ivanaims
21.03.09,20:24
Dobrý deň, rada by som sa poradila o zaúčtovaní DPH pri poistnej udalosti.
V roku 2008 sme realizovali výmenu čelného skla z PZP. Faktúru zo servisu sme uhradili v plnej výške 11 900,- / 10 000,-základ , 1 900,- DPH/. DPH som zaúčtovala na 343, nakoľko som predpokladala, že poisťovňa nám uhradí sumu krátenú o DPH. Na moje prepkvapenie nám poisťovňa poukázala na účet celú sumu vrátane DPH teda 11 900,-. V takomto prípade asi nemáme nárok na vrátenie DPH alebo áno?? Na ktoré účty mám tento celý prípad zaúčtovať.
ďakujem
Hančulka
21.03.09,19:48
Zrejme ste pri nahlasovaní poistnej udalosti v príslušnej poisťovni neuviedli, že ste plátcami DPH, pretože v opačnom prípade by Vám poisťovňa uhradila čiastku bez DPH. Nárok na odpočet si mala, pretože spĺňaš všetky náležitosti -máš daňový doklad, ktorý si zaúčtovala. Ale na základe krycieho listu z poisťovne by som DPH v mesiaci, v ktorom mi prišla úhrada odviedla.
Hančulka
21.03.09,19:53
Ešte účtovanie FA za opravu 511/321 a 343/321
úhrada FA 321/221
Krycí list z poisť. 378/648 a 378/343
poistné plnenie 221/378
azla
21.03.09,19:59
Dobrý deň, rada by som sa poradila o zaúčtovaní DPH pri poistnej udalosti.
V roku 2008 sme realizovali výmenu čelného skla z PZP. Faktúru zo servisu sme uhradili v plnej výške 11 900,- / 10 000,-základ , 1 900,- DPH/. DPH som zaúčtovala na 343, nakoľko som predpokladala, že poisťovňa nám uhradí sumu krátenú o DPH. Na moje prepkvapenie nám poisťovňa poukázala na účet celú sumu vrátane DPH teda 11 900,-. V takomto prípade asi nemáme nárok na vrátenie DPH alebo áno?? Na ktoré účty mám tento celý prípad zaúčtovať.
ďakujem

Suhlasim s predchadzajucim prispevkom, ze poistovni ste mali nahlasit, ze ste platcami Dph.
Fa za opravu je doklad na zaklade ktoreho mate narok na odpocet. Cize na vstupe je narok na odpocet.

Na druhej strane si nemyslim, ze mate nejaku Dph na vystupe odviest do SR.

Uhradu od poistovne zauctujete na ucet 648. Je pravda, ze nahrada za poistne plnenie je nezvycajna, lebo poistovna platitelom Dph plni bez Dph, avsak prijate plnenie je vztah medzi klientom a poistovnou a vobec nema vztah k odvodu Dph na vystupe.
/moze sa stat- povazujem to vsak za malopravdepodobne, ze poistovna prehodnoti plnenie a vyzve Vas na vratenie nadmerneho plnenia:D, /

Ak ste pri nahlasovani poistnej udalosti nieco opomenuli, zamlcali, plnenie naviac sa moze povazovat za bezdovodne obohatenie.
ivanaims
22.03.09,15:50
Dakujem za radu, urcite som to poistovni nahlasila, ze sme platcami DPH, robim to vzdy, a v pripade ostatných poistných udalosti nám plnila poistovna bez DPH, preto som bola taka prekvapena z tej uhradenej DPH.. A este jednu otazocku k tym poistným udalostiam ak mozem.... Spoluucast tiez uctujem na 511 a je to normalne danovy vydavok?? A v pripade, ze je plnenie od poistovne nizsie ako faktura od servisu, teda 511 sa nerovna 648, mozem aj ten rozdiel medzi nakladmi na opravu a plnenim nechat na 511 ako danovy vydavok??? Dakujem
azla
23.03.09,09:48
FA za opravu (bez Dph) ide celá na účet 511. Toto účtovanie robíte na základe faktúry, ešte v tom čase nemusí byť známy výsledok plnenia od poisťovne.--------------------------------- -----daňový výdavok.

Predpis na plnenie sa učtuje ------------648------daňový výnos

To, že poisťovna neuhradí celé náklady na opravu (stiahne si spoluúčasť), to vôbec nemá vplyv na nejaké prehodnocovanie účtu 511. Je to oprava.

Iná situácia by bola, ak by išlo o škodu, tam v určitých prípadoch sa robí porovnanie a daňový výdavok je iba náklad do výšky prijatých náhrad.
ivanaims
23.03.09,14:29
Dakujem za pomoc, uz v tom mam jasno
Sosa
20.07.09,11:17
Firma A prenajala auto firme B. V zmluve o prenájme auta bola klauzula o spoluúčasti pri škodovej udalosti. Stala sa škodová udalosť a plnenie od poisťovne riešila firma A (ako majiteľ). Taktiež firma A vyfakturovala firme B spoluúčasť. Keďže obe firmy boli plátcami DPH. Spoluúčasť vyfakturovali s DPH.
Jedná sa o poskytnutie služby? Za dodanie služby sa nepovažuje postúpenie pohľadávky podľa §10 odst. 2, písm.b.
Má byť vystavenie Fa na úhradu spoluúčasti s DPH?
azla
20.07.09,11:30
Myslím, že v tomto prípade nejde ani o poskytnutie služby, ani o postúpenie pohľadávky.
Podľa môjho názoru ide oba o uplatnenie náhrady škody (vo výške spoluúčasti), ktorú spôsobila firma B firme A - aj ked sa o škode ako takej neúčtovalo, lebo z hľadiska účtovania sa účtovalo o oprave (tak je to definované v postupoch).
V zmluve dopredu bolo dohodnutá jej náhrada v prípade poistnej udalosti a táto náhrada škody nie je predmetom Dph.
Sosa
20.07.09,12:50
Myslím, že v tomto prípade nejde ani o poskytnutie služby, ani o postúpenie pohľadávky.
Podľa môjho názoru ide oba o uplatnenie náhrady škody (vo výške spoluúčasti), ktorú spôsobila firma B firme A - aj ked sa o škode ako takej neúčtovalo, lebo z hľadiska účtovania sa účtovalo o oprave (tak je to definované v postupoch).
V zmluve dopredu bolo dohodnutá jej náhrada v prípade poistnej udalosti a táto náhrada škody nie je predmetom Dph.
A vedeli by ste mi upresniť, na čo sa mám odvolať, v prípade kontroly?