AlenockaS
23.03.09,06:28
Máme 13,5 ročného vipeta, v sobotu bol na zákroku, tak sme zistili pri vážení, že schudol 2 kg, navyše hnačkoval celý víkend, asi po narkóze. Teraz má 10 kg. Čítala som tu na porade, že pangamin je na podporenie chuti, bola som večer v lekárni, nevedeli mi nič oporučiť. Jesť mu chutí, ale potrebuje pribrať.
Teraz papá Purinu Pro Planku pre dospelých psov. Nedávame seniorku, lebo tá je práve proti obezite a to jemu nie je treba....jediné, čo ma napadá, je poliať mu vždy granulky lyžičkou olivového oleja, ale neviem, či to bude platné.Poraďte, ako aspoň trošku vykŕmiť psíka ?
Al
alaya1
23.03.09,06:30
Skor by som poradila obratit sa s tym na veterinara, psik ma uz dost rokov, aby mu nieco neuskodilo. veterinar psika pozna, je odbornik. To by som urobila ja.
AlenockaS
23.03.09,07:23
Skor by som poradila obratit sa s tym na veterinara, psik ma uz dost rokov, aby mu nieco neuskodilo. veterinar psika pozna, je odbornik. To by som urobila ja.

Budeme volať s vetrošom kôli výsledkom z rontgenu, tak sa opýtame aj na to, lebo v sobotu nebol čas to preberať. Len som myslela, či s tým nemá niekto skúsenosti...
Bionda
23.03.09,08:26
Robí sa to aj u tehotných fen, dáva sa im šteňacia strava- pomáha to pribrať a hlavne obsahuje veľa výživných látok.
My sme dávali Eukanubu a boli sme spokojní s Puriny sa nám "krásavec" vyhádzal - niečo ako žihľavka :) ja to vravím: čím viac vyšľachtení psy- tým sú citlivejší.
JM1968
23.03.09,08:48
my sme vypiplávali šteňa leonbergera po parvoviróze, malo hnačky a suchý chlieb sa osvedčil...
AlenockaS
23.03.09,09:17
my sme vypiplávali šteňa leonbergera po parvoviróze, malo hnačky a suchý chlieb sa osvedčil...

včera dostal na večeru uvarenú ryžu s granulami. Nikdy nemiešam váru s granulami, ale varená ryža je vraj dobrá proti hnačke, no tak uvidíme...
A suchý chlieb na vykŕmenie ? Či len pri hnačke ? Pri hnačke by som chápala,
ako dietku....No on nikdy nemal problémy s granulami, chutí mu všetko, ani problém s hnačkami nikdy nebol...skôr myslím, že z tej narkozy a nejaké atb dostal...
JM1968
23.03.09,09:29
včera dostal na večeru uvarenú ryžu s granulami. Nikdy nemiešam váru s granulami, ale varená ryža je vraj dobrá proti hnačke, no tak uvidíme...
A suchý chlieb na vykŕmenie ? Či len pri hnačke ? Pri hnačke by som chápala,
ako dietku....No on nikdy nemal problémy s granulami, chutí mu všetko, ani problém s hnačkami nikdy nebol...skôr myslím, že z tej narkozy a nejaké atb dostal...
áno, pri hnačke, veterinár pichal antibiotiká a šteňa žralo suchý chlieb, cca 3 dni...ale ani na vykŕmenie nie je chlieb zlý, naši psy nechcú granule, najviac im chutí ľudská strava, dosť chleba v nej majú a veru tuční sú, hlavne teraz po zime...ako ja;)
Bionda
23.03.09,11:47
Pri hnačke odporúčam Carbosorb- u nás známe čierne uhlie- rozdrviť a vysypať na koreň jazyka- u nás vždy zabralo- náš mal od nevhodných granúl už aj takýto symptóm.
Treba dať pozor , je aj Carbotox- ale ten má iný účinok.
A hlavne veľa tekutín
pasuliatko
23.03.09,11:52
a prečo chcete aby pes pribral?tomu absolutne nerozumiem
AlenockaS
23.03.09,13:46
Pri hnačke odporúčam Carbosorb- u nás známe čierne uhlie- rozdrviť a vysypať na koreň jazyka- u nás vždy zabralo- náš mal od nevhodných granúl už aj takýto symptóm.
Treba dať pozor , je aj Carbotox- ale ten má iný účinok.
A hlavne veľa tekutín

Pije dosť, aj papá, s tým nemá absolútne problém...no tak uvidíme, či ryža zabrala...ak nie, tak skúsime to uhlie....ďakujem za radu:)
AlenockaS
23.03.09,13:50
a prečo chcete aby pes pribral?tomu absolutne nerozumiem
dospelý vipet má vážiť 12-14 kg....on si stále držal 12 kg, teraz má 10...už ako chrt je dosť chudý a ľudia neznalí plemena nám nadávajú, že mu nedávame jesť...ale teraz schudol 2 kg., čo je pri jeho hmotnosti dosť vidieť a už je fakt kosť a koža....
alaya1
23.03.09,14:28
Pije dosť, aj papá, s tým nemá absolútne problém...no tak uvidíme, či ryža zabrala...ak nie, tak skúsime to uhlie....ďakujem za radu:)
Tu ryzu pri hnacke chapem, to je v pohode, no naso do nej granule? To nechapem.
My davame pri hnacke probioticku pastu pre psov, kupenu v lekarni pre ludi, behom dna sa zaludok vzudy ukludni.
A ked ma pes hnacky, tak verim, ze schiudol.
AlenockaS
24.03.09,05:12
Tu ryzu pri hnacke chapem, to je v pohode, no naso do nej granule? To nechapem.
My davame pri hnacke probioticku pastu pre psov, kupenu v lekarni pre ludi, behom dna sa zaludok vzudy ukludni.
A ked ma pes hnacky, tak verim, ze schiudol.

