moniq81
21.03.09,16:25
Prosím o radu,

zamestnanec má pracovný pomer až u troch zamestnávateľov. U jedného z nich mal podpísané vyhlásenie a ten mu spravil ročné zúčtovanie, pričom nepočkal na doklady od ďalších dvoch ani potvrdenie o životnom poistení. Okrem toho mal aj príjmy z nájmu, aj keď len do výšky oslobodených. Chcel by teda teraz podať DP A+vyhlásenie že príjmy z prenájmu boli do výšky oslobodených. To ročné zúčtovanie ani údaje z neho do DP vôbec nezahŕňa??? Preplatok na dani mu už bol vyplatený v mzde za február.
Prosíííím, prosííím radu.
Zoltán Kovács
21.03.09,15:51
Prosím o radu,

zamestnanec má pracovný pomer až u troch zamestnávateľov. U jedného z nich mal podpísané vyhlásenie a ten mu spravil ročné zúčtovanie, pričom nepočkal na doklady od ďalších dvoch ani potvrdenie o životnom poistení. Okrem toho mal aj príjmy z nájmu, aj keď len do výšky oslobodených. Chcel by teda teraz podať DP A+vyhlásenie že príjmy z prenájmu boli do výšky oslobodených. To ročné zúčtovanie ani údaje z neho do DP vôbec nezahŕňa??? Preplatok na dani mu už bol vyplatený v mzde za február.
Prosíííím, prosííím radu.

Zahrňa aj údaje z RZ.
hanelie
21.03.09,16:43
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=796

podáva sa opravné DP , za riadne podané vysporiadanie dane sa považuje v tomto prípade RZD / v osobitných záznamoch sa uvedie dôvod podania opravného DP
moniq81
21.03.09,16:44
To znamená, že tam uvediem aj zdaniteľné príjmy z ročného zúčtovania, nezdaniteľnú časť na daňovníka aj príspevky, ktoré si platí do III. piliera? Nenastane tam duplicita, veď toto všetko už vyrovnala mzdová účtovníčka a vyplatila mu aj preplatok! Kde sa potom v DP objaví ten vyplatený preplatok???
moniq81
21.03.09,17:26
Prosím, môžete sa mi k tomu niekto vyjadriť, už som sa tak zamotala, že sa neviem pohnuť!!!
mzdarka renca
21.03.09,17:33
To znamená, že tam uvediem aj zdaniteľné príjmy z ročného zúčtovania, nezdaniteľnú časť na daňovníka aj príspevky, ktoré si platí do III. piliera? Nenastane tam duplicita, veď toto všetko už vyrovnala mzdová účtovníčka a vyplatila mu aj preplatok! Kde sa potom v DP objaví ten vyplatený preplatok???

RZD od zamestnávateľa ber ako potvrdenie o príjme, ak by si tam nedala všetky údaje (napr. príspevky do III. piliera, NČZD), tak by mu vyšiel vysoký nedoplatok.
hanelie
21.03.09,17:39
v Vll oddieli sa uvedie rozdiel -
celé opravné daňové priznanie sa vyplní podľa všetkých správnych zistených údajov
v osobitných údajoch sa uvedie, že sa jedná o opravné / v lehote na podanie DP / DP - zároveň dôvod tohto podania -


To znamená, že tam uvediem aj zdaniteľné príjmy z ročného zúčtovania, nezdaniteľnú časť na daňovníka aj príspevky, ktoré si platí do III. piliera? Nenastane tam duplicita, veď toto všetko už vyrovnala mzdová účtovníčka a vyplatila mu aj preplatok! Kde sa potom v DP objaví ten vyplatený preplatok???
zabudni teraz na chvíľu na RZD - urob DP zo všetkých relevantných podkladov
podľa koncového výsledku potom uveď rozdiel v Vll oddieli / DP A
hanelie
21.03.09,17:49
SORRY, teraz som si všimla, že má aj prijmy z prenájmu podáva DP FO B , aj keď nedosiahol prijmy.............
moniq81
21.03.09,18:00
Určite B? Odporúčali mi, aby som podala A + vyhlásenie, že v rámci príjmov z prenájmu neprekročil oslobodený príjem 25 650,- Sk. Tak to nie je správne?
hanelie
21.03.09,18:06
konkrétne som riešila takúto situáciu
prijmy zo závislej činnosti plus prijmy z nájmu nehn / nedosiahli zdan. sumu /
podávala som tiež A plus čestné prehlásenie - hneď v podateľni ma však otočili:) že treba DP B / aj to čestné prehl

má niekto iné praktické skúsenosti?
moniq81
21.03.09,18:18
Tak už si myslím, že si z nás daňováci robia dobrý deň. Teraz som našla na nete informácie k DP k A-čku aj B-čku a pri B-čku je uvedené citujem:
daňové priznanie k dani z príjmov FO typ B - je určené pre daňovníkov, ktorí majú príjmy, ktoré sú predmetom podľa par. 5 až par. 8 ZoDP...... a nie sú oslobodené od dane !!!!!!
Čo Vy na to?
Asi fakt podám radšej B. Aj minulý rok som dávala B, aj keď tam boli príjmy oslobodené.
Pozrite si to aj v prílohe.
mzdarka renca
21.03.09,18:27
konkrétne som riešila takúto situáciu
prijmy zo závislej činnosti plus prijmy z nájmu nehn / nedosiahli zdan. sumu /
podávala som tiež A plus čestné prehlásenie - hneď v podateľni ma však otočili:) že treba DP B / aj to čestné prehl

má niekto iné praktické skúsenosti?

praktické skúsenosti mám presne také, ako aj ty. aj tak robím, lebo nechcem, aby boli kôli takýmto veciam moji klienti vyzývaní DÚ.

včera tu bola debata presne o tomto probléme. už naozaj neviem, ako mám radiť ľuďom, keď usmernenie-teória je jedna vec a prax ukazuje pravý opak.


http://www.porada.sk/t103493-p4-danove-priznanie-typ-a-alebo-b.html#post993481
Jozef Mihál
21.03.09,19:57
Hlavne že na drsr.sk pekne informujú, že v takýchto prípadoch typ B nie je potrebný a podobne.

Viď
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/dp_fo_08.pdf