zuzana164
22.03.09,20:25
dobry den vsetkým
sedím na porade uz 3 dni ale na moj problem som nenasla odpoved.
Ak mením krytinu strechy - staru za novu - povedzme ze je to
a, oprava (obhajim si to na kontrole...) ale co ak je krytina v hodnote vyššej ako 30.000 sk - je to tiez este oprava alebo uz TZ?
b, ak je to TZ co s prácami fakturovanými zvlašt na faktúre - sú to služby alebo to mam priratat k TZ? (montáž demontáž)
Dakujem pekne za odpoved
karpis
22.03.09,19:38
moj názor : pokiaľ bola len výmena starej krytiny za novú je to oprava, aj keď je to nad 30 tis.
zuzana164
22.03.09,19:52
metie ma hlavne to množstvo faktura a položiek ktoré s danou strechou sivisia
1 fa - krytina 70tis, 2 fa - prace 127tis, 3 fa - folie tesnenia a iny mat použity pri vymene krytiny 25tis
pritom hodnota budovy je 80tis
abel
22.03.09,19:57
Zuzka, tri dni sedieť na Porade v tomto období je trestuhodné. Stačilo si dať vo vyhľadávači strešná krytina a mala by si napr. toto: http://www.porada.sk/t33820-technicke-zhotnotenie.html

alebo na googli a našla by si napr. toto
zuzana164
22.03.09,20:08
som len zaciatocnik takze:
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

podla toho by som tu krytinu aj s tymi pracami mala dat do TZ?
tak nechapem lebo prva odpoved bola ze OPRAVA
a ak aj sa vzdam a dam TZ tak tie služby montaž demontáž je tiet TZ alebo uz 511 oprava? toto mi tiež nieje jasne, ci len material alebo aj prevedene prace
abel
22.03.09,20:15
Pozrela si si tú prílohu Majetok podnikateľa? Na strane 4 som ti tam ešte aj farebne vyznačila, čo je technické zhodnotenie a čo oprava.
zuzana164
22.03.09,20:19
ano dakujem pekne,
asi nebudem spokojna so ziadnou odpovedou lebo stale sa budem bat ze na kontrole si aj tak budu mysliet nieco ine...
a co v pripade ak menime krytinu a dame tam ete stresne okno, to mi je jasne ze uz je to TZ ale tam tam iba to okno plus prace alebo uz celu strechu?
a este stale neviem ci sa do TZ beru aj prace alebo len material?
adato
23.03.09,08:32
Pre upresnenie: výmena strechy je opravou iba v prípade, že nemeníte tvar strechy (materiál meniť môžte). Náklady súvisiace s realizáciou účtujete:
- buď ako opravu (celé = práca + materiál)
- buď ako technické zhodnotenie (celé = práca + materiál).
Ak v pôvodná strecha okno nemala a nová má, vyzerá to skôr na technické zhodnotenie.
Ivuchak
22.06.09,08:36
Nákup materiálu na vymalovanie budovy v majetku účtujem na 501 alebo na 511? Práce boli uskutočnené svojpomocne.Ďakujem.
betka
22.06.09,18:45
Nákup materiálu na vymalovanie budovy v majetku účtujem na 501 alebo na 511? Práce boli uskutočnené svojpomocne.Ďakujem.

501 vo Vašom prípade.

