Romana
06.07.05,14:44
uff .. čítam čítam čítam .. a som z toho taký malý jeleň .. už asi rok som nemala nového zamesntanca až teraz tak som nejako nevenovala pozornosť zmenám ... sociálka je mi jasná ... len ako to je so zdravotnou?? to si pôjde sám na pobočku s tlačivom "oznámenie poistenca o zmene platiteľa na verejné zdravotné poistenie"? prinesie mi potvrdené oznámenie a hotovo? ..
Hanka U.
06.07.05,12:52
Da sa aj tak, ale lepsie urobis ked ho prihlasis sama a potvrdenu kopiu si zalozis.Je to istejsie.
alušik
06.07.05,12:55
Suhlasim s Hankou. U nas na VSZP mi povedali, ze ludia to neviedia a ze je lepsie, ked im donesiem Hromadne oznamenie o poistencoch a tak ho prihlasim... Tak to tak radsej robim a nenahanam ludi, nech si tam idu sami. Aj tak, ked som sa o to snazila, chceli, aby som to tlacivo pomohla vypisat, lebo oni to nevedia.
Romana
06.07.05,13:04
takže môžem použiť staré hromadné oznámenie? ... dakujem za odpovede
Jura
06.07.05,13:07
Áno , môžeš použiť staré tlačivo "hromadné oznámenie".
Romana
06.07.05,13:08
Ďakujem :o))
brm
06.07.05,13:58
takže môžem použiť staré hromadné oznámenie? ... dakujem za odpovedea nezabudni si overiť, či v tej ktorej zdravotke je firma zaregistrovaná...všetky tlačivá majú zdravotky na internete...
Janka6685
14.07.05,13:06
a nezabudni si overiť, či v tej ktorej zdravotke je firma zaregistrovaná...všetky tlačivá majú zdravotky na internete...
Znamená to, že ak má zamestnávateľ zamestnancov v rôznych zdravotných poisťovniach, musí sa v každej prihlásiť ako zamestnávateľ?
bea
14.07.05,13:15
Áno, musí.
brm
14.07.05,13:20
Znamená to, že ak má zamestnávateľ zamestnancov v rôznych zdravotných poisťovniach, musí sa v každej prihlásiť ako zamestnávateľ?samozrejme, bez toho by ti nemali prihlášku zamestnanca ani prebrať...
Janka6685
14.07.05,13:47
Ďakujem .
Maňaska
15.07.05,04:59
Len dodávam, že klasické Hromadné oznámenia.....budú mať zamestnávatelia opäť povinnosť posielať do zdravotných poisťovní od 1.9.2005.
Janka6685
15.07.05,10:44
Len dodávam, že klasické Hromadné oznámenia.....budú mať zamestnávatelia opäť povinnosť posielať do zdravotných poisťovní od 1.9.2005.
Môžeš prosím ťa povedať, aké oznámenia myslíš? Veď hromadné oznámenia sa posielajú aj teraz, či nie?
lenkak
15.07.05,10:50
Od 01.01.2005 sa nemuseli podávať Hromadné oznámenia do ZP, povinnosť nahlásiť si zmenu zamestnania bola na zamestnancovi, ale mnohí sme posielali hromadné oznámenia aj naďalej.
Janka6685
15.07.05,10:53
Od 01.01.2005 sa nemuseli podávať Hromadné oznámenia do ZP, povinnosť nahlásiť si zmenu zamestnania bola na zamestnancovi, ale mnohí sme posielali hromadné oznámenia aj naďalej.
Už veľa vecí, o ktorých som si myslela, že musím robiť, nakoniec netreba. Ako je to napr. s nahlasovaním na sociálku. Robia okolo také haló a keby sa o tom toľko nerozprávalo, tak by ma ani nenapadlo, že niekto neprihlási svojho zamestnanca. Som ale naivná, nie?
liba2
15.07.05,11:16
Už veľa vecí, o ktorých som si myslela, že musím robiť, nakoniec netreba. Ako je to napr. s nahlasovaním na sociálku. Robia okolo také haló a keby sa o tom toľko nerozprávalo, tak by ma ani nenapadlo, že niekto neprihlási svojho zamestnanca. Som ale naivná, nie?
Do Soc. poisť. ho nahlásiť treba !!
Janka6685
15.07.05,11:23
Do Soc. poisť. ho nahlásiť treba !!
To je jasné. Asi som to len blbo napísala. To je skôr opačný prípad, že niečo treba a niektorí si mysleli, že nie.
Janka6685
15.07.05,11:32
Keď je reč o novom zamestnancovi, mohol by niekto, prosím, napísať, na čo všetko netreba zabudnúť?