Už je po hnačke, ryža zabrala zdá sa :) Granule preto, že by samú ryžu nezjedol....Aj s vetrošom sme volali včera, tak bude užívať lieky nejaké, lebo už ho neposlúchajú zadné nôžky a vraj potom by mal aj trochu pribrať. On schudol už pred hnačkou.....a zmenili sme pred mesiacom diamondsky na purinu, tak neviem, či preto schudol....alebo už starobou.....
pasuliatko
24.03.09,10:57
dospelý vipet má vážiť 12-14 kg....on si stále držal 12 kg, teraz má 10...už ako chrt je dosť chudý a ľudia neznalí plemena nám nadávajú, že mu nedávame jesť...ale teraz schudol 2 kg., čo je pri jeho hmotnosti dosť vidieť a už je fakt kosť a koža....

ale to nie je dôvod prečo ho vykŕmiť podla mna, náš pes by mal mať 15 kg a má 17 a to ho teraz nemáme kŕmiť alebo ako?kašlite na ludí a ntrápte ho aby priberal lebo jeho telo vie čo robí. určite by som ho nevykrmovala jak prasiatko len aby mal predpísanú váhu. ani ja nemam takú váhu na svoj vek akú by som mala mať.:confused:
Hrdzoska
24.03.09,16:30
Ak chcete aby pribral tak by som mu dala tvaroh, piškoty- z nich nebude hnačkovať a uvidíte. Do tvarohu mu môžete dať aj žltok, pribináčik a iné pochutiny a k tomu samozrejme normálne granule - dávku takú akú má dostať.
pasuliatko
24.03.09,19:37
Ak chcete aby pribral tak by som mu dala tvaroh, piškoty- z nich nebude hnačkovať a uvidíte. Do tvarohu mu môžete dať aj žltok, pribináčik a iné pochutiny a k tomu samozrejme normálne granule - dávku takú akú má dostať.

také veci dávať psovi?:confused: to je troška chore nie?a 100%,že z tvarohu hnačku bude mať lebo to je mliečny výrobok a z nich hnačky bývajú. tak neviem čo tu radíš take veci bez urážky.... :confused::confused::confused:
Dav
24.03.09,20:02
Odporúčam biely jogurt - nie zrovna na pribratie, ale na nápravu črevnej mikroflóry. Na radu lekárky som tým liečila svojho psa pri hnačkách. Pokiaľ bude mať aj lieky, tak sa poraď s veterinárom - aby sa nespomalil účinok liekov.
adi11
24.03.09,20:12
Nášmu psíkovi dávame ráno a večer granule s mäskom. V priebehu dňa rád maškrtí, tak v lete napr.hrozno, mrkvičku. Strašne má rád syr banbino v črievku. Ten mu miešame s granulami.
pasuliatko
24.03.09,20:15
Odporúčam biely jogurt - nie zrovna na pribratie, ale na nápravu črevnej mikroflóry. Na radu lekárky som tým liečila svojho psa pri hnačkách. Pokiaľ bude mať aj lieky, tak sa poraď s veterinárom - aby sa nespomalil účinok liekov.

biely jogurt?:eek: pokial viem tam pri hnačke by sa mliečne výrobky mali vylúčiť. a pomohlo mu to?
pasuliatko
24.03.09,20:16
keď má náš pes hnačku mu dáme Endiex a prejde mu to.
Dav
24.03.09,20:55
biely jogurt?:eek: pokial viem tam pri hnačke by sa mliečne výrobky mali vylúčiť. a pomohlo mu to?
Áno. Moja pes má 12 kg, a dávam jej najprv asi 1-2 lyžičky, potom asi o pol hodiny ďalšie 2-3 lyžičky. Potom po polhodine asi tretinu kelímku, a zbytok kelímku v priebehu dňa na dvakrát. Celý jogurt jej nedám zjesť na 1 raz. Ešte mám dobré skúsenosti s mäsovým vývarom,normálna ľudská polievka, ale s minimom soli a korenia. Psa posilní aj v dávkach, ktorú dopravím injekčnou striekačkou do krku . Dobré na posilnenie je mlieko, med a vajce, ale nie pri hnačke.
pasuliatko
24.03.09,21:00
Áno. Moja pes má 12 kg, a dávam jej najprv asi 1-2 lyžičky, potom asi o pol hodiny ďalšie 2-3 lyžičky. Potom po polhodine asi tretinu kelímku, a zbytok kelímku v priebehu dňa na dvakrát. Celý jogurt jej nedám zjesť na 1 raz. Ešte mám dobré skúsenosti s mäsovým vývarom,normálna ľudská polievka, ale s minimom soli a korenia. Psa posilní aj v dávkach, ktorú dopravím injekčnou striekačkou do krku . Dobré na posilnenie je mlieko, med a vajce, ale nie pri hnačke.

