ZuzkaOE
22.03.09,18:50
odvody SP a ZP v JÚ
Pekný večer prajem. Neviem si poradiť, ako zaevidovať odvody do SP a ZP ak:
Známa začala podnikať minulý rok v júly. Okrem SZČO je aj zároveň zamestnancom. Od marca tohto roku (teda za február) sa rozhodla, že začne odvádzať odvody do SP a ZP (Ešte nemala DP, ani výpis z DP za rok 2007, takže z minimálnej mzdy). Chcem sa opýtať, mám jej tieto odvody evidovať aj v knihe záväzkov? A čo s januárom, ktorý nezaplatila, lebo 1x ich začala platiť za február a to v marci? Mám nahodiť aj január a ostane jej to tam visieť ako neuhradený záväzok? Od kedy (od začiatku podnikania je teda povinná platiť odvody?

Vopred ďakujem za odpovede. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
u.erika
22.03.09,18:44
odvody SP a ZP v JÚ
Pekný večer prajem. Neviem si poradiť, ako zaevidovať odvody do SP a ZP ak:
Známa začala podnikať minulý rok v júly. Okrem SZČO je aj zároveň zamestnancom. Od marca tohto roku (teda za február) sa rozhodla, že začne odvádzať odvody do SP a ZP (Ešte nemala DP, ani výpis z DP za rok 2007, takže z minimálnej mzdy). Chcem sa opýtať, mám jej tieto odvody evidovať aj v knihe záväzkov? A čo s januárom, ktorý nezaplatila, lebo 1x ich začala platiť za február a to v marci? Mám nahodiť aj január a ostane jej to tam visieť ako neuhradený záväzok? Od kedy (od začiatku podnikania je teda povinná platiť odvody?

Vopred ďakujem za odpovede. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
Keď je zamestnaná, tak odvody do ZP platiť nemusí. Musí spraviť RZZP za rok 2008. Do SP sa môže prihlástiť dobrovoľne hocikedy. Ale najpr sa treba prihlásiť, až potom platiť. Povinne sa musí prihlásiť /podľa príjmu z podnikania/ od 1.7.2009. Treba podať výpis z DP do 30.6.2009. A keď bude povinne poistená, tak ju nezabudni prihlásiť od 1.7.2009 a odhlásiť k 30.6.2009 z dobrovolnej, lebo potom musí obe platiť.
Do záväzkov daj odvtedy, odkedy je prihlásená.
ZuzkaOE
22.03.09,18:56
... takže keď do ZP platiť nemusela, ale platila, nemôže si to teraz dať do nákladov? A ak náhodou nebol ado SP prihlásená (čo si musím zajtra zistiť), tak si to tiež nemôže uplatniť?
Zita5
22.03.09,19:00
... takže keď do ZP platiť nemusela, ale platila, nemôže si to teraz dať do nákladov? A ak náhodou nebol ado SP prihlásená (čo si musím zajtra zistiť), tak si to tiež nemôže uplatniť?

Ak bola riadne prihlásená a platila si odvody , tak skutočne uhradené platby do fondov budú jej výdavkom OVZD.
veronikasad
22.03.09,19:02
odvody SP a ZP v JÚ
Pekný večer prajem. Neviem si poradiť, ako zaevidovať odvody do SP a ZP ak:
Známa začala podnikať minulý rok v júly. Okrem SZČO je aj zároveň zamestnancom. Od marca tohto roku (teda za február) sa rozhodla, že začne odvádzať odvody do SP a ZP (Ešte nemala DP, ani výpis z DP za rok 2007, takže z minimálnej mzdy). Chcem sa opýtať, mám jej tieto odvody evidovať aj v knihe záväzkov? A čo s januárom, ktorý nezaplatila, lebo 1x ich začala platiť za február a to v marci? Mám nahodiť aj január a ostane jej to tam visieť ako neuhradený záväzok? Od kedy (od začiatku podnikania je teda povinná platiť odvody?

