Zuziana
06.07.05,11:00
Chcem len upozorniť podnikateľov, ktorí majú v ŽL uvedeného zodpovedného zástupcu, že je to "funkcia" platená. Živnostenský úrad to kontroluje a vyžaduje od nich pracovno-právny vzťah.
horstik
06.07.05,09:31
Je to tak. Práve v piatok boli moji dvaja živnostníci na živn.úrade./mali sa dostaviť spolu s účtovnými dokladmi od začiatku podnikania/. Jeden z nich má zodpovedného zástupcu a nemal ho zamestnaného, lebo to nevedel, ale ani nevykonával tú činnosť. Musí ho však zamestnať, aspoň na dve hodiny týždenne a pozor, vraj to nesmie byť dohoda.
Dana
Zuziana
06.07.05,09:44
Jedna moja klientka bola dnes a povedali jej, že to môže byť aj dohoda, prípadne, že má zdokladovať, že má 5 rokov praxe. Zmluva o združení, v ktorom funguje a inú činnosť vlastne nevykonáva nie je akceptovateľná.

Vychádza mi z toho toľko, že ani sami nevedia čo vlastne chcú. Iný kraj, iný mrav.
Takže ak ste niekto v podobnej situácii, overte si to nenápadne na svojom živnostenskom úrade. To je moja rada.
Luckasari
06.07.05,12:38
my máme tiež zodpovedného zástupcu a povedali nám, že to môže byť aj dohoda, tak ozaj neviem, čo je teraz správne

ináč niektorí naši známi robia zodpovedného zástupcu na živnosť, prídu do firmy raz za mesiac, pokontrolujú doklady, popodpisujú a vyfakturujú si svoju službu ... podľa vás, takto by to mohlo byť? alebo by bola správnejšia dohoda o vykonaní práce?
Zuziana
06.07.05,16:16
Podľa toho, čo dnes mojej klientke povedali asi nie. Popíšem situáciu. Rodinná firma začali mama a brat - vytvorili zduženie, postupne sa pridal otec a dcéra, ktorá vzhľadom k tomu, že nemala vzdelanie alebo rekvalifikáciu na výrobu a predaj pekárenských výrobkov, brat jej bol zodpovedným zástupcom. Pracujú spolu v združení a robia len túto jednu činnosť. Mala prerušenú živnosť kvôli materskej. Dnes jej povedali, že musí buď spĺňať podmienku 6 rokov živnosti v kuse alebo 5 rokov praxe a 3 roky živnosti. Na živnostenskom boli údajne milé a snažili sa jej pomôcť, ale nedoriešili to. Vymysleli sme ďalšiu alternatívu, ale tú sme im ešte nestihli predložiť. Takže keď budem mať ďalšie informácie tak dám vedieť.

Ale tak ako som napísala v predošlom príspevku: Iný kraj, iný mrav. Treba overiť na vlastnom živnostenskom.
rada
06.07.05,16:27
Nižšie uvedené som našla na internete. Možno to pomôže objasniť funkciu zodpovedného zástupcu.
Pekný večer


Zodpovedný zástupca

V prípade, ak podnikateľ nespĺňa odborné predpoklady na prevádzkovanie živnosti, kturú chce vykonávať, je povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu.

Ak je podnikateľom právnická osoba, je povinná ustanoviť zodpovedného zástupcu, ak prevádzkuje remeselnú, viazanú alebo koncesovanú živnosť.

Ak je podnikateľom fyzická osoba, môže ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorého prostredníctvom bude živnosť prevádzkovať, vždy. Ak však podnikateľ nespĺňa osobitné podmienky prevádzkovania živnosti, je povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu.

Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.

Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti a musí mať bydlisko na území SR.

Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby.

Zodpovedným zástupcom fyzickej ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.

Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.

Podnikateľ, ktorý má zriadených viac prevádzkarní ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť, viazanú živnosť alebo koncesovanú živnosť, je povinný ustanoviť jedného zodpovedného zástupcu, prípadne viacerých zodpovedných zástupcov pre každú takúto prevádzkareň. Podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti, môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonávať aj osobne v jednej takejto prevádzkarni alebo za podmienok ustanovených zákonom vo viacerých takýchto prevádzkarňach.