no o tom som nepočula teda ale ok. môj pes by to nezedol ani keby od hladu umieral. :D ja mu radšej dam niečo proti hnačke a potom ro prejde.
Dav
24.03.09,21:26
no o tom som nepočula teda ale ok. môj pes by to nezedol ani keby od hladu umieral. :D ja mu radšej dam niečo proti hnačke a potom ro prejde.
mimotemy
...moja to jedla, keď umierala od hladu...ale to je iný príbeh.
pasuliatko
25.03.09,11:26
mimotemy
...moja to jedla, keď umierala od hladu...ale to je iný príbeh.

no náš má problém s grilovanou kožou :Da nie to ešte biely jogurt ;)
Dav
25.03.09,18:53
no náš má problém s grilovanou kožou :Da nie to ešte biely jogurt ;)
Ešte mimotemy u nás je piškótka trest, a nie odmena, a k vybraným lahôdkam patrí sudová kyslá kapusta:D
pasuliatko
25.03.09,20:40
Ešte mimotemy u nás je piškótka trest, a nie odmena, a k vybraným lahôdkam patrí sudová kyslá kapusta:D

my máme problém,že nezje všetko najprv to oňucháva akoby sme ho chceli otráviť. večer dostane jesť (mama mu varí) a celý deň má nasypané granule ale zožerie len troška nie moc ale hlavne v noci ked ho chytí hlad :D náš zje piškótu podla nálady:D a to aj iné.kedysi by sme do neho šumku nenatlačili a teraz? :D sa ide zadrhnúť;) podla mna nie je treba vykŕmiť psika nie je to prasiatko na zabitie. nehala by som ho tak. ;)
adi11
25.03.09,20:46
Ešte mimotemy u nás je piškótka trest, a nie odmena, a k vybraným lahôdkam patrí sudová kyslá kapusta:D
Zaujímavé, potom aj psi majú rôzne chúťky ako ľudia nie?:D náš nemá problém jedol by všetko čo dobre vonia:D ale nedostane:mee:
Bionda
26.03.09,11:20
Tvaroh je bežne dávaný aj šteňatám počas rastu do granúl- keď sme kúpili nášho krásavca- dostali sme komplet inštrukcie čo dávať papať a veru som mu aj krupičnú kašu - na konci žĺtka čerstvé na dranulky dávala- muž len pozeral " chcel by byť náš pes :D!
AlenockaS
26.03.09,11:41
Aj ja som za to, dávať mliečne výrobky, jogurt tvaroh....nie obyčajné mlieko, to nestrávia....no a vykŕmiť nechceme na prasiatko, ale trošku pribrať musí,všade mu trčia kosti...pritom apetít mu nechýba....neviem, začína mi pripomínať staručkých človiečikov, čo sú chudučký,majú priesvitnú kožičku, ťapkajú z nôžky na nôžku......a za jeho lásku mu chcem dopriať ešte peknú starobu....;)
Bionda
26.03.09,11:54
len u staršieho psíčka na priveľké množstvo bielkovín pozor.
AlenockaS
26.03.09,13:46
len u staršieho psíčka na priveľké množstvo bielkovín pozor.

prečo ? o tom som ešte nepočula :eek:
pasuliatko
26.03.09,21:01
podla mna to nie je dobre. je to troška na hlavu. ale okej je to vaša vec.
andreaS
20.01.11,16:27
dovolim si opat otvorit tuto temu...

mam skoro 1,5 rocneho psa a je stale az moc chudy... nie a nie zmohutniet... a kedze chodime na vystavy, tak su velke rozdiely ked sa stretne v rovnakej triede s inymi psami... dokonca mladsie psy su mohutnejsie ako on... pritom dostava viac granuli ako by mal (dokonca vysokoenergeticke pre pracovne psy)... aj pomimo dostane kadeco... a takisto mu jest chuti, zje vsetko, co nezje jeho :D

u starsieho skoro 7 rocneho mame zase opacny problem... jemu musime udrzat vahu, aby nepribral a nevratili sa nam zdravotne problemy s chrbticou a teraz to vyzera, akoby starsi vyjedal mladsiemu a nedoprial mu... no opak je pravdou... mlady este aj vyje starsiemu granule :D

mate nejake rady? este dodam, ze mi bolo poradene davat nejake probiotika na upravu crevnej flory, ze by to mohlo zlepsit travenie a teda aj priberanie...
alaya1
20.01.11,17:19
dovolim si opat otvorit tuto temu...

