grušina
23.03.09,08:21
Dobrý deň,
trápim sa s českými DP, a čím viac príspevkov čítam, tým som viac popletená. Prosím o radu v týchto otázkách.
Potvrdenie o príjme z čiech - zamestnanecký pomer.
- Zahŕňa sa tento príjem aj do oddielu V. v DP, alebo iba na r.82 ?
Nemám šancu získať výpl.pásky ani potvrdenia o zrazených odvodoch. Ako to prepočítať, použiť tých 12,5 % ako zapl.poistného?
- Živnosť v Čechách a podané DP v Čechách - SZČO podal DP aj v ČR, kde mu vyšiel preplatok na dani okolo 10 000 CZK, príjmy v čechách sa zahŕňajú do tabuľky č.1 , riadok 2, alebo len na r.82 ?
- ak vyplnam ručne vyjde mi to, aj nárok na bonus v SR, ak vypĺňam na internete, na r.82 ma pustí len do výšky r.69 ( ZD zo živnosti v SR ) a neberie mi nárok na daň.bonus.
A ešte niečo - pri poučení na vyplnenie DP tyb B sa píše:
r.82 - 86 vyplna daňovník, kt.dosiahol príjmy v zahraničí ( teda zamestn.aj SZČO ) - teda logicky by sa mal tento príjem uvádzať len v tejto časti....a za príjmy sa považujú príjmy znížené o súvisiace výdavky v súlade so zákonom a NEZNÍŽENÉ o výdavky, nezd.časti zákl.dane a odpoč.položky podľa zahr.predpisov. ( teda hrubý príjem, neznížený o poistné ani bonus ani odpoč.položky )
- ale čo znamenajú súvisiace výdavky?
Prosím poraďte ako tomu vôbec rozumiet.
vopred ďakujem za rady.
grušina
23.03.09,08:59
prosím aspoň o radu ohľadom živnostníka,
ktorý mal živnosť v Čechách, podal DP aj v čr.
Teraz podáva DP v SR, zahrnúť príjem z ČR aj do tabuľky č.1 ako príjem zo živnosti alebo len do r.82
eoneon
18.06.11,19:59
podla mna len do r.82
zk24
18.06.11,20:55
Podla mna aj do tabulky c.1.

Paragraf c.6 su prijmy z podnikania a zakon nespecifikuje, ze su to iba prijmy z podnikania v tuzemsku.

Ked podavam DPFO pre cloveka ktory pracoval na zavislu cinnost v zahranici, tak jeho zahranicny prijem sa zrataval uz do riadku 34. V riadkoch na vynatie/zapocitanie sa uvadza nasledne suma z toho riadku, ktora sa urcuje na vynatie/zapocitanie.

podla mojho nazoru, pojdu prijmy / vydavky zo ceskeho zivnostenskeho opravnenia uz aj do tabulky c.1. Tie ceske prijmy musia byt uz niekde zapocitane ked ich davate do riadku 82, lebo tu sa uvadza ze aka suma zo sumarov predtym patria zahranicnym prijmom. Pri zavislej cinnosti je to uz riadok 34, pri zivnosti asi tabulka c.1.
Citam zakon a uvazujem nahlas.

Do tabulky c.1 idu prijmy a vydavky ak sa uplatnuje jednoduche uctovnictvo alebo pausalne vydavky. nejdu tam prijmy ak sa uplatnuje podvojne uctovnictvo (to sa potom riesi inak, ale vychadzajme z toho ze uplatnujete jednoduche uctovnictvo, prip.pausalne vydavk)

Chcela by som pripomenut, ze skuste si vypocitat ci vam vyjde vyhodnejsie ked pouzijete metodu zapoctu a metodu vynatia. Po "novom" sa mozete rozhodnut ci chcete pouzit tu alebo tu metodu, mozete si vybrat tu, ktora je pre Vas vyhodnejsia. Viackrat vychadza vyhodnejsie "vynatie prijmov". Tak skuste to vypocitat aj tak aj ak.

