nanka56
22.03.09,11:18
Nevie mi niekto poradiť, ako sa zbaviť fóbie z telefonovania s cudzími ľuďmi? Keď mám niekomu zavolať, som z toho úplne roztrasená ešte dlho po telefonáte, nezáleží pri tom, či sa objednávam u zubára alebo komunikujem so zákazníkom. V práci potrebujem komunikovať s ľuďmi, ale keď sa dá, využívam mail. Inak, zoči voči nemám problém. Ďakujem
piggos
22.03.09,11:10
Tvoja téma ma celkom zaujala a to asi preto,lebo tiež mávam blbý pocit keď mám niekomu volať ako ty vravíš cudzím ľudom.No mňa to až tak moc nezaťažuje lebo nevolám tak často...ale vždy sa roztrasiem...
Vieš u teba mi to príde dosť divné.keď uvádzaš že z ľuďmi rozprávať sa zoči voči nemáš problém.Nazvime tvoju fóbiu strachom.Jediné riešenie ako prekonať tento strach je..no poviem to asi takto klin sa klinom vybíja..chcem sa ťa opýtať čoho sa bojíš alebo obávaš keď máš niekomu volať máš niečo konkrétnejšie?..
nanka56
22.03.09,11:31
No, ja ráčkujem, tak sa asi bojím, že mi nebude dobre rozumieť, alebo celkovo, že sa dobre nevyjadrím. A mám problém aj s tým, keď mám volať a je nás v kancelárii viac, najradšej mám, keď som sama.
roman7712
22.03.09,16:15
Ja Ti môžem pomôcť len mojou skúsenosťou a to, že osobne poznám právnika, ktorý má vlastnú advokátsku kanceláriu a má oveľa vážnejšiu rečovú vadu, zajakáva sa. A viem, že nemá absolútne problém niekomu volať. Tvoj problém je podľa mňa úplne banálny, pretože poznám kopec ľudí, ktorí račkujú a nemajú absolútne problém s niekým telefonovať.
piggos
22.03.09,17:00
Ja Ti môžem pomôcť len mojou skúsenosťou a to, že osobne poznám právnika, ktorý má vlastnú advokátsku kanceláriu a má oveľa vážnejšiu rečovú vadu, zajakáva sa. A viem, že nemá absolútne problém niekomu volať. Tvoj problém je podľa mňa úplne banálny, pretože poznám kopec ľudí, ktorí račkujú a nemajú absolútne problém s niekým telefonovať.
Vieš ale nie všetci sú rovnaký,niekto vie s týmto problémom v pohode žiť, niekto nie. aj keď sa ti zdá jej problém banálny pre ňu to môže biť problém ktorý ju trápi. ide o to ako sa stým človek vysporiada, buď ho to trápi alebo to ignoruje...
pasuliatko
22.03.09,17:20
skús navštíviť psychológa mohla by pomôcť
piggos
22.03.09,17:34
No, ja ráčkujem, tak sa asi bojím, že mi nebude dobre rozumieť, alebo celkovo, že sa dobre nevyjadrím. A mám problém aj s tým, keď mám volať a je nás v kancelárii viac, najradšej mám, keď som sama.
Je dobre že si napísala konkrétne čo ťa trápi,tak ti skôr budú vedieť ľudia poradiť. Stým roztrasením keď mám niekomu volať mám síce problém ale neráčkujem.U mňa bude problém asi v dačom inom.Tak že ja osobne si myslím že skôr bi ti vedeli poradiť ľudia s podobným problémom ako máš ty. Hoci ja si skôr myslím že,nemáš strach z telefonovania ako si uviedla ale skôr z toho že ráčkuješ.Neviem či sa za to hanbíš,alebo sa bojíš že sa ti niekto bude posmievať? Račkovanie je niečo ako pijavica,keď sa raz do teba zahryzne tak sa ťa už nepustí,no tebe zostáva len jedno, naučiť sa s ňou žiť...a pokiaľ si zdravá tak račkovanie nepokladaj za problém.sú aj horšie problémy v živote človeka..drž sa...
nanka56
23.03.09,08:01
Pre niekoho banálny problém, pre niekoho dôležitá vec. Piggos, vďaka za podporu.
slnecnicaa
23.03.09,08:14
a mne sa zda rackovanie celkom sexi :) a vobec to neberiem ako nejaku kozmeticku chybu :) ved prave preto si vynimocna a skor si Ta ludia zapamataju. skus to brat ako svoju vyhodu a nie ako handicap.... :)
piggos
24.03.09,07:09
Pre niekoho banálny problém, pre niekoho dôležitá vec. Piggos, vďaka za podporu.