mam skoro 1,5 rocneho psa a je stale az moc chudy... nie a nie zmohutniet... a kedze chodime na vystavy, tak su velke rozdiely ked sa stretne v rovnakej triede s inymi psami... dokonca mladsie psy su mohutnejsie ako on... pritom dostava viac granuli ako by mal (dokonca vysokoenergeticke pre pracovne psy)... aj pomimo dostane kadeco... a takisto mu jest chuti, zje vsetko, co nezje jeho :D

u starsieho skoro 7 rocneho mame zase opacny problem... jemu musime udrzat vahu, aby nepribral a nevratili sa nam zdravotne problemy s chrbticou a teraz to vyzera, akoby starsi vyjedal mladsiemu a nedoprial mu... no opak je pravdou... mlady este aj vyje starsiemu granule :D

mate nejake rady? este dodam, ze mi bolo poradene davat nejake probiotika na upravu crevnej flory, ze by to mohlo zlepsit travenie a teda aj priberanie...
Od granul asi dost nepriberie, ja by som skusila varenu stravu. maso, prilohy, cestoviny, zelenina a pod. nasmu, ked bol maly, velmi chutili banany. Urcite by som presla na varenu stranu.
andreaS
20.01.11,17:23
pes si na zmenu stravy nepotrpi... ale desim sa predstavy ze mam varit este aj psovi :confused: mam problem co vymyslim nam na obed/veceru a teraz este aj psikovi navyse varit... priznavam niesom nadsena, ale zase som ochotna vyskusat vsetko ;)
AlenockaS
21.01.11,06:07
psík kôli ktorému bola vytvorená téma už nie je medzi nami vyše roka, momentálne mám 26 mesačného čierneho ruského teriéra a najnovšie cca 4 mesačnú šušku z útulku :-) Teraz k veci...v lete som s Dymikom prešla na BARF ( je to surová potrava, nie varená ) Predtým bol krmený Royalkami a Trainerkami. Vážil 50-51 kíl..po prechode na surovú potravu schudol 5 kíl. Čo je síce pre neho dobre, pretože má problémy s lakťovým klbom. Asi po 3 mesiacoch krmením surovej potravy som mu dala spraviť biochemický rozbol krvi a vyšiel nám na 1 *. Aj som sa trochu obávala, keď som do tej zmeny išla, ale dnes neľutujem, psíkom veľmi chutí, je to ich najprirodzenejšia potrava, akurát potrebujete mať voľný mraziak ( aj to síce záleží od veľkosti psíka, lebo 2-3 kg havo nemá takú spotrebu ako 45 kg :-) Podľa mňa sa pri granuliach priberá viac, lebo obsahujú viacej obilnín...
andreaS
21.01.11,08:07
alenockaS: a co konkretne davas psom jest? moj by mal mat tych 12kg ale ma stale 10kg... aspon kilo keby nabral, lebo mu trci chrbtica a aj rebra a pritom vobec nehladuje...

zatial som dostala rady od kamaratiek, ktore maju rovnake plemeno, ze aj ked je to koker, tak mu mam dat zo vsetkeho co jeme aj my (samozrejme nie pri jedle, aby nezobral) ... jemu vsetko chuti, zje vsetko, akurat ze ked ma nieco prvykrat tak sa s tym normalne hra :D az neskor zje :D ... a ze mam prejst dokonca na stenacie granule... tak vyskusam... lebo na vystave je fakt velmi vidiet ten rozdiel moj pes vs iny rovnako stary pes ktory je krasne stavany, mohutnejsi...
AlenockaS
21.01.11,08:43
Kupujem surové mäso a trupy z Bordy. Mäsko je pobalené v 250 gr kockách, trupy si vážim podľa potreby. Mäso miešam so zeleninou, jogurtom, olejom, ovocím, niekedy dostanú len vločky s tvarohom, ovocím a medom (1x za týždeň) Trupy dávam samotné. Ja som pár týždňov surfovala na www.dogfore.sk, tam sa o tomto spôsobe veľa dočítaš...nie je to zložité ozaj, a keby si videla ako im chutí....ja sa už ku granuliam určite nevrátim, len v nevyhnutnom prípade(napr. dovolenka ) Známy tiež prešiel na BARF a jemu psím dosť pribral, ale on mu pridával do žrádla každý deň kukuričné vločky (obilnina). A ďalej, určite treba prihliadať aj na vek psíka, lebo starší bude určite mohutnejší, ako štendo, ktoré sa ešte vyvíja a vyskáče všetko :-) A na záver, aj ja sem tam podám psíkovy kúsok svojho mäska ako maškrtu, ale v živote by som ho nekŕmila ľudskom solenou a korenenou potravou..nechápem, ako to dnes môže niekto robiť, pes predsa nie je dojížďák, ani prasiatko....
alaya1
21.01.11,13:31
alenockaS: a co konkretne davas psom jest? moj by mal mat tych 12kg ale ma stale 10kg... aspon kilo keby nabral, lebo mu trci chrbtica a aj rebra a pritom vobec nehladuje...

