pahreba
23.03.09,11:38
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť v tejto veci:
Mám uzavreté IŽP program INVEST od Allianz platím si ho už 3rok platím 700Sk mesačne ,uplatňoval som si aj daňovú úľavu alebo ako sa to hovorí do 12.000Sk ročne.

Teraz som sa rozhodol uviesť toto poistenie do splateného stavu aby som nemusel dalej platiť. Moja otázka je či teraz nebudem mať nejaké problémy s daňovým úradom, alebo budem musieť zaplatit tú daň na ktorú som mal predtým úľavu. Okrem toho mám ešte doplnkové dôch poistenie na ktoré mi tiež platí ta úľava.

dúfam že mi rozumiete čo tým myslím :), ak nie tak to ešte nejako doplním
Tweety
23.03.09,10:40
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť v tejto veci:
Mám uzavreté IŽP program INVEST od Allianz platím si ho už 3rok platím 700Sk mesačne ,uplatňoval som si aj daňovú úľavu alebo ako sa to hovorí do 12.000Sk ročne.

Teraz som sa rozhodol uviesť toto poistenie do splateného stavu aby som nemusel dalej platiť. Moja otázka je či teraz nebudem mať nejaké problémy s daňovým úradom, alebo budem musieť zaplatit tú daň na ktorú som mal predtým úľavu. Áno, budeš musieť to dodaniť, a to do troch rokov od porušenia podmienok. Okrem toho mám ešte doplnkové dôch poistenie na ktoré mi tiež platí ta úľava.

dúfam že mi rozumiete čo tým myslím :), ak nie tak to ešte nejako doplním
Odpoveď v texte.
pahreba
23.03.09,10:54
Odpoveď v texte.

a ako? to mam ist na danovy urad alebo ako to funguje
Tweety
23.03.09,10:56
a ako? to mam ist na danovy urad alebo ako to funguje
Dodaníš to v DP.
pahreba
23.03.09,10:59
Dodaníš to v DP.

a ako mam postupovat ked mi rocne zuctovanie robi zamestnavatel?
Tweety
23.03.09,11:01
a ako mam postupovat ked mi rocne zuctovanie robi zamestnavatel?
Ak to chceš dodaniť ešte tento rok, vyžiadaj si potvrdenie o RZD a podaj si DP sám. Ak nie, stačí DP podať až nabudúce.
Chobot
23.03.09,11:02
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť v tejto veci:
Mám uzavreté IŽP program INVEST od Allianz platím si ho už 3rok platím 700Sk mesačne ,uplatňoval som si aj daňovú úľavu alebo ako sa to hovorí do 12.000Sk ročne.

Teraz som sa rozhodol uviesť toto poistenie do splateného stavu aby som nemusel dalej platiť. Moja otázka je či teraz nebudem mať nejaké problémy s daňovým úradom, alebo budem musieť zaplatit tú daň na ktorú som mal predtým úľavu. Okrem toho mám ešte doplnkové dôch poistenie na ktoré mi tiež platí ta úľava.

dúfam že mi rozumiete čo tým myslím :), ak nie tak to ešte nejako doplním

Nie, nebudeš musieť dodaniť. Uvedením poistenia do splateného stavu neporušíš podmienky, ktoré ti umožňujú odpočítať si daň (teda v minulosti). Uvedenie do splateného stavu (hovorí sa tomu tiež redukcia poistky) znamená, že poistka sa z bežne platenej mení na jednorazovo platenú, pričom tým jednorazovým poistným je to poistné, čo si doteraz zaplatil (redukované o nejaké poplatky, preto sa hovorí redukcia poistky). Redukciou ty poistku nerušíš, iba zmeníš niektoré parametre. Vo všeobecnosti sa poistná doba nemení, takže podienky na uplatnenie odpočtu dane ti zostanú zachované, akurát tým, že v ďalších rokoch už nebudeš platiť poistné (lebo ju máš ako jednorazovo platenú a na zaplatené poistné si si už uplatnil odpočet dane), tak si nebudeš môcť uplatiť v ďalších rokoch odpočet. Je to logické - neplatiš poistné - nemôžeš si odpočítať daň. Ale vracať daň nemusíš.
Tweety
23.03.09,11:05
Nie, nebudeš musieť dodaniť. Uvedením poistenia do splateného stavu neporušíš podmienky, ktoré ti umožňujú odpočítať si daň (teda v minulosti). Uvedenie do splateného stavu (hovorí sa tomu tiež redukcia poistky) znamená, že poistka sa z bežne platenej mení na jednorazovo platenú, pričom tým jednorazovým poistným je to poistné, čo si doteraz zaplatil (redukované o nejaké poplatky, preto sa hovorí redukcia poistky). Redukciou ty poistku nerušíš, iba zmeníš niektoré parametre. Vo všeobecnosti sa poistná doba nemení, takže podienky na uplatnenie odpočtu dane ti zostanú zachované, akurát tým, že v ďalších rokoch už nebudeš platiť poistné (lebo ju máš ako jednorazovo platenú a na zaplatené poistné si si už uplatniť odpočet dane), tak si nebudeš môcť uplatiť v ďalších rokoch odpočet. Je to logické - neplatiš poistné - nemôžeš si odpočítať daň. Ale vracať daň nemusíš.
Ahá, takže on vlastne zaplatil, nie zrušil, tomu termínu som nerozumela. Potom je samozrejmé, že nič nedodaňuje. :)
Chobot
23.03.09,11:14
Ahá, takže on vlastne zaplatil, nie zrušil, tomu termínu som nerozumela. Potom je samozrejmé, že nič nedodaňuje. :)

No, zaplatil aj nezaplatil.

Vysvetlím bližšie - bežne platené životné poistenie je také, kedy si klient platí poistné každý rok. Zaplatí takto niekoľko rokov a potom sa rozhodne, že už nechce platiť. Ak to poisťovňa umožňuje, tak mu prepočíta poistnú sumu (samozrejme, že takto bude nižšia) tak, že spočíta, koľko doteraz zaplatil, niečo od toho odpočíta a poistka sa bude tváriť tak, ako keby v prvý rok zaplatil jednorazovo nejakú sumu. Doba poistenia zostane rovnaká, len on už nemusí ročne platiť poistné, lebo poistka sa zmenila na jednorazovo platenú. Pri dožití sa konca poistnej doby (je to rovnaké obdobie, ako bolo pôvodne dohodnuté) dostane poistné. Pri zmene poistky do splateného stavu on nedostane od poisťovne žiadne peniaze.
Tweety
23.03.09,11:24
No, zaplatil aj nezaplatil.

Vysvetlím bližšie - bežne platené životné poistenie je také, kedy si klient platí poistné každý rok. Zaplatí takto niekoľko rokov a potom sa rozhodne, že už nechce platiť. Ak to poisťovňa umožňuje, tak mu prepočíta poistnú sumu (samozrejme, že takto bude nižšia) tak, že spočíta, koľko doteraz zaplatil, niečo od toho odpočíta a poistka sa bude tváriť tak, ako keby v prvý rok zaplatil jednorazovo nejakú sumu. Doba poistenia zostane rovnaká, len on už nemusí ročne platiť poistné, lebo poistka sa zmenila na jednorazovo platenú. Pri dožití sa konca poistnej doby (je to rovnaké obdobie, ako bolo pôvodne dohodnuté) dostane poistné. Pri zmene poistky do splateného stavu on nedostane od poisťovne žiadne peniaze.
Vďaka za objasnenie.:)