frwolf
21.03.09,10:49
Ahojte,
prosim o odpoved v nasledujucej otazke, nikde som to nenasiel:

pri akej sume prijmov za rok 2008 z prilezitostnej cinnosti (§8 ods 1 ZoDP) vzniká povinnost odvodov do SP a ZP? Osoby uzavreli zmluvu o dielo. Za cely rok nemali ziadny iny prijem, iba prijem na zaklade zmlyvy o dielo.

Podla mojich doterajsich informacii, ak bola ich odmena za zmluvu o dielo z prilezitostnej cinnosti do 5-nasobku minima, nemusia nic platit, nahlasovat, ani robit rocne zuctovanie. Ak bola tato odmena vyssia ako 5-nasobok minima, menis a tym nieco v ich zavazkoch/povinnostiach voci SP/ZP?

Dakujem velmi pekne.

Ide o osoby:
1. slobodnu mamicku na materskej
2. studenta
Zoltán Kovács
21.03.09,09:55
Ahojte,
prosim o odpoved v nasledujucej otazke, nikde som to nenasiel:

pri akej sume prijmov za rok 2008 z prilezitostnej cinnosti (§8 ods 1 ZoDP) vzniká povinnost odvodov do SP a ZP? Osoby uzavreli zmluvu o dielo. Za cely rok nemali ziadny iny prijem, iba prijem na zaklade zmlyvy o dielo.

Podla mojich doterajsich informacii, ak bola ich odmena za zmluvu o dielo z prilezitostnej cinnosti do 5-nasobku minima, nemusia nic platit, nahlasovat, ani robit rocne zuctovanie. Ak bola tato odmena vyssia ako 5-nasobok minima, menis a tym nieco v ich zavazkoch/povinnostiach voci SP/ZP?

Dakujem velmi pekne.

Ide o osoby:
1. slobodnu mamicku na materskej
2. studenta


Podľa mňa nejde o príjem podľa §8 ods.1 ale o príjem podľa §6 ods 2 písm a
frwolf
21.03.09,10:16
dakujem za odpoved,
ide konkretne o:
§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí

islo o jednorazovy preklad, neslo zavislu cinnost ani o sustavnu cinnost.

V pripade ak ide o prilezitostny prijem, ako je to teda s odvodmi?
Dakujem.
Zoltán Kovács
21.03.09,10:19
Nespadá príjem zo zmluvy o dielo pod príjem podľa autorského zákona?
frwolf
21.03.09,10:46
myslim si, ze v principe nemusi spadat tento prijem len pod prijem podla autorskeho zakona (ale samozrejme moze). Pokial viem, v zmluve o dielo moze ist napr aj o vykonanie nejakej jednorazovej prace (preklad, vyroba nejakej veci, stavbu sopy, vykonanie remeselnych prac atd.). Pokial tieto prace vykona osoba, ktora nema tuto cinnost ako svoju podnikatelsku cinnost a vykonala tuto cinnost iba jedenkrat, hodi sa mi to najviac na tie prilezitostne prijmy §8.

§6 ods 2
pism. a) ...autorsky zakon
spomina sa tam iba preklad umeleckeho literarneho diela do ineho jazyka

pism. c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
- neslo o odborny preklad, osoba nie je v zozname tlmocnikov a prekladatelov, takze sa na nu nevztahuje uvedeny osobitny predpis
Jozef Mihál
21.03.09,17:07
Súhlasím, ide o príležitostný príjem, aj keď charakter činnosti zrejme spadá pod Autorský zákon - ale nejde o sústavnú činnosť.

Preto je to príjem zdanený podľa § 8 ods.1 písm.a) zákona o dani z príjmov.

Z príjmov zdanených podľa § 8 ZDP sa nikdy žiadne odvody neplatia.