zatial som dostala rady od kamaratiek, ktore maju rovnake plemeno, ze aj ked je to koker, tak mu mam dat zo vsetkeho co jeme aj my (samozrejme nie pri jedle, aby nezobral) ... jemu vsetko chuti, zje vsetko, akurat ze ked ma nieco prvykrat tak sa s tym normalne hra :D az neskor zje :D ... a ze mam prejst dokonca na stenacie granule... tak vyskusam... lebo na vystave je fakt velmi vidiet ten rozdiel moj pes vs iny rovnako stary pes ktory je krasne stavany, mohutnejsi...
Porad sa na DOG FORE, tam mas k tomu 3 obrovske temy a vela uzitocnych rad. Odporucam.
jar88
21.01.11,14:20
Od granul asi dost nepriberie, ja by som skusila varenu stravu. maso, prilohy, cestoviny, zelenina a pod. nasmu, ked bol maly, velmi chutili banany. Urcite by som presla na varenu stranu.
Ľudia zbytočne veľa skúšajú.
Pes potrebuje hlavne pohyb. Aspoň dve hodiny behať. Nie kráčať a zňuchávať na vodítku.
Ak ho chcete živiť granuovanou stravou, dobré je pridať asi 100 gr. bravčovej masti (roztopená dobre obalí granule). Z toho priberie chrt aj vižla.
Ak chcete kŕmiť psa vareným, tak potom treba hovädzie bez loja, napríklad hov. srdce. K tomu treba aj nejaké vnútornosti, niečo zeleniny a cereálie (najlepšie trochu ryže). Tiež to treba doplniť tukom (nie rastlinný olej) bravčová masť, prípadne rybací tuk. Nesoliť, nevariť, ale len krátko povariť (stačí 10 až 15 minút). Dospelý pes nepotrebuje mlieko v žiadnej podobe (ani tvaroh, či syr)
---------------------------------------
Ale hlavne behať, behať a behať. Dobre osvalený pes nikdy nevyzerá vyziabnutý. Naviac po behaní mu viac chutí žrať. Stačí raz až dva krát denne.
andreaS
21.01.11,15:44
jar88: doporucujes behat... no tu narazam na problem... mam chlpateho psa, ktory by bol ako prasa po kazdom behani... hlavne v tomto pocasi blato, nasledne cucky a potom trpi pes pri ich vycesavani a aj ja lebo je to skutocne zaberak ak sa pes zacuckuje... ked mu dam kombinezu, tak sice spinavy nebude, ale vzniknuta staticka energia (beh = pohyb = suchanie sustakovej latky = vznik statickej energie) sposobi opat cucky... a ak je sucho, tak zase donesie na sebe same konariky, bodliaky a opat sme pri cuckach... takze beh je pre nas konkretne nemozny ... aspon kym neobjavim sposob ako zamedzit cuckam... :rolleyes:
alaya1
21.01.11,16:38
Ľudia zbytočne veľa skúšajú.
Pes potrebuje hlavne pohyb. Aspoň dve hodiny behať. Nie kráčať a zňuchávať na vodítku.
Ak ho chcete živiť granuovanou stravou, dobré je pridať asi 100 gr. bravčovej masti (roztopená dobre obalí granule). Z toho priberie chrt aj vižla.
Ak chcete kŕmiť psa vareným, tak potom treba hovädzie bez loja, napríklad hov. srdce. K tomu treba aj nejaké vnútornosti, niečo zeleniny a cereálie (najlepšie trochu ryže). Tiež to treba doplniť tukom (nie rastlinný olej) bravčová masť, prípadne rybací tuk. Nesoliť, nevariť, ale len krátko povariť (stačí 10 až 15 minút). Dospelý pes nepotrebuje mlieko v žiadnej podobe (ani tvaroh, či syr)
---------------------------------------
Ale hlavne behať, behať a behať. Dobre osvalený pes nikdy nevyzerá vyziabnutý. Naviac po behaní mu viac chutí žrať. Stačí raz až dva krát denne.
Dakujem za rady, ale asi si ich zle adresovala, ja ten problem nemam. Pytal sa niekto iny. Neviem, ci si chovatelka, ci chovas vystavnych psov, alebo mas psa strazcu domu?
Vystavny pes musi mat stavbu tela podla standartu FCI, Takze experimentovat s mastami a pod. sa velmi neodporuca.

Andrea - ak nechces varit, skus steniatkovske granule, od tych sa nabera viac.
Andrea, my chodime behat a aportovat na betonove ihrisko v blizkej skole.
andreaS
21.01.11,17:06
idem akurat zajtra na vystavu do TN, tak tam kupim dake male balenie stenacej puriny, resp. uvidim co tam budu predavat.

ale zastavim sa aj u veterinara a opytam sa na jeho nazor ohladne pribratia ;)
alaya1
21.01.11,17:10
Skor by som sa pytala chovatelov, ake maju skusenosti, mne sa vzdy viac osvedcia, ako vetos.
andreaS
21.01.11,17:13
jedna dlhorocna chovatelka mi davnejsie odporucila granule pre pracovne psy... nezabralo a probiotika... lenze nemali sme dostatok casu na blizsiu konzultaciu :( takze neviem ake probiotika myslela, v akych davkach ich davat... takze bez rady som to neriskovala...
alaya1
21.01.11,17:18
Probiotika su pre psov v takej inj.striekacke. davaju sa raz za den, vzdy jwednu davku, kym mas v striekacke.

