Ikan
23.03.09,11:00
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mi nevie niekto poradiť, chcela by som zaúčtovať skútočnú spotrebu PHM vypočítanú podľa techn.preukazu účtovanú v podvojnom účtovníctve ako 501/211. Na aké účty zaučtujem zistený rozdiel? . Ďakujem.
Tweety
23.03.09,10:17
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mi nevie niekto poradiť, chcela by som zaúčtovať skútočnú spotrebu PHM vypočítanú podľa techn.preukazu účtovanú v podvojnom účtovníctve ako 501/211. Na aké účty zaučtujem zistený rozdiel? . Ďakujem.
Ak budeš účtovať len skutočnú spotrebu, tak aký rozdiel? Ak bol nákup PHL účtovaný na 501, prípadnú nadspotrebu zaúčtuješ rovnako na 501, ale s nedaňovou analytikou.
Martin Mocko
23.03.09,10:20
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mi nevie niekto poradiť, chcela by som zaúčtovať skútočnú spotrebu PHM vypočítanú podľa techn.preukazu účtovanú v podvojnom účtovníctve ako 501/211. Na aké účty zaučtujem zistený rozdiel? . Ďakujem.

V prvom rade oddeľ účtovníctvo od dane z príjmu. Podľa zákona o účtovníctve účtuješ skutočné náklady podľa dokladov o nákupe PHM. Podľa dani z príjmov ako náklad uznávaš iba spotrebu do normy podľa technického preukazu. Takže v účtovníctve musia byť náklady na skutočný nákup PHM.
Ikan
23.03.09,14:27
Asi mi to nedochádza ale predsa, účtované PHM do nákladov celý rok na 501 ako výdaj z pokladne. Takže rozdiel oproti účtovníctvu uvádzam v daňovom priznaní na príslušnom riadku ako nadspotreba ale ako to mám zaúčtovať v rámci uzávierkových operácií cez interný doklad , 501 - ponížim oproti akému účtu?
Lienočka
25.03.09,16:20
Nejako sa zamotávam do prepočtu nadspotreby. Vychadza mi nadspotreba cca 100 litrov. Sme platcami DPH. Akou cenou prepočítam túto nadspotrebu? Cena PHM podľa ŠU bez DPH? Pretože v nákladoch je to bez DPH. Ďakujem za každú rýchlu odpoveď.
Tweety
25.03.09,16:22
Nejako sa zamotávam do prepočtu nadspotreby. Vychadza mi nadspotreba cca 100 litrov. Sme platcami DPH. Akou cenou prepočítam túto nadspotrebu? Cena PHM podľa ŠU bez DPH? Pretože v nákladoch je to bez DPH. Ďakujem za každú rýchlu odpoveď.
Cenou phm bez dph.
Lienočka
25.03.09,16:45
Ďakujem za odpoveď. Začala som nad tým veeeeľmi rozmyšľať až som sa úplne doplietla a zneistila. Tak a teraz to môžem konečne uzavrieť s pocitom že je to OK.