Kennard
22.03.09,14:24
Dobry den,

Ak ma niekto konkretne skusenosti alebo informacie o celom procese vymahania rad by som sa poradil.

Mam spotrebitelsky uver vo vyske 8500 eur.

Nanestastie nastala situacia ze som stratil zamstnanie a nemam ani nejake uspory z ktorych by som mohol pokracovat splacat uver. S bankou sa dohodnut neda , uz dva krat mi zamietli ziadost o odklad splatok.

Nie som zbehly v tejto oblasti ale predpokladam ze ak nebude splacany uver nejaky cas tak to banka postupi exekutorovi.

Preto by ma zaujimalo ako vlastne postupuje exekutor v takychto pripadoch?

Da sa s nim dohodnut na znizenych splatkach, pripadne odklade splatok napr na 6 mes.?

Nevlastnim ziadny majetok ako byt, auto ani nemam nic na bankovom ucte a som momentalne nezamestnany.

Mozno este jedna podotazka ku teme: po akom dlhom case sa da predpokladat ze banka posunie cely pripad exekutorovi?

Dakujem za pripadnu pomoc, skusal som sa s bankou dohodnut ale zial vzdy moju ziadost o docasny odklad splatok zamietli.
iriska
22.03.09,17:12
Kennard
22.03.09,17:58
Dakujem Ti velmi pekne Iriska,

Taketo nieco som potreboval aby som mal prehlad o tom co sa deje po tom co exekutor zacne konat.
Kennard
23.03.09,10:41
Mozno este jedna podotazka ku teme: po akom dlhom case sa da predpokladat ze banka posunie cely pripad exekutorovi?

(mam na mysli po kolkych tyzdnoch / mesiacoch od nezaplatenia poslednej splatky)
iriska
23.03.09,12:20
Na to sa nedá odpovedať. Závisí to určite od nejakých zamestnancov, resp. práv. zástupcov, ako rýchlo to stihnú, ako sú na PN, koľko majú takých prípadov, podľa interných predpisov... Asi ako všade.
Kennard
23.03.09,12:25
Ok, vdaka za odpoved.
sofo
05.07.10,10:02
dobry den, chcela som sa opytat ak na moju mamu je vyslany exekutor za pozicky ktore nestihala platit a nema ziadne cenne veci, ktore by jej zhabali tak co stoho sa mozemat? da sa este stym nieco spravit?
tboy123
21.02.12,09:06
dobry den, mam taky problem, prislo mi upovedomenie o zacati exekucie, hned som volal exekutorovi kde mi bolo povedane ze mozem poziadat o splatkovy kalendar a ak sumu rozdelim tak ze bude splatena do jedneho roka, ze nebude problem s uznanim splatkoveho kalendara. Aj som tak spravil a ihned som aj zaplatil prvu splatku...uz je to viac ako dva tyzdne a stale nemam odblokovany ucet, s tym ze exekutor tvrdi ze caka na odpoved od opravneneho ci schvaluje splatkovy kalendar. Len ma zaujima kolko takyto postup moze trvat, lebo nemam vobec pristup k peniazom ani ziadne minimum atd. Velmi pekne dakujem za odpoved
riccado
21.02.12,10:30
opravneny nie je viazany ziadnou lehotou, aby takyto splatkovy kalendar odobril. proste mu to moze trvat tyzden, mesiac, ale aj rok. dokonca je mozne, ze taketo splacanie vymahaneho dlhu neodobri. ak exekutor povedal, ze by nemal byt problem, tak to vlastne asi dedukoval podla predchadzajucich skusenosti s danym opravnenym. neostava vam nic ine, len cakat, kedy sa opravneny k tomuto vasmu navrhu vyjadri...
draik
21.02.12,10:46
Ak nepodáte námietku voči exekúcii, celé to môže trvať zhruba mesiac. Na podanie námietky máte 14 dní, ak ju nepodáte, tak do ďalších 14 dní je exekútor povinný vydať exekučný príkaz (strhnutie peňazí z Vášho účtu). To znamená, že v tejto lehote by mala byť uzatvorená dohoda medzi Vami a exekútorom o postupnom splácaní; nevyhnutný je súhlas oprávneného (veriteľa).
riccado
21.02.12,10:56
Ak nepodáte námietku voči exekúcii, celé to môže trvať zhruba mesiac. Na podanie námietky máte 14 dní, ak ju nepodáte, tak do ďalších 14 dní je exekútor povinný vydať exekučný príkaz (strhnutie peňazí z Vášho účtu). To znamená, že v tejto lehote by mala byť uzatvorená dohoda medzi Vami a exekútorom o postupnom splácaní; nevyhnutný je súhlas oprávneného (veriteľa).

vsetko fajn, ale ked si da opravneny "nacas" s takymto suhlasom (co je absolutne bezne napr. u Soc. poist.), tak sa absolutne neda odhadnut takato lehota...
draik
21.02.12,11:07
V takom prípade má povinný smolu, pretože exekútor má 14dňovú lehotu na vydanie exekučného príkazu zasielaného o.i. banke.
riccado
21.02.12,11:22
tak tak, lenze zadavatelka sa pytala, ako dlho moze trvat taky suhlas od opravneneho...
tboy123
22.02.12,08:23
dakujem za odpovede, takze kym nebude mat exekutor suhlas od veritela, tak sa nic dalej nepohne?resp. kedze mam zablokovany uplne cely ucet, nemam narok aspon na neake minimum zivotne?kedze neviem kolko to cele moze trvat...
draik
22.02.12,10:29
dakujem za odpovede, takze kym nebude mat exekutor suhlas od veritela, tak sa nic dalej nepohne?resp. kedze mam zablokovany uplne cely ucet, nemam narok aspon na neake minimum zivotne?kedze neviem kolko to cele moze trvat...