1. nahlásiť na zdravotku, sociálku a daňový úrad
2. mesačne posielať odvody do sociálky, zdravotky a na daňový úrad
3. štvrťročne posielať prehľady na daňový úrad
4. prideľovať prácu, platiť za ňu mzdu + príplatky za nadčasy, nočné a sviatky
5. dať podpísať vyhlásenie na zdanenie príjmov a na uplatnenie daňového bonusu, ak má nezaopatrené deti, ktoré chodia do školy + odpočítať na každé takéto dieťa 0,5 % zo starobného poistenia
6. tvoriť a čerpať sociálny fond
7. podpísať pracovnú zmluvu
(jasné, že nie v takomto poradí)


Ešte niečo?
Aké všetky papiere, hlásenia, vyhlásenia, prehľady,...treba vypisovať a v akých intervaloch?

Asi je toho dosť a určite mi budete radiť, aby som prešla poradu. Už som to urobila, ale myslím si, že ak to bude takto zosumarizované, tak to pomôže nie len mne.

Ďakujem
Janka6685
18.07.05,05:15
Asi je to otázka na dlhé rozoberanie. Ale keby sa na to niekto dal, bola by som mu veľmi vďačná. Nechcem totiž na nič zabudnúť. Sumy, percentá, časy,...si odsledujem v príslušných zákonoch, len mám strach, že na niečo zabudnem. Myslím na nejaké "papiere".

P.S.: Ak má niekto chuť (zasa) poslať ma na kurz, nebojte sa, na nejaký pôjdem, ak bude v KE príležitosť. Zatiaľ však potrebujem vašu pomoc.

Ďakujem
liba2
18.07.05,05:44
[QUOTE=Janka6685]Asi je to otázka na dlhé rozoberanie. Ale keby sa na to niekto dal, bola by som mu veľmi vďačná. Nechcem totiž na nič zabudnúť. Sumy, percentá, časy,...si odsledujem v príslušných zákonoch, len mám strach, že na niečo zabudnem. Myslím na nejaké "papiere".
P.S.: Ak má niekto chuť (zasa) poslať ma na kurz, nebojte sa, na nejaký pôjdem, ak bude v KE príležitosť. Zatiaľ však potrebujem vašu pomoc.

Janka, tvoja otázka je naozaj veľmi "zoširoka". Odpovedať na ňu vyčerpávajúco a pritom nezavádzať - to chce veľmi dlhé "slohové cvičenie". Ale na všetky tvoje otázky existujú odpovede tu na Porade. Treba si ich postupne podľa charakteru veci vyhľadať. Totiž aj odpovede nemôžu byť jednoznačné: áno-nie. Predsa záleží od toho koho prijímaš (študent, dospelák, má-nemá deti, manželku, invaliditu, úľavy ...) a akú zmluvu s ním uzavrieš, aký vysoký bude mať príjem, atď. Každý prípad bude individuálny. Ak budeš mať konkrétny problém, opýtaj sa, poradíme ti. Ale všeobecne to nejde.
bendži
18.07.05,05:55
Povinnosti pri zamestnancovi:

Pri prijatí:





podpísať pracovnú zmluvu, jej súčasťou alebo prílohou by mal byť aj mzdový výmer, a vzhľadom na zákon o ochrane osobných údajov nejaké pripravené vyhlásenie o súhlase so spracovaným osobných údajov
dať podpísať vyhlásenie na zdanenie príjmov a na uplatnenie daňového bonusu, ak má nezaopatrené deti, ktoré chodia do školy + odpočítať na každé takéto dieťa 0,5 % zo starobného poistenia
deň pred nástupom alebo najneskôr v deň nástupu odovzdať do soc. poisťovne registračný list FO – je možné aj elektronicky alebo faxom a originál doručiť do troch dní na pobočku
zdravotná poisťovňa – povinnosť zamestnanca do 8 dní nahlásiť zmenu platiteľa poistného – napriek tomu, že zodpovednosť leží v súčasnosti na zamestnancovi, naďalej sa odporúča firme využiť staré tlačivo „hromadné oznámenie“ alebo ako sa presne volá a spraviť túto nahlášku za zamestnanca
pri zdravotnej poistovni, pokiaľ tam zamestnávateľ ešte nie je prihlásený, treba vykonať aj registráciu zamestnávateľa – opäť na to má každá poisťovňa svoje tlačivo, väčšinou sa dá nájsť na ich webových stránkach
ďalšie veci čo by mal zamestnanec podpísať už závisia od konkrétnej spoločnosti a pozície na ktorú nastupuje, snáď nejaké prehlásenia o hmotnej zodpovednosti a tak podobne, nejaké poučenia o bezpečnosti a ochrane pri práci, možno v rámci firmy sú v tomto smere aj povinné školenia
niektoré spol. vyžadujú pri nástupe aj prehliadku u lekára

Pri prijatí prvého zamestnanca je zamestnávateľ povinný taktiež sa prihlásiť do registra sociálnej poisťovne, a to do 8 dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca – tu sa to trochu bije, pretože sociálka by nemala prijať prihlášku zamestnanca ak nie je registrovaný zamestnávateľ, a zamestnanca musíme nahlásiť najneskôr v deň začatia práce...


Každý mesiac v rámci výplaty:



mzdy spracovať a odoslať do výplatného termínu určeného v zmluvách, zvyčajne to býva do 15. dňa nasledujúceho mesiaca, max. zo zákona vyplýva do konca mesiaca
poistné do sociálnej poisťovne sa platí za kalendárny mesiac pozadu, poistné platené zamestnávateľom za zamestnancov je splatné v deň určený na výplatu príjmov (pri viacerých výplatach je to deň poslednej výplaty príjmov zúčtovanej za príslušný kalendárny mesiac), opäť max. posledný deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné (rovnaká podmienka ako pri samotných mzdách)
výkaz do sociálnej poisťovne predložiť v lehote splatnosti
preddavok na poistné do zdravotných poisťovní je opäť splatný v deň výplaty príjmov
výkazy do zdravotnej poisťovňe – nemôžem teraz narýchlo nájsť presný termín, dokedy je povinnosť odovzdať tlačivá, ale zrejme rovnako ako u sociálky max. do konca mesiaca. Dokonca teraz pri počte zamestnancov 25 a viac (myslím, treba si overiť na príslušnej poisťovni) vyžadujú už výkazy v elektronickej forme, pre menšie spoločnosti je to len na báze dobrovoľnosti
odviesť preddavky na daň z príjmu v deň výplaty príjmov
tvorba sociálneho fondu

Priebežne:

Pobočka sociálnej poisťovne – ohlasovať zmeny o zamestnancoch:

prerušenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti do 8 dní od prerušenia,

začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky do 8 dní od začiatku alebo ukončenia

odstúpiť pobočke tlačivo o PN ak trvá dlhšie ako 10 dní, do 3 dní po 10. dni trvania PN

Vkladám ďalšie poznámky ohľadom priebežných povinností, ktoré sa nám v podstate len vrátili novelou zákona o zdravotnom poistení od 1.9.2005:


- takže opäť máme povinnosť robiť všetky nahlásenia za zamestnancov, t.j. prihlásiť ho pri nástupe do zamestnanania a odhlásiť pri ukončení pracovnej činnosti - to je do 8 dní odo dňa začatia resp. ukončenia pracovného pomeru


