Hanka
06.07.05,09:21
Stretla som sa s tým, že zamestnávatelia pri nástupe do zamestnania trvajú na tom, aby si dotyční "otvorili" živnosť a potom za vykonané práce vystavujú faktúry, ktoré im "zamestnávateľ" uhrádza.
V pondelok som počula iba koniec relácie v rozhlase, kde sa hovorilo o tom, že už takáto forma nebude možnáhttp://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif Vie o tom niekto niečo bližšie?
lenkak
06.07.05,07:58
S týmto som sa stretla aj ja, ale že to už nebude možné som nepočula.
porfin
06.07.05,08:26
samu ma to zaujíma , ale nikde som nepočula, že by to nebolo možné. Veď prečo by som nemohla ako živnostníčka robiť u nejakého "zákazníka-zamestnávateľa"
Iná vec je to, či takéto "zamestnanie " Je výhodnejšie ako riadny PP.
Paula
06.07.05,08:36
Ja v tom nevidím žiaden "zamestnanecký" pomer. Je to obchod medzi dvoma organizáciami, jedna druhej faktúruje za svoju činnosť na základe zmluvy :) .
Zuziana
06.07.05,09:09
Tu by som povedala, že treba rozlišovať, či ide o závislý vzťah - potom pracovná zmluva, alebo ide o zmluvný vzťah a potom môže byť živnosť. Prednedávnom sa tu riešila účtovníčka - sekretárka od ktorej vyžadoval "zamestnávateľ" živnosť a každý deň 8-16 na pracovisku. Daj si vyhľadávanie, je tu veľa podobných tém.
Denda
06.07.05,09:09
Je to veľmi jednoduché. Zamestnanec, ktorý začne pracovať u zamestnávateľa na živnostenský list v prvom roku svojho podnikania šetrí odvody do SP aj do ZP.
Zamestnávateľ takisto už za nich neplatí odvody do poisťovní a tým si rieši svoje odvodové zaťaženie. Zamestnanci sú s týmto nakoniec spokojní, lebo si myslia, že im viac zostane na ruku. Zabúdajú na základné povinnosti voči štátu / výdavky na založenie živnosti, dane , poistné, vedenie účtovníctva atď../
Vôbec sa mi nepáči, že pristúpia na takéto krátkozraké riešenie a, že je možnosť toto zamestnávateľom dovoliť.

Ale vlastne aký je toto obchodný vzťah, keď zamestnanec/živnostník/ poslúcha príkazy na výkon svojej práce zamestnávateľa, využíva jeho priestory a výhody bývalého pracovného vzťahu? Závislá činnosť jak brno.
Hanka
06.07.05,10:16
Daj si vyhľadávanie, je tu veľa podobných tém.žiadnu som nenašla.
Podľa vašich príspevkov ste teda nezaregistrovali žiadnu zmenu. Ale niečo tam bude určite, škoda, že som nezapla skôr rádiohttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Jano11
06.07.05,10:38
Teraz sa nejaka legislatíva pripravuje , alebo vstúpila do platnosti v Čechách. Tam
dosť vláda bojuje proti systému Swarc, teda teda zamestnávanie na živnosť.Počul
som názor Kaníka už dávnejšie /ale nie tak dávno na túto tému/, že to nie je
ideálne, ale lepšie pre slovenskú ekonomiku, ako keď sa má zamestnanec ocitnúť na úrade práce. Najviac sa to využíva v drevovýrobe, stavebníctve, ale aj dosť
zneužíva.
ako poberateľ dávok.
magnum
06.07.05,10:45
Je to veľmi jednoduché. Zamestnanec, ktorý začne pracovať u zamestnávateľa na živnostenský list v prvom roku svojho podnikania šetrí odvody do SP aj do ZP.
Zamestnávateľ takisto už za nich neplatí odvody do poisťovní a tým si rieši svoje odvodové zaťaženie. Zamestnanci sú s týmto nakoniec spokojní, lebo si myslia, že im viac zostane na ruku. Zabúdajú na základné povinnosti voči štátu / výdavky na založenie živnosti, dane , poistné, vedenie účtovníctva atď../
Vôbec sa mi nepáči, že pristúpia na takéto krátkozraké riešenie a, že je možnosť toto zamestnávateľom dovoliť.

Ale vlastne aký je toto obchodný vzťah, keď zamestnanec/živnostník/ poslúcha príkazy na výkon svojej práce zamestnávateľa, využíva jeho priestory a výhody bývalého pracovného vzťahu? Závislá činnosť jak brno.


či pristúpia alebo nie závisí od nich. a neviem si predstaviť ako by sa to dalo obmedziť veď je to normálny zmluvný vzťah medzi dvoma svojprávnymi subjektmi.

akurát je pomýlené a nesprávne tvrdiť "že je možnosť toto zamestnávateľom dovoliť". TU SI TREBA UVEDOMIŤ žE TO NIE JE VZŤAH ZAMESTNANEC - ZAMESTNáVAťEľ !!!!!!!!
janka37
06.07.05,11:26
Chcela by som k tejto téme podotknúť len toľko - áno, je to normálny zmluvný vzťah medzi dvoma subjektmi, ale len dovtedy, keď je vzájomne dohodnutý. Na Slovensku sa v poslednej dobe rozmáha prax, keď "zamestnávateľ" namiesto toho, aby prijal pracovníka riadne do pracovného pomeru, prinúti ho pod hrozbou neprijatia založiť si živnosť aj na činnosti, ktoré bežne vykonávajú interní zamestnanci firiem. Dokonca som už počula aj o prípade, keď zamestnávateľ nútil prejsť na takýto spôsob spolupráce aj svojich zamestnancov, ktorí boli dovtedy v riadnom pracovnom pomere, a to len preto, že sa mu mzdové náklady a náklady na spracovanie miezd zdali privysoké.
Myslím si, že prípadná zmena by sa mala týkať práve zneužívania živnostníkov, aby mali možnosť sa proti takýmto praktikám brániť.
begalka
06.07.05,17:46
Je pravda ,že kedˇ začínám podnikať,prvý rok neplatím odvody?
lenkak
06.07.05,18:20
Je tá možnosť, lebo SP Ti nemá z čoho vypočítať základ (počíta sa z daň. priznania predchádzajúceho obdobia) ale môžeš sa stať dobrovoľným platcom.
lenkak
06.07.05,18:22