Ustanovenie zodpovedného zástupcu, ako aj ukončenie výkonu jeho funkcie oznámi podnikateľ živnostenskému úradu v lehote 15 dní. Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť ľudí. To neplatí, ak v živnosti pokračuje podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou, má bydlisko na území Slovenskej republiky a spĺňa všeobecné i osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti.
Shaman
06.07.05,16:34
V skratke - medzi firmou a zodpovednym zastupcom sa vyzaduje pracovnopravny vztah. To sedi.
A ak mi chce niekto vyvratit, ze dohoda je pracovnopravny vztah, tak nech to skusi.
ondrejvla
06.07.05,16:45
V skratke - medzi firmou a zodpovednym zastupcom sa vyzaduje pracovnopravny vztah. To sedi.
A ak mi chce niekto vyvratit, ze dohoda je pracovnopravny vztah, tak nech to skusi.
Shaman, ale dohoda je pracovno-právny vzťah!
ondrejvla
06.07.05,16:46
Shaman, ale dohoda je pracovno-právny vzťah!
Ale veď to isté tvrdíš ty! No ja som sa dala zamotať! Zle som čítala, prepááááč!!!
Manual
06.07.05,16:47
Po prečítaní tohto príspevku som volal známemu, čo má zodpovedného zástupcu. Ten veci prehladal a zistil:
-so zodpovedným zástupcom má pracovnú zmluvu, ktorej kopiu dal aj na ŽU
-v tej prac. zmluve je písané asi zámerne neurčito, že sa plaba za vykonanú prácu dohodne atď...
-do tejto chvíle akože všetko je zadarmo, nič sa neplatilo, nefaktúrovalo, je len zmluva, nič viac.
-tento zástupca bol ustanovený v r. 1999
-na akú dlhú dobu sa ustanovuje vôbec zodpovedný zástupca ? eraz je r. 2005
-čo z tejto situácie plynie v prípade kontoly ako sa píše hore v príspevkoch ???
Ďakujem za vyjadrenia
Zuziana
06.07.05,16:58
-čo z tejto situácie plynie v prípade kontoly ako sa píše hore v príspevkoch ???
Ďakujem za vyjadrenia[/QUOTE]

Ja osobne ešte neviem, lebo sa to celé uskutočnilo dnes a na živnostenskom boli náchylné k akémukoľvek riešeniu. Dokonca volali na ministerstvo. Myslím,že momentálne tam nejaké sankcie nebudú, ale čo v budúcnosti. Ale celé sa mi to zdá o zakladaní papierov do zložky.....
Manual
06.07.05,17:07
-čo z tejto situácie plynie v prípade kontoly ako sa píše hore v príspevkoch ???
Ďakujem za vyjadrenia
Ja osobne ešte neviem, lebo sa to celé uskutočnilo dnes a na živnostenskom boli náchylné k akémukoľvek riešeniu. Dokonca volali na ministerstvo. Myslím,že momentálne tam nejaké sankcie nebudú, ale čo v budúcnosti. Ale celé sa mi to zdá o zakladaní papierov do zložky.....[/QUOTE]Však daj vedieť, bodaj by sa to len zakladalo
Ahoj
Shaman
06.07.05,17:26
Ja mam zastupcu a na ZR nepozadovali zmluvu.
No holt, iny kraj, iny mrav.
Alebo to bude len tym, ze som ho ustanovoval v inom tisicroci? :-)
ondrejvla
06.07.05,19:14
Ja mam zastupcu a na ZR nepozadovali zmluvu.
No holt, iny kraj, iny mrav.
Alebo to bude len tym, ze som ho ustanovoval v inom tisicroci? :-)Shaman, kedy si bol prihlásiť?, je na to nejaké tlačivo, alebo len poverenie zodpovednej osoby si vypísal, či ŽÚ má svoje tlačivo?
A vôbec, nie je už po termíne? A ešte niečo, keď je do 5 zamestnancov, tak nemusím, však?
Nečuduj sa, pýtam sa, lebo nechcem zomrieť nevedomá!

