Pohar
22.03.09,08:42
prosím kam zaúčtovať preplatok zo zdr. poistenia - aký je to príjem?
(živnostník, JU, neplatca DPH). dakujem.
babi2
22.03.09,08:36
Som podnikateľ, v roku 2008 mi vznikol z ročného zúčtovania poistného na zdravotné
poistenie preplatok. Ako mám správne postupovať pri jeho vysporiadaní ?
Odpoveď:
Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník
znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov,
vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného sa od
1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov vyberá daň zrážkou.
Daňovník, ktorý je o preplatku povinný účtovať, zahrnie tento príjem do základu dane.
Daňovník, ktorý o tomto príjme nie je povinný účtovať (napr. daňovník, ktorý uplatňuje
výdavky percentom z dosiahnutých príjmov), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň
zrazenú z preplatku bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane
vypočítanej v daňovom priznaní a preplatok zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú
z preplatku bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom
v takomto prípade príjem do základu dane nezahrnie.

Toto som našla na DRSR, ak ti to pomôže
HappyKESK
22.03.09,10:09
Mam podobny problm, a nerozumiem co mam robit, ked to citam, stale sa neviem rozhodnut co pre mna plati... Problem je, ze v 2007 bolo riadne JU, a za rok 2008 uz iba pausalne vydavky. kedze sa tento preplatok objavil v 2008 roku na ucte, avsak je to preplatok za rok 2007, otazka je, ci sa da postupovat podla tohto paragrafu a ako jednu z moznosti ho dat ako definitivne vysporiadany a teda neuvadzat ako prijem do zakladu dane 2008, popripade ho povazovat za zdanitelny prijem a dat ho do zakladu dane za rok 2008 a uplatnit si zaplatene preddavky na dan, ALEBO - a tu je problem, lebo sa jednalo o prechod 2007/2008 JU/PV a teda ci je potrebne podavat znova DP za 2007 s opravou zakladu dane o pohladavku a zdanit to dodatocne tam, v dod. DP 2007 ?
Andyke
22.03.09,10:13
Podľa mňa dodatočné DP treba podať za rok 2007. (lebo prechádzal zo skutočných výdavkov na paušál a vtedy daňovník je povinný upraviť základ dane.
Gaba30
22.03.09,19:46
Som účtovná jednotka . Ak ten preplatok nezahrniem do základu dane, čo sa stane? Veď ho mám zdanený. Pri kontrole mi teda nemôžu dorubiť daň, keď som ju už mala z toho príjmu zrazenú ???!!!
Gaba30
22.03.09,20:03
Prosíím
Janurka
22.03.09,20:15
Prosíím
Odpoveď je v príspevku č.2
Andyke
22.03.09,20:21
V súlade § 4 ods.6 si povinná a § 17ods.4 Zákona o dani z príjmov si povinná zahrnúť do základu dane preplatok z RZZP, keď si účtovná jednotka.