mediastore
21.03.09,20:05
Zdravim,potreboval by som radu aky je spravny postup pri podani zapisu zmien do obchodneho registra.
V spolocnosti bude zmena spolocnika a konatela-postup a potrebne podklady su mi jasne,radu potrebujem ohladom Zakladneho imania.Premenu ma spravit stary konatel,alebo novy? Zakladatelska listina ma obsahovat tiez vysku a rozsah splatenia ZI,samozrejme uz v €.Takze s tymto by som potreboval pomoct.DAKUJEM.
mediastore
22.03.09,14:14
prosim Vas ak niekto vie poradit....potrebujem to doriesit do zajtra....dakujem
mi_ke
23.03.09,08:17
Najskôr vykonaj prevod obchodného podielu, zvol si nového konateľa a nový konateľ nech vykoná premenu a nech ju podá do OR. Je to síce v rozpore s generálnym zákonom, ktorý hovorí, že premena má byť vykonaná najskôr ako ktorákoľvek iná zmena, ale malo byt to prejsť...A podávaš to samozrejme na zmenovom formulári
mlisa
23.03.09,08:42
Najskôr vykonaj prevod obchodného podielu, zvol si nového konateľa a nový konateľ nech vykoná premenu a nech ju podá do OR. Je to síce v rozpore s generálnym zákonom, ktorý hovorí, že premena má byť vykonaná najskôr ako ktorákoľvek iná zmena, ale malo byt to prejsť...A podávaš to samozrejme na zmenovom formulári

nerozumiem, ked sam hovoris ze je to v rozpore s generalnym zakonom, preco mu to odporucas? Jasne ze najprv treba urobit premenu o ktorej rozhodne stary konatel a potom sa uz prevadza obchodny podiel vyjadreny v eurach. Vsetko sa to poda na OR spolu na zmenovom formulari.
mi_ke
23.03.09,09:22
No je to preto, lebo tym sposobom ako si to napisala ty, je to tiez v rozpore so zakonom. Zapis premeny ZI ma konstitutivny ucinok, a teda ak vykonas premenu a nezapises ju do OR, tak prevadzas obchodny podiel, ktory de iure neexistuje. On existuje v korunach, ale nie v eurach. Takze nech si vyberie akykolvek sposob, oba sa nespravne. Nad obami sa prizmuruju oci...
mlisa
23.03.09,10:46
ale v mojom pripade prevadzam len neexistujuci obchodny podiel, v tvojom pripade prevadzas neexistujuci obchodny podiel (lebo je v Sk) plus porusujes generalny zakon. Nie je moja verzia mensie zlo?
mi_ke
23.03.09,11:16
nie, ja prenasam existujuci obchodny podiel...v nezmenenej mene.
Economic
24.03.09,06:27
nie, ja prenasam existujuci obchodny podiel...v nezmenenej mene.

1. OR nebude robiť žiadnu zmenu v spoločnosti, pokiaľ nie je urobená premena z SK na eurá.
2. Odporúčam urobiť to všetko jedným vrzom a prejde bez problémov.
3. Prečo odkladať premenu ? Pozor na pokuty !
mlisa
24.03.09,08:50
1. OR nebude robiť žiadnu zmenu v spoločnosti, pokiaľ nie je urobená premena z SK na eurá.
2. Odporúčam urobiť to všetko jedným vrzom a prejde bez problémov.
3. Prečo odkladať premenu ? Pozor na pokuty !