Bóóže, veď ja som myslela zodpovednú osobu! a píšem zodpovedný zástupca! No vidíš, už mi to fakt dnes nemyslí!
Tak ešte raz - musím niekde nahlásiť zodpovednú osobu?, alebo stačí len mať vo firme poverenie zodpovednej osoby?
ondrejvla
06.07.05,19:46
[QUOTE=ondrejvla]Shaman, kedy si bol prihlásiť?, je na to nejaké tlačivo, alebo len poverenie zodpovednej osoby si vypísal, či ŽÚ má svoje tlačivo?
A vôbec, nie je už po termíne? A ešte niečo, keď je do 5 zamestnancov, tak nemusím, však?
Nečuduj sa, pýtam sa, lebo nechcem zomrieť nevedomá!

Bóóže, veď ja som myslela zodpovednú osobu! a píšem zodpovedný zástupca! No vidíš, už mi to fakt dnes nemyslí!
Tak ešte raz - musím niekde nahlásiť zodpovednú osobu?, alebo stačí len mať vo firme poverenie zodpovednej osoby?

Kto mi poradí, prosím?
Zuzka
06.07.05,19:55
Ak má firma iba do 5 zamestnancov, nemusí mať zodpovednú osobu a nikde nič nenahlasuje. Iba ak má viac ako 5 zamestnancov, vtedy musí poveriť zodovednú osobu a nahlásiť ju na Úrad ochrany osobných údajov do 30 dní od poverenia.
ondrejvla
06.07.05,20:04
Ak má firma iba do 5 zamestnancov, nemusí mať zodpovednú osobu a nikde nič nenahlasuje. Iba ak má viac ako 5 zamestnancov, vtedy musí poveriť zodovednú osobu a nahlásiť ju na Úrad ochrany osobných údajov do 30 dní od poverenia.
Ďakujem. A Úrad ochrany osobných údajov, dáš mi aj adresu? Alebo by ju mal mať zamestnanec, ktorý sa zúčastnil školenia a má potvrdenie?
RenataK
06.07.05,20:07
Tak sa mi zdá že téma sa poberá iným smerom, začala sa zodpovedným zástupcom a končí zodpovednou osobou. A v týchto pojmoch je predsa len rozdiel,
Zuzka
06.07.05,20:08
Na školení tú adresu určite hovorili. Tu je:

Poštová adresa:
Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky
Odborárske námestie č. 3
817 60 Bratislava 15
Slovenská republika

Kontakt :
Kancelária predsedu úradu : +421 (2) 502 39 418
Fax: +421 (2) 502 39 441
E-mail : statny.dozor@pdp.gov.sk
ondrejvla
06.07.05,20:13
Na školení tú adresu určite hovorili. Tu je:

Poštová adresa:
Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky
Odborárske námestie č. 3
817 60 Bratislava 15
Slovenská republika

Kontakt :
Kancelária predsedu úradu : +421 (2) 502 39 418
Fax: +421 (2) 502 39 441
E-mail : statny.dozor@pdp.gov.sk
Ďakujem pekne. Už som si ju poznačila, zajtra sa spýtam tej mojej vyškolenej, kde má adresu.
Pekný večer.
RenataK
06.07.05,20:18
V skratke - medzi firmou a zodpovednym zastupcom sa vyzaduje pracovnopravny vztah. To sedi.
A ak mi chce niekto vyvratit, ze dohoda je pracovnopravny vztah, tak nech to skusi.Ja by som to skúsila. Nemám pred sebou ZP, ale niekde zo začiatku, skús pozrieť, je to tam presne definované. Takže viem, že DoVP je pracovnoprávny vzťah. Aj keď ŽU ju nie veľmi akceptuje v tejto veci (aspoň u nás), bolo mi povedané, že viac menej pozerajú na to, aby boli platené odvody do SP. Pracovnoprávny vzťah vyžadujú pri fakturacii služieb, na ktoré bol ustanovený zodp. zást. Napr. máme zodp. zást. na stavebnú činnosť, ale momentálne sa venujem inej činnosti resp. na stav. práce nemám zákazku. V tom prípade nie je nutné, aby som zamestnávala zodp. zást.. Akonáhle začnem vykonávať a faktúrovať stav. práce, musím zamestnať zodp. zástupcu, ak skončím s touto činnosťou, skončím mu aj prac. pomer. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
Prepáč, veď to isté tvrdíš aj ty. Až teraz som si to uvedomila, keď som prečítala príspevok ondrejvla.
Shaman
07.07.05,11:48
Vidim, ze uz je tu z toho mismas :-)

