Valéria14
21.03.09,18:33
Aké máte skúsenosti s používaním kotla Rojek KTP, má veľmi dobré parametre, ale je naozaj taký dobrý?
Pistino
21.03.09,20:53
Prakticku skúsenosť nemám, ale tiež sa rozhodujem pre kúpu kotla. Rojek môže byť Ok, ale zda mi malí otvor na prikladanie a nemá klapku ktorá sa otvára pri prikladaní, takže čakaj mračná dymu v kotolni. Otec má Verner 25-nerezový a funguje 8 rokov bez poruchy. Mne stačí menší tak môj favorit je zatial Atmos 18kW, ktorého ventilátor ťaha spaliny a tak pri prikladaní nehrozí zadymenie. Sú samozrejme aj iné značky. Taký Froeling je super kotol. Má veľký prikladací priestor, takže netreba často nakladať, okrem toho má ešte mnoho dalších špecialít ktoré spríjemňujú obsluhu. No keď dali cenu tak ma prešla aj chť žiť:-)
Môj názor: Vyber kotol z čo najväčšou hornou komorou, aby sa tam mestilo čo najviac dreva. Najlepšie ak je je komora 0,5m hlboká, alebo pri najhoršom 0,35. Dalej aby bol z kvalitného materiálu a namáhané časti čo najviac vystlané keramikou. Toť vše.
Valéria14
22.03.09,17:43
Aj mne sa páči Atmos kombi - na hnedé uhlie a drevo. čo ma však odrádza je, že musí byť to drevo úplne suché. Je potrebné mať drevo uskladnené aspoň dva roky dopredu, na čo priestory zatiaľ nemám.
Kazu
22.03.09,19:02
Aj mne sa páči Atmos kombi - na hnedé uhlie a drevo. čo ma však odrádza je, že musí byť to drevo úplne suché. Je potrebné mať drevo uskladnené aspoň dva roky dopredu, na čo priestory zatiaľ nemám.

Nemusí byť úplne suché. Drevo stačí kúpiť na jar alebo skoro v lete a v zime s ním môžeš kúriť. Máme vyskúšané, že horí dobre. Ale v kotle musí to drevo horieť, nie len tak tutlať. Mali sme aj iný kotol, ale s Atmosom sme spokojní.
Kazu
24.03.09,06:58
Tutlať môže, len by nemalo TU TLIEŤ ( akože v kotli miesto horenia = daj mu zúg ).

:D:D:D
dodo g
24.03.09,13:46
My sme mali v predošlom dome kotol VIGAS 40.No to je paráááda.Naložíš tam za bedničku dreva (takú klasiku na zeleninu) a máš pokoj 12-14 hodín.A keď tam naložíš jedno dve polená v kombinácii s pilinami horí to aj 6 hodín.Samozrejme odvetranie pomocou ventilátora,digitálny časovač s programovaním sedem dní v týždni po pol hodine.No komfort. A nemusí byť suché drevo akurát že kotol treba viackrát čistiť lebo ho zalepí.
skuter1
11.08.09,20:41
Zdravim vsetkych,
chcel by som sa spytat, ktory splynovaci kotol by ste odporucili (mate skusenosti) - liatinovy alebo ocelovy. Liatinovy by mal podla mojho nazoru vydrzat omnoho dlhsie ako ocelovy. Alebo sa mylim?
Vopred vdaka.
kero64
12.08.09,05:24
Zdravim vsetkych,
chcel by som sa spytat, ktory splynovaci kotol by ste odporucili (mate skusenosti) - liatinovy alebo ocelovy. Liatinovy by mal podla mojho nazoru vydrzat omnoho dlhsie ako ocelovy. Alebo sa mylim?
Vopred vdaka.
Určite áno. Liatina je na kotle, krby atď oveľa lepšia, ako oceľ. Len si treba dávať pozor. Nieje liatina, ako liatina. Hlavne hrúbka steny je dosť podstatná.
Napr. výrobca kachlí a krbov Jotul píše o liatine toto: Liatina je považovaná za najlepší materiál pre výrobu kachieľ a krbových vložiek vďaka svojej schopnosti vydržať vysoké teploty a ďalej pre vynikajúcu vlastnosť prijímania a postupného vydávania tepla do okolia. Liatinová konštrukcia umožňuje omnoho jednoduchšiu údržbu a jednotlivé diely sú ľahko vymeniteľné, i keď je ich výmena z dôvodu poškodenia či opotrebenia nepravdepodobná vďaka odolnej liatine. Dosť záleží aj od výrobcu. A keďže trh je veľký, treba si iba dobre vybrať. Na druhej strane, rodičia mali kotol zváraný doma z oceľových plechov a vydržal viac, ako 20 rokov.
skuter1
12.08.09,08:33
1. Na internete som zatial nasiel jediny liatinovy spynujuci kotol a to Damat Pyro G. Jeho popis je na drevoplyn.sk
2. Dalej som sa niekde docital, ze moze byt ocelovy ale mal by mat keramicku
vlozku, ktora tiez zvysi zivotnost.
3. Do tretice, ze zakladom takehoto kotla je "tryska" alebo ako sa to vola a ta by mala byt ocelova.
Taktiez dakujem za reakcie
galileo7
26.06.11,12:04
ROJEK KTP 25. Mám ho odskúšaný cca jednu vykurovaciu sezónu. To čo o ňom píšu je aj skutočne pravda no isté veci by som upresnil. Keď som ho kupoval môj prvý pocit bol, že nakladací otvor je malý – to bol len pocit. Prvé naloženie pece ma prekvapilo, pretože som tam mohol vložiť skutočne extra veľké kusy a objemovo sa tam zmestí skutočne veľa. Moja druhá logická úvaha bola čo sa stane keď otvorím dvierka pri plnej prevádzke. Klenba pod ktorou sa zhromažďujú horľavé plyny mi trochu naháňala strach. Čiastočne aj oprávnene. Totiž ak je horenie dokonalé a odvod spalín je taký ako má byť je všetko v poriadku. Problém nastáva ak je horenie nedokonalé(tlenie- slabý prívod vzduchu alebo uzavretá komínová klapka v kombinácii s vlhším palivom). Vtedy sa pri otvorení dvierok zmieša kyslík s horľavými plynmi ktoré sú nahromadené pod klenbou a reakcia v podobe prudkého vyšľahnutia plameňa Vás prinajmenšom prekvapí. Mne sa to stalo asi 3x za sezónu. Predísť takejto reakcii sa dá celkom dobre otvorením komínovej klapky, spodných dvierok a samozrejme počkať kým sa tieto plyny nespotrebujú.
Vlhké drevo, piliny a štiepka sa dajú bez problémov spaľovať presne tak ako o ňom píšu. No treba pripomenúť, že potrebujete mať pahrebu s dostatočnou teplotou. Často krát sa mi stávalo, že po naložení doslova veľmi vlhkých pilín na poriadnu pahrebu teplota ešte zvýšila.
Má to aj tienistú stránku a tou je znečistená pec a časté čistenie pri kúrení pilinami alebo podobným odpadom. Nánosy popola a sadzí treba často čistiť cez vrchný vymetací otvor no pri klasickom suchom dreve ide len o sporadické čistenie.
Zakurovanie je až nadštandardne rýchle. :) Výkon je taký aký sľubujú výrobcovia, no samozrejme záleží na druhu paliva a jeho vlhkosti. Mne sa podarilo bez ďalšieho priloženia udržať teplotu cca 5h. No ráno musím zakurovať na novo. Niekedy sa podarí naložiť tak že uhlíky sú no to často to nie je.