ruzi
20.03.09,22:37
Dobry den

chcela by som Vas poziadat o radu ohladne podania danoveho priznania.
Som doktorandka a mala som prijmy
1. stipendium (oslobodene od dane, zdravotne plati stat), sama som si platila len nemocenske (ako dobrovolny platca)
2. praca na dohodu
3. autorska zmluva
4. vyplatenie poistneho po desiatich rokoch sporenia (ktore mi platili rodicia)

Z toho viem ze sa stipendium nema uvadzat lebo sa jedna o prijem oslobodeny od dane.
Co sa tyka autorskej zmluvy, je tam mozne odpocitavat 40% nakladov, moze sa medzi ne pocitat aj platenie si dobrovolneho nemocenskeho poistenia???
co sa tyka vyplatenia positneho po 10 rokoch (viem ze poistovna musela odviest dan a mne prisiel uz len cisty prijem..mam to uvadzat do danoveho priznania? (alebo to budu uvadzat moji rodicia??), a nasla som toto..

klient moze využiť ustanovenia zákona o dani z príjmov a odvedenú zrážkovú daň považovať za zaplatený preddavok na svoju daň. V takom prípade však musí podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb a môže si od „hrubého príjmu“ z poistného plnenia odpočítať skutočne zaplatené vklady alebo poistné
to znamena ze vsetko co sme poistovni zaplatili si mozem odpocitat?? a zaplatit dan len z preplatku?? alebo to zle chapem?

A posledna otazka, aky typ formulara je na toto vsetko a kde sa udavaju tieto prijmy za poistne (v pripade ze ich tam musim uvadzat??)

Dakujem velmi pekne za skoru odpoved