monikammm
23.03.09,10:55
Prosím, poraďte mi:
kúpili sme si nové auto - v TP je zapísaný manžel. Pôvodne som si myslela, že si budem do výdavkov dávať služobné cesty týmto autom, ale teraz rozmýšľam, že by mi asi bolo lepšie zaradiť auto do obchodného majetku. Na DU som si zistila,že TP sa nemusí prepisovať na mňa,nakoľko máme BSM.
Môžem si dať do výdavkov aj zaplatené poistky,keď zmluvy sú na manželovo meno?
A ďalšia otázka: teraz vybavujeme spätný lízing, nakoľko auto bolo donesené zo zahraničia (nové). Ten lízing by sme chceli platiť zo súkromného účtu, aby vôbec nešiel cez moju živnosť. V živnosti by som si do výdavkov dávala len ročný daňový odpis. Akoby ani lízing neexistoval. Momentálne v TP figuruje len manžel, môžem si ho skopírovať a ten vložiť do účtovníctva.
Je to takto možné?
monikammm
23.03.09,11:14
halóó, je tu niekto?
monikammm
23.03.09,13:06
fakt mi nikto nevie poradiť??
mondes
09.11.11,08:35
Dobrý deň, veľmi pekne Vás prosím o radu. Manžel plánuje kúpiť osobný automobil, ktorý by vložil do podnikania. Je taká možnosť, že sa dá auto kúpiť na 2 splátky, teraz by zaplatil jednu splátku cca. 5 500,- a o rok opäť 5 500,- Eur. Mňa by zaujímalo, koľko z tej sumy by si mohol dať do N v r. 2011 a koľko v ostatných rokoch. Vlastne by som poprosila o postup účtovania kúpy auto do majetku firmy a čo všetko si môže dať do N. Veľmi pekne ďakujem.
KEJKA
09.11.11,08:41
JU?
PU?
od toho sa odvíja účtovanie, ale pravidlá odpisovania sú rovnaké.
je to kúpa na splátky, takže obstarávacia cena podľa kúpnej zmluvy v plnej výške - povedzme 11000
z toho 1/4 v r. 2011 a rovnako aj dalsie tri roky je odpis daňovo uznaný.
ak je firma platiteľom DPH, atk si DPH odpočíta a OC auta by sa znížila.
splátka 5500 by figurovala v účtovníctve ako záväzok /splatí sa o rok/
mondes
09.11.11,08:46
Vďaka, účtujeme v JU. Takže v tomto roku sa urobí odpis v sume 2 750 Eur a tak isto ďalšie tri roky? A sumu 5 500 zaevidujem ako záväzok voči predajcovi auta? A do N okrem odpisu si môžem dať aj rôzne príslušenstvo k autu? Napr. náhradné kolesá atď? Diki.
KEJKA
09.11.11,08:49
áno, akurát že k tej OC z nákupu pribudnú aj iné náklady - napr. kolky na prepis?
auto v majetku značí, že sa účtuje o výdavkoch s autom súvisiacich, teda aj tie kolesá, poistky, servis, PHM,.....
mondes
09.11.11,08:51
Ešte ma zaujímajú tie odpisy. Kedy je výhodnejšie, resp. kedy je potrebné robiť zrýchlený odpis? Alebo si môžem vybrať ako mi vyhovuje? Vďaka.
KEJKA
09.11.11,08:53
môžeš si vybrať, ale výber je platný počas celej doby odpisu.