drekos
06.07.05,11:21
1.Vediem JÚ a sme platcom DPH.Firma mala haváriu na osob.aute,ktoré je v majetku podnikania a je poistené.Auto bolo opravené v autoopravovni.Celková suma s DPH bola 66110,-Ako mám túto faktúru zaučtovať?Ja by som faktúru za opravu dala do prevádzkovej réžie a sumu DPH-ako výdavok neovplyvň.základ DPH.Úhradu od poisťovne ako daňový príjem -ostatné príjmy.Je to správne?

2.Vyvážame tovar do Čiech platcovi DPH.Faktúru vystavím bez DPH.Musím odovzdávať na DÚ súhrný výkaz?
zuzanar
06.07.05,12:07
1. Tiež by som to tak urobila.
2. Áno. Podľa Zákona o DPH § 80. Štvrťročne.
Jana Acsová
06.07.05,14:11
Z opravy osobného auta je plný nárok na odpočítanie DPH za splnenia všetkých podmienok ustanovených § 49 Zákona o DPH. Dávam do pozornosti slovo "oprava", t.j. nemôže sa jednať napr. o spojazdnenie auta pri obstaraní vraku (to uvádzam v prípade, že by sa jednalo o "totálku" a z toho dôvodu ukončenie leasingu spojené s následnou opravou auta ... ale to mám iba ďaleký myšlienkový pochod).
Pojem "oprava" je zadefinovaný v postupoch pre JÚ aj PÚ.

Hurá - práve som sa v zdraví prekoprcla medzi Poraďákov.
Marína
06.07.05,23:48
AVO, srdečne blahoželám.
Jara
07.07.05,08:01
AVO, pááááni ty si JEDNIČKA...
nika.sum
12.07.05,10:36
1.Vediem JÚ a sme platcom DPH.Firma mala haváriu na osob.aute,ktoré je v majetku podnikania a je poistené.Auto bolo opravené v autoopravovni.Celková suma s DPH bola 66110,-Ako mám túto faktúru zaučtovať?Ja by som faktúru za opravu dala do prevádzkovej réžie a sumu DPH-ako výdavok neovplyvň.základ DPH.Úhradu od poisťovne ako daňový príjem -ostatné príjmy.Je to správne?

2.Vyvážame tovar do Čiech platcovi DPH.Faktúru vystavím bez DPH.Musím odovzdávať na DÚ súhrný výkaz?
Bolo tu odpovedane, ze v tomto pripade mozno uplatnit DPH. Len ma zaujalo preco by ste davali DPH do nedanovych vydavkov, ak by ju ste nemohli odpocitat. Ved podla §19 ods.3 pism k) bod.2, je takato DPH danovým výdavkom. Opravte ma ak sa mylim
Jana Acsová
12.07.05,10:48
Bolo tu odpovedane, ze v tomto pripade mozno uplatnit DPH. Len ma zaujalo preco by ste davali DPH do nedanovych vydavkov, ak by ju ste nemohli odpocitat. Ved podla §19 ods.3 pism k) bod.2, je takato DPH danovým výdavkom. Opravte ma ak sa mylimPochopila som to rovnako, preto som pripojila svoj príspevok č. 3. Bolo mi vysvetlené, že nedaňovo znamená "kolónka DPH".
Predpokladám preto, že zadávateľ príspevku a prvá odpoveď reagujú na účtovanie DPH softvérom, t.j. nie ako nedaňového nákladu, ale ako som napísala, kolónka DPH (čiže položka neznižujúca ZD).:confused:
A čo sa týka daňového nákladu a DPH - tak iba v prípade, že nie je nárok na jej odpočítanie (neznamená to, že sa môže účtovať daňovo napríklad v prípade nesprávne vystaveného dokladu, u ktorého neuplatníme právo na na odpočítanie DPH a pod.).
urs
12.07.05,10:54
Určite.
Poisťovňa jej preplatí sumu bez DPH. Takže by bola stratová.
nika.sum
12.07.05,10:59
Aha prepacte, zle som to precitala. :)
nika.sum
12.07.05,11:07
Pochopila som to rovnako, preto som pripojila svoj príspevok č. 3. Bolo mi vysvetlené, že nedaňovo znamená "kolónka DPH".
Predpokladám preto, že zadávateľ príspevku a prvá odpoveď reagujú na účtovanie DPH softvérom, t.j. nie ako nedaňového nákladu, ale ako som napísala, kolónka DPH (čiže položka neznižujúca ZD).:confused:
A čo sa týka daňového nákladu a DPH - tak iba v prípade, že nie je nárok na jej odpočítanie (neznamená to, že sa môže účtovať daňovo napríklad v prípade nesprávne vystaveného dokladu, u ktorého neuplatníme právo na na odpočítanie DPH a pod.).
Ak mam napriklad danovy doklad ktory mal byt zauctovany za uz podanane dan.obdobie (DPH) a nechcem podavat DDP, musim dat DPH ako nedanovy výdavok. Tak je to myslene?
Jana Acsová
12.07.05,12:46
Ak vznikne právo na odpočítanie dane a nevyužije sa, DPH nie je daňovo uznaným výdavkom (nákladom).
Marka 2
21.05.07,10:41
Prosím o radu. V podniku sme mali haváriu osobného auta, ktoré je v majetku podniku a náš zamestnanec pod vplyvom alkoholu havaroval. Aký máte názor na odťah a opravu auta z pohľadu DPH a zákona o dani s príjmov na uznateľnosť nákladov, keďže následná faktúra za opravu bola vystavená s DPH a my sme platcami.
Ďakujem za radu.
evina
21.05.07,10:43
Prosím o radu. V podniku sme mali haváriu osobného auta, ktoré je v majetku podniku a náš zamestnanec pod vplyvom alkoholu havaroval. Aký máte názor na odťah a opravu auta z pohľadu DPH a zákona o dani s príjmov na uznateľnosť nákladov, keďže následná faktúra za opravu bola vystavená s DPH a my sme platcami.
Ďakujem za radu.
Nárok na odpočet DPH aj daňová uznateľnosť. Iné je postih voči zamestnancovi....