Zodpovedny zastupca sa zacal menit na zodpovednu osobu a pod.
Vlasti, ja som pisal o zastupcovi, ktoreho potrebujes na vykonavanie viazanej zivnosti ak sama nesplnas podmienky.
A RenataK - myslim, ze so zodpovednym zastupcom musis mat nepretrzity pracovnopravny vztah, nakolko zodp. zastupca je podmienkou k zapisu viazanej zivnosti medzi predmety podnikania.
Ibazeby si vyhodila viazanu zivnost z predmetov podnikania na dobu ked ju nevykonavas ;)
Zuziana
11.07.05,14:54
Takže dnes sme problém zodpovedného zástupcu vyriešili: Tetušky akceptovali potvrdenie o dĺžke praxe 5 rokov vydané vlastnými rodičmi (veď je s nimi v združení), ktoré sa prekrývalo so živnosťou. A ešte chceli vidieť dohody za 6 rokov, so zodpovedným zástupcom. Odvody do SP sa t vom období za dohodárov neplatilo a daň vidieť nechceli.

Ešte by som poprosila tých, čo to tu zvrtli na zodpovednú osobu, aby svoje príspevky vymazali.
KEJKA
11.07.05,15:00
zodpovedný zástupca pre vedenie účtovníctva - v s.r.o. vraj už to nie je potrebné, vie mi niekto povedať odkedy? Kedysi pre túto činnosť musel byť z.z., tak sme ho v sro menovali, doteraz tam figuruje, ale vraj ho mame vymazať?
a druhá otázka, kedže je to živnostník, tak sem.tam fakturoval, ale za skutočne odvedenú inú prácu, nie výkon z.z. Obstojí to?
RenataK
11.07.05,15:26
Mne túto problematiku na ŽÚ v SL vysvetlili tak ako píšem v predošlom príspevku a takto to máme aj my. Máme zodp. zást. pre stav. činnosť, ale momentálne nemáme takú zákazku a ani takéto fa., tak zodp. zást. nevediem ako zamestnanca.
Údaje o zodp. zást. ohľadom viazanej živnosti sú všade podchytené (na ŽÚ, SZ, Obch. reg.), nikde som nemusela dokladať, že je mojim zamest. a zamestnám ho až keď budem mať zákazku a príjmy z danej viazanej činnosti. Vyhadzovať túto činnosť z predmetu podnikania nemusím a ani dobu neako časovo ohraničovať, je to jednoducho v predmete podnikania.


Vidim, ze uz je tu z toho mismas :-)

Zodpovedny zastupca sa zacal menit na zodpovednu osobu a pod.
Vlasti, ja som pisal o zastupcovi, ktoreho potrebujes na vykonavanie viazanej zivnosti ak sama nesplnas podmienky.
A RenataK - myslim, ze so zodpovednym zastupcom musis mat nepretrzity pracovnopravny vztah, nakolko zodp. zastupca je podmienkou k zapisu viazanej zivnosti medzi predmety podnikania.
Ibazeby si vyhodila viazanu zivnost z predmetov podnikania na dobu ked ju nevykonavas ;)
mapalo29
05.08.05,09:28
Za pracovnoprávny vzťah (pojem uvádza zákon o zivnost. podnikaní), ktory sa vyžaduje pre zodpovedneho zastupcu, sa v pravnickej literature - v právnom predpise nie je definovaný (viď Barancová, H., Pracovné právo, 2003) považuje okrem zmluv, ktore zakladaju pracovný pomer (pracovna zmluva) aj dohody, vykonávané mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a pod). Problem pri uzatvorení dohody o vykonaní práce je, že v nej musi byt vyjadrena určitá pracovná úloha, ktorá má určitý výsledok, ktorý možno po dokončení odovzdať.

Potreboval by som poradit, aka je pokuta od SP, ak živnostnik nenahlasil zodpovedneho zastupcu, ktory vykonava svoju činnosť na základe dohody o vykonani práce, deň pred uzatvorením dohody a za urcity cas za neho naplatil ani do fondu úrazového poistenia, cca 3 mesiace.

ŽÚ kontroluje aj u nas TT, a chce potvrdenie o platení poistných odvodov.