Ja by som skusila davkovat stenacie, a viac ako sa pise- celu misku, nech je, kym chce.
andreaS
21.01.11,17:20
alaya: "nech je kym chce" ... mam kokra, takze pazravost a prehnana zravost k nemu patri... keby som mu nechala plne vreco tak ho zozere :D

este som rozmyslala ci nemoze byt problemom sposob jedenia... mlady totiz granule poriadne nehryze... hlce ich naraz aj niekolko... tym padom mu mozu zle travit... videla som na nete take tazke gule, ktore sa pridavaju do misky aby pes nemohol zjest vela granul naraz... extra urcene pre zrave psy...
alaya1
21.01.11,17:24
O tych guliach som este nepocula. Ja by som predsa skusila tu varenu stravu. ved navaris mu na dva dni, maso zeleninu, cestoviny, ryzu, das do chladnicky.
To viem, ze zabera.
durisovad
21.01.11,18:11
Nas pes jedava skoro vzdy to co my. Len obcas, ked mame to, co pes nelubi, mu varime kuracie chrbty alebo vnutornosti, ako napr, oblicky, pluca, srdce - to dostaneme od gazdu, u ktoreho kupujeme maso /pol prasata alebo stvrtku telata/. Pes je v prevaznej miere na dvore, nie je to ale vystavovy pes, len taka zmes. Hrusinsky by povedal, ze je to Graf von Bahnhof.
andreaS
21.01.11,18:24
daska: psik ako psik ;) akurat ze som si zvolila hobby, ku ktoremu potrebujem psika s rodokmenom... mam to ako unik zo stereotypu a pred cislami ;)

a nasim nerobia vnutornosti dobre, ak, tak ich musim vyvazit zeleninou a cestovinou ;)

inak si myslim, ze nie je nic zleho ak psik dostava to, co jeho pani, akurat ze je pravda, ze bezna rodina velmi vela soli a to nerobi psikom dobre z dlhodobejsieho hladiska... ak sa soli malo tak je to uplne v poriadku ;)
alaya1
21.01.11,19:35
Psom sa solit vobec nesmie!!!! Ludia si jedlo korenia a pod. Pre psov JED:A aby jedli ludsku stravu je tiez v ich neprospech. Velmi sa ti cudujem Andrea, si majitelkou vystavneho psa s PP, je ti jedno, co psy jedia.je ti jedno ci ma PP..Hm....si ma prekvapila.
No je to len moj postreh a nazor.
andreaS
21.01.11,21:08
alaya: ved to tak tragicky neprezivaj... psa treba brat ako psa, nie rozpistanu chlpatu hracku...

som zastanca PP psov ale z dovodov zdravotnych a aby nevznikali mnoziarne s ubohymi podmienkami ak sa to vobec podmienkami da nazvat... ale to neznamena, ze pre mna zivy tvor prestava existovat... rovnako pohladkam orieska, ktoreho jedneho aj doma mam (prvy amik bez PP) a zaujimam sa, ci ma psik PP len okrajovo... ci budeme mat spolocnu rec ohladom vystav napriklad... inak to nehra rolu... maximalne vysvetlim ludom, preco napriklad nabuduce venovat pozornost skor PP psikovi, lebo su nakrmeni od mnozitela bludmi...

a co sa tyka jedla, to tiez neprehanaj... pes vie sam co moze zjest... tvoj este nezral travu? nas starsi pravidelne, hlavne cerstvu jarnu... on vie, co mu chyba, tak si to doda sam...

k tej soli... niekto soli viac, niekto menej... a ja momentalne odmietam psovi varit osobitne dake extra jedla aj ked mam vystavneho psa... nemam nato teraz cas... snad nepokazim niekomu iluziu, ze v granuliach je tiez slusny bordel...

prepac, nechcem sa ta dotknut, ale kricat (vykricniky) nemusis... a nemusis ma presviedcat stoj co stoj, ze mas pravdu... je x for, kde sa to riesi a vzdy bude x taborov podla toho kto je coho zastanca... a skor pozorujem, cim mensi pes, tym je viac s prepacenim presraty... ja som tolerantna, vypocujem si, ale nemam rada natlak, ked ma niekto chce silou mocou presvedcit o svojej pravde... opytam sa, zistim nazory a zariadim sa podla seba... vlastnim psa uz cca 7 rokov... a individualita povah, chuti, ma neprekvapuje... napriklad hnacky, vracania moze u psa sposobovat aj alergia, ktora sa u nas v SR neda zistit, myslim konkretne naco... kamaratka bola kvoli tomu v nemecku, napriklad a jej sucka je alergicka na roztoce v granuliach (aj takyto bordel je v nich)...

