Zafod
23.03.09,10:23
Dobrý deň
Chcem poprosíť o informáciu, či ako nastávajúci otec mám nárok zo zákona na nejaké pracovné voľno, kedže manželka odchádza do pôrodnice a zostávam doma pri našom malom synovi. Neviem, či to rieši náš zákoník práce.

Vďaka
Tweety
23.03.09,09:40
Dobrý deň
Chcem poprosíť o informáciu, či ako nastávajúci otec mám nárok zo zákona na nejaké pracovné voľno, kedže manželka odchádza do pôrodnice a zostávam doma pri našom malom synovi. Neviem, či to rieši náš zákoník práce.

Vďaka V súvislosti s narodením dieťaťa len :
§ 141 ZP
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
brčko
23.03.09,09:49
máš nárok na ošetrovné, ktoré vypláca soc.poistovna (nie zamestnávatel)

Zákon o sociálnom poistení
§ 39 Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

(2) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Hana005
25.03.09,07:08
Dobrý deň,
súrne sa Vás potrebujem opýtať a teda poprosiť o radu. otehotnela som vo februári, k 31.3.2009 mám výpoveď, keď budem poberať 6 mesiacov vyššiu podporu, tak mám potom nárok aj na vyššiu materskú z posledného príjmu, alebo sa mi bude rátať iba z podpory? veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
katka50
25.03.09,07:18
Dobrý deň,
súrne sa Vás potrebujem opýtať a teda poprosiť o radu. otehotnela som vo februári, k 31.3.2009 mám výpoveď, keď budem poberať 6 mesiacov vyššiu podporu, tak mám potom nárok aj na vyššiu materskú z posledného príjmu, alebo sa mi bude rátať iba z podpory? veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Zákon 461/2003
Podmienky nároku na materské
§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

§ 50
Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak
(účinnosť od 1. januára 2009)
a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo
b) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné.

§ 53Výška materského
Výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.

§ 55Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Hana005
25.03.09,08:10
problém je v tom, že ja už teraz som na PNke a vyzerá to tak, že budem mať rizikové tehotenstvo. mám potom nárok na nejaké peniaze?
jankasm
25.03.09,10:36
problém je v tom, že ja už teraz som na PNke a vyzerá to tak, že budem mať rizikové tehotenstvo. mám potom nárok na nejaké peniaze?

No keďže si už teraz na PN, a budeš na nej aj po 31.3.2009, tak Ťa na úrade práce nezaevidujú. Budeš naďalej poberať PN až do nástupu na MD /teda ak budeš celú dobu PN/. Čo sa týka materskej, tak na tú nárok budeš mať ak nastúpiš na MD do 6 mesiacov od skončenia PP /6 mesiacov je pre tehotné ochranná lehota po ukončení nemocenského poistenia, čiže v tomto prípade PP/.
Hana005
25.03.09,12:53
ďakujem Janka, že si ma nezasypala zákonmi a paragrafmi, teraz už tomu rozumiem, ešte raz ďakujem za pomoc :)