511 by bolo, ak by ste objednali firmu, ktorá Vám to vymaľuje a Fa Vám i materiál-farbu.
Ivuchak
23.06.09,06:03
Ďakujem, chcela som si byť istá.Pekný deň.
lenchie
21.09.09,10:22
Ahojte.. tak skúsim aj ja jednu otázku ohľadom opravy. Menili sme strechu na budove, čiže je to oprava.. ale.. menili sme ju na budove (ak sa to tak dá nazvať), ktorá nie je nikde evidovaná, zapísaná, neplatíme z nej daň.. Je to taká malá "kutica" na odkladanie hrabli,... neviem, či bude správne zaúčtovať to ako opravu niečoho, čo nemáme zaradené v majetku.. viete poradiť?
lenchie
22.09.09,08:06
neviete prosim nikto poradit?
Lenka1979
22.09.09,08:16
Ahojte.. tak skúsim aj ja jednu otázku ohľadom opravy. Menili sme strechu na budove, čiže je to oprava.. ale.. menili sme ju na budove (ak sa to tak dá nazvať), ktorá nie je nikde evidovaná, zapísaná, neplatíme z nej daň.. Je to taká malá "kutica" na odkladanie hrabli,... neviem, či bude správne zaúčtovať to ako opravu niečoho, čo nemáme zaradené v majetku.. viete poradiť?


Ak o nej neúčtujete-nemáte ju v majetku= nemáte o čom účtovať ani opravu...:o
lenchie
22.09.09,08:21
Veď to... Tak to pôjde do spotreby? Alebo čo s ňou, nešťastnicou?
Anja111
22.09.09,08:28
Veď to... Tak to pôjde do spotreby? Alebo čo s ňou, nešťastnicou?


Ak o nej neúčtujete-nemáte ju v majetku= nemáte o čom účtovať ani opravu...:o
... v tomto prípade to nie je daňový náklad.
rotarista
01.10.09,09:17
Ahojte.. tak skúsim aj ja jednu otázku ohľadom opravy. Menili sme strechu na budove, čiže je to oprava.. ale.. menili sme ju na budove (ak sa to tak dá nazvať), ktorá nie je nikde evidovaná, zapísaná, neplatíme z nej daň.. Je to taká malá "kutica" na odkladanie hrabli,... neviem, či bude správne zaúčtovať to ako opravu niečoho, čo nemáme zaradené v majetku.. viete poradiť?

Ako z tej faktúry zistíš, či si opravovala "budovu / kuticu / inú budovu" ???
Misicka21
15.10.09,15:32
Potrebujem mať aj nejakú zmluvu do akej sumu môžem prevádzať opravy a technické zhodnotenie na prenajatej budove??
Ivuchak
16.10.09,07:03
Suma nie je až tak podstatná, ako súhlas prenajímateľa s úpravami. V súhlase na konkrétne úpravy je dôležité najmä to, aby po prípadnom odstránení napr. pri ukončení prenájmu, boli priestory odovzdané v pôvodnom stave. Ak by išlo o neodstrániteľné úpravy a nájomca by si to dal do nákladov, išlo by o zhodnotenie majetku prenajímateľa a ten by si to musel zdaniť ako príjem. Mali sme daňovú kontrolu a takýto súhlas im stačil a náklady nám uznali.
Misicka21
16.10.09,08:11
ok, jedná sa mi teraz o kúrenie a brány na dielňu, ale všetko si to vieme po skončení nájmu zobrať, (o 19 rokov, keď sa nám skončí nájomná zmluva), no na rok by sme chceli meniť okná a zatepliť administratívnu budovu, to sa nám dá tiež nejako zahrnúť do nákladov, aby sme si to nemuseli odpisovať??
čo je treba napísať do zmluvy??
Ivuchak
16.10.09,09:09
Zobrať a dať do pôvodného stavu. A okná a zateplenie, to je technické zhodnotenie, predpokladám že vyššie ako 996€, takže odpisovať, ale len za predpokladu, že máte v zmluve jasne stanovené, že prenajímateľ odpisovať toto TZ nebude.
ivako
16.10.09,11:01
Limit už nie je 996 EUR, ale 1700 EUR
Misicka21
16.10.09,11:25
a to som nevedela, takže odpisovať sa má len od 1700€??
a do tej mojej zmluvy len napíšem všetko čo mi radíte a dám ju na podpis:))
Ivuchak
16.10.09,11:54
Limit už nie je 996 EUR, ale 1700 EUR
:eek:Ďakujem za opravu, otvorila som si stare limity a neuvažovala:o