OR dostane jeden navrh so vsetkymi zmenami, aj ja aj mi_ke to navrhujeme robit jednym vrzom, ide o to ze aj ten jeden vrz musi mat nejaku postupnost, v zavislosti od toho ci sa zmluva o prevode obchodneho podielu uzatvára pred alebo po premene ZI na eura, bez ohladu na to ze aj prevod aj premena pojdu na OR jednym navrhom a bez ohladu na to ze OR zrejme pusti oba sposoby. Cisto akademicka debata :-)
Aj ked stale nie som presvedcena ze mozem prevadzat obchodny podiel v neplatnej mene.
Economic
24.03.09,09:23
OR dostane jeden navrh so vsetkymi zmenami, aj ja aj mi_ke to navrhujeme robit jednym vrzom, ide o to ze aj ten jeden vrz musi mat nejaku postupnost, v zavislosti od toho ci sa zmluva o prevode obchodneho podielu uzatvára pred alebo po premene ZI na eura, bez ohladu na to ze aj prevod aj premena pojdu na OR jednym navrhom a bez ohladu na to ze OR zrejme pusti oba sposoby. Cisto akademicka debata :-)
Aj ked stale nie som presvedcena ze mozem prevadzat obchodny podiel v neplatnej mene.

Ja to robím už v texte zmluvy, že je zapísané 200 000.- Sk, ktoré po prepočte povoleným pravidlom konverným kurzom predstavuje 6 639.- Eur a tento podiel prevádzam už za eurá....
mlisa
24.03.09,11:09
Ja to robím už v texte zmluvy, že je zapísané 200 000.- Sk, ktoré po prepočte povoleným pravidlom konverným kurzom predstavuje 6 639.- Eur a tento podiel prevádzam už za eurá....

ano, ten podiel predstavuje 6.639 Eur, ale premena na eura je ucinna az zapisom do OR, tak ako napisal mi_ke. Cize prevadzas podiel sice informativne prepocitany na eura ale nie obchodny podiel v eurach, ten vznikne az zapisom do OR. Nie je to celkom legislativne doriesene, preto to na OR prechadza, aj ked by v podstate nemalo.
Economic
25.03.09,05:29
ano, ten podiel predstavuje 6.639 Eur, ale premena na eura je ucinna az zapisom do OR, tak ako napisal mi_ke. Cize prevadzas podiel sice informativne prepocitany na eura ale nie obchodny podiel v eurach, ten vznikne az zapisom do OR. Nie je to celkom legislativne doriesene, preto to na OR prechadza, aj ked by v podstate nemalo.

Od 1. 1. 2009 už slovenské koruny jednoducho neexistujú, v OR je pri každom vklade a ZI aj informatívny presný údaj v eurách bez zaokrúhlenia. Prečo asi ? Zbytočné je nad tým viacej špiritizovať ako nad legislatívnym nedoriešením. Nemáš naozaj iné problémy hodné porady ?
Economic
25.03.09,05:33
Zdravim,potreboval by som radu aky je spravny postup pri podani zapisu zmien do obchodneho registra.
V spolocnosti bude zmena spolocnika a konatela-postup a potrebne podklady su mi jasne,radu potrebujem ohladom Zakladneho imania.Premenu ma spravit stary konatel,alebo novy? Zakladatelska listina ma obsahovat tiez vysku a rozsah splatenia ZI,samozrejme uz v €.Takze s tymto by som potreboval pomoct.DAKUJEM.

Je to dosť náročné, ak sa v tom nevyznáš, môže sa stať, že to odmietnu, doporučujem obrátiť sa na ľudí, ktorí sa tým živia. Možno viac v mojom konte. Som v tom doma.
mlisa
25.03.09,08:00
Od 1. 1. 2009 už slovenské koruny jednoducho neexistujú, v OR je pri každom vklade a ZI aj informatívny presný údaj v eurách bez zaokrúhlenia. Prečo asi ? Zbytočné je nad tým viacej špiritizovať ako nad legislatívnym nedoriešením. Nemáš naozaj iné problémy hodné porady ?

tak sorry ze som sa vyjadrila. Inak, v podstate som tvrdila to co ty, len ma zaujal aj druhy nazor, nakolko mal logicke argumenty. Nevedla som ze sa tu nesmie nad nicim uvazovat...
mi_ke
25.03.09,12:22
cely problem je skor tak ako pisala mlisa akademicky...Spravia to jednym aj druhym sposobom, lebo keby to na sude nespravili aj v rozpore s normami, tak to nikto nespravi. A nasa diskusia sa v tomto duchu aj niesla Economic. A to odporucanie si si mohla odpustit. My tu mame pravnicke vzdelanie;)