Ak sa mylim, prosim opravte ma niekto.
zk24
18.06.11,21:02
Poucenie pre vyplnenie DPFO B hovori toto:

" Uvádzajú sa tu aj príjmy rovnakého druhu zo zdrojov v zahraničí (napr. z podnikania, autorský honorár, z prenájmu), ktoré sa v prepočte na eurá uvádzajú spoločne s príjmami dosiahnutými na našom území (v tuzemsku). Príjmy zo zdrojov v zahraničí sa uvádzajú bez prípadných odpočítateľných položiek podľa zákonov platných v zahraničí a výdavky vzťahujúce sa k týmto príjmom sa môžu uplatniť len podľa zákona. Podľa § 31 ods. 1 zákona, ak daňovník je účtovnou jednotkou, na prepočet cudzej meny na eurá sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, platný ku dňu, ku ktorému je uplatnený daňovníkom v účtovníctve, ak zákon neustanovuje inak. "

Takze tak ako hovorim vyssie. Udaje idu uz do tabulky c.1

Otazka je sice 2 roky stara, ale mozno niekomu pomoze...
eoneon
20.06.11,08:46
dakujem za informacie, toto som potreboval vediet, ale teda nepotesilo ma to :(
wallie
21.06.11,08:58
Dobrý deň,
trápim sa s českými DP, a čím viac príspevkov čítam, tým som viac popletená. Prosím o radu v týchto otázkách.
Potvrdenie o príjme z čiech - zamestnanecký pomer.
- Zahŕňa sa tento príjem aj do oddielu V. v DP, alebo iba na r.82 ?
Aj do oddielu V.

Nemám šancu získať výpl.pásky ani potvrdenia o zrazených odvodoch. Ako to prepočítať, použiť tých 12,5 % ako zapl.poistného?

Ak naozaj nie je iná možnosť tak použite tých 12,5%

- Živnosť v Čechách a podané DP v Čechách - SZČO podal DP aj v ČR, kde mu vyšiel preplatok na dani okolo 10 000 CZK, príjmy v čechách sa zahŕňajú do tabuľky č.1 , riadok 2, alebo len na r.82 ?

Príjmy z podnikania v ČR zahrniete aj do tab. č.1 , výdavky možno k týmto príjmom uplatniť v našom DP podľa našich zákonov čiže aj vo výške 40% ak je to výhodnejšie ako boli skutočné výdavky

- ak vyplnam ručne vyjde mi to, aj nárok na bonus v SR, ak vypĺňam na internete, na r.82 ma pustí len do výšky r.69 ( ZD zo živnosti v SR ) a neberie mi nárok na daň.bonus.
r.69 je predsa celkový základ dane (=ZD z tuzemských aj zahraničných príjmov spolu), na r.82 nemôže byť teda logicky uvedená vyššia suma ako na r.69, musí to byť len tá časť celkového ZD z r.69, ktorá pripadá pre príjmy zo zahraničia znížené o uplatnené výdavky

A ešte niečo - pri poučení na vyplnenie DP tyb B sa píše:
r.82 - 86 vyplna daňovník, kt.dosiahol príjmy v zahraničí ( teda zamestn.aj SZČO ) - teda logicky by sa mal tento príjem uvádzať len v tejto časti....a za príjmy sa považujú príjmy znížené o súvisiace výdavky v súlade so zákonom a NEZNÍŽENÉ o výdavky, nezd.časti zákl.dane a odpoč.položky podľa zahr.predpisov. ( teda hrubý príjem, neznížený o poistné ani bonus ani odpoč.položky )
- ale čo znamenajú súvisiace výdavky?
ak ide o príjem zo zahraničia zo záv.činnosti- na r.82 sa uvedie základ dane z týchto príjmov t.j. hrubý príjem mínus to poistné 12,5%
- u príjmov zo zahraničnej živnosti uvediete na r.82 základ dane, z týchto príjmov, čiže zahr.príjmy zo živnosti znížené o uplatnené výdavky v daň. priznaní, napr. o tých 40% ak ich uvediete v Tab. c.1 ako výdavky paušálom.
na r.83 uvediete daň zaplatenú v zahraničí celkovú z týchto oboch druhov zahraničných príjmov, predpokladám že v daň. priznaní podanom v ČR boli zdanené aj príjmy zo závislej činnosti aj zo živnosti spolu, lebo tak by to malo byť

nárok na daňový bonus na dieťa neviem posúdiť nakoľko nepoznám výšku príjmov zo zá.činnosti ani z podnikania a iné podmienky súvisiace s nárokom na DB...




Prosím poraďte ako tomu vôbec rozumiet.
vopred ďakujem za rady.
odpovede v texte...