a ze mam PP psa? a co ma zit mimo ostatnych psov, ci co? dovolim mu hrat sa s inymi, nech sa socializuje... neznasam ked si napriklad tie male psy beru ludia hned na ruky... aky to ma vyznam? steka ako zmyslov zbaveny a preco? lebo nie je ani socializovany ani vychovany... a to je uz ina kapitola... tak nerobme zo psov hracky... pes je spolocenske zviera... nie aby robil spolocnost nam ale ma rad byt v spolocnosti... ked chce niekto hracku, nech si psa nekupuje...
est
21.01.11,21:28
Ak sa niekomu nechce variť, odporúčam prirodzenú surovú stravu, varením sa len zničia živiny, ktoré potom treba umelo dopĺňať...
Kŕmenie surovpu stravou je jednoduchšie, prirodzenejšie, rýchlejšie. Ak sa chcete niečo dozvedieť viac, dajte si do vyhľadávača BARF...
Variť sa odporúča len pre istotu bravčové mäso kvôli Aujezského vírusu.
Soli sa odporúča len jedna štipka za týždeň.
durisovad
21.01.11,21:59
daska: psik ako psik ;) akurat ze som si zvolila hobby, ku ktoremu potrebujem psika s rodokmenom... mam to ako unik zo stereotypu a pred cislami ;)

a nasim nerobia vnutornosti dobre, ak, tak ich musim vyvazit zeleninou a cestovinou ;)

inak si myslim, ze nie je nic zleho ak psik dostava to, co jeho pani, akurat ze je pravda, ze bezna rodina velmi vela soli a to nerobi psikom dobre z dlhodobejsieho hladiska... ak sa soli malo tak je to uplne v poriadku ;)
Andrejka, nas pes nema slanu stravu, lebo aj my solime kvoli srdcovej chorobe mojho muza malo. Ja si prisolim, ale manzel a psik jedia menej slane. Pes ma uz 10 rokov, je stale velmi pohyblivy a culy, vyzera dobre, je vesely a chuti mu.
alaya1
22.01.11,06:56
alaya: ved to tak tragicky neprezivaj... psa treba brat ako psa, nie rozpistanu chlpatu hracku...

som zastanca PP psov ale z dovodov zdravotnych a aby nevznikali mnoziarne s ubohymi podmienkami ak sa to vobec podmienkami da nazvat... ale to neznamena, ze pre mna zivy tvor prestava existovat... rovnako pohladkam orieska, ktoreho jedneho aj doma mam (prvy amik bez PP) a zaujimam sa, ci ma psik PP len okrajovo... ci budeme mat spolocnu rec ohladom vystav napriklad... inak to nehra rolu... maximalne vysvetlim ludom, preco napriklad nabuduce venovat pozornost skor PP psikovi, lebo su nakrmeni od mnozitela bludmi...

a co sa tyka jedla, to tiez neprehanaj... pes vie sam co moze zjest... tvoj este nezral travu? nas starsi pravidelne, hlavne cerstvu jarnu... on vie, co mu chyba, tak si to doda sam...

k tej soli... niekto soli viac, niekto menej... a ja momentalne odmietam psovi varit osobitne dake extra jedla aj ked mam vystavneho psa... nemam nato teraz cas... snad nepokazim niekomu iluziu, ze v granuliach je tiez slusny bordel...

prepac, nechcem sa ta dotknut, ale kricat (vykricniky) nemusis... a nemusis ma presviedcat stoj co stoj, ze mas pravdu... je x for, kde sa to riesi a vzdy bude x taborov podla toho kto je coho zastanca... a skor pozorujem, cim mensi pes, tym je viac s prepacenim presraty... ja som tolerantna, vypocujem si, ale nemam rada natlak, ked ma niekto chce silou mocou presvedcit o svojej pravde... opytam sa, zistim nazory a zariadim sa podla seba... vlastnim psa uz cca 7 rokov... a individualita povah, chuti, ma neprekvapuje... napriklad hnacky, vracania moze u psa sposobovat aj alergia, ktora sa u nas v SR neda zistit, myslim konkretne naco... kamaratka bola kvoli tomu v nemecku, napriklad a jej sucka je alergicka na roztoce v granuliach (aj takyto bordel je v nich)...