Vopred ďakujem za odpovede. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
Ak nebola v soc.poisťovni prihlásená ako dobrovolne poistená osoba /spätne sa to urobiť nedá/, ide o odvody, ktoré nie je možné uznať v účtovníctve. Treba požiadať SP o ich vrátenie. Buď sa do 30.6.09 prihlási ako dobrovolne poistená osoba, alebo odvody nech prestane platiť. Do 30.6.09 je povinná podať do SP výpis z daňového priznania a ak jej príjem za rok 2008 presiahol 12-násobok min.mzdy /bez ohľadu na to, že je zamestnancom/, do 8.7.09 je povinná prihlásiť sa v SP ako platitel odvodov.

Preddavky na zdr.poistenie si môže zahrnúť do účtovníctva. Do 30.6.09 je povinná podať ročné zúčt.zdr.poistenia a príp. rozdiel sa tu vysporiada.
Ak podniká popri zamestnaní, do podania prvého ročného zúčtovania zdr.poistenia nemusí platiť preddavky, od 1.7. platí v skutočnej výške podľa výsledku RZZP - neplatí z min.vymer.základu.
Zita5
22.03.09,19:05
Ak nebola v soc.poisťovni prihlásená ako dobrovolne poistená osoba /spätne sa to urobiť nedá/, ide o odvody, ktoré nie je možné uznať v účtovníctve. Treba požiadať SP o ich vrátenie. Buď sa do 30.6.09 prihlási ako dobrovolne poistená osoba, alebo odvody nech prestane platiť. Do 30.6.09 je povinná podať do SP výpis z daňového priznania a ak jej príjem za rok 2008 presiahol 12-násobok min.mzdy /bez ohľadu na to, že je zamestnancom/, do 8.7.09 je povinná prihlásiť sa v SP ako platitel odvodov.

Preddavky na zdr.poistenie si môže zahrnúť do účtovníctva. Do 30.6.09 je povinná podať ročné zúčt.zdr.poistenia a príp. rozdiel sa tu vysporiada.
Ak podniká popri zamestnaní, do podania prvého ročného zúčtovania zdr.poistenia nemusí platiť preddavky, od 1.7. platí v skutočnej výške podľa výsledku RZZP - neplatí z min.vymer.základu.

Veronika , ale ja som skôr toho názoru , že prihlásená bola ako dobrovoľný plátca . To zistí zadávateľka podľa VS symbolu pri platbe .Nechce sa mi veriť , že by platila len tak , bez prihlásenia .
veronikasad
22.03.09,19:08
Veronika , ale ja som skôr toho názoru , že prihlásená bola ako dobrovoľný plátca . To zistí zadávateľka podľa VS symbolu pri platbe .Nechce sa mi veriť , že by platila len tak , bez prihlásenia .
Súhlasím s tebou - tento rok som už videla v DP všeličo. Počkajme do zajtra.
abel
22.03.09,19:09
Zdravotné poistenie jej môžeš dať do výdavkov a ak jej to pri ročnom zúčtovaní vyjde ako preplatok, potom to dá do príjmov.
To, či bola v sociálnej poisťovni prihlásená ako dobrovoľný platiteľ, zistíš napr. podľa variabilného symbolu pri úhradách.

Ak je súčasne zamestnanec aj podnikateľ, do zdravotnej poisťovne bude platiť až podľa výsledku ročného zúčtovania zdravotného poistenia.
Do sociálnej poisťovne bude platiť prvýkrát (povinne) najskôr za mesiac júl 2009 ( v auguste), aj to len v prípade, ak za rok 2008 presiahol jej obrat z podnikania 12-násobok minimálnej mzdy, platnej k 1. januáru 2009. Ak sa prihlásila za dobrovoľného platiteľa, už musí platiť aj teraz. Potom pozor pri povinnej registrácii - buď platiť súbežne dobrovoľné aj povinné ( a ešte je poistená aj v zamestnaní) alebo nezabudnúť sa z dobrovoľného poistenia odhlásiť.
abel
22.03.09,19:18
Tomuto sa hovorí nie že zaduplované, ale zakvartované :rolleyes::rolleyes::D