zuzana164
22.03.09,22:04
dobry den,
ak zaučtujem vymenu krytiny strechy ako tech. zhodnotenie tak zaučtujem aj hodnotu krytiny, aj ostatenho režijneho materialu - a taktiež prevedené práce montáž demontáž strechy ako TZ alebo tie fakturovane prace budu na učte 511? - opravy a udržiavanie
vsade sa tu riesi ci oprava alebo TZ ale nieje mi jasne co patri pod TZ? len material alebo aj prace?
Logicky ked si strechu opravim sama tak zhodnotim budovu len o fakturovanu krytinu ale ak opravu bude robit firma tak uz aj fakturu za prace priradím do TZ? - divne...
dakujem
durisovad
22.03.09,21:39
Ak by sa vymenou krytiny ziskali dalsie podkrovne priestory, uctovala by som ako technicke zhodnotenie budovy. Ale ked sa bude len vymienat vadna krytina za novu, potom je to oprava a to vsetko - material, prace, demontaz a montaz - by som uctovala na 511. Budova sice bude mat vyssiu hodnotu, ale ak by sa strecha neopravila, budova by na hodnote stracala, pretoze by chatrala.
zuzana164
22.03.09,21:43
ak teda ziskam podkrovne priestory a bude to TZ tak opravy montáž a demontáž budu tiez TZ alebo prace budu ucotovane na 511?
durisovad
22.03.09,21:49
Ak ziskas podkrovne priestory, ktore sa budu vyuzivat na dalsie podnikanie, tak potom vsetky naklady su technickym zhodnotenim budovy a budes ich musiet postupne odpisovat. Na 511 nepojde nic. Ale k ziskaniu podkrovnych priestorov by si mala mat nejaky plan a aj stavebne povolenie.
zuzana164
22.03.09,21:53
ved to...
podnikatel nema stavebné povolenie len ohlasenie staveb. uprav... lenze je to mala dedina - starosta kamarat...
neviem ako to mam urobit, ja sice viem ze by to malo byt TZ ale tyzden pred podanim DU vyhodit z nakladov faktury na 300tis...
Nebudu to kancelarske pristory, doktor kupil chalupu a vsetok stav. material chce mat v nakladoch - lebo ine nema... chalupu bude "prenajimat" niekedy... nikto nevie ako to tam vyzeralo pred upravami... risknut to do oprav?
durisovad
23.03.09,07:53
A ma vobec tu chalupu v obchodnom majetku?
zuzana164
23.03.09,08:08
ano ma, odpisujem ju
neviem co s tym, ma tam dobludu stav. materialu na celu stavbu nielen na tu strechu
ohladne tej strechy este, je tam aj stresne okno, on hovori ze sa vyhada ze tam bol nejaky stary svetlik, ze stavebny otvor nezväčšil. - ja by som to okno dala do TZ ale potom neviem ci uz netreba celu strechu, da sa len okno dat do TZ budovy?
durisovad
23.03.09,14:33
Vidim, ze toto je tvrdy oriesok. Ak este neboli zacate prace na oprave strechy, len bol nakupeny material, asi by som to este do 511 neuctovala, az potom, ked by bola aj faktura za opravy od majstrov. Ak ale chce mat v minulorocnych nakladoch nakup materialu, nech ti vystavi PISOMNY prikaz, ze to mas zuctovat do nakladov a nech tam vypise, ze je to oprava budovy. Zodpovednost ma on ako podnikatel, ty si v ziadnom pripade taketo uctovanie neber na svoju zodpovednost.
P.S. uz som pocula, ze lekari maju zvlastne predstavy o danovych nakladoch.
zuzana164
23.03.09,14:41
boli zacate prace, uz aj dokoncene, aj faktura za pracu. ja to asi dam na 511 nech sa s nimi hada na kontrole on, aj ked si myslim ze ked doktor plati pravidelene cca 50tis dane za rok a je to pan chirurg tak mu na kontrolu nikto nikdy nepride a nie aby este isli pozerat nejaku chalupu na konci sveta.
do TZ som dala nejake porfixi a tehly a cement - aby aspon nieco bolo v TZ - ze niesme hlupi a vieme ze co je TZ a co oprava.