Dik
MartaP
27.09.05,11:26
Ako je to v prípade, keď zodpovedným zástupcom je manžel, alebo manželka? Máte s tým skúsenosti? Ďakujem.
Vikt
07.09.06,14:12
V suvislosti so zodpovednym zastupcom pri prevadzkovani zivnosti ma zaujima takato vec:
Z.z. je zodpovedny za odborne prevadzkovanie zivnosti - vie mi niekto z praxe povedat co to pre z.z. znamena.
Chcem zacat podnikat - realitna cinnost a nemam dostatok praxe tak musim mat z.z. Tazko ho hladam, lebo kto splna podmienky sa obava zodpovednosti. Tak preto piste nejake pripady, ked bol z.z. postihnuty. Neviem si predstavit, aku zodpovednost by mohol niest z.z. pri prevadzkovani mojej zivnosti. Skor to povazujem len za formalnu vec.
Vsetkych kt. som oslovila su spolocnici v s.r.o. takze ich nebudem zamestnavat.
Dik za radu
lydinka
22.09.06,17:49
A čo keď budem robiť zodpovedného zástupcu na živnosť, urobí sa zmluva a mesačne mu podľa dohody budem fakturovať služby?
sta
25.09.06,08:23
ahojte, chcem sa len uistiť v jednej veci. Ak chce česká firma, ktorá má u nás zriadenú organizačnú zložku vykonávať práce, na ktoré potrebuje mať "zákonného zástupcu" môže ho zamestnať aj na Dohodu o vykonaní práce, alebo vždy musí ísť o Pracovnú zmluvu? Išlo by o činnosti, ktoré by sa vykonávali len povedzme 3x do roka ako nárazová činnosť. Neviem či v tom nie je problém mať človeka uvedeného v živnostenskom liste ako zodpovedného zástupcu, ale zametnali by ho na dohodu vždy keď budú tieto práce vykonávať. Alebo je nutné mať s ním pracovnú zmluvu a mať ho zamestnaného celý rok, teda aj v období keď tieto práce nevykonáva? :confused:
lydinka
25.09.06,13:03
A čo keď budem robiť zodpovedného zástupcu na živnosť, urobí sa zmluva a mesačne mu podľa dohody budem fakturovať služby?

Moze to niekto odobrit?
ingi
25.09.06,13:40
A čo keď budem robiť zodpovedného zástupcu na živnosť, urobí sa zmluva a mesačne mu podľa dohody budem fakturovať služby?

Podľa môjho názoru toto nie je možné, lebo podľa § 11 Živnostenského zákona:

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
MEGY2005
03.10.06,06:56
Poradte mi prosim ,na ktorý zákon sa mam v zmluve o prac.vzťahu odvolať. Som Zákonným zástupcom vlastnej kolegyne a nemam v tom skúsenosti.Vďaka. Megy
Zdeni
03.10.06,07:08
ŽIVNOSTENSKÝ ZÁKON
455/1991 Zb.
Posledná zmena 351/2005 Z.z.

§ 11
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.

(2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).

(3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky.

(4) Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo ods. 2 písm. a), a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.

(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.

(6) Ak je podnikateľom právnická osoba, je povinná ustanoviť zodpovedného zástupcu, ak prevádzkuje remeselnú, viazanú alebo koncesovanú živnosť.

(7) Ak je podnikateľom fyzická osoba, môže ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorého prostredníctvom bude živnosť prevádzkovať. Ak podnikateľ nespĺňa osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 7), je povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu. Fyzická osoba musí tiež ustanoviť zodpovedného zástupcu v prípadoch podľa odseku 8.

(8) Podnikateľ, ktorý má zriadených viac prevádzkarní ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň (§ 17 ods. 2) a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť, viazanú živnosť alebo koncesovanú živnosť, je povinný ustanoviť jedného zodpovedného zástupcu, prípadne viacerých zodpovedných zástupcov pre každú takúto prevádzkareň, ak nejde o podnikateľa podľa odseku 12; podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti (§ 7), môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonávať aj osobne v jednej takejto prevádzkarni alebo za podmienok ustanovených v odseku 5 vo viacerých takýchto prevádzkarňach.

(9) Ustanovenie zodpovedného zástupcu, ako aj ukončenie výkonu jeho funkcie oznámi podnikateľ živnostenskému úradu v lehote 15 dní. To neplatí pre podnikateľov uvedených v odseku 8.

(10) Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť ľudí.

(11) Ustanovenie odseku 10 sa nepoužije, ak v živnosti pokračuje podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou, má bydlisko na území Slovenskej republiky a spĺňa všeobecné i osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti.

