zdenka24
22.03.09,18:55
Ahojte vsetci.Som tu uplny novacika v zakonoch sa tieznevyznam tak by som poterbovala poradit, ako je to od noveho roka s pracou. Som totiz na rodicovskej dovolenke,ale chcela by som sa zamestnat a maleho dat do skolky, no bolo mi povedane, ze od noveho roka mozem poberat aj rodicovsky prispevok len musim splnat nejake podmienky.Vie mi o tom niekto povedat viac?
Dakujem
brčko
22.03.09,18:12
odkedy poberáš RP a do akej škôlky pôjde dieťa? štátnej/dotovanej štátom? No a predpokladám nejde o dieťa s dlhod.nepriaznivým zdr.stavom.
zdenka24
23.03.09,07:40
RP poberam uz takmer 2 roky a mal by nastupit do statnej skolky.Neviem co myslis pod dlhodobo nepr. zdr. stavom jemu diagnistikovali len velmi slabu imunitu a alergiu. Na to berieme aj lieky.
L-M
23.03.09,09:20
RP poberam uz takmer 2 roky a mal by nastupit do statnej skolky.Neviem co myslis pod dlhodobo nepr. zdr. stavom jemu diagnistikovali len velmi slabu imunitu a alergiu. Na to berieme aj lieky.
Myslím, že to ešte stále platí- že keď bude chodiť do štátnej škôlky- tak nárok na RP- nemáš. Iba keby sa oňho starala dajaká plnoletá osoba.
Minulý rok sa dalo pracovať aj na HPP a dostávala si plnú výšku RP- teda , ak nechodilo dieťa do štátnej škôlky- teraz je to myslím krátené- len vo výške výdavkov na škôlku- ale neviem to presne- klamala by som.
Ale keby si robila iba na dohodu- tam ostáva myslím celá výška príspevku. Určite sa vyjadria aj skúsenejší- čo to majú podrobne naštudované. To čo som písala ja- je len také orientačné.
mimotemyNechcem ťa strašiť, ale v tej škôlke to nebude asi ktovie čo. Môj syn, odkedy chodí do škôlky je stále chorý- a tiež má slabšiu imunitu. Ja som tuším viac na OČR ako v práci :(.
brčko
23.03.09,09:45
Ak dáš dieťa do štátnej škôlky, tak strácaš nárok na rodič.príspevok.

Ak si začala poberať RP ešte v období pred 1.1.09, tak samotná práca na prac.zmluvu nevadí, tá škôlka áno. Ak by sa o dieťa staral napr. niekto z rodiny (ako bolo písané vyššie) a ty si pracovala na prac.zmluvu alebo na dohodu, tak nárok na RP máš do troch rokov.

Ak by dieťa chodilo do štátnej Mš a ty si pracovala na prac.pomer, tak máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (nie RP) vo výške preukázatelných výdavkov na škôlku, max.do výšky rodič.príspevku.
zdenka24
23.03.09,10:24
dakujem
zuzu 76
15.11.11,10:42
Dobrý deň,
poprosila by som o radu:

máme pracovníčku, ktorá je momentálne na rodičovskej dovolenke...V prípade našej potreby je ochotná prísť do práce cca na 10 hod. týždenne , aký by bol postup, aby nestratila rodičovský príspevok a chcela by v našej spoločnosti odpracovať už spomínaných 10 hod. týždenne?
Tweety
15.11.11,10:57
Dobrý deň,
poprosila by som o radu:

máme pracovníčku, ktorá je momentálne na rodičovskej dovolenke...V prípade našej potreby je ochotná prísť do práce cca na 10 hod. týždenne , aký by bol postup, aby nestratila rodičovský príspevok a chcela by v našej spoločnosti odpracovať už spomínaných 10 hod. týždenne? RP nestratí aj keď príde pracovať na PZ. AK nastúpi na PZ, treba ju cez RLFO prihlásiť do SP, rovnako odhlásiť z prerušenia poistenia, rovnaký postup je aj na ZP. Ak bude ako dohodár, tiež ju treba prihlásiť do SP. ZP nič.
zuzu 76
15.11.11,11:18
len pre pocit istoty, či nasledujúci postup by bol správny: ak by bola zamestnankyňa ochotná prísť pracovať na 10 hod týždenne, uzatvorili by sme s ňou dohodu o prac. činnosti, ukončila by som cez RLFO prerušenie poistenia na Soc.poisť. a prihlásila by som ju na soc. poisť. na dohodu o prac.činnosti. .. v budúcnosti , pri návrate z rodičovskej dovolenky je postup aký? ukončila by som dohodu o prac. činnosti , odlásila by som ju na soc. poisť. ako dohodárku a prihlášila by som ju na PZ?
Tweety
15.11.11,11:26
len pre pocit istoty, či nasledujúci postup by bol správny: ak by bola zamestnankyňa ochotná prísť pracovať na 10 hod týždenne, uzatvorili by sme s ňou dohodu o prac. činnosti, ( Pozor, musí to byť činnosť iná, ako tá v PZ) ukončila by som cez RLFO prerušenie poistenia na Soc.poisť. a prihlásila by som ju na soc. poisť. na dohodu o prac.činnosti. .. v budúcnosti , pri návrate z rodičovskej dovolenky je postup aký? ukončila by som dohodu o prac. činnosti , odlásila by som ju na soc. poisť. ako dohodárku (SP-Ukončila by dohodu, potom prihláška na PZ, ZP-oznámenie zamestnáv.- ukončenie RDa prihláška do ZP ako zamestnanca). a prihlášila by som ju na PZ? V texte.
zuzu 76
15.11.11,11:32
ďakujem pekne za rýchlu odpoveď, ešte jedna malá otázočka: v ktorom zákone, poprípade § by som sa mohla dočítať ohľadom dohody o pracovnej činnosti zamestnankyni na rodičovskej dovolenke (v našom prípade iná pracovná činnosť ako v PZ)?..
Mila123
15.11.11,11:38
Zákonník práce 311/2002 v pl. znení....
priložím link....
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311#f5824173
zuzu 76
15.11.11,11:46
ďakujem za odpoveď , ale zaujímalo ma kde by som sa mohla dočítať o tom, že keby sme uzatvorili dohodu o prac.činnosti s našou zamestnankyňou na rodičovskej dovolenke , museli by sme dohodnúť pracovnú činnosť inú akú má uvedenú v pracovnej zmluve ( platná pred nástupom na materskú dovolenku).
londay
29.03.12,13:00
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, akú povinnosť má zamestnávateľ ak zamestnanac bude popri vykonávania práce na hlavný pracovný pomer poberať rodičovský príspevok ? Treba to nahlásiť na zdravotnú a Sociálnu poisťovňu ? Ďakujem.
abel
13.04.12,05:05
Organizácia zamestnala zamestnankyňu, ktorá bola dva roky na rod. príspevku (na materskú a RP odchádzala od iného zamestnávateľa). V jej práci boli však závažné nedostatky, na ktoré bola aj písomne upozornená a bola potrestaná aj zrážkami zo mzdy za spôsobenú škodu. Skôr ako sme jej stihli dať výpoveď, oznámila, že nastupuje naspäť na rodičovský príspevok. Čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa, okrem nahlásenia prerušenia v SP? A čo po skončení rodičovského príspevku? Zamestnať ju už nechceme.