To je v pohode...
Pozri račkovanie nieje hriech a nieje to ani rakovina,žeby ťa to tak malo veľmi trápiť. Proste si to ty. Račkovanie nezmeníš ,ale môžeš zmeniť svoj postoj voči tomu. Keď máš strach z telefonovania kvôli tomu že sa bojíš že ťa nebude dobre rozumieť,alebo že sa nevyjadríš dobre, no nebude to asi tým že sa na to príliš sústredíš?..Potom si celá roztrasená a tak ti vznikol problém, ktorý ťa trápi....začni to brať tak, ako ti napísala slnečnicaa....drž sa.....
nanka56
24.03.09,07:25
Piggos, to si vystihla, že sa na to príliš sústredím. Keď mám niekde volať, aj päť krát si zopakujem v duchu, čo chcem povedať a nakoniec sa aj tak zakokcem.
branislavp
24.03.09,21:02
Pre niekoho banálny problém, pre niekoho dôležitá vec. Piggos, vďaka za podporu.
Nič si nerob z račkovania, vždy si sama sebe povedz, že hocikto to nedokáže. Takže Ty si v tomto výnimočná. Všimni si, že aj v médiách sú moderátori, alebo v nich vystupujú račkujúci, a sú suverénní. Takže hlavu hore, nič si z toho nerob. Ak Ti to ale veľmi vadí, skús navštíviť logopéda a poraď sa s ním v tejto veci. Za pokus to stojí.
branislavp
24.03.09,21:23
Nevie mi niekto poradiť, ako sa zbaviť fóbie z telefonovania s cudzími ľuďmi? Keď mám niekomu zavolať, som z toho úplne roztrasená ešte dlho po telefonáte, nezáleží pri tom, či sa objednávam u zubára alebo komunikujem so zákazníkom. V práci potrebujem komunikovať s ľuďmi, ale keď sa dá, využívam mail. Inak, zoči voči nemám problém. Ďakujem
Vždy sa podporuj sama, uisťuj sa, že keď nejde o život nejde o nič...., nemáš dôvod byť roztrasená, nemáš sa čoho báť, či pri telefonovaní, alebo v nejakej inej komunikácii. Uvedom si vždy keď komunikuješ s druhou stranou, t.j. s človekom , že aj ten tiež môže mať iné problémy. V prvom rade sa pri komunikácii sústreď na to, čo chceš vybaviť, račkovanie daj do úzadia, nepripomínaj si to. Nevyhýbaj sa ľuďom, to by si nerobila dobre. Všetko dobré prajem.
branislavp
25.03.09,05:38
Piggos, to si vystihla, že sa na to príliš sústredím. Keď mám niekde volať, aj päť krát si zopakujem v duchu, čo chcem povedať a nakoniec sa aj tak zakokcem.
Tréningom sa nauč byť suverénna, lebo takto čo tu píšeš, ako to ťažko znášaš, sama si to komplikuješ, sama si navodzuješ už vopred Tvoj neúspech pri komunikácii, a keď už vopred si sama zneistená, je samozrejmé, potom sa Ti to nepodarí tak, ako si to predtavuješ a privádza Ťa to do ďalších neistôt a v "TVOJOM SVETE" ku zbytočným problémom. Drž sa, nech sa Ti darí.
bobino38
25.03.09,10:30
daj číslo, zavoláme, uvidíme....
jaruj
25.03.09,10:57
Mozem ta ubezpecit ze ked mam niekam volat mam stres. Nie ked volam znamym a pribuznym, ale ked mam nieco vybavit. Musim sa na to chystat a niekedy to trva aj dva - tri dni kym zavolam. Proste cakam na vhodnu naladu.
