bob1010
21.03.09,18:17
K tejto téme sa tu veľa popísalo, prešiel som si príspevky, ale nie je mi všetko jasné.
SZČO kúpil 20 SL pre vlastnú potrebu a 30.12.2008 to aj zaplatil. Sú to teda SL na január 2008 lebo:
..stravovacie poukážky - nedajú sa kúpiť a zahrnúť do VOZD spätne..
v ďalšom príspevku:
..Nákup SL je však VNZD a spotrebu treba účtovať cez interný doklad ako VOZD..
tomu tiež chápem, ak sa jedná o PÚ, ale čo v prípade JÚ ?

V JÚ ide VOZD do ZD v období kedy to bolo zaplatené/uhradené, teda mal by byť VOZD účtovaný v decembri 2008, ale podľa vyššie uvedených citátov o SL, to má ísť do VOZD v januári 2009, lenže v januári 2009 už žiadna platba za SL neprebehla, podľa JÚ nemôže byť nič účtované.

Vzniká tu rozpor, môže mi to niekto ozrejmiť ?
Napr. aj poistné zaplatené v januári 2009 za december 2008 sa v JÚ účtuje do VOZD v januári, kedy bolo zaplatené, nie ktorého odbobia sa to týka
m.hladka
21.03.09,17:44
Stravné si do denníka v decembri zapíšeš platbu cez pokladňu, alebo banku a dáš to na VNZD a v januári to cez interný doklad zaúčtuješ do VOZD.
Niektorí šikulkovia si decembrové poistné zaplatia 30.12., podľa toho ako stoja, ale v marci sa to už nedá.
bob1010
21.03.09,18:53
Stravné si do denníka v decembri zapíšeš platbu cez pokladňu, alebo banku a dáš to na VNZD a v januári to cez interný doklad zaúčtuješ do VOZD.
Niektorí šikulkovia si decembrové poistné zaplatia 30.12., podľa toho ako stoja, ale v marci sa to už nedá.
Tomuto chápem, ale aj tak nerozumiem.

Pozrel som si Zákon o účtovníctve:
§ 3 (2) Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

a ďalej Postupy účtovania JU:
§ 12 Krátkodobý finančný majetok
(1) Ako ceniny sa účtujú najmä poštové známky, kolky, zakúpené stravné lístky do prevádzkární verejného stravovania, telefónne karty..

takže, ak SL účtujem ako si uviedla vyššie, potom aj keď kúpim 100 ks známok, dám to do VNZD a interným dokladom budem postupne dávať do VOZD ako ich postupne spotrebujem ?? ... alebo mám MT na kredit, kúpim dobíjaciu kartu s vysokým kreditom a budem postupovať obdobne ? ..len neviem ako preukážem, v ktorom mesiaci som koľko z kreditu spotreboval ?

Nie je jednoduchšie dať to do réžie (VOZD) vtedy, keď som to zakúpil, či je to SL, známky, tel.karta, keďže Zákone o účtovníctve je to jednoznačne napísané (viď vyššie)
m.hladka
21.03.09,20:58
Tomuto chápem, ale aj tak nerozumiem.

Tak chápeš, alebo nerozumieš????
Ale je to tak ako som napísala.
bob1010
21.03.09,21:18
Tak chápeš, alebo nerozumieš????
Ale je to tak ako som napísala.
Jasné, že chápem, ale nevidím v tom logiku.

Podľa zákonov je SL to isté, čo poštové známky. Ak ja kúpim povedzme 100 ks poštových známok 30.12. je jasné, že ich do konca roku nespotrebujem. Väčšina ľudí to zaúčtuje do réžie ako VOZD s dátumom 30.12.

Podľa toho čo píšeš je to ale nesprávne. A treba to účtovať tak ako SL.
Lenže kto mi spätne dokáže, že tých 100 obálok som poslal v decembri alebo v januári, napr. ako cenovú ponuku bežným listom.
A to isté je aj s SL.
So SL sa dá nakupovať v obchodoch, čo keď je to živnostník, ktorý nemá čas chodiť na obed a všetky SL spotrebuje ešte v decembri ? Kedy tie potraviny zje, už nie je predmetom daňového konania a spätne sa nedá dokázať, či SL spotreboval v decembri alebo v januári...
Marína
21.03.09,22:26
Jasné, že chápem, ale nevidím v tom logiku.

Podľa zákonov je SL to isté, čo poštové známky. Ak ja kúpim povedzme 100 ks poštových známok 30.12. je jasné, že ich do konca roku nespotrebujem. Väčšina ľudí to zaúčtuje do réžie ako VOZD s dátumom 30.12.

Podľa toho čo píšeš je to ale nesprávne. A treba to účtovať tak ako SL.
Lenže kto mi spätne dokáže, že tých 100 obálok som poslal v decembri alebo v januári, napr. ako cenovú ponuku bežným listom.
A to isté je aj s SL.
So SL sa dá nakupovať v obchodoch, čo keď je to živnostník, ktorý nemá čas chodiť na obed a všetky SL spotrebuje ešte v decembri ? Kedy tie potraviny zje, už nie je predmetom daňového konania a spätne sa nedá dokázať, či SL spotreboval v decembri alebo v januári...
Úmyselne som zvýraznila časť tvojej vety „so SL sa dá nakupovať v obchodoch“.
Ak si položíme otázku, čo sú to ceniny, odpoveď by mohla znieť – sú to veci(„papieriky“), možno vhodnejší je výraz iné peňažné prostriedky, ktoré majú menovitú hodnotu, teda tak ako bankovky, kolky, telefónne karty a pod., čiže aj ku dňu účtovného prípadu sa oceňujú menovitou hodnotou, ktorá je na nich uvedená. Preto výdavok za tieto ceniny, v tvojom prípade stravné lístky, nie je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane, pretože si za tieto ceniny ešte nič nespotreboval. Až použitie cenín je spotrebou, teda aj výdavkom ovplyvňujúcim základ dane.
Živnostník má na stravné nárok za odpracované dni, teda aj keď je veľmi hladný, stravu nakúpenú za stravné lístky, ktoré nakúpil nad rámec nároku, by nemal spotrebovať dopredu a ak to aj urobí, musí v rámci účtovných uzávierkových operácii upraviť základ dane o nadspotrebu.