a ze mam PP psa? a co ma zit mimo ostatnych psov, ci co? dovolim mu hrat sa s inymi, nech sa socializuje... neznasam ked si napriklad tie male psy beru ludia hned na ruky... aky to ma vyznam? steka ako zmyslov zbaveny a preco? lebo nie je ani socializovany ani vychovany... a to je uz ina kapitola... tak nerobme zo psov hracky... pes je spolocenske zviera... nie aby robil spolocnost nam ale ma rad byt v spolocnosti... ked chce niekto hracku, nech si psa nekupuje...
Moj prispevok si pochopila tak, ako si chcela ty, je to tvoj nazor, svoj som tiez vyslovila, na to je forum.
Ale ak si clovek kupi psa, ma si rozmysliet, ci sa mu bude chciet mu venovat, trebars aj varit, ak je to nutne, pripadne s nich chodit aj behat, ako ti radili, ani to sa ti nechcelo preto, ze potom treba psa rozcesavat.No aj pri venceni sa pes zaspini, beha po trave, nazbiera konariky, listy a pod. Vencis? Ci tvoj pes je podlozkovy bytovy? Moj pes je cely biely- je to mala rasa, ma 6kg, no nie je ustekany, je vychovany, socializovany.
Nebranim mu v styku s inymi psami- miluje obrie plemena,ani, aby prisiel z vencenia cely zablateny. T.j. 3krat denne mu vymyvam spinu z labiek, fenujem a vycesavam kazdy den vecer. Ked som si ho kupovala, vedela som, co to plemeno obnasa. behavame koli ochrane patel po asfaltovom ihrisku, aby ich nemal zatazene.
U nas na sidlisku nie su psy s pp, co ma velmi mrzi. kazdy si mysli, ze pp dava psovi len moznost vystav....mrzi ma, ze si to myslia, aj niektori majitelia takych psov.
Nas pes nie je hracka- ak si tym myslela mna- je to nas rodinny prislusnik a urobim vsetko pre to, aby som pristupom k jeho vyzive a starostlivosti o neho neublizila.
V ziadnom pripade neprehanam, ako uvadzas, venujem sa tomu, lebo sa venovat chcem a je to nielen moj nazor, ale aj nazor chovatelov psov, s ktorymi sa stretavam osobne.
Nikomu nebranim, aby si svojho psa krmil aj zvyskami z jedal. je to osobna vec kazdeho, chcela som len poradit, ako sa to mozno ma robit.
Nabuduce budem mudrejsia. Vela uspechov na vystave. my ideme az na narodnu do B.Bystrice do puppy triedy.
andreaS
23.01.11,08:22
Moj pes je tiez z 90% biely a zvysok hnedy, co je pri mojom plemene neobvykle... nemame srst ako ty, ale dlhu hodvabnu srst az po zem! (co je pri kohutiku cca 38 slusna dlzka srsti) A ta biela je velmi jemna, ako paperie a velmi sa cuckuje... take cucky tvoje plemeno snad ani nepozna... najhosie je, ze nesmiem strihat, ale musim to vycesat... toto nie je prijemne ani pre psa ani pre mna, preto sa snazime predist zacuckaniu... a ano vencime... dostali sme od jednej znamej usite makke topanky (skor taky navlek) takze nemusim psa namacat 3x denne... ked prsi, davam kombinezu... pes sice potom vyzera ako kozmonaut, ale hlavne, ze je cisty a suchy... dalsi rozdiel je, ze nesmiem psa cesat nasucho, len po kupani... navyse meni srst za dospelacku, takze znova hladame vhodny kondicioner... vravim, ze je to hotova chemia...

a k tomu, aby som stihla po prichode domov z prace aj uvarit pre nas, pre psa, upratat, zehlit a este pokracovat aj v praci, tak by som potrebovala aspon 30h den... prispevkom predtym som chcela povedat, ze varenie osobitne pre psa si nezvolim... takisto nehrozi beh ako som vysvetlila, kvoli srsti...

vcera sme boli po dlhej dobe na vystave, tak som mala moznost rozpravat sa s inymi chovatelmi osobne... uz mi staci len vybrat si a zistit, co na nasho mladeho zaberie...

"Ale ak si clovek kupi psa, ma si rozmysliet, ci sa mu bude chciet mu venovat" - vystavy mam ako hobby, nezivim sa tym a ani to nemam v plane... takze mimo to chodim normalne do prace, nie ako vacsina majitelov z vystavnych kruhov, ktory su doma (aspon pri mojom plemene viem, ze 95% z nich su doma a maju cely den pre psa aj domacnost, a ziadne pracovne povinnosti)... takze ja si musim urcit priority a nie po prichode domov venovat zbytok casu len psovi... napriklad take kupanie... tvoj musi byt vykupany, vycesany, vyfenovani, no nech max 1,5 hodiny... u nas su to 3-4 hodiny kvoli dlzke srsti... v tomto uprimne zavidim kratkosrstym plemenam ;)

Z tych rad, ktore tu padli sa mi najviac pozdava surova strava... uz len z logickeho hladiska... kto varil psom kedysi? je to ich prirodzena strava... a rady od chovatelov - b-komplex, probiotika, lupacky, stenacie granule pripadne mi poradili presnu znacku tychto granuli...

Mozno to znie akoby som psa mala za vec... ale ver mi, ze to tak nie je... praveze nas kritizuju za rozmaznavanie... co pre vystavy neni dobre... tak sa ucim brat psa ako psa...
alaya1
23.01.11,16:35
Kazde plemeno ma svoje za a proti. Bisonikovska srst je pri vyske 26-30cm cca 10-12 cm dlha, kucerava, ktoru je NUTNE denne 3 krat aspon precesat- hrebenom s dlhymi a riedkymi zubami, potom brebenom s hustymi zubami a na zaber vykefovat.Nema podsadu, vsetko ostava k plstiach. My mame teraz cca 7-8 cm srst, no cesat musim denne.
Kondicioner je pre nas najlepsi All systems - proteinovy, odkedy ho mam, ani jedno dredy, nic.
Predtym som pouzivala KW, uz rok nepouzivam a som spokojna.
Tak snad sa este rozhodnes pre dalsieho kratkosrsteho psa a co sa tyka varenej stravy napisala som to preto, ze si sa pytala, ako vykrmit psa- tak s tym ho vykrmis. Nebol to navod na najlepsie stravpvanie psa.Na to si sa nepytala.
A s barfom si daj pozor, psy citlivi na zaludok maju s tym znacny problem.
Ine mozno aj osobne, v B.Bystrici v puppy vystavujem uz aj ja- princeznicku