50
24.03.09,06:58
1.Môžem dostať výpoveď resp. návrh na výpoveď dohodou počas OČR? Viem že počas PN nie.
2. Ak nepodpíšem výpoveď podľa §60 bez udania dôvodu, tak ma "zastrašujú" preradením na pracovisko v inom meste. Je to možné ak som matkou maloletých detí? Ďakujem
Zákonník práce
Zákaz výpovede
§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia

Čiže počas OČR môžeš dostať výpoveď.

§ 55
(4) Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.
(6) Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4.