A este k tomu robim v zahranici. Niezeby som nevedel jazyk, ale proste rec je siroky pojem a mnohokrat protistrana pouzije slova ktore nepoznam alebo este lepsie ked mi zavola rakusan z tirolska - mozem ta ubezpecit ze vtedy nerozumiem ani slova. To ako keby sa niekto naucil po slovensky a mal sa dohovarat zo zahorakom. Vtedy mam stres. Ale ako viem tak aj niektory rakusania ktory su s nami v kontakte sa hanbia so mnou hovorit lebo nevedia spisovnu nemcinu.
Vsetci sme nejaky
dovolenkárka
26.03.09,16:33
Myslím si, že ráčkovanie nebude ten pravý problém, ale Tvoj stres zo strachu , že nebudeš vedieť pohotovo odpovedať, ev. reagovať. Ak ideš niečo konkrétne vybaviť, skús si napísať v bodoch čo chceš povedať. Je to veľmi dobrá pomôcka. Hovor pomaly. Ak by sa stalo, že nebudeš rozumieť, čo hovorí druhá strana, skús zachovať pokoj a požiadaj, aby Ti to zopakoval, ev. sa ospravedlň a požiadaj o vysvetlenie, ev. čo má na mysli. Pri vzájomnej komunikácii sa môže stať , že si nerozumieme , a to aj vtedy, ak reč ovládame dokonale. Ak máš problém len s telefonickou komunuikáciou, skús si pri telefonovaní predstaviť, že s tým človekomk rozprávaš zoči - voči. Hľadaj možnosti, určite to zvládneš. Niekto Ti odporúčal navštíviť logopéda. Aj to je výborný nápad: Logopéd by Ti mohol pomôcť s ráčkovaním, ale možno by navrhol aj nejaké techniky autotréningu. Skús sa Tvojmu problému nepoddať. Usmievaj sa, nikto nie sme dokonalý.
nanka56
27.03.09,05:17
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem, ste ozaj zlatí.
A táto vete sa mi extra páči "Nič si nerob z račkovania, vždy si sama sebe povedz, že hocikto to nedokáže. Takže Ty si v tomto výnimočná" :D
akburop
31.03.09,11:56
ten problem sa neda vyriesit na tej urovni, ako vznikol. Kazda rada, ktora je tu, je spravna, dokonca par z nich posobilo motivacne. Co vsak z toho, ze motivacia ,,vyprchla", vsak? A problem ostal. Chcel som napisat sukromnu spravu, musim byt registrovany aspon pat dni a mat pat prispevkov.... Ak mas stale s tym problem, napis mi na mail, mna problematika telefonovania dost zaujima, hlavne nevyziadane telefonaty. Vela stastia
evinasa
31.03.09,12:54
tak toto poznám, tiež trpím niečím podobným, lekárke sa „objednávam“ aj pol roka, kým zdvihnem slúchadlo a frajerom som kedysi hovorila, aby mi len písali sms ☺ Podľa mňa má človek strach z toho, že niečo tresne, že nastane trapná tichá chvíľka, že niekoho vyruší a budú mať z toho obaja stres atď. Najlepšie je sústrediť sa aj na inú činnosť – napr. si kresliť, niečo zapisovať a pod., a tak nebude mozog sústredený len na ten telefonát a nebude z toho taký nervózny ☺
korduľa
31.03.09,13:07
tiez som mala podobny problem, ked som vedela, ze mam niekomu volat tak som sa na to normalne pripravovala a bala som sa ako pred maturitou. ale preslo to, vzdy ked viem, ze mam niekomu volat, pred tym telefonatom zacnem robit nieco ine, medzitym zoberiem telefon a vytocim cislo. v tej rychlosti sa nestihnem ani bat ani na to mysliet... takze vlastne sa hodim do vody
motylik7
02.04.09,09:35
Aj ja som pred telefonovaním niekedy mala strach a bála som sa zlyhania. Riešim to tak, že sa na človeka na druhej strane už vopred v duchu usmievam (je to o energiách, ale to je o inom, teraz píšem polopatisticky :---) a teším sa na rozhovor. Zrazu "viem", že telefonát dobre dopadne ... bez toho, že by som si rozhovor vopred pripravovala. Tá pozitívna energia jednoducho funguje!
Neviem to lepšie opísať, ale dúfam, že môj príspevok tiež aspoň trochu pomôže :)