veronika1
23.03.09,08:04
Potrebujem urobiť DP známenu, ktorý v priebehu roka pracoval u troch zamestnávateľov, prvý dvaja mi vydali potvrdenie o príjmoch ale tretí nie. Nevieme ho zastihnúť neberie telefón a nemá ani len pásky o vyplatenej mzde za príslušné mesiace. Nemá nič!!!!!!!!!
Na daňovom úrade mu pracovníčka povedela, že má dať prehlásenie, aký príjem mu bol vyplácaný, zahrnúť to do daňového priznania a priložiť. Nestretol sa už niekto s takýmto prípadom?
Ako to poriešiť?
Chobot
23.03.09,07:29
Potrebujem urobiť DP známenu, ktorý v priebehu roka pracoval u troch zamestnávateľov, prvý dvaja mi vydali potvrdenie o príjmoch ale tretí nie. Nevieme ho zastihnúť neberie telefón a nemá ani len pásky o vyplatenej mzde za príslušné mesiace. Nemá nič!!!!!!!!!
Na daňovom úrade mu pracovníčka povedela, že má dať prehlásenie, aký príjem mu bol vyplácaný, zahrnúť to do daňového priznania a priložiť. Nestretol sa už niekto s takýmto prípadom?
Ako to poriešiť?

K daňovému priznaniu sa tie potvrdenia neprikladajú, slúžia len pre vyhotoviteľa zúčtovania dane (alebo daň. priznania) ako podklad, z ktorého vypočíta daňovú povinnosť. Takže on nemusí mať bezpodmienečne to zúčtovanie preddavkov, DP môže vyhotoviť aj na základe výplatných pások. Ak ale nemá ani pásky (nedostal ich? stratil ich?) tak to bude ťažšie. Zamestnávateľ by ale mal vydať zúčtovanie.

Omyl...:o
veronika1
23.03.09,07:43
Pásky nedotal, ale čo s tým, že ma dať prehlásenie o príjmoch, nikto sa s tým nestretol? Ja som to zatial nikde nepočula, aby tam niekto lem priložil prehlásenie, ni eje to len bludná informácia pracovníčky DÚ?
veronikasad
23.03.09,07:50
Potrebujem urobiť DP známenu, ktorý v priebehu roka pracoval u troch zamestnávateľov, prvý dvaja mi vydali potvrdenie o príjmoch ale tretí nie. Nevieme ho zastihnúť neberie telefón a nemá ani len pásky o vyplatenej mzde za príslušné mesiace. Nemá nič!!!!!!!!!
Na daňovom úrade mu pracovníčka povedela, že má dať prehlásenie, aký príjem mu bol vyplácaný, zahrnúť to do daňového priznania a priložiť. Nestretol sa už niekto s takýmto prípadom?
Ako to poriešiť?
Nech si zistí na registri sociálnej poisťovne, či bol vôbec prihlásený ako zamestnanec alebo dohodár ...
Braňo
23.03.09,08:00
K daňovému priznaniu sa tie potvrdenia neprikladajú, slúžia len pre vyhotoviteľa zúčtovania dane (alebo daň. priznania) ako podklad, z ktorého vypočíta daňovú povinnosť. Takže on nemusí mať bezpodmienečne to zúčtovanie preddavkov, DP môže vyhotoviť aj na základe výplatných pások. Ak ale nemá ani pásky (nedostal ich? stratil ich?) tak to bude ťažšie. Zamestnávateľ by ale mal vydať zúčtovanie.

Chobot, z čoho vychádzaš ?
Prílohy k daňovému priznaniu typ A :
-
kópie všetkých potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti (vrátane príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých sa daňovník rozhodol príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou zahrnúť do úhrnu príjmov a z nich zrazenú daň vysporiadať v podávanom daňovom priznaní ako preddavok na daň), plynúcich zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí za rok 2008,
-
kópia ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2008, ak bolo vykonané,
-
doklady preukazujúce nárok na uplatnenie daňového bonusu (napr. kópia rodného listu, potvrdenie školy, že dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom). Ak daňovník takéto doklady predložil zamestnávateľovi a podaním daňového priznania si neuplatňuje daňový bonus ani jeho pomernú časť, uvedené doklady nie sú prílohou daňového priznania.
Chobot
23.03.09,08:13
Chobot, z čoho vychádzaš ?
Prílohy k daňovému priznaniu typ A :
-
kópie všetkých potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti (vrátane príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých sa daňovník rozhodol príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou zahrnúť do úhrnu príjmov a z nich zrazenú daň vysporiadať v podávanom daňovom priznaní ako preddavok na daň), plynúcich zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí za rok 2008,
-
kópia ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2008, ak bolo vykonané,
-
doklady preukazujúce nárok na uplatnenie daňového bonusu (napr. kópia rodného listu, potvrdenie školy, že dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom). Ak daňovník takéto doklady predložil zamestnávateľovi a podaním daňového priznania si neuplatňuje daňový bonus ani jeho pomernú časť, uvedené doklady nie sú prílohou daňového priznania.