(12) Zodpovedného zástupcu netreba ustanoviť v prípade, ak podľa osobitného predpisu 28b) možno odbornú alebo inú spôsobilosť preukázať iba dokladom vydaným na meno podnikateľa.
-----------------------------------------------------------------
28b) § 3 vyhlášky Úradu bezpečnosti práce Slovenskej republiky č. 74/1996 Z. z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, bezpečnosti tlakových, zdvíhacích, elektrických a plynových technických zariadení a o odbornej spôsobilosti.
truman
03.10.06,10:59
Prepáčte, že vám vstupujem do témy, ale chcela by som sa opýtať, že ak mám ohlasovanú živnosť na pohostinskú činnosť, som spoločníkom v s.r.o., musím mať zodpovedného zástupcu alebo nie. Ďakujem za odpovedˇ.
Januška
03.10.06,12:07
Zodpovedný zástupca musí byť od roku 2001 v pracovnoprávnom vzťahu. Tí, ktorí už nepotrebujú pre svoju viazanú živnosť zodp.zástupcu, lebo napr. splnili podmienky pre viazanú živnosť musia odhlásiť zodp.zástupcu aj na živnost.úrade.Chcem len upozorniť, že teraz zrejme živn.úrady hromande konrolujú viazané živnosti(zodp.zástupcu a prevádzku) a jedna pani kontrolorka pýtala úplatok od neskúsenej a vystrašenej živnostníčky. Vyhrážala sa pokutou až 100000,-Sk, ak jej nedá ú....
lydinka
08.10.06,18:35
Može niekto poradit ako je to v tomto prípade s odvodmi do ZP a SP?
SZCO, ktorá ma vlastnú živnost, je zaroven zamestana ako zodpovedný zastupca inej SZCO, na živnostenskom mi povedali, že stačí zamestnanť napr. na 2 hod. týždenne, treba teda dodržať min. hodinovu mzdu - ale ako s odvodmi?
Manual
08.10.06,18:42
Može niekto poradit ako je to v tomto prípade s odvodmi do ZP a SP?
SZCO, ktorá ma vlastnú živnost, je zaroven zamestana ako zodpovedný zastupca inej SZCO, na živnostenskom mi povedali, že stačí zamestnanť napr. na 2 hod. týždenne, treba teda dodržať min. hodinovu mzdu - ale ako s odvodmi? Ano, minimálnu hodinovú mzdu musíš dodržať, zamestnáš ho napr. ako píšeš na 2 hod. týždenne, bude to skrátený pracovný pomer, za mesiac bude mať napr. 400 Sk HM a z toho odvody. Pekný večer...
lydinka
08.10.06,18:45
Ano, minimálnu hodinovú mzdu musíš dodržať, zamestnáš ho napr. ako píšeš na 2 hod. týždenne, bude to skrátený pracovný pomer, za mesiac bude mať napr. 400 Sk HM a z toho odvody. Pekný večer...

Ano to som pochopila, ale ta SZCo, ktora bude zamestnana aj ako zodp. zástupca tak svoje odovody zo zivnosti platí normálne nie, normálne platí ZP 966,- plus SP z VZ? a druhá SZCO zaplatí za nu odovdy do ZP a SP napr. len z tých 400,- . Mám pravdu?
Manual
08.10.06,18:53
Ano to som pochopila, ale ta SZCo, ktora bude zamestnana aj ako zodp. zástupca tak svoje odovody zo zivnosti platí normálne nie, normálne platí ZP 966,- plus SP z VZ? a druhá SZCO zaplatí za nu odovdy do ZP a SP napr. len z tých 400,- . Mám pravdu? Ano, ona za neho odvedie odvody ako za zamestnanca
lydinka
08.10.06,19:00
Ano, ona za neho odvedie odvody ako za zamestnanca

Ano, ona za nu odvedie odvody ako za zamestnanca, a ta truha szco, prizna prijem v DP, a odovody bude platit podla toho, aky bude jej VZ, dúfam, ze mi to je jasné! ďakujem
Manual
08.10.06,19:12
Ano, ona za nu odvedie odvody ako za zamestnanca, a ta truha szco, prizna prijem v DP, a odovody bude platit podla toho, aky bude jej VZ, dúfam, ze mi to je jasné! ďakujem Ano, SZČO ako zamestnávateľ, dá potvrdenie o výške príjmu tej SZČO ktorú zamestnáva a ona si všetko vysporiada v DP napr. za r. 2006. Ale ten príjem 400 Sk/mesiac je tak zanedbateľný, že to veľa vody nenamúti.
lydinka
08.10.06,19:28
Ano, SZČO ako zamestnávateľ, dá potvrdenie o výške príjmu tej SZČO ktorú zamestnáva a ona si všetko vysporiada v DP napr. za r. 2006. Ale ten príjem 400 Sk/mesiac je tak zanedbateľný, že to veľa vody nenamúti.