- povinnosť nahlásiť zmenu platiteľa poistného (platiteľom sa stáva štát) pri PN-ke (osobitne treba uvádzať kód pre prvých 10 dní a osobitne pre obdobie od 11. dňa PN), materskej a rodičovskej dovolenke - v tomto smere zatiaľ len očakávame nové spoločné tlačivo pre všetky poisťovne, termín pre túto nahlášku je do skončenia mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy zmena platiteľa nastala (t.j. ak má zamestnanec PN v septembri, tlačivo s oznámením musím doručiť do zdravotnej poisťovne do konca októbra) - v tomto smere sa odporúča (pomôže to poisťovniam) ak oznámenie o zmene platiteľa sa odovzdá najneskôr spolu s výkazom o preddavkoch na zdravontné poistenie za dané obdobie... ale zákonom stanovený termín je do konca nasledujúceho mesiaca, ako som to napísala vyššie



Kvartálne:

-prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmu – vždy do konca mesiaca nasledujúceho po štvrťroku, t.j. do konca apríla, júla, októbra a januára za predchádzajúci štvrťrok


Ročné zúčtovania:

-ročné zúčtovanie na daňový úrad – tlačivo „hlásenie....“

-novinka – ročné zúčtovanie poistného v zdravotných poisťovniach

-+ vydať zamestnancom, ktorí si robia sami daňové priznania, potrebné doklady....


Pri ukončení pracovného pomeru:




dohoda o ukončení pracovného pomeru, resp. výpoveď, t.j. nejaký dokument o spôsobe ukončenia PP
zápočtový list – podpísaný zamestnancom, že ho prevzal
sociálna poisťovňa – do 3 dní od ukončenia PP odhláška na tlačive Registračný list FO – zánik poistenia
do sociálnej poisťovne Evidenčný list dôchodkového poistenia
zdravotná poisťovňa – tam je opäť povinnosť zamestnanca do 8 dní nahlásiť zmenu, je vhodné to aspoň nejakým spôsobom odkontrolovať, prípadne to spraviť za neho???... aby neskôr nevznikli zbytočné problémy
opäť podľa podmienok v spoločnosti môžu byť dokumenty ohľadom prevzatia nejakých vecí, ktoré mal zamestnanec pri nástupe zverené, o odovzdaní kľúčov, dokladov, auta, telefónu a podobne
Viac ma v tejto chvíli nenapadá, ale skúsenejší ma určite ešte doplnia. Snáď ešte povinnosť archivácie mzdových listov a vlastne všetkej dokumentácie týkajúcej sa miezd.
Janka6685
18.07.05,06:20
No Monika, tak teraz som ostala s otvorenými ústami:eek: .

Ani neviem, ako sa ti poďakovať. To máš takto spracované, alebo si to napísala teraz? Verím, že to pomôže aj iným.

Taký mám dobrý pocit, že nič, čo si napísala, pre mňa nie je nové. Nechcem, aby si si myslela, že je to zbytočné. To naozaj nie je. To sa len ja teším, že nie som až taká blbá. Len som to potrebovala na jednej strane mať zosumarizované a na druhej strane vedieť, že na nič nezabudnem.

Ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ďakujem, ...
bendži
18.07.05,06:26
Neni zač, aj keď som to len teraz napísala, aj mne samej to pomôže. Nerobím len mzdy, ale aj komplet účtovníctvo a tiež sa mi stáva, že zabúdam a hľadám :)
Magduš
18.07.05,06:28
sme malá s.r.o. a pošťastilo sa nám dobrej akcie takže prijímame ľudí do HPP
veľmi mi pomohol tento príspevok
vďaka
liba2
18.07.05,06:36
Janka, včera si nás tu zahŕňala obrázkami, ale tento v príspevku 22 nemá chybu.
Janka6685
18.07.05,06:41
Ja som vedela, že nie som jediná ohúrená príspevkom od Moniky a že to pomôže aj druhým.

Btw, páčili sa mi obrázky od Pauly, tak som sa nechala inšpirovať.
janicka
18.07.05,11:03
Super príspevok Monika!
Jednoduché a maximálne prehľadné.