Aha, tak sorry, poplietol som si to so zúčtovaním od zamestnávateľa, kde podklady zostávajú u zamestnávateľa nie sú prílohou zúčtovania. ALe zamestnávateľ zase neurobí zúčtovanie bez podkladov, takže je zase tam, kde nechcel byť....:(
veronika1
23.03.09,08:28
to viem, ale čo v prípade ak to potvrdenie zam-ľ nevydal?
Chobot
23.03.09,08:55
to viem, ale čo v prípade ak to potvrdenie zam-ľ nevydal?

Je to neštandardná situácia, na ktorú asi neexistuje presný postup. Jedno je isté, bude musieť dať podnet na súd, aby ten prikázal zamestnávateľovi vydať potvrdenie o zamestnaní (viď § 75 - len neviem, kedy skončil PP:rolleyes:, tie doklady mal zamestnanec žiadať pri skončení, teraz ho tlačí čas a je možné, že kvôli tomu nestihne podať DP).:


(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2),
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.

(3) Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.
mmj
23.03.09,09:00
ja by som spravila to prehlasenie s rozpisom vypocitanej dane. ak mal mzdu vyplatenu na ucet, ma pracovnu zmluvu, prijem sa da vypocitat. vsetky doklady by som samozerejme skorpirovala a nechala si ich ako podklady k vypocitanej dani. v pripade potreby by som mala podklady na obhajobu pred dan.kontrolou. a znamemu by som povedala do duse, ze ma byt poriadny!!!aj pre zamestnancova platia urcite terminy. ALE o tom vieme vsetci svoje ;) a este poznamka: je to jeho DP, on si nesie zodpovednost.
Sabadka
23.03.09,12:21
ja by som spravila to prehlasenie s rozpisom vypocitanej dane. ak mal mzdu vyplatenu na ucet, ma pracovnu zmluvu, prijem sa da vypocitat. vsetky doklady by som samozerejme skorpirovala a nechala si ich ako podklady k vypocitanej dani. v pripade potreby by som mala podklady na obhajobu pred dan.kontrolou. a znamemu by som povedala do duse, ze ma byt poriadny!!!aj pre zamestnancova platia urcite terminy. ALE o tom vieme vsetci svoje ;) a este poznamka: je to jeho DP, on si nesie zodpovednost.
Súhlasím s poslednou vetou. A ten tvoj známy požiadal vôbec zamestnávateľa "písomne a v hlavne v čas" o vydanie potvrdenia?

Veľká väčšina zamestnanancov to považuje za samozrejmé, že zamestnávateľ automaticky pripraví všetky podklady k RZZ a ešte bude nahánať zamestnanca, nech si to láskavo preberie.
Maruška54
23.03.09,12:39
Pásky nedotal, ale čo s tým, že ma dať prehlásenie o príjmoch, nikto sa s tým nestretol? Ja som to zatial nikde nepočula, aby tam niekto lem priložil prehlásenie, ni eje to len bludná informácia pracovníčky DÚ?
V Malackách v roku 2005 zobrali čestné prehlásenie o mzde ale doložili sme neprebratú obálku s listom v ktorom sme žiadali zamestnávateľa o Potvrdenie o zdaniteľnej mzde...
Jara
23.03.09,12:56
Ja som v roku 2005 doložila podací lístok a napísala som do DP, že z-ľ nezaslal potvrdenie o mzde ani na doporučenú žiadosť a tiež žiadosť ako kópiu k podaciemu lístku. DP som robila ale na základe výplatných pások. Daňovníkovi daňový úrad nič nenamietal a zaslal mu preplatok ktorý mal na dani.