Takže je mi to jasné, išlo len o to, že mi niekto tvrdil, že potom SZČO, ktorá robí toho zástupcu, nemusí platit odovdy, čo sa mi nezdalo a tak som si to radšej overila na porade, takže Manuáliček - ĎAKUJEM
ZuzanaD
12.10.06,17:04
Prepáčte, že vám vstupujem do témy, ale chcela by som sa opýtať, že ak mám ohlasovanú živnosť na pohostinskú činnosť, som spoločníkom v s.r.o., musím mať zodpovedného zástupcu alebo nie. Ďakujem za odpovedˇ.
Pohostinská činnosť - ohlasovacia živnosť remeselná, podmienkou jej prevádzkovania je odborná spôsobilosť (vyučenie v odbore + 3roky prax §21 živn. zákon). Ak ju podnikateľ nemá musí mať zz, s ktorám uzatvorí pracovnoprávny vzťah.
bv_alexandra
28.11.06,05:31
Hm:rolleyes: tak tému som si celú prečítala a vidím že sa tu názory ohladom pracovnoprávneho vzťahu rozchádzajú. Tak sa pýtam odstupom času, môže byť ZZ na dohodu? Momentálne tiež riešime tento problem vo firme. Vďaka:)
bv_alexandra
28.11.06,05:58
Nedalo mi to a zavolala som si na živn. úrad. a tu je jeho odpoveď aj pre ostatných : Pán mi povedal, že zodpovedný zástupca nemôže byť zamesntaný na dohodu. Musí to byť pracovná zmluva, a tá môže byť na kratší pracovný čas. Napr na polovičný pracovný úväzok. Pekný deň. :)
ZDENIELA
28.11.06,06:40
Po čítaní vaších príspevkov ma prepadli obavy. :cool:
Sme firma, ktorá vykonáva zváračské a zámočnícke práce od roku 1997. Máme v ŽL zákonného zástupcu, no ten už u nás nepracuje. Chcem sa spýtať, musíme ustanoviť nového ZZ alebo ho už nepotrebujeme, keďže šéf prevádzkuje túto živnosť už 9 rokov?
abp1
05.12.06,09:36
Prosim poradte nie je mi to jasne.
Ako je to z odvodmi pri "zamestnavani" zodpovedneho zastupcu do ZP a SP ?
Ked ho zamestnam na dohodu o vykonani prace tak platim len do SP ? Ked ho zamestnam na pracovny pomer, ktory moze byt aj na 2 hod?
V tomto pripade platim odvody z minimalnej mzdy?

dakujem za odpoved
mysimis
05.12.06,09:43
Prosim poradte nie je mi to jasne.
Ako je to z odvodmi pri "zamestnavani" zodpovedneho zastupcu do ZP a SP ?
Ked ho zamestnam na dohodu o vykonani prace tak platim len do SP ? Ked ho zamestnam na pracovny pomer, ktory moze byt aj na 2 hod?
V tomto pripade platim odvody z minimalnej mzdy?

dakujem za odpoved

Pri zamestnávaní na kratší pracovný čas sa odvody počítajú z hrubej mzdy. Napr. ak má hod. sadzbu 50,- Sk, tak pri 22 dňoch je hrubá mzda 55,- Sk x 2 hod. x 22 dní = 2420,- Sk a z toho sa robia odovody.
abp1
05.12.06,13:26
Ked mam zakonneho zastupcu, za co on zodpoveda? Je to len formalita? Keby som spravila nieco nezakonne, nesie zodpovednost on alebo ja ako zivnnostnik ?
mysimis
05.12.06,13:58
Veľmi obírna otázka, ale nech je to už čokoľvek ak si živnostníčka zodpovedáš za všetko Ty.