Ak exekútor nezíska súhlas veriteľa na splácanie a neuzavrie s Vami dohodu o splácaní do 14 dní po termíne na podanie námietok v exekúcii, tak je povinný vydať exekučný príkaz, ktorým banka strhne celú dlžnú sumu z Vašu účtu resp. bude účet stále blokovaný. Z blokovaných peňazí môžte uhradiť exekútorovi pohľadávku, ak tak urobíte do 14 dní od upovedomenia, odmena exekútora bude polovičná. Na účte musí exekútor nechať aspoň 99,58 e, to sa však vzťahuje len na jeden účet.
tboy123
29.02.12,09:55
Dakujem za odpovede, po necelom mesiaci dostal exekutor suhlas od veritela so splatkovym kalendarom, aby som bol konkretnejsi, ide o sumu 1950 eur a v dohode o splatkach som uviedol, ze budem splacat mesacne po 200 eur s tym ze prvu splatku som zaplatil este 7.2.2012. Odvtedy som cakal na ten suhlas, ktory prisiel az teraz, ALE podla slov exekutora ten vyda teraz exekucny prikaz na strhnutie celej sumy t.j. 500e tam mam teraz, do tyzdna mi posle dve kopie o tej dohode o splatkach a az potom mi ucet odblokuje a bude platit ta dohoda o splatkach. Problem je ze kym nebude platit ta dohoda o splatkach, co podla jeho slov bude najskor za jeden a pol tyzdna, tak sa mi strhne uplne vsetko co tam mam a co mi tam dovtedy aj pride...a za sest dni mi pride aj dalsia vyplata, cize ak to spravne chapem pridem aj onu???je takyto postup korektny?byt mesiac bez vyplaty som vydrzal, ale byt dva je v dnesnej dobe nerealne...viem ze toto cele je samozrejme moja chyba, ale preto som sa snazil uzavriet tu dohodu o splatkach s myslim nie malou sumou, aby som mal aspon nieco z vyplaty kedze mam aj ine platobne povinnosti. Ak mi strhnu aj tu dalsiu vyplatu ako aj tomuto exekutorovi zaplatim dohodnutu splatku?podla mna si to cele odporuje, prosim o Vas nazor.dakujem
g-708-2
22.03.12,21:06
Dobry den.

Chcem sa oytat, ze ak rodinny prislusnik ma rozdielne trvale bydlisko od toho kde byva a ma exekuciu tak potom ako exekutor postupuje uz pri "zhabani" majetku? Ci vlastne pride na trvale bydlisko a berie veci odtial aj ked dotycny tam nema nic, alebo hlada jeho prechodne bydlisko a berie mu jeho veci?

Dakujem.
mattto
22.03.12,21:11
Dobry den.

Chcem sa oytat, ze ak rodinny prislusnik ma rozdielne trvale bydlisko od toho kde byva a ma exekuciu tak potom ako exekutor postupuje uz pri "zhabani" majetku? Ci vlastne pride na trvale bydlisko a berie veci odtial aj ked dotycny tam nema nic, alebo hlada jeho prechodne bydlisko a berie mu jeho veci?

Dakujem.

výkon exekúcie dražbou hnuteľných vecí sa skoro nevykonáva, najčastejšie sa exekúcia vykonáva uspokojením z bankových účtov, zrážkami zo mzdy, výkonom exekučného záložného práva na nehnuteľnosť...
g-708-2
22.03.12,21:26
Ale ked dotycny nema nic? Ma stare auto, na uctoch ani cent a peniaze z prace dostava priamo na ruku. Je vlastne zivnostnik a ma vlastnu TAXI sluzbu. Cize zaraba si sam na seba a peniaze na ruku. Tak potom ako postupuje exekutor ked mu nema svojim sposobom co zobrat?
mattto
23.03.12,06:11
Ale ked dotycny nema nic? Ma stare auto, na uctoch ani cent a peniaze z prace dostava priamo na ruku. Je vlastne zivnostnik a ma vlastnu TAXI sluzbu. Cize zaraba si sam na seba a peniaze na ruku. Tak potom ako postupuje exekutor ked mu nema svojim sposobom co zobrat?

ak exekútor vie, kde pracuje na živnosť, môže vykonať exekúciu prikázaním pohľadávky, neviem, čo je právny základ exekučného titulu, ak by išlo napr. o výživné, exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu... je to všetko hypotetické.

Základom je, že exekútor môže postihnúť výkonom exekúcie iba majetok povinného. Ak povinný na adrese trvalého pobytu nebýva a nemá tam majetok, exekútor nemôže postihnúť váš majetok. Trvalý pobyt má iba evidenčných charakter. Ak by aj k niečomu takému došlo, vy máte právo podať návrh na vylúčenie vecí z exekúcie